Автор Тема: "Волга" ГАЗ 24 - 1978 г.  (Прочетена 24160 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Септември 20, 2018, 19:12:44
Отговор #40

Неактивен победовод

  • Публикации: 836
Съветът  ми .......
......(волана се завърта на ляво).....„разтриса“


Първо,поздрави за покупката на Волгата,желая успех във възстановяването.
Съветът ти за спирачните пръстени е грешен,всичките 16 бр. са еднакви при ГАЗ 24-32 мм..Еднакви са и при 24-10,8бр. 32 мм отпред и 8бр 28 мм отзад.
Волана завърта и колата разтриса защото подходът е грешен отвсякъде.На 40 годишна Волга,си е чиста загуба на време и пари да смениш един цилиндър,втори да раздвижиш,трети и четвърти защото се движат да ги подминеш, а барабаните защото нямат ръб да ги оставиш.
Блокирал спирачен цилиндър не се раздвижва,по точно раздвижва се ,след което се сваля,разглобява се,почиства се,смазва се и се сглобява с нови пръстени.Същото се прави и с тези,които се движат.Спирачните тръби се пълнят със спирт и се продухват със сгъстен въздух.Барабаните се проверяват за биене,и при необходимост се разстъргват,но не повече от пределните 285 мм.За маркучи,накладки,ексцентрици,маншони и т.н. няма да пиша.
«Волга» — единственный автомобиль, способный передвигаться, будучи неисправным чуть менее, чем полностью.

Септември 30, 2018, 21:33:49
Отговор #41

Неактивен vani4a

  • Публикации: 56
  • Daihatsu Feroza '91, Газ 24 '78, Москвич 2140 '79
За пръстените на 24-10 съм в грешка, така е. За Газ 24 ремонтните пръстени, които имам, а и тези които свалих от моята Волга са 32мм, но с различна дебелина. Заден спирачен цилиндър не съм отварял, но на всеки преден цилиндър единият о-пръстен е по-тънък от другия.  Разликата им е минимална и ако не се погледне специално, не прави впечатление, но  я има.
За цялостна ревизия на системата съм съгласен, че има още какво да се желае. Спомената бе проверка на барабаните за биене – как се осъществява въпросната проверка?
Ще бъда много благодарен, ако някой обясни поведението на педалът на спирачките при правилно работеща система. В частност при неработещ двигател педалът твърд ли трябва да бъде и да бъде вдигнат високо – като на съвременен автомобил?
Задавам горният въпрос защото тази седмица купих ново серво от магазина на Константин Величков в София, но разтрисането на двигателя при отпускането на спирачката остана. Педалът при неработещ двигател има ход на 95% от хода си на работещ мотор. При запалване на двигателя с натиснат педал се извършват и останалите 5%.Маркучът от сервото до всмукателния колектор изглежда добре, но го скъсих малко от двете страни и го проверих чрез надуване и потапяне във вода. Проверката се наложи тъй като неуспях да намеря нов маркуч в магазините.  Сервото държи вакуум за две натискания на спирачката след изключване на двигателя – чува се лесно по „свиренето“. Новото осезаемо „вдишва повече въздух“  от старото. От тук и следващият въпрос – това „свирене“ от сервото нормално ли е при отпускане на спирачката – ясно е че поема въздух, но така ли трябва да се чува.
Ако трябва да обобщя -притесненията ми са насочени към новото серво – 1) Двигателят все още „разтриса“ при отпускане на спирачката (прочетох доста по руските сайтове, но описание на такъв проблем не срещнах ); 2)Разликата в хода на педала при работещ и неработещ двигател е много малка, а в твърдостта аз не долавям такава; 3)На външен вид „новото“ серво не изглежда никак, ново, но бях уверен, че е такова. Иначе казано съмнявам се в изправността му. Поведението му си прилича доста с това на старото, но при старото педала не омекваше въобще и дори леко „риташе“ при запалване на колата с натисната максимално спирачка. Имам уговорка с хората от магазина при проблем със сервото то да бъде заменено, за това се колебая как да постъпя. Ето един клип за онагледяване:

И един клип след малко „пипане“ по колелата и поставяне на новото серво – всички колела блокират:

Освен занимавката със спирачките успях да свърша и други неща по Волгата – тъй като не намерих ново кранче за радиатора, стугар ми изработи от пластмаса уплътнението с канал за о-пръстен – сега няма теч. Все пак търсенето на нов кран продължава. Както се вижда от клипа, боядисах джантите и монтирах съвременни зимни гуми 175/80/14 без вътрешни. Полирах капаците за джантите и боядисах черните точки – чакат включване. Купих нов маншон за скоростния лост. Стелката за тунела на скоростния лост е готова –прехвалените „майстори“ , които я правиха си оставиха ръцете и не съм доволен, въпреки това поставена на място изглежда добре.

С баща ми сменихме тампоните на долните носачи отпред – измъчихме се. Пръв беше предният десен - разви се с доста чукане и влезе сравнително лесно. Втори беше предният ляв – голяма греда! Много бой с чука, изгоряхме тампона с горелка и гряхме „макарата“ където е резбата, повдигнахме носача с крик, така че да не натиска болта – нищо, не мръдна. Жокер – помощ от приятел с оксижен и след 10 минути останалите три тампона бяха с разхлабени болтове. Тук си мислехме, че трудното мина, но много грешахме – получаването на съосие и доближаването на носача до резбата на „макарата“ не е никак тривиална задача. След доста време игра с хидравличен крик за наместване на носачите нещата се получиха. За щастие резултатът е налице – освободихме се от зловещото чукане от предницата.

Септември 30, 2018, 23:23:39
Отговор #42

Неактивен fokke

  • Публикации: 1063
    • fokkerc.com
Според мен големия ход на педала и "дишането" на сервото са признак за необезвъсдушена система, имах го тоя проблем , който реших с нов серво апарат точно от там при старците  , сложих го и го обезвъздупих . Хода ми е малък , педала не е мек   спира при натискане и ход на педала около 4-5 см , кове на всички колела ,  ако караш  колата и даваш газ , педала при натискане е мек, когато обаче натискаш педала няколко пъти поредни той се втвърдява  но пак спира при съшия ход . при мен е така, ходих и минах по морето 1500 км  и нямам драми за сега , въпрос на навик е , а как е оригинално , надали някой знае. Дразни ме че е така   и предпочитам да е по мек и с по голям ход но явно тая скапана система това й е  възможността ..

Октомври 01, 2018, 08:47:05
Отговор #43

Неактивен vani4a

  • Публикации: 56
  • Daihatsu Feroza '91, Газ 24 '78, Москвич 2140 '79
Благодаря много за отговора! Може ли да уточниш какъв точно проблем си имал - чел съм темата ти няколко пъти и не си спомням да съм срещал "дишане" от сервото. При теб проблемът не беше ли със забавеното освобождаване на спирачките и в последствие пълното им блокиране?
Ако споделиш какъв е ходът и твърдостта на педала при неработещ двигател и какво е поведението на педала при запалване на двигателя с натисната спирачка ще съм изключително признателен.

Октомври 01, 2018, 13:32:32
Отговор #44

Неактивен fokke

  • Публикации: 1063
    • fokkerc.com
Щом съм при колата веднага ще замеря педала. При мен проблема бе блокирал апарат, но преди да блокира карах колата цял ден с работещо серво което издаваще свистящи звъци и мек педал . В последствие блокира и го свалих и смених с ново и проблема приключи. Това пак казвам е при мен , при теб апарата може да работи коректно, а свистенето да е от дишащ недозатегнат капак на тенджерата с голямата диафрагма, или маркуч за налягане от мотора. Обезвъздушаването също само от сервото правиш, както ме посъветваха и мен хората от форума.

Октомври 01, 2018, 18:27:28
Отговор #45

Неактивен vani4a

  • Публикации: 56
  • Daihatsu Feroza '91, Газ 24 '78, Москвич 2140 '79
Благодаря още веднъж за съдействието!
Маркуча към всмукателния колектор е добре затегнат, а и влиза плътно в сервото и колектора. Сервото е обезвъздушено по начина описан в твоята тема, останалата част от системата не съм я обезвъздушавал след смяната му. За болтовете на голямата мембрана - не желая да ги пипам, за да не си помислят хората от магазина, че съм отварял сервото. Поради тази причина дори не съм го избърсал и не съм отлепил цената. Твоето мнение все повече ме кара да се съмнявам в "новата" придобивка. Най-голямата ми въпросителна е защо двигателят прекъсва за момент при отпускане на спирачния педал и със старото, и с новото серво.

Октомври 01, 2018, 20:26:53
Отговор #46

Неактивен fokke

  • Публикации: 1063
    • fokkerc.com
Ми логиката говори следното поне по моите познания: Когато при работещ мотор извадиш маркуша от колектора мотора огасва, тоест при отпускане на педала ако мотора реагира то би следвало , че в този момент мотора губи вакума от някъде , демек диша . Това разбирасе  го пиша с уговорката че е напълно възможно да греша в разсъжденията си ...

Октомври 23, 2018, 22:50:39
Отговор #47

Неактивен vani4a

  • Публикации: 56
  • Daihatsu Feroza '91, Газ 24 '78, Москвич 2140 '79
До къде я докарах – Свалих новозакупеното  серво и го върнах в магазина, хората се оказаха много отзивчиви и ми предложиха да ми върнат парите или да взема друго серво. Избрах втората опция тъй като никъде не успях да намеря ново производство хидро-вакуумен усилвател за Газ 24. Поставих новата придобивка на Волгата – за разлика от предишното серво, това не „свири“ при отпускане на спирачката, а и като цяло. Поведението на педала е като с предишното, но в това отношение, мисля че е както трябва – при при стартиране на двигателя с натиснат педал, въпросният придобива малко по-голям ход. Проблемът е че разтрисането на двигателя при отпускане на спирачката остана – това е трето серво на колата и с всички въпросното разтрисане е налице. Междувременно смених предните спирачни маркучи, старите се оказаха запушени в различна степен – оттам и дърпането на волана при натискане на спирачка. Добре че имахме в запас два Волгови неупотребявани маркуча от едно време – УАЗ-ковите са прекалено дълги, а в магазина в Благоевград не можаха да ми доставят по-къси със същите накрайници. Също така заден десен барабан беше престърган поради съмнение, че е крив и ръчната беше регулирана.
Както споменах по-рано генерацията „дишеше“ от предния край на правата тръба преди гърнето. Причината се оказа пробив горния край на тръбата от колектора до гореспоменатата права. Приятел помогна със заварка на проблемния участък. Поставих нови гарнитури и гайки на скобите, тъй като докато установя точната причина за „дишенето“свалих цялата генерация с изключение на колектора.
В един момент забелязах, че преден десен габарит несвети. Крушката беше брутално запекла. След насилственото й сваляне, почистване и нова крушка отново всичко свети.
Шпилката за резервната гума липства и пода на багажника в този участък има нужда от внимание, но това ще се случи на по-късен етап. За сега поставих нова шпилка, за да не се търкаля гумата в багажника.
Дойде време и за лъсване на боята преди Технотест, но търпението ми стигна само за предния капак и калниците. Въпреки това прегледа мина успешно и успях да регистрирам колата. Собствеността е сменена и вече официално отново имаме Волга в семейството.
 
След регистрацията я покарах малко – доволен съм от поведението й на пътя. Вози доста меко и приятно. Пробвах я с 80 км/ч и констатирах, че уплътнението на предна дясна врата пропуска доста въздух. Не забелязах нищо фрапантно освен това, но предвид, че бях ухилен до уши не може много да се вярва на преценката ми в този момент.
По план колата я очаква застой. Зимата не се предвижда да се движи или да се прави нещо по-мащабно по нея.

Юни 08, 2019, 20:12:52
Отговор #48

Неактивен vani4a

  • Публикации: 56
  • Daihatsu Feroza '91, Газ 24 '78, Москвич 2140 '79
Да раздвижа темата с малкото неща, които се случват около колата. Първото за тази година излизане на Волгата беше за ретро парад Благоевград, като участвахме само на площада в града без следващите събития в Симитли и Банско. Състоянието и външния вид на колата не са на „парадно“ ниво, но организаторите ни приеха.
Днес с баща ми решихме, че е време да свършим нещо полезно по руската машина и следващото в списъка ни беше подмяна на тампоните на ресорите. Започнахме от шофьорската страна – откачихме амортисьора от долната упора и се насочихме към предната упора на ресора. В дебелите книги си пише, че е необходим специален инструмент (има дори чертеж), за да се извади този болт, но ние нямахме такъв. След няколко безуспешни проби си изработихме импровизиран вариант и нещата се получиха. След това всички болтове се развиха относително нормално  и свалихме ресора. Измихме свалените части с водоструйка и приключихме за деня тъй като не успяхме да намерим нужните ни части в магазините в града. Бяхме се подготвили със силиконови тампони за ресорите, но се оказа, че и е нужен и тампонът с форма на пирамида, който се държи от U-образните болтове (пластината му от едната страна беше изгнила и се счупи при демонтажа). Също така ми се иска да сменя и тампоните, които държат ресора в средата (прилагам снимка) и U-образните болтове. Проблемът е че освен U-образните болтове друго не намирам и в интернет.

В понеделник ще се обадя на още два магазина, но не съм оптимист. Молбата ми е, ако е възможно,  някой да ме насочи къде да търся въпросните части.

Юни 09, 2019, 02:06:42
Отговор #49

Неактивен Ikonomov

  • Публикации: 166
Тези триъгълни буфери се намират, виж гофретката май наистина не може да се намери тука... или поне не и в София и Пловдив.
За кой град става дума всъщност?

И да попитам на свой ред - под "силиконови" втулки имаш предвид полиуретанови ли? Такива - http://www.autoopt.ru/catalog/706924-vtulka_gaz_24_3102_ressory_poliuretan/  (или в друг цвят, но не и гумени) ?
Ако за това става въпрос къде намери, и то с размера на оригиналните ли са, ама точно? Щото разни магазинери много обичат да пробутват разни Жукови-Нисови, които са по-къси като размер.