Автор Тема: Skoda 120 L(S) 1982 г. - Пепеляшка/Cinderella  (Прочетена 20772 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Август 09, 2018, 21:52:00
Отговор #10

Неактивен 105L

  • Публикации: 74
    • 105l_100s_1000mb
Аз искам да попитам и да помоля за снимки на това "оригинално
защитно чехословашко боди сиво мазило"- как точно изглежда?

Август 10, 2018, 12:27:49
Отговор #11

Неактивен __smirnoff__

  • Публикации: 159

Моля за извинение,но нали така си уточняваме детайлите,когато има нужда.Става дума за(цитирам те) :"с големия объл фар , характерен и за 105 цовите японки"
Първо:мисля,че японки се наричат само тези с големия трапецовиден фар,като на Жоро ;)
И второ:с "големия объл фар" има и 120-ки,първите са така.

Деси, японки са и 105, и 120. Не само с трапецовидния фар, с облия също. Моята и тя е японка. Названието идва от мигачите, всъщност :)
И да, някои 120-ки японки са с трапецовиден фар, в началните години на производство.

Август 10, 2018, 13:32:11
Отговор #12

Неактивен rsk

  • Публикации: 2450
Честито, Кире! Учуден съм, че не реши да развиеш проекта на база на 130 и "японка" като цяло, но ти през много фази мина, вкл. и Š100... На една 130-ка съвсем не лошо би й стоял и мотор от по-новите. Тук пък може да направиш реплика на българските 120 LS MTX, които обаче са били бели с черна (или тъмно синя) лента през цялото купе, Електрони, спортни седалки и ролбар...

...
Първо:мисля,че японки се наричат само тези с големия трапецовиден фар,като на Жоро ;)
И второ:с "големия объл фар" има и 120-ки,първите са така...

"Японки" наричаме всички фейслифтови Š105/120, т. е. тези, с мигачи в калниците, без значение дали са с малкия (аз си го наричам правоъгълен, а не овален) или големия (т. нар. трапецовиден) фар. И като стана дума за фарове:
- първите серии излизат с два кръгъли фара за базовите модификации и четири кръгли за LS и GLS, впоследствие и за GL;
- с появата на Garde, 120L получава неговите правоъгълни (по моему) фарове, като за някои пазари и LS е с тях, а GLS остава докрай с четири кръгли. Някъде тогава явно са решили, че два кръгли фара вече не са модерни и правоъгълните биват монтирани и на последните 105 с метални брони. У нас също има продвани такива, в първата половина на '83-та;
- с появата на фейслифта или по нашенски - "японка", старият правоъгълен фар бива ползван за базовите 105/120, а непродаваните у нас 120LS и Rapid получават по-големия, "трапецовиден" фар. Впоследствие малкият фар остава само за 105.

Аз искам да попитам и да помоля за снимки на това "оригинално
защитно чехословашко боди сиво мазило"- как точно изглежда?

Небоядисано място по оригиналните купета няма. За първите модели не знам, но тези от втората половина на '81-ва, освен цялостното антикорозионно покритие, имат и едно сравнително еластично покритие на пода и подкалниците (доста добре напластено), нещо като познатия ни шагрен (или някакво "Body").

Август 10, 2018, 14:52:25
Отговор #13

Неактивен desistanev

  • Публикации: 66
Благодаря ви за обстойните разяснения,но аз лично по моему няма да се съглася с тях,по простата причина,че имах 120-ка набор 84,която беше купена нова от мой братовчед и аз я купих от него 94-та,та тя беше като на Ивчо(Смирноф),демек с малкия фар.Така,за това няма драма,съгласихме се ,че е така,но имах друго в предвид,а именно,че винаги съм се интересувал от марката и то много детайлно.Много добре помня,когато малкия фар на фейслифтовите се замени с големия(трапецовидния) и точно тогава(поне в моя град)се появи прякорът им "японка".Не искам ни най-малко да споря с вас,любими мои колеги,а просто да изкажа своята позиция.
п.п.Ивчо,объркал си се в своя пост,написал си "трапецовидния",а говориш за този като на твоята убавата ;) :D
« Последна редакция: Август 10, 2018, 14:56:07 от desistanev »

Август 10, 2018, 15:22:48
Отговор #14

Неактивен __smirnoff__

  • Публикации: 159
Да, хвана ме в грешка, точно така, имал съм предвид овалния. Извинявам се, в бързината между служебните задачки съм го объркал, щото 3 пъти го подхващах тоя пост, докато го довърша  O:-)

Има и 120-ки японки с овален фар. Освен твоята 120-ка от 84-та година, на Тошко (skodko) 120-ката също оригинално е с овалните фарове, тя е 83-та година.

А явно за наименованието на "японките" има различни легенди :D аз съм чувал, че идва от това, че се създавала илюзия, че са им дръпнати очите с новите мигачи в калниците. Имаше и някакви мерцедеси, за които съм го чувал същото. Истината каква е, не знам обаче :)

Август 10, 2018, 15:32:57
Отговор #15

Неактивен desistanev

  • Публикации: 66
Добре,тогава дружно(аз най-вече) да се извиним на Кирето за спама и да го оставим да твори на спокойствие :)
п.п.Такава 120-ка имаше бащата на комшията ми през три къщи,само че светло жълта.Бяхме деца тогава,а като станахме по на 14-15 аз крадях нашата S100,а той тяхната жълта 120-ка и правехме стартчета в махалата...Как ме биеше тогаваааа,много ме беше яд,а стотачката ни много вървеше.Още на първа ми дърпаше доста,а аз доста по-късно осъзнах,че се е дължало на късата трансмисия на стотачката...
« Последна редакция: Август 10, 2018, 16:33:58 от desistanev »

Август 10, 2018, 16:20:48
Отговор #16

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
А явно за наименованието на "японките" има различни легенди. аз съм чувал, че идва от това, че се създавала илюзия, че са им дръпнати очите с новите мигачи в калниците. Имаше и някакви мерцедеси, за които съм го чувал същото. Истината каква е, не знам обаче.

Е, като по-стар бих дал времево погледнато, може би наи-достоверното инфо.  :))
Да, така е по отн. на Бенцовете.
Считам, че аналогиата при лифтовите Шкода модели от 80-те, идва именно от формата на мигачите на Бенц моделите в123, които предшестват лифта на Шкода с 7-8 години.
123-ките почти веднага от идването им в БГ в около 1977-78 година, народа масово почна да ги нарича-  "японки", основно поради страничните мигачи.
Наричаха ги и така, и да ги отличават на говорим жаргон от предшественика им в115 с вертикални фарове, наричан- Табакера.
При Бенц 123 има 2 Евро версии на фаровете, но и на двете им викаха-  "японки" .
Ето ги трите им версии на фарове- две Евро, и една УСА-версиа.











« Последна редакция: Август 10, 2018, 16:33:47 от USfan »

Август 14, 2018, 17:34:17
Отговор #17

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Без гаражни процедури няма красота , принцесо......

РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Август 15, 2018, 09:17:06
Отговор #18

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Кире, много ми харесва Шкодата! Цветът, особено където се е запазил по вътрешността, е доста сходен със сегашния на моята. Това е по-стар вариант на бежовото (Шкода имат много варианти бежови бои за 14 години производство на 120). Ще те врънкам за кръгче - интересно ми е как се справя по-стария вариант на сервото и кормилното управление с кутия (карал съм варианта без серво с вертикални стопове). Каква ще е следващата моторизация? Ще пробваш ли нещо с 1,8 от ФВ или пак ще заложиш на 781.135 или 136 от Фаворит/Фелиция? Или пък ще си караш с чугунената глава?
Ще направя експедиция да видя от моята какво е останало за 7 години как не съм я пипвал.

Август 15, 2018, 14:14:38
Отговор #19

Неактивен joro-120L

  • Публикации: 1486
  • Всяко доизкусуряване води до нови кусури
Кире, честито! Пожелавам ти да я доведеш до успешен край. Любимата ми междинка с овален фар. Повече ми харесва от тези с кръглия.

Беше поставен въпроса за "японките". Нямам мнение кога са именувани така. Ясно е, че е фейслифта.
Така е и популярна у нас.
На малко хора им е известно/с изключение на тези, които се интересуват/, че технически и литературно Шкодите след 83г. или така наречени "японки" се водят "М" серия. Което означава "Модернизирана модификация"
Също се използва Estelle1 /до83г.вкл./ и Estelle2 за М серията. На мен пък ми е интересно тази терминология от къде е.
Ще бъда благодарен, ако някой ми обясни.
« Последна редакция: Август 15, 2018, 14:24:56 от joro-120L »
Škoda 120L '90г. 
Simson SR2E '60г. Simson KR50 '64г.