Автор Тема: Ретро Колите в България - Снимки  (Прочетена 2180075 пъти)

0 Потребители и 12 Гости преглежда(т) тази тема.

Декември 12, 2023, 21:29:11
Отговор #6120

Неактивен dan4oteto

  • Публикации: 18207
  • Йордан Георгиев

Реното 16, макар и на черни табели ,ми се видя прекалено хубаво на вид така дори паркирано, че да го сложа в темата със Скрапа.


За Реното и аз съм съгласен, няма значение на какви табели е, важното е състоянието му.

За останалото наистина прави някакъв разбор на снимките си. Ретротата са ясни, но вече и '80-тарските модели са при тях. Йънгтаймерите вече започват от '90-те години до към първите години на този век. Има си и тема за Нютаймерите.

От известно време насам ми се върти и едно предложение, да се направят и преименурат някои настоящи теми по епохи.
Например ретро раздела си остава ретро, но да кажем до преди епохата на пластмасата, тоест до '70-те години.
Вместо йънгтаймери, да се направят две отделни теми за '80-те и отделна за '90-те години.
Да има тема за Милениум моделите, тоест след 2000 година до към 2006-08 години, а нютаймерите си остават да кажем редки и по-интересни модели автомобили за последните примерно 15-18 години.

Така би било малко по-прилежно и още по-ясно за публикуващите тук, защото понятоето ретро и йънгтаймери всеки различно го тълкува. Аз признавам си още не мога да се пречупя, че примерно една Опел Астра отива към ретро раздела ... да не говорим, че и ми е трудно коли от '80-те да ги приобщавам редом до някой Опел Капитан например ...

Помислете върху това  ;)

Декември 12, 2023, 22:32:57
Отговор #6121

Неактивен rosen sn

  • Публикации: 470
Синьото BMW с шуменски номер е на мой познат, много история има с него

Декември 15, 2023, 01:09:52
Отговор #6122

Неактивен dan4oteto

  • Публикации: 18207
  • Йордан Георгиев
Велико Търново


Декември 16, 2023, 01:34:41
Отговор #6123

Неактивен dan4oteto

  • Публикации: 18207
  • Йордан Георгиев
Павликени


Декември 19, 2023, 20:41:08
Отговор #6124

Неактивен USfan

  • Публикации: 10850
Ето няколко интересни над 30 годишни коли, тия дни снимани в БГ.

СЛЦ-то златното чакаше на КАТ-София тия дни, а преди това го видях паркирано в автокъщата на завоя на стария път до Летището, дето има един 2 ген Лотус Елан /Исуцу платформа/ и една Чайка ГАЗ-14 паркирани.

Двете 944-ки /предната с присадена задница от 968, са ги снимали в Северна България, минаващи през село Ребърково. Съдейки по номера Мадрид на ремаркето ,сигурно са докарани от Испания.

Бордо Плимут Лазера пък седи в жк. Люлин, през 5-6 месеца го раздвижват. Един приятел го снимал, и като по случайност якето на щерка му било почти в отенъка на Лазера, та я включил и нея, тематично цветово, заедно в обща снимка.









Декември 20, 2023, 01:28:04
Отговор #6125

Неактивен dan4oteto

  • Публикации: 18207
  • Йордан Георгиев
Павликени


Декември 20, 2023, 10:32:53
Отговор #6126

Неактивен rado125

  • Публикации: 111
Ремаркето е с монтански номер, не мадридски.

Декември 20, 2023, 11:23:52
Отговор #6127

Неактивен USfan

  • Публикации: 10850
Прав си за Монтаната, така ми се привидя.
Просто съм се замечтал в БГ да идват повечко бройки стари Поршета, от предполагаемо топли и без много много влага региони...

Ето и още снимки на някои други над 30 годишни коли, снимани тия дни по София.
Тоя от измотаната като мощностни характеристики и динамика, така нар. Малез ера, Олдс Кътлас интермедиейт купе, видимо версията правена точно в средата на този Малез период, от края на 70-те, до средата на 80-те, сега са го напускали на обяви за продаване, с авторитетните уж 260 коня )) мощност.
Реално, с иначе стандартния му малък блок 5-литра осмак мотор, и все още снабден с /видимо тук по само единия брой накрайник/ силно рестриктивен на параметри 8 в 1 сериен екхост, и ако и да е с поставен присаден някакъв си /китайски на сегашно производство, ако е нов/, по инфо от обявата Еделброк карб, и ако и да са му садили тръби по ауспухната генерация с по-голям диаметър, и по техн. данни, и реално, тоя ГМ-мотор си е с повече от 100 коня надолу мощност, от уж обявената.

Ето една по-интересна история, свързана с друга кола от тези снимки, последния от виждащите се Понтиаци 3-ген Ф-бърди, червения пост-1991 лифта тарга модел /който е с същия 170 коня 5-литра моноинжекция мотор, като моя предлифтов Трансам/, е кола, която доста съм карал, и с която имам и много спомени, още от като беше почти чисто нова.

В края 1992 година я купи почти нова /на само 1 година възраст бе Ф-бърда/, от тогава още прохождащата къща Софавто, на бул. Г.М Димитров /която и още не беше с това име, а си беше само един паркинг, излишна територия на МЕИ-то/, един приятел музикант, за към 23-24000 долара цена, нещо подобно.
На Ф-бърда на предното стъкло отгоре, и отзад на бронята, имаше лепенки с големи букви с многозначителния надпис- Тhink About It...
Такива подобни надписи си бяха модерни в Щатите, а и другаде, да се кичат тогава по колите през 80-те и а и нач. на 90-те години.

Например моето първо от трите ми бройки дето имах в 90-те, Бертоне х1/9, произведено в 1979 год, имаше отзад един надпис над бронята, сложен по някое време през 80-те сигурно, и всъщност нямащ релация към колата, понеже тя дори не беше амер. Спек версия- Born in the USA.
Тоя надпис на Бертонето караше уж знаещите, но не толкова наблюдателни фенове тогава по БГ,  да го бъркат с Понтиак Фиеро.

Връщайки се към Ф-бърда и музиканта му първи собственик, интересно беше това, че той много харесваше тогава моя кралскосинйо цвят Мерцедес купе с 2 врати от 1969 година модел- 250 ЦЕ в114, и често с него имахме навика да си разменяме на карания колите, като ходим по заведения по София.
Музиканта иначе доста си пазеше Понтиака, и го караше само на хубаво време и по уикенди, а за всеки ден дрънкаше една Лада 2104 комби, бежава.

В края на 90-те год. той обаче пак отиде да работи в чужбина, в Канада, да свири там в някакви барове. Но там за съжаление, след някаква свада в бар, дето работеше /той музиканта си беше импулсивен, и не даваше заден ход при конфликти/, го намушкали с нож, и той почина.
След тази тъжна история Понтиака преседя 4-5 години в един стопански двор, близо до къщата на вдовицата му. Та тя, някъде в 2004 год, покрай наши общи познати ме намери, и ми се обади, да пита дали искам да го купувам.

Ходих да го гледам, но понеже точно тогава бях купил току-що моя черен 1989 Ф-бърд Формула 305 с ръчни скорости, на само някъде 25000 мили пробег и от първи собственик от нов, и просто не ми трябваше втора почти идентична на тип кола.
Та, неговия Ф-бърд /не палеше от блокирала електр. бензинова помпа сигурно, но още доста запазен, само с малко изгоряла боя, но бе някъде само на 40 и няколко хиляди мили пробег/ го купи един колега амер. фен. А след 3-4 години от него, някъде в 2008-2009 години, пък го взе един приятел Жоро, който си го пази дълги години, а от него пък го купи друг негов приятел, сегашния му собственик.

От този червен Ф-бърд с осмак мотор, в момента се намират задните му седалки от сив плюш.
Тях преди няколко години Жоро ми ги подари, като продаде колата, че изцяло си смени плюшения фабричен салон, с докаран такъв от Щатите.
След тази смяна, задните му седалки оригиналните от Ф-бърда, както си бяха в безупречно състояние, му бяха ненужни.
На моя пък седалките, пак от същия фабричен и доста стандартен при ГМ сив плюш, имаха 1-2 дупки от цигари, така че неговия подарък ми свърши идеална работа, за което съм му благодарен.

Така че с този 8 цил. Ф-бърд, така романтично коледно сезонно паркиран под тези сушеници :)) , и който все още е доста запазена и не много карана кола, имам толкова спомени с него, даже и без да съм му бил собственик.







« Последна редакция: Декември 20, 2023, 11:40:56 от USfan »

Декември 20, 2023, 19:25:36
Отговор #6128

Неактивен dan4oteto

  • Публикации: 18207
  • Йордан Георгиев
Прав си за Монтаната, така ми се привидя.
Просто съм се замечтал в БГ да идват повечко бройки стари Поршета, от предполагаемо топли и без много много влага региони...

Те и румънците имат една регистрация BT с 4 числа и пак две букви накрая ... буквално са като регистрациите от моя край, а и както по Търново е пълно с такива около уикендите и направо се смесват някои такива с ВТ-то от В. Т-во  :))

Декември 25, 2023, 22:07:34
Отговор #6129

Неактивен USfan

  • Публикации: 10850
Ретрота от тия дни пак от София, повечето американки, и една италианка- Алфа 105 Бертоне купе, която видимо е чакала на КАТ, сигурно за регистрация.

Белия Камаро РС 3-та ген е с базовия 5-литра 170 коня ТБИ осмак, и се намира в Княжево, до посл. бензиностанция вдясно, на излизане от София, на пътя за Владая.

А предлифтовия с два големи фара пак бял Олдс Кътлас, пък се намира на обяви по Мобилето, а сигурно и по други сайтове.

Реално си е от най-слабия на мощност и динамика период от средата на Малез епохата, 1978-79 моделни години, а сега на обяви по сайтовете е обявен с амбициозните уж 260 коня мощност. ))
Всъщност, за тези моделни години Кътлас Сюприм купето е оборудвано най-масово с 4.3 и 5 литра на обем Олдс-Дивизия и корпоративни-ГМ осмаци мотори, с фабрични мощности между 110, 145, и 160 коня, в зависимост от мотора.

За който не е много навътре в амер. тематика, и се чуди какво точно значи тази отн. новоизмислена дума- Малез, ето кратко инфо, директно от автора на този термин- Мюрили Мартин.

https://www.capitalone.com/cars/learn/finding-the-right-car/what-defines-the-malaise-era-and-will-we-experience-it-again/2518





















« Последна редакция: Декември 25, 2023, 22:23:55 от USfan »