Автор Тема: Ретро Колите в България - Снимки  (Прочетена 2149032 пъти)

0 Потребители и 29 Гости преглежда(т) тази тема.

Юли 09, 2019, 19:31:20
Отговор #5300

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Къде точно е сниман "Рицар без броня"? С този квартал, макар да не съм софиянче, и аз имам много спомени.

Юли 09, 2019, 19:45:56
Отговор #5301

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
[quote author=USfan link=topic=97.msg142962#msg142962 date=1562535061

Направих няколко сега такива НРВ снимки, хем на тъмно сега на- А то Зет, Джаз феста.

[/quote]

Ти кат ходиш по джаз фестове баш срещу нас що не се обаждаш да пийнем по бира, а имаме и бизнес да правим с теб?  ;D Аз и трите вечери се завъртях там за по около час, две от тях бяхме даже с жената заедно.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Юли 09, 2019, 19:57:34
Отговор #5302

Активен USfan

  • Публикации: 10811
[quote author=USfan link=topic=97.msg142962#msg142962 date=1562535061
Направих няколко сега такива НРВ снимки, хем на тъмно сега на- А то Зет, Джаз феста......

Ти кат ходиш по джаз фестове баш срещу нас що не се обаждаш да пийнем по бира, а имаме и бизнес да правим с теб?  ;D Аз и трите вечери се завъртях там за по около час, две от тях бяхме даже с жената заедно.

Ааа, теоретично отчетох възможността за хубав бартерен бизнес. :))
Ама една приятелка ме караше да ходим на Джаза, нямаше как с друго да губим времето тая вечер в неделя, а и само уикенда бях в София.
То вече там на това А то Зет ходим за 3-та поредна година, та взе и да ми доскучава де, а тая година имаше много слаби млади музиканти.
А и аз па замъкнах там с мен и едно семейство приятели, дето са емигранти в УСА /мъжа е мой-екс съсед, ремонтира там в Чикаго стари Мерцедеси, основно 80-ски и 90-ски ориг. АМГ-та/, и сега бяха дошли тук, и така...

Ами трябваше да дойдете семейно на Феста, един съсед, вносител на цигарените хартийки ОСБ, правеше демонстрационни излитания с балон и возеше безплатно желаещи. Особено децата много се радваха.

А 404-ката, дето има предвид Момчил, дълги години не се караше, но сега от изв. време през 3-4 месеца я местят от единия тротоар на другия.


Юли 09, 2019, 21:37:47
Отговор #5303

Неактивен dan4oteto

  • Публикации: 18066
  • Йордан Георгиев





Юли 10, 2019, 14:14:15
Отговор #5304

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Рицар без броня е сниман в новия тогава квартал "Хиподрума" - основно около 27 блок. Можеш да видиш старите хали до някогашния хотел "Славия", където в момента е Била. В тия хали и аз съм играл в началото 90-те, когато бяха затворени за ремонт. Накрая ги събориха и направиха Била. Вартбургът е до 21 блок.
Таралежите се раждат без бодли са снимани в стъкленото училище в Лозенец - 122-ро, където е учила жена ми.
Войната на таралежите пак е сниман в Лозенец - в градинката до 35 блок, като на блока са направили бутафорен вход. В съседния 19-ти живееше бай Лалю с Дофина.

Юли 10, 2019, 18:44:56
Отговор #5305

Активен USfan

  • Публикации: 10811
Да, по време на соца, сниманията на филми по квартали, и до и в училища, бяха популярна практика, и много интересни да се гледат от нас, присъствалите наблизо деца.
Бре, как се сети Момчил и за фалшвия вход.  :))
Тая мода,фасадни части и украси,изкопирани от едни сгради на едни места, да се пренасят със стиропор върху други сгради на съвсем други места, бе популярна практика във БГ филм-индустрията по време на соца.
Типичен пример за това са бутафорните фигури на гръцки богове, крепящи козирката на входа на кооперацията в комедията- Топло.

Такова влезло във филмовия архив, и намиращо се отн. наблизо до споменатия от Момчил хотел Славия, бе и едно друго средно софийско училище и гимназия- 19 ЕСПУ Елин Пелин, в което баща ми е учил до 11 клас, а аз до 7 клас.

Интересен факт, поне за мен, свързан с това училище е, че до оградата му /а май имаше и кадри и в него вътре/, в нач. на 80-те години бе снимана семейната няколко серийна ТВ драма- Нощем с Белите коне, по сценарий на Павел Вежинов.
Главния герой, изигран страхотно от Заслужилия тогава артист /който след 1984 год. стана и Народен артист/- Николай Бинев, бе във филма уж известен наш учен-академик, вече на възраст.
Той, съответно на възрастта си, караше във филма едно възстаричко дори и за оная епоха, Пежо 404 седан.
Въпросното Пежо също го има снимано до оградата и сградата на училището, и това точно училище е моето бившо ЕСПУ.

Как да е, Момчил малко ме върна в детските спомени, а ето и снимки на две БГ ретраци, сега изкопирани от Фейса.
На Трабито 601 от Ст. Загора му е интересно това, че е снимано сега в Англия. И съдейки по добрия външен вид, е отишло дотам на ход.



А оранжевия дизел 123 е най-старото Бенц комби, от многото му налични комбита, на колегата Бурян.
И един страничен въпрос по отн. на Бенца му, та да му помогнем с един ремонт на техниката...
Пиша тук, по презумпция, че повече хора биха гледали тая тема, отколкото темата с ремонтите....
Ако е някой запознат или е изпитвал описания проблем, и би могъл да даде отговор или контакт, да пише тук, колегата ще е благодарен.
Проблема го пояснявам, доколкото разбрах...

Бурян наскоро е сложил нови сфери отзад на нивомата, не знам немски оригинални или някакви примерно китайски /и има ли въобще китайски/, и няколко месеца колата возела супер.
Но, отскоро взела отвреме-навреме да подскача, по подобие но дефектирало въздушно окачване на нови модели коли.
Не подскача постоянно, само когато се присети, иначе си возела хубаво.

Та някой Бенц или Ситроен собственик, сблъсквал ли се е с подобен проблем...  ::)
Пояснявам, ако не греша- системата на хидропневматичните окачвания на задния мост на Бенцовете от 60-те до 90-те години, е подобна и лицензна на традиционната система на Ситроен от моделите ДС и СХ.


« Последна редакция: Юли 10, 2019, 19:28:52 от USfan »

Юли 11, 2019, 01:17:47
Отговор #5306

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Рицар без броня е сниман в новия тогава квартал "Хиподрума" - основно около 27 блок. Можеш да видиш старите хали до някогашния хотел "Славия", където в момента е Била. В тия хали и аз съм играл в началото 90-те, когато бяха затворени за ремонт. Накрая ги събориха и направиха Била. Вартбургът е до 21 блок.
Таралежите се раждат без бодли са снимани в стъкленото училище в Лозенец - 122-ро, където е учила жена ми.
Войната на таралежите пак е сниман в Лозенец - в градинката до 35 блок, като на блока са направили бутафорен вход. В съседния 19-ти живееше бай Лалю с Дофина.
Ти в халите си играл, а аз там съм пазарувал като дете :D, за училището в Лозенец зная, бях се разровил навремето, и бях намерил места от "Рицаря" точно в Лозенец. Бях намерил и кооперацията от "Топло". Имаше някаква група, "Код кино" или нещо подобно, където на карта бяха маркирани места в София, където са снимани любимите ни филми. Наскоро намерих и култовия ресторант от "Оркестър без име", в най-скоро време смятам да посетя мястото. Моите спомени от "Хиподрума", са 10-15 години след снимането на "Рицар без броня" затова е това чувство за "дежа вю", което винаги съм имал като играехме в квартала! А иначе 122-ро, влиза и в последната серия на филма "На всеки километър". Благодаря за споделеното!
« Последна редакция: Юли 11, 2019, 01:29:19 от michev »

Юли 11, 2019, 07:18:58
Отговор #5307

Неактивен fifo

  • Публикации: 1140
we all have wings, but some of us don't know why

Юли 11, 2019, 09:19:59
Отговор #5308

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Ники, в кои години си живял в Хиподрума? Моите дядо и баба, и съответно майка ми, живеят там от създаването на комплекса - 1962г. Нашият блок е през един от 27-ми. Там във входа на Сашо с Москвичите са живели хора от Киноцентъра, та така са станали и снимките. От тоя блок е и една съученичка на майка ми, чийто баща ми е адаш и е карал Москвич 412 от първите с правоъгълни фарове до над 400000км. По отношение на старите коли - до последния висок блок зад халите, в края на 80-те имаше Победа. Малко по-нататъка по улицата се движеше активно един Воксхол от началото на 60-те до края на 90-те. За Москвичи, Вартбурзи, Шкоди стари да не говорим - беше пълно.
Интересен субект от района е небезизвестния Батов от 33 блок. Човекът по образование до колкото знам е инженер, но за съжаление в някакъв момент отключи някаква мания и започна да събира и трупа боклуци, които държеше в куп коли около блока. Освен апартамента, задръстен до тавана с боклук и измайсторени складове в короните на околните дървета. 80-те имаше два трабанта 600. После имаше 600 комби и Москвич 426 комби, пак пълни с боклук. После купи няколко Полски Фиатчета, едно ранно Ауди 80 и един Мерцедес 123, както и един супер запазен Трабант 601. Накрая купи много запазената Лада 2105 на едни хора от блока и нея я съсипа. В момента вече не може да говори и е зле. Никакви коли не му останаха.
Както можете да се досетите, много ни е гонил, понеже ние като хлапета все обичахме да му ровим из колите - складове и примерно да си вземем найлон, за да си правим къщички... Оня крещи, псува, ние бягаме.
Всъщност, точно покрай 27 блок преди 10 години заформихме една бойна група фенове на старата техника. Покрай Сашо се заформихме сериозна група от ентусиасти. Аз, Сашо, Стоян, Живко, Светльо, Краси и кой ли не още почти всяка седмица се занимавахме активно с ретро коли.
Ето ни на паркинга пред 27 блок - Москвич 407, Варшава 223, Москвич 408, Москвич 407, Пежо 504.






После Сашо задълба в негова си посока, аз в моя. Сега него вече го няма, но спомена за тия славни години си остава. И приятелствата - никой от компанията не се отказа от старите коли и до ден днешен сумарно имаме няколко десетки екземпляра...

Юли 11, 2019, 16:28:13
Отговор #5309

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
До 1975-та, а след това всяко лято до към 1982-3. До 1975-та родителите ми бяха в София, а след това, на улица "Юнак" се нанесе моя чичо /брата на баща ми/ и всяко лято, а и пролетни и зимни ваканции с братовчед ми, 3 години по-голям от мен, разделяхме времето между Търговище и София. Лятото в квартала, стадион "Раковски" и Южен парк, зимата до обръщалото на княжевския трамвай и после с лифта /жалко за него/ до Копитото и после по пързалките надолу. Страхотни спомени, бе много хубав и спокоен квартал!