Автор Тема: Москвич 2140 1976 г.  (Прочетена 18005 пъти)

0 Потребители и 5 Гости преглежда(т) тази тема.

Юли 02, 2018, 09:31:41
Отговор #10

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Интересното на конкретния Москвич е в изключително трудно откриваемата в наше време комбинация "червен 2140 на оригинална боя и малки километри с лайстни на водосточните улеи".  С такива лайстни са произвеждани само през 1976г, като по-често съм виждал 2138 (същото купе, двигател 408). В момента знам само за 3-4 такива и то са все у ентусиасти (Методи е един от тях). Колата има много добра база, гледах я на живо при единия анонимен човек (на другия анонимен му се карах, че си е купил кола без регистрация).
В крайна сметка този 2140 е много по-рядък от произволно избрано БМВ или Мерцедес. Я има друг такъв в България, я не. Комбинация цвят - модификация. И при налични общо към 7000 Москвича от всички модели с валидна регистрация към май 2018 от около половин милион някога (над 300000 са сглобени в Ловеч). Сега е последния влак въобще за купуване на Москвич - какъвто и да е.

По отношение минаването на КАТ и Технотест. Технотест искат колата да е в добър оригинален вид, да има работещи светлини и спирачки. Те дават документ, че колата е изправна и годна за движение. Това не значи, че КАТ ще я регистрира. Там опира или до наличие на документи - колата трябва да е бракувана за съхранение в частен имот. Бракувана поради тотална щета или за разкомплектоване не подлежи на възстановяване. Жълтата Лада 1300 на Доктора, лека му пръст, така мина - тя беше за съхранение в частен имот. За един следобед мина Технотест и КАТ и си я подкара.

Юли 02, 2018, 09:43:08
Отговор #11

Неактивен Механджията

  • Публикации: 1599
  • P38 Autobiography | X300 Sovereign
рядко запазен изглежда, честито на собственика!

Юли 02, 2018, 10:29:26
Отговор #12

Неактивен Frysco

  • Публикации: 447
Принципно, затова и анонимния нов собственик така се втурна да го купува, щот зер-рядък бил. Абе верно е рядък... или рядко... има и запазен салон, както си му е реда, с балатуми на пода и калъфи на седалките (между другото не са от най простите, изглеждат хубаво ушити, с плат и кожа отстрани). На двигателя нещо му има, то това си беше установено още на огледа. Пропушва откъм картера, прави и някакви кондензи, грее... откъм окачване, Москвич, кво да кажа повече... няма здрава гумена част отдолу, но пък си има осили и треви на богато. Между другото моя е същата работа.

Цвета му е много як, но трябва да довършим полирането.

Юли 02, 2018, 13:34:02
Отговор #13

Неактивен Методи Кръстанов

  • Публикации: 208
Да, наистина е рядък.  76г., с лайстните на прага и водостоците. С паркинг светлините, малките прозорчета на предните врати, черната лента отзад. Червен цвят, недефорсиран двигател. Мечта. Един москвичист знае как да го оцени. Аз имам същия 2140 от 76г. само че син на цвят и с по редките хромирани буфери на броните, от най първите. Анонимците от темата го знаят, поне двама от тях, всъщност единия анонимец му беше първия собственик :) Имам и още два червени от 76г. само че с 408 двг. т.е. 2138. Имам и още един жълт 2138 пак от 76г. Така че колата е така да кажа москвича-мечта, направо си е ''светия граал'', особено с червения цвят и недефорсирания двигател 1500. При изправен двигател направо ще ''хвърчи''. И си е рядка в наше време. За греенето 100% блока е пълен с кал и ръжда защото едва ли някога е виждал антифриз. Може и термостата да е, но най вероятно е запушен блока. На следващите 1500двг. от края на блока вземат водата за парното и така по рядко задържа гняс. Но при първите блокове има склонност за задържане на ръжда и кал. Естествено ако се карани с антифриз нямаше да стане така, ама едно време кой ти е карал с антифриз.  От водата в блока сигурно и леглата на ризите са изядени и пропуска по малко вода в маслото и оттам и конденза. Предполагам и мощност няма. Селските москвичи са така - карани колкото може без подръжка, не че и градските са по добре, просто сме си ''бай ганъовци''. Но пък го има желанието и с малко работа колата ще стане един път. Аз ако нямах четири такива москвича като този отдавна да го бях отнесъл. Лошото в случая е че подобни коли отиват при прекупвачи които ги продават после на безумни цени. Както и да е важното е че колата е спасена. Но се сещам че още не съм я виждал наживо, за което единия анонимец ще си го отнесе като го видя, ама това е друга тема :)   

Юли 02, 2018, 22:39:03
Отговор #14

Неактивен moskvich_408

  • Публикации: 79
Честито на собственика!
Това според мен си е най-добрата модификация на 2140, мечта на доста москвичисти(включително и на мен ;D). Чист 2140 с лайстните на водостоците в такова състояние вече не се среща. Цветът му пък е страхотен. И нашия 2138 някога е изглеждал така, може би затова толкова много харесвам червени 2138/2140. :)) На този Москвич стои ли му бележката на задния капак, понеже ми е интересно този цвят как се води.
Между другото последно цената му не беше чак толкова висока, по-преди същият се продаваше на почти двойно по-висока цена. Спрямо цените на много от кошерите които се продават си беше що годе адекватна.
« Последна редакция: Юли 02, 2018, 23:30:43 от moskvich_408 »

Юли 03, 2018, 00:33:22
Отговор #15

Неактивен moskvich3v1

  • Публикации: 160
  • Четырехфарник
Супер е Москвича! Поздравления за покупката и успех с последващите ремонти по него. Оформлението на темата също много ми хареса.
Поздрави!  :D
Old but gold.. :)
408-68г.408И-70г.412-74г.2140Д-82г.2140Д-84г.

Наличие турбонадува: есть

Юли 03, 2018, 09:13:40
Отговор #16

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
И у мен битува мнението, че това е най-добрия Москвич. Има двукръгова спирачна система с предни дискови спирачки по английски лиценз. Старите 408 без серво или 412 с хидровакуумен усилвател и 4 барабана спират много по-зле и почти никога равномерно спрямо 2140. Съединител с диафрагмен притискателен диск пак по английски лиценз.
Купето има много хром и изглежда добре с черната зона около стоповете. Интериорът е най-удобния от на всички Москвичи със задно задвижване. Примерно, аз съм 2м и 120 кг и в 408 или 412 не се събирам (там седалките са по-високи, а и не им се регулира наклона на облегалките). То и заради това все още нямам Москвич. 2140 ми е твърде модерен (1976 като година просто не ми се връзва за ретро), а старите чисто потребителски не стават. Единствено 407 с долните педали що годе мога да го карам, ама за него е голяма мъка с частите.
Специално този червнооранжев цвят е много автентичен, отива му. 2140 в първите си години има доста симпатична цветова гама, докато в средата на 80-те положението с цветовете е кошмарно. Не знам какви хора са проектирали цветовете за съветския автопром тогава, но и Лади, и Москвичи, нямат ни един привлекателен цвят. То са едни диарийни кафяви, някакви маслено зелени, може би само зеленото "кипарис" и едно ярко червено, май "магма" беше, ми допадат освен стандартното бяло. Като добавим мизерното качество на дефорсетата и става ясно защо в моето детство за 2140Д не се чакаше особено.
Вече 2141 и 21412 са в пъти по-комфортни и функционални като салон, но са трагедия като качество, надеждност и пътно поведение (особено 21412 поне за мен е една от най-тромавите коли от края на осемдесетте).
Така че, ранния 2140 върви много добре (сравнително леко купе и  75 к.с. по ДИН/5800 мин-1), спира, има голям багажник и носи на товарене, изглежда добре и има сравнително удобен салон. Доколкото си спомням, този конкретния е със стария карбуратор К126Н, който е монтиран и на предишния модел 412. Тия карбуратори са страшни боклуци, както и всички други К-та (особено на фона на лицензните Вебери, монтирани на Лада например), и никога един с един не работят еднакво. Та именно К126Н, ако се уцели, дава най-добро вървене за двигателя 412.
На фона на масовите коли тогава, 2140 бие почти всичко на светофара без значително по-скъпите Лади 1500 и 1600 и Полския ФИАТ. 2140 е бил 6400 лева, докато Лада 2103 - 1500 е вече 7600, а 2106 - 1600 цели 8200. Полски ФИАТ 125П 1500 е бил 7800 по спомени.

Юли 03, 2018, 12:21:12
Отговор #17

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
2140 през 1979-та струваше 5500, за толкова купихме нашия тогава. За другите лади не знам, но 2101 тогава беше 6100, ЗАЗ 968 беше 3500.

Юли 03, 2018, 13:08:38
Отговор #18

Неактивен Методи Кръстанов

  • Публикации: 208
Да се похваля, вчера се запознах лично и разбира се анонимно с анонимния собственик. Оказа се голям пич и освен това има голямо желание, така че колата е попаднала в правилните ръце. До вчера знаех само това което ми бяха казали другите анонимци, то се оказа че всички са замесени са  една голяма организирана престъпна анонимна група :) Да поправя малко Момчил - той много добре си се събира и в 408 и 412 лично съм го виждал, ама просто не си пада по москвичи, не са му по сърцето. На него му дай Варшава и Жигули, да речем и Волга :). От спирачките само сервото е по английски лиценз, а съединителя е по лиценз още от 68г. защото стария диск не издържа на новия 1500 двг. За К126 - за мен е прекрасен карбуратор - прост, лесен за подръжка, вървежа е по добър от следващите лицензни вебери. С прозорче за бензина и т.н. Недостатък му е иглата - заради решението да е с гумичка която лесно се опича и после 99% от карбуратурите преливат със съответните му споменавания на майки и лели. Другия недостатък че корпуса се криви но това са редки случай. Недостатък е и че има много видове жиглъори а на самия корпус нищо не пише. И собствениците пак споменават майки и лели защото обикновенно объркват жиглъорите и им разменят местата, слагат нови но се оказват с друг размер и т.н. И после пак споменават майки и лели защото не върви и не върви. То не че и при веберите няма хиляда жиглъора ама там поне на корпуса си има номер и се знае кое от къде е. За 1360 двг. съм срещал поне 5-6 вида К126П /монтирани на двг. 1360/- един корпус - различни жиглъори и отвори, а на нито един не пише каква модификация е и пише само К126П. И К126Н /монтирани на двг. 1500/ има поне 4 различни вида модификаций. И старите собственици правили, сменявали, ама нали не знаят как и какво и после резултата - москвича не върви, бил трошка и т.н. Той москвича никога не виждал майстор и сервиз, ама нали видиш ли бил голям боклук. Ами не, не е но си иска човек които знае какво прави, а не само да привързва с тел и пирони. Анонимния собственик си призна че нищо не разбира от поправки, но поне има голяма подкрепа в лицето на Радо и другите от организираните анонимци. Пожелавам ентусиазмът му към тази кола да си остане, но му казвам че трябва да внимава - москвичизмът е болест която не се лекува. Има нещо в тия както Радо ги нарича самоходни конструкций. Абе не са като останалите коли :) И пак ми се размина да го видя на живо защото анонимеца при които е в момента бил на море. Може ли такива работи питам - да имаш такава кола в гаража, а най спокойно да си ходиш на морето ??? Не е нормално това :)

Юли 03, 2018, 14:31:12
Отговор #19

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
В средата/края на 70те полският Фиат 125P беше с около 1000 лева над цитираните - мисля, че 1977 го купувахме нов и беше малко под 9000 лева! И малко "спам" - за повечето непредубедени към марката и модела "странични" наблюдатели 60тарските 408ци с двата или четирите кръгли фара са доста по-красиви и интересни  :).
« Последна редакция: Юли 03, 2018, 14:52:33 от Nik1600GT »