Автор Тема: Ретро Колите в България - Снимки  (Прочетена 2177948 пъти)

0 Потребители и 36 Гости преглежда(т) тази тема.

Декември 23, 2014, 00:05:29
Отговор #3410

Неактивен simeon40

  • Публикации: 266
Аз искам да попитам нещо ако някой види мнението ще се радвам да ми отговори за хората които живеят във Варна. Знаете ли някой ретро фен или изобщо фен на старите коли в кв. Левски да живее над пицария Селена и Акварел? Като беше по-топло имаше паркиран пред един от блоковете Мерцедес СЛ Пагода цвят червен, срещу него ЛеБарон, малко след това много запазен Мерцедес W126, сега има много запазен Фиат 125p и един Citroen GSA. Интересува ме Ситроена или някаква информация за собтвеника му. Фиата и Ситроена са паркирани винаги един до друг и предполагам са на един и същ човек.

Декември 23, 2014, 01:23:50
Отговор #3411

Неактивен rsk

  • Публикации: 2450
Само за сведение искам да отбележа,че този модел на Алфа Ромео е създаден по скиците на Павел Хушек.Проекта е замислян като модел на Шкода,а именно Шкода 1000 МБ Спайдър...

Стефко, моите уважения, ти знаеш доста неща, рисуваш невероятно, но... това пък откъде го измисли... Ако си прочел нещо някъде - дай линк към източника. Ако това е твое мнение, изградено на базата на една рисунка на един чешки дизайнер, добре е да вметнеш едно "според мен", просто в интерес на истината. Тук има и хора, които разбират, но има и такива, които не са задълбали чак толкова в историята на разните модели и може лесно да ги заблудим.
Та в интерес на истината ще спомена, че Alfa Romeo Spider е в продажба (!) от 1966-та година, което ще рече, че дизайнът й е бил изцяло готов няколко години преди това. През 60-те компютри са ползвали само за полети до Луната и разработката и въвеждането в производство на автомобил не е бил кратък процес. И нещо, което хич не е за изпускане - "този модел на Alfa Romeo" всъщност е дело на самия Батиста Фарина.
Интересно е да споменем и творението на Bertone, в което аз намирам доста повече прилика с рисунката на Хушек, а именно първата серия на FIAT 850 Spider. Ако някой е взел идейки на заем от друг, то е лесно да предположим какво се случило, ако направим няколко сравнения на въпросния модел, който е в продажба от 1965-та година...:




Декември 23, 2014, 10:03:38
Отговор #3412

Неактивен yoz

  • Публикации: 357
София, Дианабад

Декември 23, 2014, 22:00:11
Отговор #3413

Неактивен USfan

  • Публикации: 10850
Мнго е готина Пандата, тя е от отн. рядка версия Примавера, характеризираща се с тия два гюрука , отделно отоварящи се отгоре.

Стефко, моите уважения, ти знаеш доста неща, рисуваш невероятно, но... това пък откъде го измисли... Ако си прочел нещо някъде - дай линк към източника. Ако това е твое мнение, изградено на базата на една рисунка на един чешки дизайнер, добре е да вметнеш едно "според мен", просто в интерес на истината. Тук има и хора, които разбират, но има и такива, които не са задълбали чак толкова в историята на разните модели и може лесно да ги заблудим.
Та в интерес на истината ще спомена, че Alfa Romeo Spider е в продажба (!) от 1966-та година, което ще рече, че дизайнът й е бил изцяло готов няколко години преди това. През 60-те компютри са ползвали само за полети до Луната и разработката и въвеждането в производство на автомобил не е бил кратък процес. И нещо, което хич не е за изпускане - "този модел на Alfa Romeo" всъщност е дело на самия Батиста Фарина.
Интересно е да споменем и творението на Bertone, в което аз намирам доста повече прилика с рисунката на Хушек, а именно първата серия на FIAT 850 Spider. Ако някой е взел идейки на заем от друг, то е лесно да предположим какво се случило, ако направим няколко сравнения на въпросния модел, който е в продажба от 1965-та година...:



Хах, да се дискутира взаимстване на чешки идеи от страна на италиански стилисти е най-веселото нещо, дето съм чувал напоследък.  :))
Иначе, ако се вдълбочим в разработването на дизайна на 850 спидер, може би Бертоне са взаимствали донякъде елементи, както и общата линия от много редките и правени на базата на Фиат 600, 2 местни спидери на Аутобианки, правени в периода 1962-64 година, ако не ме лъже паметта.

Е наскоро в едно италианско ретросписание, което го купих пролетта, имаше пространна статия за тези Аутобианки спидери.
Ако си го намеря тия дни, ще му постна страниците със статията, да видите какъв расов дизайн на базата на тия малки фамилни Фиати 600 вадят Аутобианки, бая преди домашния модел 850 Спидер да го пуснат Фиат.

Иначе, в аспекта на това, че сигурно аз в България в последните десетилетия съм единствения човек, карал активно 850 Спидер в течение на няколко години, бих казал, че наистина този модел беше много забавна кола за управление, дори повече и от споменатата на Пинфарина Алфа Спидер, като гъвкавост и стоене на пътя.

Ето някои снимки от моя обичан 850 Спидер, чрез които искам по-наблюдателните и информираните италофенове тук да ги препитам за една лека визуална, и разбира се- техническа загадка.
Тоест, какво по предницата на тази кола не отговаря точно на серия 2 на 850 Спидер /извън разбира се, боядисаните в черно брони и малките странични пластик мигачи/, и съответно, след реставрацията се вижда, че да го кажем е променено, от спрямо оригиналната спецификация на колата?
Е, какво ще кажете, някой сеща ли се къде е спестил труд и умения, че е и променил оригиналната конструкция, тенекиджията? ;)






« Последна редакция: Декември 23, 2014, 23:37:26 от dido1903 »

Декември 24, 2014, 10:17:51
Отговор #3414

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7173
Пандата настина е интересна и с тази решетка в цвета на купето изглежда е от първите години на пр-во 1982-85, заслужава да се спаси! Очите ми обаче останаха в оранжевото БМВ, особено с тия джанти изглежда страхотно и явно се работи по него, но защо е оставано на улицата...?!
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Декември 24, 2014, 10:29:56
Отговор #3415

Неактивен dan4oteto

  • Публикации: 18208
  • Йордан Георгиев
Да, Пандичката наистина е от първите серии на производство с този тип решетка. Много е свежа в този цвят, с този гюрук на целия тават тип open air, но и салонът й е някакъв много свежарски светъл ... абе личи си, че през '80-те години се е радвала на средиземноморският бриз :)
Баварецът уж изглежда реставриран и регистриран, а е с доста спаднали 4 гуми, до като Пандата макари без актуална регистрация изглежда видимо по-движеща се.

Ето някои снимки от моя обичан 850 Спидер, чрез които искам по-наблюдателните и информираните италофенове тук да ги препитам за една лека визуална, и разбира се- техническа загадка.
Тоест, какво по предницата на тази кола не отговаря точно на серия 2 на 850 Спидер /извън разбира се, боядисаните в черно брони и малките странични пластик мигачи/, и съответно, след реставрацията се вижда, че да го кажем е променено, от спрямо оригиналната спецификация на колата?
Е, какво ще кажете, някой сеща ли се къде е спестил труд и умения, че е и променил оригиналната конструкция, тенекиджията? ;)

ха, аз май сега научавам, че си имал от тези симпатични Фиатчета 850 Спайдър :) Знам, че си имал Х1/9 и Алфа Спайдър, но явно ми е убягнало за този 850 Спайдър.
Чесно казано не мога да разбера какво е спестил тенекеджията, но относно разликите м/у 1-ва фаза и 2-ра, каквато е твоята външно се забелязва от целите парчета брони. Първа фаза са с по две отделни части предна и задна броня, но има и нещо друго ... съдейки по големите издължени буфери в броните и тези огромни габаритни светлини в профила на автомобила, смятам че е US изпълнение, а всички знаем, че това е един от най-популярните Фиати за онова време в САЩ :)
« Последна редакция: Декември 24, 2014, 10:41:47 от dan4oteto »

Декември 24, 2014, 12:45:37
Отговор #3416

Неактивен bomber

  • Публикации: 4491
  • Vauxhall Chevette Estate 1983; Ford Scorpio Mk 1
Everyone can buy a new car...
Real man keeps old ones running!

Декември 24, 2014, 12:54:02
Отговор #3417

Неактивен USfan

  • Публикации: 10850
Много яки са Дино Фиатите.  :)
Човека в който преди 10 години, след като продадох 850 Спидера, всъщност попадна след това в крайна сметка колата, има единствения засега в БГ Дино Фиат.
Но неговия не е версията Спидер, а по-ординерно изглеждащата купе каросерия.

Да, Пандичката наистина е от първите серии на производство с този тип решетка. Много е свежа в този цвят, с този гюрук на целия тават тип open air, но и салонът й е някакъв много свежарски светъл ... абе личи си, че през '80-те години се е радвала на средиземноморският бриз :)
Баварецът уж изглежда реставриран и регистриран, а е с доста спаднали 4 гуми, до като Пандата макари без актуална регистрация изглежда видимо по-движеща се.

ха, аз май сега научавам, че си имал от тези симпатични Фиатчета 850 Спайдър :) Знам, че си имал Х1/9 и Алфа Спайдър, но явно ми е убягнало за този 850 Спайдър.
Чесно казано не мога да разбера какво е спестил тенекеджията, но относно разликите м/у 1-ва фаза и 2-ра, каквато е твоята външно се забелязва от целите парчета брони. Първа фаза са с по две отделни части предна и задна броня, но има и нещо друго ... съдейки по големите издължени буфери в броните и тези огромни габаритни светлини в профила на автомобила, смятам че е US изпълнение, а всички знаем, че това е един от най-популярните Фиати за онова време в САЩ :)

Данчо, браво, за броните си наблюдателен каква версия са, ама не точно тях имах предвид, а нещо наблизо до тях.
Подказка, вгледайте се около фаровете.
Там нещо не е наред, или по-точно липсва каквото трябва да има.
А това нещо, всъщност неща, и при УС и Евроверсиите на 2-ра серия ги има...  ;D

Декември 24, 2014, 13:09:59
Отговор #3418

Неактивен bomber

  • Публикации: 4491
  • Vauxhall Chevette Estate 1983; Ford Scorpio Mk 1
Людмиле, на снимката с х 1/9 си като Васил Найденов.Едвам те познах.
Everyone can buy a new car...
Real man keeps old ones running!

Декември 24, 2014, 13:50:29
Отговор #3419

Неактивен Стефан Иванов

  • Публикации: 568
Италианците,че са напред с дизайна не е тайна,но въпросния Павел Хушек,може да е от ЧССР,но е работил първо за БМВ,а по-късно за италиански дизайнерски компании.Почти цялата му кариера на дизайнер е минала в Италия,а това че е рисувал Шкоди означава ли,че трябва да работи за Шкода?Има съвместни проекти с Нуцо Бертоне,а крайния продукт носи името на съответната компания,в случая Бертоне.Хайде да вземете да слезете на земята.