Автор Тема: '69 Alfa GT 1300 Junior - Колекционерското купе  (Прочетена 45919 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Декември 05, 2020, 00:07:49
Отговор #100

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
След таблото, следва всичко останало по интериора.

Ето една снимка за мотивация:



Тапицерията за седалките я имам, но на пасажерската механизмът и е сменян през годините и не е какъвто трябва.
Купих механизъм от Алфа Спайдер серия 2 , който е точно като на моите седалки.
Оригинално на купетата е боядисан в тъмносив хамър лак , но аз реших да пробвам с сребристия хамър лак защото тапицерията ще е светлокафява и ще се получи невероятно комбо.
Ето го новия механизъм:


Получи се много добре, макар текстурата да е по-фина от оригиналната.

Преди да дам седалките на тапицер ще трябва да сменя механизма. Може да се наложат и някакви заварки, че знам ли какво са правили тия италианци?! Явно много клатене е имало на тая седалка  :))

Смъкнах и барчето, което е от версията 1750, но стои идеално и ще го претапицирам и върна с най-голямо удоволствие:



Смъкнах и седалките, но снимах само болтовете им, свободно творчество:



Демонтирах и кората на задното стъкло с огромно любопитство.
Под нея е едно от слабите места на тия коли защото задържа вода. Моята е идеална! Не видях ръжда с изключение на една метална лайстна, която е нитована за фазерната кора и върху нея е залепен дунапрен.
Тази лайстна е слагана на малко версии от това купе и за нещастие моята е една от тях.
Половината лайстна остана на дунапрена.
Ще мисля варианти и за нея...

145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Декември 24, 2020, 22:38:47
Отговор #101

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Продължавам с новата кора зад задната седалка:



Боядисах и преместих щифтовете, които я  фиксират към купето.
Следва тапициране с бежов винил тип “cinghiale” (имитация на кожа от глиган), какъвто е използван и по тапицерията на седалките.
Оригинални кората е с черен винил, но няколко пъти съм виждал такова зелено купе с бежова кора и контрастът е великолепен!

Междувременно набавих оригинални кутии за въздушен филтър и основа за тях.
Тази с дългия шнорхел е за малко по-късната версия, като на колегата de4o, при който няма разширителен съд пред филтъра.
Късата кутия е за купетата от 1968 до 1970 година, като колата от темата, при които пред филтъра стои бобина
 и разширителен съд. 1750 GTV от първа серия, като на Гунди, са със същата конфигурация.



Целта тук е да се види има ли разлика във вървенето в ниски обороти между тромпетите и филтърната кутия.
Мисля да пробвам и с двете филтърни кутии като за тази с шнорхела ще махна разширителния съд.
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Януари 08, 2021, 23:13:05
Отговор #102

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Интериорният пъзел се нарежда.
На снимката виждате два еднорога!  :winktongue:

Няма майтап, тези дръжки са почти невъзможни да се намерят, още по-малко перфектни и оригинални.
Цената им беше наполовина по-ниска от репликите на основите им (долната половина), които продават по сайтовете за Алфа части.
Намери ми ги един любезен търговец на GTV 116 части от Холандия. Покрай поръчката на супер дефицитни ламарини за колегата martin_gr запитах холандеца за тези прословути дръжки, той пък задвижи местните си контакти и ми ги намери.

Адски доволен съм. Това ми липсваше за завършването на интериора. На моята кола са ги сменили с фейслифтови такива.



Предстои да претапицирам горната им част в бежов винил, точно като на седалките.
Така са били и оригинално на бежовите салони.
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Януари 09, 2021, 16:29:11
Отговор #103

Активен USfan

  • Публикации: 10810
Браво Митко, колата ще стане прекрасна с този вече и цветово напаснат интериор.  :)
Да, вижда се и от снимките по Нета, горните им части като са в цвета на винила на салона- бежави или друго, си е най-хармонично.

https://www.wikiwand.com/en/Alfa_Romeo_105/115_Series_Coup%C3%A9s


Март 27, 2021, 22:28:13
Отговор #104

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Люси, благодаря! И аз мисля, че зелената боя си иска бежов интериор.

Салонът ще се забави изглежда защото тапицерите май го действат наред с много други неща. Спокоен съм обаче, защото вярвам, че са доста добри. Те тапицираха на Мишо 136 Фиата и резултатът е идеален.

Междувременно ми изпадана волан от Джулия Берлина, който незапознатите не биха различили от този на 1750 Велоче.
Разликата е, че е пластмасов, отново с алуминиеви спици в традиционен алфа дизайн, но няма щампа Hellebore.
Не пише кой е производителя, но изглежда феноменално и с нетърпение очаквам да го видя комбиниран с бежовия салон.  :))

145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Септември 20, 2021, 22:42:07
Отговор #105

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Забавям, но не забравям ;)

С две деца (едното бебе) мога да си намеря извинение за несвършената работа, когато си пожелая  :))
Супер бавно се случва всичко.
От повече от година съм започнал да ровя по Бертонето и по още няколко неща, но започвам да изчиствам едно по едно.

Покрай тапицирането на табло, седалки и интериор, трябваше да разглобя и ел.инсталацията.
Преди година и половина започна да ми гори бушон на консуматори като стопове, чистачки и осветление. Нямаше накъде да го бавя повече.
Започнах да разплитам десетилетните “макрони”, които бяха заложили италианските жичкаджии през годините.
Натъкнах се на големи ужаси. Висящи оголени плюсови проводници, срязани изолации и десетки метри използвани в ми налото, но вече непотребни кабели.
За капак, всичко потънало в прах и чакащо удобната искра за да стане белята.
Взех секачки, кримпвачки, кабелни обувки и се захванах.

Отпадната излишни ключове, лампички.... само ако можеха колите да разпазват миналото си !



145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Септември 20, 2021, 23:06:07
Отговор #106

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Най-важно беше да открия причината за постоянно изгарящия предпазител.
Оказа се окъсил датчик за натисната спирачка, който на моята ранна кола с долни педали (стоящи, не висящи) представлява вид пресостат монтиран на хидравличната линия:

145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Септември 20, 2021, 23:11:49
Отговор #107

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Продължавам с ел.инсталацията.
Исках да я ремонтирам изцяло преди да сваля таблото.
На свалено табло беше прекалено лесно да оплета проводниците и да се чудя после как да връщам всичко по местата.

Не минах и без сваляне и изчистване на бушонното табло, което през 1969 година представлява малка бакелитена кутийка  :))
Лека шкурка на контактите, почистване с контактен спрей и обратно набучване на предварително надписаните букси.



Ето за подобни хващания на плюсчета говоря:



145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Септември 20, 2021, 23:15:24
Отговор #108

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
А тези пряснотапицирани бебчета нямаха търпение да се шмугнат в зеленото купе:


145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Септември 21, 2021, 09:34:55
Отговор #109

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Новите седалки са фантастични и на живо. Гледах, пипах, голям кеф! Остават и страничните кори, има ли шанс да се намерят със същия цвят и текстура?
Машинката за спирачките ми се вижда много подобна на тази, поставяна на всички съветски автомобили от 60-те - ГАЗ, УАЗ, Москвич, разни мотокари... Там има няколко варианта - с кръгли и с плоски кабелни обувки, както и с клеми с винт. Подозирам, че ще е плъг енд плей. Това е много капризно изделие по принцип и е добре да си носиш резервно като пътуваш. Аз така се прибрах от Стара Загора без стопове - някъде по пътя машинката умряла... При една разходка си дадох резервната на Светльо за осмицата и а да си взема, а да си взема и забравих... Та мини примерно през Авторесурс на Ботевградско и виж дали сделаната машинка е със същата резба. Струва 4,50лв по спомени от преди месец.
За инсталацията - това е класически проблем на всички стари коли, особено като са покарани повече километри и е пипано от мърльовци.
Бушонното табълце на Алфата е напълно отвратително. Потърси дали няма афтърмаркет с модерните плоски предпазители. Старият тип предпазители ги има и на цивилизовани марки като например Бош, потърси по вносителите. Последно Светльо си беше взел една торба за Ладата Бошови. Нищо общо с всевъзможните боклуци, които не дават контакт и се топят.