Автор Тема: Ретро Колите в България - Снимки  (Прочетена 2179989 пъти)

0 Потребители и 48 Гости преглежда(т) тази тема.

Декември 26, 2023, 01:25:35
Отговор #6130

Неактивен dan4oteto

  • Публикации: 18207
  • Йордан Георгиев
ха, не бях го чувал това нарицателно "Malaise era" и се зачетох на бързо из между редовете на статията, която сподели. Пише, че това са автомобилите в периода 1973-83 години, но понеже не съм толкова навътре в американското автомобилостроене си мисех, че този период на скопени и "красиви" автомобили продължава поне до към '88-'89-а години.
Алфата определено е бижуто сред порцията снимки  :D Съдейки по рамката на задният номер, вероятно е нов внос.
Това ме провокира да прочета информация около емблематичната автокъща, за която се установи, че е незаконно в терена на Борисова градина и уж трябваше да освободят терена, но преди 2-3 седмици минавайки от там ми направи впечатление, че още я има.

https://www.mediapool.bg/kapitoliya-otselya-v-sada-stolichani-shte-plashtat-sabaryaneto-news336963.html

Декември 26, 2023, 09:43:07
Отговор #6131

Неактивен USfan

  • Публикации: 10850
Тази Алфа преди 1-2 месеца я нямаше на Капитолия, определено е след това дошла.
Като се видим, ще го питам собственика на къщата- Салех, за евентуални подробности за нея. Той си е фен на по-ретро коли, в последните години всеки ден караше една сребриста 1986 3.2 литра Карера, дето сега седи при него за продаване, за 100 бона в Евро цена.

Ами, Данчо, какво да ти кажа, къщата си е много добре, така или иначе засега си седи.
От нея аз съм бил доволен, и в по-минали периоди, отн. редовно отн. редки стари коли на умерени цени съм придобивал от там, а и доста приятели и в по-скорошно време съм пращал, от там да си купуват по-редки коли.
Тази година станаха някъде 30 години, откакто Салех, дългогодишния собственик и създател на автокъщата /тогава с един негов съдружник, в 1993 год я направи/ взе там първо под наем една така наречена още от соц време- Кръглата къща с кривите огледала, която не работеше още от 80-те години, и я направи първо на кафене, и после там стана и автокъщата.
Някъде през април 1993 год, ако не бъркам, официално се откри кафенето там.
Поне помня, че стана някакво парти по случай откриването, и вътре бяха наредени множество стари мотоциклети, за фон отстрани по стените. После Салех взе да реди и коли пред кафенето за продаване, и така доста спонтанно, си стана и тази автокъща.

Там за мен си беше извор редовно да си разнообразявам моите автоналичности.
В 1996 год. купих оттам една Японка 2-вратка с123 280Ц, същия кралскосин цвят като тогава вече наличната ми Табакера купе в114 250це.
В 1997 год. купих от там и един бял Ягуар ХЖ-С купе /който бе единственото купе от общо 4-те Якуара дето съм имал, другите, вкл. и сегашния ми еС-тайп, са си седани/, който обаче отн. бързо, след 7-8 месеца, продадох на един приятел автотъръговец от Перник тогава, и той пък го препродаде по-късно във Варна, та този Джаг отдавна не е в София.
После, в 2002 год. водих баща ми да си купи златистата 924 еС /която още си я пазя/ и тогава хвърляхме боб )) , дали вместо нея баща ми да вземе една изложена до нея бордо 944, която беше на същата цена. Но тая 944 беше по-охлузена, и тесното боди 924 спечели.
По-нататък, в 2005 год. ходих да пазаря Мустанга ми ГТ 5.0 кабрио /който още си го пазя/. Интересно бе ,че докато се спазарим със собственика вече директно за цената, който беше оставен на комисиона на Капитолия, колата отиде пък да се излага на новата тогава Автокъща А2, и оттам я взех физически, след като документално Капитолия ми го прехвърлиха.

По онова време, до 2008 год. някъде, къщата даже си имаше собствен седящ там и регистриран като адрес там нотариус, и прехвърлянията ставаха на място доста лесно.
Тоя нотариус мен хич не ме обичаше, понеже аз се договарях, обикновено прехвърлянията да са вътре в покупната цена на дадена кола, тоест, за сметка на автокъщата. И така нотариуса, един смотан очиларко беше допреди 15 години, от мен физически пари не получаваше, което всеки път много го вбесяваше, хаха. ))

А преди 1-2 месеца ходих на къщата, да гледам разни интересни коли. Там ме съска, в отн по-висок ценови диапазон за все пак 8-10 годишен Бокстер, един рядък Бокстер Спидер.
За сега Салех му иска много пари, тоест Евро-цена, а колата е отн. доста карана, и е тъп цвят за модела /Порше ГрандПри Силбер/, но е редичка.
Но и никой в БГ не търси особено редки версии на Бокстери де, така че рано или късно може и да има някоя цена за него по-ниска.

Братовчед ми пък ще го водя след Нова година да мисли нещо за замяна на неговия доста нов на кондиция 2020 Ц-клас АМГ Ц43 купе, срещу една оранжева 2017 991.2 ГТС тарга, която сега Салех я кара за ежедневна кола. Салех засега уж не си я продава, а и лошото е, че ГТС версиите на 991-992 държат ама абсурдно високи цени, горе-долу колкото са стрували нови примерно преди 5-10 години, и сега струват по толкова.
Докато с АМГ-та /е, извън лимитирани неща като БлекСериесите на ГТ Купе напр/ въобще принципно не е така. Особено тип прахосмукачка 3-литра битурбо моторите, като с43-ката на братовчеда, релативно бързо паднаха на цена, откакто той си го купи почти нов, 4-5 месечен, в 2020 год.

Така че аз съм фен тая автокъща да седи на ръба на парка, все пак си плащат там наем на спортното министерство, а и на мен ми е по-близо до там да ходя от центъра да видя какво става като наличности, отколкото да обикалям примерно по околовръстното.

А и това далеч не е най-голямата заета там площ.
Доста по-големи на площ са наблизо 2 обекта. Единия е окупираните-приватизирани няколко декара за спортни площадки, от крадливата на терени, и лансирана едно време от Софиянски организация- Спортна София. А другия е изоставения фолклорен ресторант наблизо- Веселото село, заради който окепазиха едно мини детско градче там, направено още по соца беше, с мини улици и светофари, дето децата се учиха да пресичат и да участват в движението, че имаше даже и мини плавателни канали с детски лодки.
По-нагоре в парка, неизползваеми са още много десетки декари площ, на разпадналия се Колодрум, неработещите кортове на ЦСКА-стадиона, а и площта на гепената и неработеща къпалня Мария-Луиза.
Така че парка реално е пълен със забатачени огромни обекти, отнемащи от зелената му и използваема площ, пък все тая къща е уж най-големия проблем.

Данчо, има между другото, на Капитолия сега една 8 цил. кабрио версия на твоя Бенц купе, дето също я виждам засега като добра оферта.
Та ако ти трябва кабрио добавка да си имаш към твоя, идвай направо там да я пазариш.  :)

И да не сме много оф по темата, ето 2 обикалящи по София, и тематично коледно подбрани амер. ретраци от тези дни.
Буика Аполо е на един мой познат, много добър ретромеханик, а Петербилта на Кока-кола, сигурно вече хора са го виждали.



« Последна редакция: Декември 26, 2023, 09:57:52 от USfan »

Януари 03, 2024, 16:09:22
Отговор #6132

Неактивен kaci

  • Публикации: 958
Някои интересни коли, снимани по БГ през посл. месеци.

......... а Рено 16-как седи така в село Желява..........







Преди малко се появи обява за тази кола в една група и слагам снимки за историята.
Винаги съм ги харесвал като модел тези Рена, а и тази изглежда прилично от снимките, та се надявам да си намери дом и да се вижда по събития.



Януари 06, 2024, 22:49:58
Отговор #6133

Неактивен USfan

  • Публикации: 10850
Много интересно, че това Рено са почнали да го продават. Съдейки по стартер-кабелите, поне мотора върти, ако не друго.

А ето малко германки и американки, снимани тия дни снимани от мен, а и от други колеги.

Червения втори лифт на 3-та Ген ТрансАм /абс. същата версия и цвят като моя 1989 ТрансАм тарга/, както и златистия 80-ски Девил седан, и двете са видимо с изтекли бели без евролента П и РВ номера, са в района на Пловдив областта /Кадито е в Нареченски Бани/.
Бордо 850-тката, съдейки поне по номера, е във Варна.
Аудито В3 купе и златистия Бенц с107 СЛЦ с двувалка 280 шестак мотор, са в София.
Бенца е в автокъщата на разклона под моста за Аерогарата, дето има и две Чайки под един навес.
Днес обаче след разговор с управителя на къщата, той каза, че СЛЦ-то не го продават, пазели си го за тях.













Януари 09, 2024, 01:46:02
Отговор #6134

Неактивен dan4oteto

  • Публикации: 18207
  • Йордан Георгиев
Созопол


Януари 16, 2024, 23:29:27
Отговор #6135

Неактивен Cosworth96

  • Публикации: 100




Този Firebird май е GTA пакет с повечкото екстри и 5.0 или 5.7 мотор осмак, поне от този ъгъл така изглежда. Интересно е, че е на стари номера, така като гледам регистриран в периода 1992-1994. Виждал съм и на жълти номера, така, че ми е ясно, че такива Понтиаци си има в България от край време, но ако е GTA, то това е наистина попадение. Дали има повече инфо за него?  ???
'07 BMW 325xi Touring ///M-Sportpaket

Януари 18, 2024, 10:30:19
Отговор #6136

Неактивен Механджията

  • Публикации: 1599
  • P38 Autobiography | X300 Sovereign
джанти 16ки от такъв купувам на разумна цена, същото междуболтово като на ягуара са - 5х120.65

Януари 31, 2024, 00:21:42
Отговор #6137

Неактивен dan4oteto

  • Публикации: 18207
  • Йордан Георгиев
Габрово


Февруари 08, 2024, 22:00:25
Отговор #6138

Неактивен USfan

  • Публикации: 10850
Малко авторски снимки от мен, на две доста интересни 70-ски на производство коли, купени в посл. месец под мое давление и съвети и двете от Холандия, за двама наши колеги.

4х4 возилото е АМС Джип СЖ7 от 1978 год, с 4.2 литра шестак мотор и 4 ръчни скорости.
Въпреки фалшивия надпис- Ренегейд, по ВИН и съобразно вида на салона и външния хром и вежди на калниците /афтърмаркет лифта, джанти, и лайтбара с халогените да не се вземат предвид/, оригиналната му версия е- СЖ7 Ларедо.
Щастливия нов собственик е колегата Стенли, а понеже тия дни и седмици, така по стечение на обстоятелствата можех да пробвам доста джипа в разни условия, вкл. и на сняг, ще има повече и по-обилни снимки, като си ги сваля от тел, в темата с колите на Стенли.

Бенца пък е другото тук ново попълнение в софийския ретроавтопарк, а и сред колите на приятелите ми, като новия му собственик е колегата Бурян.

Модела 280 СЕЛ в108 е с отн. редкия 4.5 литра осмак мотор /който в тази версия е продаван поставен на каросерията конска глава само в САЩ, докато в Европа и света 3.5 литра е макс. слаганата серийна моторизаци на 280 в108 модела/, и е произведен в посл. моделна година на в108 еС-класата- 1972.
Днес колата току-що дойде от Холандия, така че още не е палена и пробвана в българска среда.
Тия дни като я разгледам по-подробно, ще има и повече снимки, в темата с колите на Бурян. Интересното тук е, че Бенца е била докаран от САЩ преди повече от 1/4 век, и над 20 години е била в ръцете на досегашния си холандски собственик, от който го купи Бурян.

Джипката на Стенли пък също бе купена /транспорта на нея пък го уреди колегата Тони, че тя се намираше в едно градче- Венло, което е съвсем близо до немска граница/ от дългогодишни фамилни собственици баща и син холандци, които обаче са я карали постоянно, и тя си е напълно в движение.
По Бенца конска глава ще има разни проблеми да се оправят, най-вече по електрическия инжекцион Д-Жетроник, но това пък ще дава база за интересни ъпдейти по темата на колите на Бурян.

Малко тия снимки са в суров вид, вкл. и с мен в джипа в по-работно облекло, хаха, но по-парадни ракурси ще следват скоро.











Февруари 08, 2024, 22:20:50
Отговор #6139

Неактивен дядо владо

  • Публикации: 45
Да му е честит на собственика СиДжея и да го радва .....но е СбиротокДжип
Старомоден-няма вайбър, скайп и т.н. 0877 17 07 27