Автор Тема: Москвич 2140 1976 г.  (Прочетена 7510 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Юни 23, 2020, 12:17:40
Отговор #40

Неактивен Методи Кръстанов

• Публикации: 156
москвичът си остава любимата ми соц кола, просто защото и ние имахме 2140 и като дете съм прекарал мнооооого време в такъв :)

ще е хубаво да се направи една детайлна фотосесия на тази красота!

За съжаление собственика е малко чалнат. В смисъл малко разбирайте много. Не обича да му снимат и показват колата /то не кола де, а москвич :)/. Има какво да се види, ама собственика е "луд москвичист първа класа"  :). Така, че едва ли ще има снимки. Жалко, ама факт.

Юни 29, 2020, 23:27:18
Отговор #41

Неактивен Avtolubitel

• Публикации: 12
Привет!

За да оспоря или потвърдя думите на Методи се включвам и аз, скромният собственик на червеното самоходно чудо.
Не съм си позволявал да пиша поради няколко причини - на първо място - нямам какво толкова да разкажа, не притежавам високи знания за автомобилите, уменията са ми повече от скромни, за мен заниманията с тези коли са просто опит за отмора и разтуха. Далеч съм от мисълта да бъда някога техническо гуру, не възприемам особено сериозно и категорията "колекционер", особено пък на соц коли, които хем са тотални масовки, а у нас като че ли от родния ни манталитет и срам от миналато - съвсем са изтикани в ъгъла и будят пренебрежителни погледи и присмех, особено по ретро мероприятия. Пу, дълги изречения, съвсем като ремонт на Москвич  :)
Втората причина да не пиша е боледуването от една стигма, характерно точно за притежателите на соц возила. Характерно за собствениците на соц коли е схващането, че човек повечето неща трябва да си прави сам, да не търси помощ от специализирани механици, да не влага средства. А ако някой направи обратното - пак започват едни особени коментари. Разбира се, не обобщавам, просто споделям някои периферни наблюдения.

Инак, за колата - в близките седмици ще поразкажа това-онова, предварително отбелязвам, че няма да бъде в строен технически порядък изложеното.
Сега накратко - предвид това, че не умея почти нищо да направя сам, нямам оборудван за ремонти гараж и живея на място, където, ако почнеш тротоарни ремонти ще бъдеш бит с тротоарни плочки - избрах подход, при който се доверявам на специализирали се в това хора и на приятели. Тук е мястото, ако някой като мен преди няколко години, колебаещ се дали да има ретро кола или не, да кажа - намирането на съвестни майстори, на които да им се захваща със соц автомобил е доста трудно занимание. Обикновено хората си имат клиенти със съвременни коли, при съветските често пъти нищо не пасва от първия път и затова и по сервизите никой не иска и да ги погледне - отнемат време, не носят приход, костват нерви. Та, ако не сте подготвени за това - не се захващайте. Български мръсен дефорсак за 1000 лв., в добро здраве, при това и с "газово" носи кажи-речи същите емоции за хората в купето, е, за хората извън него не баш. Отплеснах се нещо май...

Юни 29, 2020, 23:38:15
Отговор #42

Неактивен Avtolubitel

Но понеже аз съм малко в графата "москвичист - антидефорсист" се захванах с кола, която е от времето преди моделът Москвич 2140 да се превърне в безкрайно остарял и погрознял компромис. Като цяло имам пресантиман към чистия 412 ИЕ, но такъв не намерих, а и като видях обявата на конкретния настоящ мой екземпляр си казах - това е колата:
- чист мотор 412/това на практика няма голяма разлика с дефорсирания, ама го разбрах по-късно, а при ремонта на ДВГ на моя се пънах доста да остане чиста 12-ка, та се наложи до Благоевград да ходя за бутала, но затова ще разкажа по-сетне/,
- хром, колкота да има и съвсем да не е без хич,
- архаичното усещане за допотопен автомобил, само че с по-удобен салон от 408-412,
- доста ми допада и самото арматурно табло - прегледно и удобно,
- червеният цвят винаги стои добре,
- измамно усещане за добра оригинална боя - боята се оказа доста зле, Frysco е обяснил по-рано в темата, аз ще опиша последиците.

Та, колата бе добра база за запрятане на ръкави и изтръсване на торба нерви.

В това начинание основна заслуга имат няколко лица, оставям ги анонимни, макар и повечето от четящите темата да ги познават/да се познават.

Юни 29, 2020, 23:44:34
Отговор #43

Неактивен Котков

• Публикации: 670
. Като цяло имам пресантиман към чистия 412 ИЕ,

https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?act=4&adv=11593276999466289&slink=fzrg4r

Моля, вижте този автомобил.
They call me Polski Fiat 125p 1975r

Юни 29, 2020, 23:47:57
Отговор #44

Неактивен Avtolubitel

и понеже текстът взе превес, а това е досадно, прикачвам малко снимки на текущото състояние, след близо двугодишен текущ ремонт

Юни 29, 2020, 23:50:44
Отговор #45

Неактивен Avtolubitel

Юни 29, 2020, 23:54:02
Отговор #46

Неактивен Avtolubitel

Юни 30, 2020, 10:16:24
Отговор #47

Неактивен m_g

• Публикации: 1010
  • Warszawa 223, ВАЗ 2101, Š120GLS, 2xГАЗ М21, Nysa
Автолюбителю, поздравявам те и тук за наистина фантастичната реставрация, която успя да направиш на този наистина рядък екземпляр. В крайна сметка това е по силите съвсем не на всеки, още повече на човек с дълбоко хуманитарна специалност. И за капак - резултатът надмина постиженията на всичките "титани" с масло под ноктите, включвам и себе си в това число.
Ще си позволя да констатирам, че няма човек, който да умее всичко от-до и да разполага с нужното оборудване за цялостна реставрация. Перфектна кола се прави само и единствено от професионалисти - нужни са поне 3-4 различни автомобилни специалности, за да се случат нещата. И поне според мен е много по-добре собственикът да е в час с логистиката и управлението на проекта. Нужно е да имаш познанията и да знаеш какво искаш, както и финансов ресурс да наемеш нужните специалисти, вместо да клечиш денонощно над "колата". Накрая излиза "направи си сам" и си личи. Аз за зла беда хем обичам да пипам, хем решавам, че дадено нещо "и така ще кара", иии понякога закъсвам поради собствените си грешки.  Ей сега ще разкажа поредната порция чехословашки приключения - не е като да не знаех, че ще се случи, ама нали сме си знаячи и можачи.

Да хвърля и аз моите 5 стотинки като индивид, който явно симпатизира на марката Москвич и в определени моменти е бил на път да се хвърли в дълбокото, като си купи такъв.
Конкретният екземпляр е от първата година на модела - 1976. Има свръх редкия пълен хром пакет - специфичните лайсни на водостоците, рингове на джантите и разни други дребни специфични части, които са на практика неоткриваеми, ако човек тръгне да си ги купува. По това време все още масата Москвичи са с двигател 408. Отношението е 1:7 или 1:8 за 412 към 408, съответно повечето ранни екземпляри на серията 2140/2138 са именно 2138. Но 2138 си е куц кон, и много по-капризен в техническо отношение. 2140 има прекрасен алуминиев двигател с полусферични горивни камери, съединител и спирачки по английски лиценз и е общо взето, най-удобният за каране Москвич поне по моя скромен опит, а аз съм карал май всичките модели от 407 нататък.
Цветът е фантастичен. Помня колата на "оригинална" боя. Колкото и да не беше на много километри, червеното за 40+ години беше започнало да пооранжевява и порозовява. Факт - Москвичът е бил на село и това е довело до закономерни драскотини и побитости - резултат от каране из шубраците. Интериорът беше и все още е в уникално състояние, без следи от употреба.

Понеже и аз се отплеснах, да пожелая хиляди безаварийни километри с този прекрасен автомобил.

Юни 30, 2020, 12:11:07
Отговор #48

Неактивен Acropolis 1800

• Публикации: 163
Резултатът е наистина фантастичен и заслужава подробни фото сесии за съответни списания. Иначе m_g много добре е обяснил за "мъките и тревогите" на хората с дълбоко хуманитарни специалности, които имат глупостта да изпитват сантимент към и ентусиазъм за ретро и класически автомобили. Признавам, и аз се нареждам в тази незавидна група :(
1982 Шкода 120L, прецизна чехословачка без точка ръжда, продадена
1985 БМВ 520i, красива италианка с оригинални спойлери Зендер и джанти Алпина, продадена
1995 Понтиак Гранд АМ, Спорт Седан, профсъюзен американец, продаден
1987 Москвич 2140, отчаян руснак, оригинален соц тунинг и картичка на Саманта Фокс, продаден
1997 Турбо французин, бензин

Юни 30, 2020, 23:39:52
Отговор #49

Неактивен Механджията

• Публикации: 1199
  • XJ6
просто фантастичен, най-готината соц кола във форума! ако някой ден стигна дотам да имам нещо руско, то ще е такова, но ще има и рестомод

поздравления!
......'с живота под вежди се гледаме строго, и боря се с него, доколкото аз мога'.......