Автор Тема: Trabant Museum в Мотол, Прага  (Прочетена 2185 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Август 13, 2018, 21:25:01
Прочетена 2185 пъти

Неактивен Presy0

  • Публикации: 36
Здравейте!
Преди дни с дядо ми ходих до Прага. Месеци преди това видях един малък, частен музей там. Трабант музеят в Прага е интерактивен ретро музей, доколкото видях. Освен интересна информация и експонати, има и доста интересни неща за деца, като например писта с малки Трабанти и количка с педали, оформена като една от любимите ми коли (но така и не я пробвах). Смятам дотук да е предговорът и да ви покажа какво е музеят  :)
Сградата мисля че някога е била бензиностанция или сервиз. Сега освен това е и музей - има сервиз доколкото знам, колонки с двутактова смес и самият музей, пред който има паркирани Трабанти за реставрация мисля

След като си вземете билет, се изкачвате по стълбището с наклон 12%, както гласи табелката там

Първото нещо което се вижда е един ранен 601, който за голяма жалост не съм снимал, въпреки 700те снимки от екскурзията... Все пак двигателят му както показва таблото е с "побългарен" въздухопровод

Но второто е този жител на източния блок с неговия 600, който отива на къмпинг:

Трабантът му е реалистично надран и очукан, явно редовно си го е карал

След него следва предшественикът на Трабант - AWZ P70, каквото някога е имало и във форума, но с различна форма.

И двигателя му на табло, обаче

След това, се влиза в един "соц" гараж, пълен с части и схеми, където се ремонтира Трабант за рали

На обратно има нещо като тренажор, който ще ми остане в спомените - в тази кабина за първи път седнах в една от любимите ми коли. Честно казано, ужасно много ми беше забавно и интересно, дори и да не е симулатор, както в музея на ГДР в Берлин. Разбрах също и че Трабантът е доста удобна кола, само трябваше малко седалката напред да си дръпна, понеже не можех да натисна газта докрай  :D

Нататък има Trabant Kübel, които съм виждал по документални филми и подобни да обикалят по Берлинската стена. Интересно беше да се види, понеже до колкото съм гледал обяви и подобни, са останали из Германия.

До него има и четиритактовия 1.1, който вече и в България си имаме. Все пак, както всички останали експонати (и каквито и да е било класически коли), си е интересно да се види пак.

Пистата с модели, на която аз, с моя трабант само с дясно огледало и счупена решетка, спечелих състезанието срещу комбито на дядо ми  :D

В едно чекмедже, оформено като предница, може да се види и двуцилиндровият двигател

Това е накратко отвътре, имам и още снимки оттам, но ми отнема доста време да ги конвертирам, защото не мога във формата, който използвам, да ги кача..
След като излязохме, разгледахме паркираните двутактови (и малко четиритактови) машини. Освен трабанти от 500 до 1.1, имаше едно купе и комби на IFA. Виждал съм подобни по снимки, но много малко. Вече обаче и на живо успях да видя такова нещо

Мисля това да е описанието ми на музея, беше много интересен и забавен, дано продължава да се развива. На вас ви пожелавам също да го видите  :)
Намира се Plzeňská 290, Прага 5.

Август 14, 2018, 08:34:45
Отговор #1

Неактивен fifo

  • Публикации: 1140
Чудесно представяне, браво. За да е завършен поста, сложи и линк към сайта на музея.
we all have wings, but some of us don't know why

Август 14, 2018, 09:58:47
Отговор #2

Неактивен Presy0

  • Публикации: 36
Вярно, трябваше и това да сложа
http://www.trabantmuzeum.cz/en/
Хубав ден!  :)