Автор Тема: '69 Alfa GT 1300 Junior - Колекционерското купе  (Прочетена 46630 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Юли 14, 2022, 12:46:53
Отговор #120

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5104
Измина още един отличен, изморителен и удовлетворяващ уикенд зад влолана на Джуниора.

Около 750 километра езда без да се налага да спирам за каквото и да е.
Колата просто върви и върви.

По път за Русе спирах веднъж да пробвам различни настройки на карбураторите, че след като сложих филтър а кутия, центровката замина.

На връщане от Русе към София спирах да си купя пъпеши и дини около Плевен, но и започна да ми свети лампата за зареждането на акумулатора.
Подозирам, че реле-регулатора сдава багажа - оригиналният Бош от 1969 година е 😀😀😀
Подобни случки имах и с Алфетата. Като започнеш да караш старата складирана техника и излизат малките магарии :)

С малкият 1300 двигател се движа с лекота с около 100км/ч и когато се наложи, леко се ускорява и до 120-130.
Малкият NORD мотор иска повече работа с петстепенната скоростна кутия отколкото 1750 и 2000 кубиковите, но ако го държиш в обороти, кефът е налице!


145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Юли 14, 2022, 13:22:12
Отговор #121

Неактивен USfan

  • Публикации: 10848
Митко, браво, страхотно е, че чак на такъв дълъг път си раздвижил най-старата ти на възраст кола.  :)
Жалко, че не можах да дойда да се видим с теб и с дошлите колеги на пикника, а и с удоволствие да се повозя. То и точно тогава, този последния уикенд, бях отн. наблизо в Силистра и в Добрич, но имах ангажименти.

Бурян ми каза също, че сте си изкарали страхотно, то всъщност и на 928-цата все още не ме е повозил, че все се засичахме с него да карам аз пък някоя моя кола.

За релерегулатора ти на Алфата, предполагам и на Триумфа ми е подобен механичен.
Моя поне е една сложна система с 3 отделения с по 2 палчета, дето десетки пъти в минути отварят и затварят, и така регулират напрежението на зареждане, до примерно 13.8 волта.

Ами лечението при мен поне е, като спре да ми зарежда насред път, спирам и почуквам с някой инструмент тоя реле-регулатор, и го оливам с вода на откачен акумулатор, та да изстине.
След което примерно след 5 минути чакане, закачвам акумулатора и стартирам, и обикновено, но не винаги, динамото при мен почва да зарежда добре.
Толкова ме дразни тая работа с такива стари външни механични релерегулатори, че мисля да конвертирам моето Лукас динамо на Триумфа или на външна диодна платка, или направо да сменя динамото с някой по-ретро изглеждащ и пасващ на отворите за закрепване на мотора, алтернатор.

Та, нещо подобно може да се направи и на твоята Алфа 105.
Иначе мотора 1300 кубика е страхотен.
Такъв подобен на твоя мотор, но само с с 1 карб и с 4 скоростна кутия, съм карал интензивно на един седан Джулия 1300, която преди 20 и нещо години се продаваше по София, и много ми хареса как върви тоя мотор.
Да, трябва да го цедиш на обороти, на в това си има своето голямо очарование.

Юли 14, 2022, 16:00:36
Отговор #122

Неактивен Bogi

  • Публикации: 742
  • Роден в Дупница, тираджия в Америка понастоящем.
    • Bogi Maramski's garage
Комутатор на чукчето и електронен регулаор на зареждането са двете неща които правят автомобила доста по-надежден.
немец мръсен, бандит магистрален ...

Юли 16, 2022, 01:46:56
Отговор #123

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5104
Алтернативи има, и скъпи, и евтини.
С тази кола ми се ще да гоня оригинала.

Люси, имаш ли схема и описание на принцип на работа на тези механични реле-регулатори?

Иначе, сагата с моя приключи ето така:



Бях решил, че като изкара 300 км на предупреждение, ще изкара още 150. Да, ама не!
Поне ме изчака да слезна от магистрала Тракия и на пазара в Цалапица (да, пак дини и пъпешчета натоварих  O0 ) и акумулаторът се предаде.

Та, сега купувам БОШ с номер F026T02203

145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Юли 16, 2022, 11:07:07
Отговор #124

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1169
Митко, ето му схемата и принципа на работа (видеото) на този механичен регулатор. Не го "оплаквайте" толкова  ;D. Изкарват по 40-50 години без ремонт. Ние какво искаме. А да изкара безпроблемно толкова електрониката на новите пласмасарки. Забележете, че на схемата (за разлика от видеото) регулатора на напрежение и ограничителя на тока са обединени в едно и това е често срещано и в приктическите изпълнения на тези регулатори. Поне при Бош регулаторите на Кеферите и старите Поршета е така. Може да се пробва да се направи профилактика, като се почистят контактните "пъпки". Зарядката може да падне и от още нещо и при здрав регулатор. Например от ... отслабнали пружини на четките на динамото. Или от износени четки или комбинация от двете. И дори само от една слаба пружина! Случи ми се миналата година и лампата за зарядката на ниски обороти светеше. Натегнах слабата пружина, смених за всеки случай и четките (но твърдо беше от слаба пружина, а не от четките!) и всичко е ОК.
Тезе релета подлежат на известен реглаж, но е най-добре да се пипат от електричари от "старата" школа, който са настина пределно наясно с принципа на работата им и като пипат и мерят! Защото опитите да се "вдигне" зарядката чрез "ръчкане" напосоки на релето може да ... скапе динамото за норматив. Като много младо момче с прървата ми Костенурка за норматив успях да хвърля припоя на ротора на динамото  :( докато се опитвах да направя точно това - да вдигна зарядката още малко.  И добре, че беше самото начало на 90те, бях в София и все още имаше майстори от старата школа. Един такав майстор не помня от Княжево или Горна Баня за времето на изпиването на 2-3 бири с малко мезе го презапои ротора, бандажира статора и не знам още какво прави ... но го спаси динамамото и помня, че накрая и ми обясни как работи това реле. Годината е 1993та!  А тогава нямаше нет ... бяхме млади момчета и отвреме на време правехме и откровени глупости. Например, със същата тази Костенурка буквално седмица след като я бях купил през укенда я карах София - Варна - София без изобщо да и знам състоянието, без грам инструмент и резервен чарк в колата. Е, закара ме и ме върна. На късмет, естествено. А единственият път, когато съм оставал на пътя и са ме теглили с Костенурка беше заради тотално нагоряло чукче. Тук вече бях наясно с проблема още като тръгвах, но и аз като теб си мислех, че чукчето ще издържи пътя от Варна до Търново. Е, малко преди Търговище Костенурката угасна и не запали повече ... нямаше мобилни телефони ... и в едно общо взето чисто турско село едвам навих некъв чичак с един  Вартбург да ме тегли завързан за предната броня със сезал  ;D до Търговище, където на другия ден (беше недяля като закъсах) бях с чисто ново чукче и се добрах благополучно до Търново.   

« Последна редакция: Юли 16, 2022, 11:37:55 от Nik1600GT »

Юли 16, 2022, 15:10:55
Отговор #125

Неактивен USfan

  • Публикации: 10848
Митко, да, Ники по приницип е прав, че тия мех. релета издържат десетилетия, поне моето е издържало до сега 55 години.
Ама аз нямам нерви са да се разправям с него, нито пък винаги, касто сега практикувам, да си носа винаги зареден втори голямо оаперов акумулатор в багажника, за резерва.  :))

А и понеже Триумфа като всяка карана в БГ кола, трябва нали законово да се кара все на фарове, а мисля и халогени да му слагам за есента и зимата, а има и вече макс. автентична на вид но все пак харчеща ток звукова система, а и доста мощен сериен вентилатор за в купето въздуха, определено ще му трябва алтернатор, или още доста по-мощно динамо от серийното.

Иначе реле-регулаторите на Триумф, Ровър, и други англ. коли с динама от 60-те години са такова изобретение на Принца на тъмнината - Лукас.

https://picclick.co.uk/Rover-2000-1966-70-30-AMP-VOLTAGE-REGULATOR-391959419855.html

https://www.triumphexp.com/forum/spitfire-and-gt6-forum.8/73-spit-lucas-voltage-regulator.1249680.1249796/

И ето историята на наричането от 60-те години насам на фирмата, носеща името на иначе сериозния електроизобретател Йозеф Лукас- Принца на тъмнината.

https://mossmotoring.com/prince-darkness-joseph-lucas/

Юли 16, 2022, 21:36:07
Отговор #126

Неактивен Bogi

  • Публикации: 742
  • Роден в Дупница, тираджия в Америка понастоящем.
    • Bogi Maramski's garage
Какъв ти е проблема с оригинала, това са само две жици които трябва да изкл от едното и да вкл на другото. Може да ти е в жабката електронното.
Батерията също е по-жива с електронно реле.

А схемата е следната: едната жица идва от контактния ключ +12V 15* другата жица отива на едната "четка" 67*
Втората "четка" си е сложена на маса.
Корпуса на релето иска да е на маса (да взима минус от шасито), ако нямаш пускаш допълнителна.
Това е цялата сложна схема.
« Последна редакция: Юли 16, 2022, 21:49:29 от Bogi »
немец мръсен, бандит магистрален ...

Юли 18, 2022, 23:50:36
Отговор #127

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5104
До момента съм отстранил десетки метри допълнителни кабели от всичките години на модификации.
Просто не е момента да започна и аз да режа и снаждам кабели.

Поръчах нов реле-регулатор Бош. Старият е изкарал 53 години, а качествената техника трябва да се цени.
Благодаря за информацията по-горе! Ценни знания са това.

Между другото, колата ме остави пред един авто електо сервиз  :))
Монтьорът каза, че с този реле-регулатор съм го върнал в младежките му години. И той не успя да помогне, разбира се.
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Юли 29, 2022, 09:23:06
Отговор #128

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3761
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Не съдя и не давам акъл на никого, но мнението по въпроса ми е категорично - динамо за изложба, алтернатор за работа.

Тук се сменя обаче и стила на реставрация. От автентичен отива на ресто мод. Митко, прекрасно знаеш как се заблуждават непросветените в електричеството.
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Юли 29, 2022, 15:11:30
Отговор #129

Неактивен Bogi

  • Публикации: 742
  • Роден в Дупница, тираджия в Америка понастоящем.
    • Bogi Maramski's garage
Митко, ето му схемата и принципа на работа (видеото) на този механичен регулатор.

Във видеото се говори за регулатор на аиркрафт, демек самолет.
Автомобилните имат само по една бобинка.
Това мисля е схемата, с изкл на една грешка е че В+ идва от контактния ключ вместо от батерията, както е на картинката.



Ако аз аварирам с това нещо ще дам B+ и D+ на късо, откачени от релето и ще оставя колата на обороти за 10 -15 минути да позареди и след това ще ги върна като си бяха и ще продължа.

Ако имам волтметър на таблото (за да наблюдавам) и някакъв мощен потенциометър (от страите за осветлението на таблото) ще телгля две жици до D+ и B+ и докато си карам ще си регулирам аз, вместо прецакания регулатор.

Пожарогасителя под ръка.

Прекрасен летен ден !!!
немец мръсен, бандит магистрален ...