Автор Тема: "Волга" ГАЗ 24 - 1978 г.  (Прочетена 24135 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Август 26, 2018, 19:43:03
Отговор #30

Неактивен fokke

  • Публикации: 1063
    • fokkerc.com
Ангренажното колело може да ти изглежда като ново , но вероятно е с луфт и е за смяна . Друго важно нещо което видях от една от снимките е че аз като отварях там беше че медната тръбичка която е между двете колела, едното на коляновия вал и пластмасовото тя трябва да не е така изкривена а да сочи към зъбната предавка, което значи че  трябва да пръска директно в зъбната предавка на двете колела !!! Ако е както в момента масления поток пръска в капака а не в зъбите и от там износването на колелото ;)
Аз също го ядох със сервото и просто накрая си купих ново.



Август 29, 2018, 16:47:42
Отговор #31

Неактивен милен 2

  • Публикации: 31
Колега луфт във ангренажните зъбни колелата не е допустим, така че сменяй голямото, оправи тръбичката както ти казаха по горе и защото си отворил водната помпа ето нещо полезно
, турбинки за водни помпи се намират за волгата е бакелитовата, чугунената е за УАЗ.
За гарнитурата на водната помпа-клингерит добро качество, дебелина по твой вкус, малко чукче и комплект замби.

Август 29, 2018, 16:51:30
Отговор #32

Неактивен милен 2

  • Публикации: 31
....пропуснах по горе да кажа че като се сменя голямото ангренажно колело се следи ето този луфт
http://www.uaz-autos.ru/3151/img/117.jpg

Август 30, 2018, 13:13:31
Отговор #33

Неактивен vani4a

  • Публикации: 56
  • Daihatsu Feroza '91, Газ 24 '78, Москвич 2140 '79
....пропуснах по горе да кажа че като се сменя голямото ангренажно колело се следи ето този луфт
http://www.uaz-autos.ru/3151/img/117.jpg

Може ли малко разяснение как се коригира луфта, ако има нужда. Все още не съм свалил старото текстолитово колело, но новото не трябва ли просото да се постави с шпонката и да се завие болта, а колелото ще си застане на мястото?

Иначе взех ново текстолитово колело. В магазина на Константин Величков се оказа, че има избор между пластмасово, текстолитово с означение "А2" и такова с означение "А4" (оградил съм въпросното на долната снимка).




Това което е на колата е А2, затова взех същото. Не знам дали има разлика, според продавача са взаимно заменяеми, но ме посъветва да взема с означение като предишното. Лично за мен е интересно дали има някаква разлика. Докато ги разглеждах и сравнявах, ми се стори, че има минимална разлика между разположението на шпонката и белега за зацепване, но може и да не съм догледал.
За водната помпа намерих бакелитова турбинка с фибърче и мехче, имаше и от чугунените, но предпочетох оригиналната. Взех също гарнитура за капака на ангренажа и семеринг за колянов вал. Сега остава да реша въпроса с гарнитурата за водната помпа и да започна сглобяването.

Август 30, 2018, 13:33:07
Отговор #34

Неактивен Caxo

  • Публикации: 470
  • Москвич 408;408и;427;2140
Какъв е размера на семеринга и какъв взе ти ? Питам, защото тези по магазините за "руски автомобили" обикновено продават някакви руски или още по-лошо български семеринги. Аз лично като знам какви съм свалял, никога не бих сложил отново такива. Купувам си от магазин за лагери и семерини, като за трудно сменяемите предпочитам да взимам витонови - малко по скъпички са ама в сравнение с работата, която може да ти отвори една калпава семерина, не си заслужава риска.

Август 30, 2018, 15:22:09
Отговор #35

Неактивен vani4a

  • Публикации: 56
  • Daihatsu Feroza '91, Газ 24 '78, Москвич 2140 '79
Какъв е размера на семеринга и какъв взе ти ? ...





Това купих, а и такъв е предишният. В гореспоменатия от мен магазин ми предложиха два варианта - този и такъв без метална част.

Август 30, 2018, 19:08:02
Отговор #36

Неактивен милен 2

  • Публикации: 31
......Може ли малко разяснение как се коригира луфта, ако има нужда.....
     Номер 3 от изпратената снимка представлява разпорна втулка която определя тази хлабина-0,1-0,2мм,измерваш с луфтомерни пластини колко е хлабината и на стругар да ти направи втулка с необходимата дебелина.
    По каталог голямото ангренажно колело го дават с два каталожни номера-116256-А4 или 116306-А2 за това каква е разликата няма данни.
    За турбинката на водната помпа не става ясно дали сия взел комплект със уплътнителя и фибъра затворен със зегера или по отделно насипно така да се каже. Важно е да се челоса местото където фибъра ляга в корпуса на помпата, в клипа е показано как се прави, дори мисля че се правеше и проверка с боя дали ляга нацяло.
     Пак в клипа е показано и как може да се ползва уплътнител от водна помпа ВАЗ за подобряване надежността на конструкцията на този възел

Август 30, 2018, 22:49:56
Отговор #37

Неактивен vani4a

  • Публикации: 56
  • Daihatsu Feroza '91, Газ 24 '78, Москвич 2140 '79
......Може ли малко разяснение как се коригира луфта, ако има нужда.....
     Номер 3 от изпратената снимка представлява разпорна втулка която определя тази хлабина-0,1-0,2мм,измерваш с луфтомерни пластини колко е хлабината и на стругар да ти направи втулка с необходимата дебелина.
    По каталог голямото ангренажно колело го дават с два каталожни номера-116256-А4 или 116306-А2 за това каква е разликата няма данни.
    За турбинката на водната помпа не става ясно дали сия взел комплект със уплътнителя и фибъра затворен със зегера или по отделно насипно така да се каже. Важно е да се челоса местото където фибъра ляга в корпуса на помпата, в клипа е показано как се прави, дори мисля че се правеше и проверка с боя дали ляга нацяло.
     Пак в клипа е показано и как може да се ползва уплътнител от водна помпа ВАЗ за подобряване надежността на конструкцията на този възел

Благодаря за разяснението!

Преди да разглобя водната помпа купих фибърче с уплътнител комплект, след като се наложи да търся турбинка взех такава с монтирани в нея фибърче и уплътнител. В магазина ми предложиха бакелитова само в тази конфигурация. Имаше и само турбинка, но беше чугунена. Мястото където ляга фибъра вече е челосано по по-добър начин от този на клипа - на струг. Следобед приятел на баща ми изряза гарнитурата за водната помпа от 1 милиметър клингерит на лазер  - стана супер.





Иначе въпросния клип го гледах още преди да разглобя помпата. Единствено не ми допада, че реалната "борба" за изваждането на детайлите е изрязана.

 

Септември 04, 2018, 21:55:27
Отговор #38

Неактивен vani4a

  • Публикации: 56
  • Daihatsu Feroza '91, Газ 24 '78, Москвич 2140 '79
Да споделя какво свършихме по през изминалите дни – поставихме новото текстолитово колело.

Ако се сравнят снимките на ангренажа със старото и новото колело се вижда, че на старото зъбите са износено. Отделно на старото текстолитово колело имаше луфт и при оста.
Поставихме новата гарнитура на капака на ангренажа с тънък слой силикон на victor reinz, сложихме и новия семеринг. Това го свършихме в четвъртък и се прибрахме към 22 часа.
В петък се възползвах, че водният радиатор е свален и го промих обилно с маркуча. Външно го измих с обезмаслител и пистолет за градински маркуч. След това продухах „питата“ със сгъстен. Оказа се че радиаторът е оригиналния – има щампа „Газ 78“. Баща ми сглоби водната помпа с новите части и я гресира. За разлика от разглобяването, сега нямаше особени трудности. Междувременно аз продължих с чистката – двигателят беше целия в смес от масло и кал, но аз й намерих цаката. Действах по схемата остъргване на едрото, чистене с бояджийска четка с бензин , след това пръскане със супер обезмаслител  и накрая обилно измиване с водоструйката.
 

Поставихме водната помпа, масления и водния радиатор, жалюзите и водните съединения. Часът беше малко след 22 и решихме, да се задоволим със свършеното до момента.
В събота довършихме събирането, подменихме маркучите на парното и минусовия кабел на акумулатора (в запасите имахме нов оригинален).  Ето го и звукът на двигателя:

Чукането изчезна!
Поставихме ремонтирания механизъм за шофьорското стъкло и кората на вратата.  Подготвихме бензиновия резервоар и шините му за боядисване - телена четка и ръждопреобразувател на Wurth. За финал свалихме и подменихме пружинката на плафона в двигателния  отсек.
Пода над резервоара вече беше почистен  - имаше малко повърхностна ръжда само около двата отвора, която днес премахнах. Пръснах с алкиден грунд на Мегахим и автоемайллак на Decorator. Резервоара и шините също минаха по този ред. Ако ги нямаше дребните мухички, които се полепиха по резервоара всичко щеше да е чудесно.
 
 

Септември 19, 2018, 22:05:22
Отговор #39

Неактивен vani4a

  • Публикации: 56
  • Daihatsu Feroza '91, Газ 24 '78, Москвич 2140 '79
Здравейте, въпреки че не успявам да пиша често, по колата се работи при всяка възможност. Доста от нещата се налага да ги се правят по 2 или 3 пъти докато станат както трябва и това отнема много време.
Резервоара е едно от нещата правени повече от веднъж – след горната снимка го монтирах. Наложи се да импровизирам с шпилки за целта тъй като оригиналните крепежи, приличащи на бастунчета, липсваха. Свързах всички тръбички и кабели като подмених всички стари маркучи с нови (оказа се че съм пропуснал един, който за сега се държи, но ще подменя и него)и започнах да го пълня от туба. Наливам малко и гледам какво се случва отдолу. В един момент започна да капе, оказа се че след чистенето са се появили три микроскопични дупчици. Последва сваляне на резервоара, лепене, ново грундиране и боядисване и повторно качване, което също не мина по мед и масло. Така тази иначе не кой знае колко сложна задача, глътна доста време.
Подмених запалителните кабели с нови „Tesla“ като само този от бабината до дистрибуторната капачка остана стария. Взех масло ЕР-90 SAE 90 GL 5, размесих го с грес и напълних кормилната кутия, оказа се доста суха. В нея имаше луфт, който обрахме преди пълненето, но след кратко кръгче в района, за което ще стане дума малко по-късно, отново се почви същия луфт.
Следващото нещо, с което се захванахме с баща ми беше да проверим колело по колело как са спирачките – оказа се че от  8 бутала са се движили само 4. Подменихме заден ляв цилиндър с нов, на предните два цилиндъра отдясно сменихме о-пръстените, но допуснахме грешка с о-пръстените. При газ 24 и двата о-пръстена се 32мм, а не като при Газ 24-10 (един 28мм и един 32 мм). Но при Газ 24 също има разлика между двата о-пръстена, която е в дебелината. Грешката ми е че не забелязах разликата при свалените о-пръстени, а тъй като ползвах налични о-пръстени, които не са специално разделени също пропуснах разликата. Съветът  ми за тези, на които им предстои процедурата и не ползват специален комплект е да се въоръжат с добър измервателен уред и на подходяща светлина да разделят о-пръстените на двата типа. В резултат на грешката, поне така си мисля, предно дясно колело леко задържа в момента. На предно ляво колело се размина само с раздвижване, а задно дясно с раздвижване и смяна на маншони. В накладките има хляб, а барабаните нямат ръб- явно са престъргвани преди не много километри.
Като почивка от спирачната система доизмих съда за антифриза и го поставих на място – оказа се спукан и беше подменен с нов. Двигателният отсек:

След горните неща се захванах с интериора - измих тавана, който смея да твърдя, стана доста добре. Корите на вратите – също бяха почистени, но искат още търкане. Оригиналните гумени стелки ядоха доста бой с водоструйката докато се поизчистят от дунапрена от долната им страна. Изпрах обезопасителните колани и ги поставих обратно – единият е син, а другият черен. Двата са “Norma”, но са различи и ще трябва да се подменят. За жалост в запасите открих само задни колани и за сега ще останат така. Наместих огледалцето в пасажерския сенник – доста пипката работа. За накрая оставих събирането на допълнителните тапицерии и седалките, което беше придружено с тупане и прахосмукачка въпреки предварителното им изпиране. Поставянето на седалките в колата също беше „забавно“ – скъсан болт и нужда от нови импровизации. В крайна сметка всичко си застана на мястото с изключение на стелката при скоростния лост – налична е но е избледняла и раздърпана от едната страна. Предстои изработването на нова, но не мога да намеря информация за оригиналният цвят – мисля че трябва да е тъмно сив или черен мокет, но не намирам нищо конкретно. Моля ако някой може да помогне с информация.  Поставих също запалката подарена ми от Веселин (wander) – хиляди благодарности. Ето малко снимки:





 

Вече със седалки и след отхвърлената работа до момента, с баща ми решихме да направих кръгче в района (частен имот). Това беше първото близко до реално движение на волгата откакто е при нас. Движи се, но предницата тропа – има тампони за смяна 100%, а какво друго предстои да се уточни. Педалът на спирачките беше доста твърд, но колата блокираше колелата при силно натискане с развит болт на разпределителя. С навит блокираха само задните.
 След горния тест свалихме разпределителя – разглобихме, почистихме и сменихме о-пръстените. Разглобихме горната част на сервото, тъй като предишния път не бяхме сменили малката мембрана (беше здрава) и пръстените под нея (от два налични ремонтни комплекта имаше само 1 „пръстен“ за там при нужни два). Поставям пръстен в кавички тъй като не е точно о-пръстен, а е със специфична форма. Последва обезвъздушаване на системата и проба – вече и при затворен кантар блокира всички колела, но предно ляво спира повече от предно дясно(волана се завърта на ляво). Все още при пускане на педала на спирачката колата продължава да „разтриса“ за момент.  Последва доста гледане на схеми и чесане където не ни сърби.
[/URL]
Набелязахме клапан номер 27 и го свалихме. Почистихме, но в ремонтните комплекти няма гумичка за него. И така виден резултат от тази манипулация няма. Ако на някой му предстой да рециклира серво  аз лично бих го посъветвал направо да вземе ново – цената на ремонтния комплект, който намерих с 300 зора беше около 20 лева включително голямата мембрана, а както се вижда и от темата на колегата fokke, а вече и от моята – резултатът е незадоволителен.
Междувременно се сдобих с комплект стопове в доста измъчено състояние от тези с трите отделни стъкла. Използвах едната основа от „новите“ стопове, моите стъкла за стоп/габарит и мигач, и стъкло подарено ми отново от wander. В резултат закрепих положението със стоповете за момента, остана да оправя светлоотразителя, само да остане малко време. Поставих калобрани от Лада Нива, тъй оригинални не намерих. След това с баща ми качихме Волгата на рампи, за да погледнем защо не свети задния ход и какво е състоянието на съединителя, както и на всичко отдолу. За задния ход се оказа откачен кабел и нещата бързо си дойдоха на мястото. Съединителя няма нужда от регулиране, но феродовия диск е на края на живота си. Генерацията е кърпена с електрожен и по някаква причина правата тръбата преди гърнето е дошла леко къса и „диши“ – ще трябва да се сменя. Докато беше на платформите използвах случай да я измия отдолу, за съжаление не съм снимал след банята. Ето снимка преди това:

След промивката на охладителната система и в частност охладителния радиатор протече кранчето за източването му. Проблемът е в уплътнението на пробката , но такова няма от къде да намеря ново, а в Благоевград и цяло такова кранче неможах да намеря. Взех такова за блока на двигателя, но ще търся начин да възстановя старото.
« Последна редакция: Септември 19, 2018, 22:10:39 от vani4a »