Автор Тема: Бракуване и пускане в движение на автомобили  (Прочетена 377945 пъти)

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Декември 19, 2022, 20:56:35
Отговор #580

Неактивен РумбатаБс

  • Публикации: 3693
Автомобила ако има всички нужни книжа/документи при покупкопродажба  може да се мине КАТ без проблем ...
после можеш да твориш каквото си искаш без смяна на цвят(защото тогава пак трябва да се наредиш на опашката на КАТ).В много регистрации/документи пище "номер двигател-не се чете".
Успех!
retrobs.com

Декември 25, 2022, 00:58:19
Отговор #581

Неактивен yavor1

  • /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 2
Здравейте,
Прегледах темата но не успях да видя сходен с моя казус.
Имам автомобил който е във мое владение от 2007 насам. Колата е със стария хартиен талон, но с новите (актуални) номера и има напълно валидна регистрация в КАТ. Проблемът е, че е отписана от данъчното някъде по това време и към днешна дата не е зачислена. Последно е карана през 2017г., когато все още имаше възможност да се минава на преглед с частично внесен данък. Имам възможност да се свържа със собственика по талон. Моля, ако някой е имал подобен казус да сподели най-добрия вариант за действие.
Поздрави и Весели Празници!

Януари 02, 2023, 23:16:14
Отговор #582

Неактивен misho_

  • Публикации: 12
Здравейте! За много години.
От много места чувам, че дори за бракуван автомобил прехвърлянето пред нотариус е задължително.
Моят случай е следния: Автомобилът е бракуван през февруари 2022. Аз го купувам септември 2022г. Съответно написахме договор на предния капак със стария собственик, като в него са вписани и неговите данни от личната му карта - дата на издаване и номер на документ.  Пред нотариус не сме минавали, понеже към този момент не знаех, че било станало задължително. Към момента автомобила е близо до състояние годно за регистрация. Сега ако реша да мина технотест, трябва ли да имам нотариално заверен договор за да възстановя регистрацията?

Януари 03, 2023, 01:24:30
Отговор #583

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7173
Здравейте,
Прегледах темата но не успях да видя сходен с моя казус.
Имам автомобил който е във мое владение от 2007 насам. Колата е със стария хартиен талон, но с новите (актуални) номера и има напълно валидна регистрация в КАТ. Проблемът е, че е отписана от данъчното някъде по това време и към днешна дата не е зачислена. Последно е карана през 2017г., когато все още имаше възможност да се минава на преглед с частично внесен данък. Имам възможност да се свържа със собственика по талон. Моля, ако някой е имал подобен казус да сподели най-добрия вариант за действие.
Поздрави и Весели Празници!
Имах почти същия казус, само че колата бе спряна от движение и със старите номера, затова трябваше да мине първо Технотест. Остава само да уточните какво значи "в мое владение", ако има нотариален договор за прехвърляне на ваше име, просто отивате в КАТ за смяна на талона. Ако е била регистрирана в същия град дори не е нужно да минава на каналите, а само с документите на гише. Ако договорът е от 2007 г. няма и глоба за просрочване КАТ, понеже е минала давност. Мисля, че трябва и сключена ГО за пред КАТ. След това се вписва отново в данъчното вече с новия талон на ваше име. Заплащат се данъка + лихвите за последните 5 г /толкова им е давността на тези задължения/.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Януари 06, 2023, 21:03:39
Отговор #584

Неактивен yavor1

  • /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 2
Имах почти същия казус, само че колата бе спряна от движение и със старите номера, затова трябваше да мине първо Технотест. Остава само да уточните какво значи "в мое владение", ако има нотариален договор за прехвърляне на ваше име, просто отивате в КАТ за смяна на талона. Ако е била регистрирана в същия град дори не е нужно да минава на каналите, а само с документите на гише. Ако договорът е от 2007 г. няма и глоба за просрочване КАТ, понеже е минала давност. Мисля, че трябва и сключена ГО за пред КАТ. След това се вписва отново в данъчното вече с новия талон на ваше име. Заплащат се данъка + лихвите за последните 5 г /толкова им е давността на тези задължения/.

Благодаря много за вашия коментар!
Нека вмъкна още малко подробности. Реално колата не е прехвърляна пред нотариус навремето, има направен предварителен договор и до там. Колата е използвана периодично до към 2017г. с редовни преглед и застраховка. В момента отново е с възобновена ГО но не може да мине преглед, поради това, че я няма в данъчния регистър. Старият собственик е успял да я отпише само с предварителния договор. Със стария собственик съм имал единствено бизнес взаимоотношения, затова ми се иска да имам сигурен и точен подход за действие преди да се свържа с него. Двата варианта, които ми минават през ума са:
1. Колата да се бракува в КАТ след което, да я прехвърлим като брак на мое име и натам Техностест и регистрация.
В този случай може ли да се наложи глоба за това, че няма данъчна регистрация в общината и прилага ли се давностния срок от 5 години?
2. Както Вие споменахте, регистрация в данъчното от името на собственика и след това нотариус.
При този вариант отново ли важи давността или могат да потърсят данъци за 15 години?
Благодаря!

Януари 06, 2023, 21:11:59
Отговор #585

Неактивен exton

  • Публикации: 311
    • http://my-fiat.blogspot.com/
Вариант 2 !
Другото е главоболия и повече средства струва ми се.
:)
Too dumb for NYC, too ugly for LA

Януари 06, 2023, 21:20:25
Отговор #586

Неактивен РумбатаБс

  • Публикации: 3693
При вариант 2 данъчната тежест ще е към "бившия" собственик и пак трябва да има споразумение.
Ще трябва да се плаща.
retrobs.com

Януари 07, 2023, 13:47:55
Отговор #587

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7173
Благодаря много за вашия коментар!
Нека вмъкна още малко подробности. Реално колата не е прехвърляна пред нотариус навремето, има направен предварителен договор и до там. Колата е използвана периодично до към 2017г. с редовни преглед и застраховка. В момента отново е с възобновена ГО но не може да мине преглед, поради това, че я няма в данъчния регистър. Старият собственик е успял да я отпише само с предварителния договор. Със стария собственик съм имал единствено бизнес взаимоотношения, затова ми се иска да имам сигурен и точен подход за действие преди да се свържа с него. Двата варианта, които ми минават през ума са:
1. Колата да се бракува в КАТ след което, да я прехвърлим като брак на мое име и натам Техностест и регистрация.
В този случай може ли да се наложи глоба за това, че няма данъчна регистрация в общината и прилага ли се давностния срок от 5 години?
2. Както Вие споменахте, регистрация в данъчното от името на собственика и след това нотариус.
При този вариант отново ли важи давността или могат да потърсят данъци за 15 години?
Благодаря!
Вашият случай е малко по-сложен, щом нотариално не сте я прехвърлили навремето. Но тъй като е отписана вече в данъчното от стария собственик няма как да платите за нея 5 г. данък назад на негово име, а и на ваше име няма да можете да я регистрирате там преди да имате издаден нов талон от КАТ на свое име. Най-добре се посъветвайте първо с нотариус, защото доколкото помня само при подписване на договора при нотариуса изискваха платен данък, а после в КАТ това не ги интересува.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Януари 09, 2023, 06:42:59
Отговор #588

Неактивен Viva_lancia

  • Публикации: 365
Здравейте! За много години.
Сега ако реша да мина технотест, трябва ли да имам нотариално заверен договор за да възстановя регистрацията?
По принцип не трябва да има проблем за пред технотеста. Проблема ще е в КАТ, че нямаш договор с нотариална заверка.

Януари 09, 2023, 16:59:09
Отговор #589

Неактивен Bogi

  • Публикации: 742
  • Роден в Дупница, тираджия в Америка понастоящем.
    • Bogi Maramski's garage
Реално колата не е прехвърляна пред нотариус навремето, има направен предварителен договор и до там.
 но не може да мине преглед, поради това, че я няма в данъчния регистър. Старият собственик е успял да я отпише само с предварителния договор.

*** Нотариусите не са задължителни***

Затова смяташ "предварителния" договор за оригинален договор за сделката.
Виждаш че от общината са му го приели за валиден за да му закрият партидния номер.
Затова ти трябва да отидеш в общината и да си отвориш партиден номер за новозакупен автомобил със задна дата от датата на "предварителния".
Като покажеш същия "предварителен" документ.

"предварителния" ще бъде твоя документ за собственост, и ако искаш за в бъдеще да си извадиш талон на твое име отиди в КАТ с оригиналния талон на колата и "предварителния" за да си извадиш голям/малък талон на твое име.

Успех !
« Последна редакция: Януари 09, 2023, 18:36:12 от Bogi »
немец мръсен, бандит магистрален ...