Автор Тема: Бракуване и пускане в движение на автомобили  (Прочетена 375449 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Юни 16, 2016, 18:06:19
Отговор #230

Неактивен победовод

  • Публикации: 836
Това с декларациите за съхраняване в частен имот май е отскоро. А за коли бракувани отдавна, преди въвеждането на тези декларации, не се ли прави изключение? В края на краищата няма как да има декларация, след като към момента на бракуване не е имало дори идея за подобна норма?

Отскоро,ако премем че 2012г. е било скоро,е изискването при възстановяване на регистрацията, колата да е била декларирано в частен имот.Иначе при прекратяване на регистрация,декларации за съхраняване в частен имот се попълват поне от 15 години.Наредба 1-45 не предвижда изключения за по ранен период,ако има нещо подзаконово,това го знаят съответните началници.
«Волга» — единственный автомобиль, способный передвигаться, будучи неисправным чуть менее, чем полностью.

Юни 16, 2016, 21:57:36
Отговор #231

Неактивен VANZ

  • Публикации: 41
Така колеги четейки вашите отговори за които ви благодаря обобщавам:
Пожарогасителят в багажника е с последна дата еди кой си месец 2009 дефакто не са минали 10г.от бракуването.
Питах собственика отново за някакви документи - каза ,че няма абсолютно нищо и не помни дали е попълвал декларация.
Да речем ,че както писа колегата ПОБЕДОВОД отивам в КАТ  и питам началниците дето колят и бесят какво да правя с тази кола.Този вариант го мислех и аз но ми изникна мисълта:
Полицай-Вие като  какъв се явявате на собственика ?
Аз- Ами аз така и така да регистрирам тука една кола....
Полицай - Ооооо ама ние откъде да знаем ти к'ъв си .....................
Затова питах дали става с  пълномощно.За нашия КАТ -КАТ Враца са дадени телефони на които никой не вдига  и не можеш да получиш информация.Имам горчив опит с тях при регистрацията на мотор на който в талона не бяха вписани конските сили.Мацката на гишето ми каза отиваш на "Технотест".След като минах "Технотест" отивам пак но я заместваше неин колега, който ме попита "Абе ти за к'во си ходил на "Технотест"бе!".  Както се казва "Светът е голям и спасение няма отникъде".

Юни 17, 2016, 08:32:18
Отговор #232

Неактивен победовод

  • Публикации: 836
Пожарогасителят в багажника е с последна дата еди кой си месец 2009 дефакто не са минали 10г.от бракуването.


В този случай  няма никакви пречки регистрацията на колата да се възстанови,разбира се ако идентификационния номер отговаря.Собственика,въпреки че не помни,със сигурност е подписал декларация за съхранение в частен имот.Хипотезата да е представил документ в КАТ,че колата е приета в пункт за разкомплектоване отпада,едва ли от някой лицензиран пункт ще му са издали  удостоверение,без да са взели колата.Останвалите хипотези,като пожар,кражба или тотална щета отпадат по подразбиране.Така че,спокойно можеш да си изкараш нотариално заверено пълномощно и да си движиш нещата.
«Волга» — единственный автомобиль, способный передвигаться, будучи неисправным чуть менее, чем полностью.

Юни 26, 2016, 12:07:22
Отговор #233

Неактивен ivanboev

  • Публикации: 107
Ако номерата са на колата ,а талона е в кат ,много е вероятно да е спряна от движение а не бракувана. При временно спиране на МПС от движение, талона се изземва от КАТ а номерата остават на колата. Дават една хвърчаща бележка ,която лесно се губи. Ако е бракувана, номерата се изземват и се унищожават, а талона се обработва и връща на собственика. Ако е спряна от движение, се отива в КАТ и се взима служебна бележка която да важи пред нотариуса( за коли със стари талони). За новите талони не съм сигурен, някой нотариуси искат само големия, други и двата талона

Юли 05, 2016, 03:17:25
Отговор #234

Неактивен Stoqnov

  • Публикации: 28
 Относно тея прословути хвърчащи бележки:

Всичко зависи от това, колко е малоумен служителят в данъчното, или колко бомбона/вафли/или съответно литра ракия е изпил заедно със собственикът на пункта за събиране на желязо. Гледайте кое какво е , както се казва. А на въпросът "защо" ще отговоря с пример от действителността в моя район. Както аз, така и почти половината град  - ****, област ***** си бракуваха колите до неотдавна, като плащаха по около 30 - до 40  или 50лв. за фактура, на управителите на няколкото пункта за вторични суровини. Много малко хора даваха реално колите си за скрап, почти всички си имат село, вила, лозе или каквото ви дойде на ум - и старите коли са под навесите. Не ги даваха за скрап, тъй като управителите потдържаха цени от стотина лева на върнат автомобил. А фактура им беше нужна, тъй като служителят, който отговаряше за тази работа просто изгонваше от данъчното всеки, който прекрачи прагът му, без да носи заветното късче хартия, за което е платил съответните, упоменати вече пари. Как са се разбирали ония - може би всеки прочел това ще предположи нещо.. но както и да е., Могъл човека, играл си с половината град..  няма възможност за съхранение в частен имот. Няма бележка.. няма бракуване, плащаш данък. Ако откажеш да платиш, човека те гони, ако откажеш да напуснеш - ще вика полиция... та, всички възрастни хора чинно си плащаха лептата, за да им бракуват автомобилите, просто за да не плащат данъци, че не им стигат парите от мърлявата пенсия. Както аз, така и още няколко човека взеха от района супер запазени автомобили, изкарани от хамбарите. Обаче ... познайте как се регистрира тва нещо... оня бръмбар всичко вкарвал в графата "претопено". Не знам дали са му плащали от пунктовете,, така се говори из града, но никой автомобил не подлежи на връщане и нито един не можем да регистрираме, всички се водят отдавна разкомплектовани. Та.. гледайте хубаво какво и как купувате, щото олигофрените са на всякъде и никой не може да предположи кви педе*астии вършат.
« Последна редакция: Юли 05, 2016, 03:24:15 от Stoqnov »

Юли 05, 2016, 13:21:43
Отговор #235

Неактивен VANZ

  • Публикации: 41
Така новини директно от извора.Днес говорих с началника на ПП ВРАЦА- изкючително услужлив и любезен човек.Извади всичко за колата - бракувана е 2007г. 
Питам може ли да се регистрира?
Да може стига в декларацията да пише съхранение в частен имот.
Вдигна телефона почна да издирва декларацията -оказа се ,че е бракувана преди да въведат тази идиотия с декларацийте и няма такава.
Докарваш колата и я регистрираме казва без технотест-което ме учуди.След което пита някаква служителка може ли да стане така отговор - може.Обаче след малко служителката звънна и каза ,че не може без Технотест което за мен не беше никаква изненада.Началника извади някаква наредба и започна да чете,че регистрация се въстановява след преминал технически преглед.Абе ти за какво ще им даваш пари на тия от технотест бе,чакай сега ще питам човека дали става с преглед!Звъни на човека който отговаря за прегледите може ли да мина на преглед -отговор не може просто защото няма бележка за платен данък ,а за да са плати данък колата трябва да има номер ,а за да има номер трябва да се регистрира ,а за да се регистрира трябва да мине преглед.Ето това е омагьсаният кръг от който Технотест печели и от който няма излизане.
Викам добре Технотеста е ясен ,ами някакво удостоверение ,че тази кола е на този човек понеже той няма нито талон нито договор за покупка,  за да я прехвърля на мое име и да ида на технотест.
Накара ме да напиша молба със свободен текст вследствие на ,което се издава удостоверение ,че тази кола е била притежание на еди кой си.
Написах я той вдигна пак телефона пита някаква служителка затвори и каза ,че това удостоверение няма да ми свърши работа пред нотариуса.След което каза еми няма как да регистрираш тази кола. Земята се отвори и ме погълна.Човека взе да ме успокоява и ми каза да си взема нещо по-ново,след което си стиснахме ръцете и аз отидох да си бия главата в стената.
Извод:
 Коли бракувани преди 2007 не ги бърка декларация просто защото няма такава.
Без талон или договор - забравете за регистрация
Може и без технотест, но само ако се промени наредбата,което няма да стане.
Приятен ден на всички и да напомня купувам регистрация за полски фиат 125 ,защото се видя ,че легално нещата няма да станат.



Юли 05, 2016, 20:56:46
Отговор #236

Неактивен USfan

  • Публикации: 10838
Малко странично погледнато, но се учудвам как такъв наистина огромен брой хора, без значение дали са млади или стари, глупави или много умни, са се абсолютно самопрецакали /с оглед на тоталната липса на цена впоследствие на бракуван автомобил при продаване/, като бракуват колите си само заради идеята за неплащане на данъка.

Та всеки би могъл поне да се пробва и да потърси възможност проформа да си прехвърли документално колата му на някой познат, близък или далечен роднина, дето да е с такива финансово/обществени  :)) нагласи, че няма да се залети да плаща данъка, нито ще го притесняват насъбрани впоследствие най-много 5 броя годишни данъка /след 5-та назад година така или иначе давностния срок чисти всички стари несъбрани вземания/.

Дори и да не се намери такъв познат или роднина /а по принцип всеки си има такива, на мен почти всичките ми и стари и по-съвременни коли са ми надлежно пръснати документално, основно по данъчни причини, на такива хора/, всъщност човек и на свое име в данъчното да остави каквато и да е кола, нито принудително ще могат да му съберат баш данък МПС, нито дори след време да се плащат данъците накуп, стойността на нехващаните от ДАВНОСТТА 5 броя най-много годишни данъци, плюс лихвите, ще е при кола с под 100 конски сили мощност, не повече от 100-200 лева общо.

И в тоя аспект, тия сумарни 100 или даже 200 кинта спестени от данъци, са нищо или малък процент на фона на продажбената цена и преди 10 години и сега, на една регистрирана надлежно и прилично хубава на състояние 70-ска или 80-ска, дори и да е масов соц. модел, кола.

А ако се приеме описаната от колегата ситуация, че само за проформа брак фактура се дават няколко десетки лева, то тогава спестената разлика от бракуването при 5, че дори и при повече бройки годишни данъци, когато става въпрос за такива по-масови и релативно слабишати на мощност-данъчна ставка коли /на които за под 100, 75, 50 коня мощност, ставките им са по 50-40-25 стотинки на конска сила/ чистото финансово спестяване от бракуването по документи е наистина минимално, ако въобще го има.
« Последна редакция: Юли 05, 2016, 20:59:47 от USfan »

Юли 05, 2016, 21:39:48
Отговор #237

Неактивен VANZ

  • Публикации: 41
За съжаление това мислене си остава само за теб (нас) колега.В  моя случай е била спряна от движение после бракувана.Човекът я  е отписал стояла е 8 години без да мръдне, просто не е искал да я даде на мангалите.Тогава съм се появил аз и ми я продаде без пазарлъци и каквото и да е.Обаче КАТ си е КАТ искаш да узакониш нещо - неможе - щото видиш ли тук пише .........Абе да му ...... отчаях се!

Юли 06, 2016, 16:42:19
Отговор #238

Неактивен победовод

  • Публикации: 836
Накара ме да напиша молба със свободен текст вследствие на ,което се издава удостоверение ,че тази кола е била притежание на еди кой си.
Написах я той вдигна пак телефона пита някаква служителка затвори и каза ,че това удостоверение няма да ми свърши работа пред нотариуса.

Глупости на търкалета,пред нотариуса удостоверението за собственост от КАТ е равносилно на талон.Ако дадена кола е с напълно редовна регистрация,с нови номера и талон от старите,който е в КАТ защото колата е спряна от движение,какво се прави при продажба?Отива се при нотариуса именно с удостоверение за собственост.
«Волга» — единственный автомобиль, способный передвигаться, будучи неисправным чуть менее, чем полностью.

Юли 06, 2016, 21:43:43
Отговор #239

Неактивен USfan

  • Публикации: 10838
Глупости на търкалета,пред нотариуса удостоверението за собственост от КАТ е равносилно на талон.Ако дадена кола е с напълно редовна регистрация,с нови номера и талон от старите,който е в КАТ защото колата е спряна от движение,какво се прави при продажба?Отива се при нотариуса именно с удостоверение за собственост.
Така е, в течение на годините и аз съм прехвърлял на нотариус поне няколко коли само с уверение /това мисля е точния напечатан на него термин/ за собственост вместо талон, и не е имало проблеми по отн. на заверката на договора.
« Последна редакция: Юли 06, 2016, 22:01:22 от USfan »