Автор Тема: За и Против наваряването на разпределителни валове  (Прочетена 17218 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Януари 30, 2011, 17:26:47
Прочетена 17218 пъти

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1913
Колеги, гледам по разните форуми се дискутира наваряването на разпределителни валове поради различни причини. Едни ги доработват с цел тунинговане, други за промяна височината на гърбиците, а такива като нас просто правят валове, понеже ни намират оригинални такива.
Интересно ми е да чуя какво мислите вие по въпроса, понеже аз лично не съм добре запознат  :)

Януари 30, 2011, 23:33:02
Отговор #1

Неактивен madboy

  • Публикации: 1872
Здравейте ,аз лично колеги не съм много фен на такива процедури въпреки че знам на едно две места в България където КЪДЪРНО извършват такива услуги и то предимно се ползват за спортни цели .
Аз също съм се интересувал да си закупя спортни валове за АЛФИТЕ с променени градуси и лифт проблема е че при NORD -моторите на АЛФА те са два броя и са доста скъпички .
С един познат пращахме един разпр.вал за едно Е30 в Щатите и там извършват подобни операции въпреки че като цяло услугата беше около 350 $ и отделно шипинга ,въпроса е че след известно време въпреки че вала е търпял термична обработка и някаква повърхностна намеса и при положение че автомобила е след основен ремонт и с нова маслена помпа и радиатор за охлаждане на маслото
се появиха някакви много лоши драскотини по шийките .
Мое лично мнение е че ако ми се налага и имам финансовата възможност бих си поръчал нови спортни валове а не такива наварявани и обработвани .....

ЛИЧНО МНЕНИЕ !!!
Centrum Transaxle

Януари 31, 2011, 16:34:39
Отговор #2

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
И аз не съм много сигурен, дали може някой тук да направи добра циментация на гърбиците. Пък и геометрията дали ще стане еднаква на всички гърбици? Не съм виждал как се прави може би стават добре. Гледам, че в повечето автофоруми има такава тема. Явно е разпоространено. Аз лично не бих се заигравал, честно казано.
Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Февруари 01, 2011, 02:07:09
Отговор #3

Неактивен Mirka7a

  • Публикации: 86
    • Клуб Москвич България
Ако се прави ръчно, в което се съмнявам ефекта ще е по скоро ще е "-" отколкото "+". Историята познава и заостряне на гърбиците със флекс, което няма да коментирам. Иначе не е проблем да се изкопира дадена гърбица върху друг вал. В Бг има кой да го направи. Това важи и за цял вал смисал такъв носи си "спортния" вал носи се и един нов оригинален върху който се изкопира новия профил. Вала след това минава необходимата термична обработка (циментация, азотиране) Ако някой се интерерисува конкретно мога да се свържа с "тоз-оня"

Февруари 01, 2011, 20:52:25
Отговор #4

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1913
А самото наваряване как се прави ?
Не нарушава ли структурата на метала и якостта му в тялото, не само на гърбиците ?

Февруари 01, 2011, 23:36:50
Отговор #5

Неактивен madboy

  • Публикации: 1872
Колега със самото наваряване ако е с подходящ апарат при който заварката се извършва в определена среда като CO2 или аргон -Каргон като по този начин се охлажда непозволавайки на материала да почервенее ,прегрее и тогава само има
опостност от промяна на молекулярната структора .
Не съм капацитет в тази област но си мисля че след наваряването и оформянето (шлайфането )на самия профил вала търпи цялостна  термична обработка след което се прави повърхностна циментация  на шийките и гърбиците .
За мен лично този процес може да се ползва само при сериозно износване и само в краен случай при положение че не може да се намери друг вал .
Въпроса за промяна лифта на гърбиците чрез наваряване .......възможно е ,на аз лично такъв вал не бих си сложил .
Друг вариант е да се изработи разпр .вал от друг с по голям размер или подходящ
материал след което отново всичко това подлежи на терм.обработка и т .н.

Това е мое лично мнение и е хубаво някой който разполага с подходяща информация да ни осветли .......току виж сме научили нещо ново

Поздрави  :D :D :D
Centrum Transaxle

Февруари 23, 2011, 23:56:52
Отговор #6

Неактивен stefo

  • Публикации: 58
Аз съм наварявал вала на едно циганско баварче. Гърбиците ги стъргаха с флекс. Баварчето било луднало и хвърчало!? Трайност най-вероятно няма никаква, защото неръждаемата добавка каквото и да я правиш/термо/ най-много да и добавиш 2 единици закалка, а за циментация и дума не може да става. Едва ли може да се подобрят нещата с наваряване в лаишка следа. Вала е някаква стомана, обработен на някаква температура, добавката трябва да е съответна, последващата обработка и иииии отиваме на фирмен вал, иначе на боклука.

Февруари 26, 2011, 16:37:08
Отговор #7

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Материалът на вала не е някаква стомана, нито някакво желязо. Определя се от много фактори, предимно икономически, после технически. Разпредвалове има както стоманени, така и чугунени. Как са обработени за да придобият якост и износоустойчивост, с какви машини, с каква точност, зависи от технологът. Той не винаги е на едно мнение с конструкторът. Отиваш в някоя книжарница до някой ТУ. Там има от пиле-мляко. Каквото те интересува, купуваш и бучиш нос. Няма проблем да кача и литература по съпромат, ако е необходимо. Ама, надали някой ще я прочете на сериозно.


МадБой е дал един вариянт, често правен. Изработване на разпределителен вал по метода на копиране. Взима се годен/нов вал и според неговата геометрия се оформя геометрията на бракуваният/друг същи вал. Това за гърбиците, рядко шийките. Тук идва и друг въпрос. Дали механизма на ГРМ позволява това. Защото ще се отнеме материал от гърбицата, за да се изгради. Колко - зависи от контректният вал и гърбичен механизъм, като цяло. Тогава, тази разлика ще трябва да се компенсира. Така може да възникне проблем:

- при газоразпределение с регулируеми кобилици, може да не стигнат на дължина регулировъчните винтове, а и е вредно за него да се отвиват до колкото могат, дори успешно да застъпят;
- тия газоразпределения могат да бъдат с отделно лагерно тяло (кожух) на вала, което е чудесно - отнема се от кожуха, за да слезе целия вал надолу, компенсирайки разликата между стандартния и обработения;
- при други такива механизми, вала лагерува директно в главата и няма възможност да се изменя принудително, радиалното му положение в различно от конструктивно заложеното. Е, освен да се стърже вътрешно и шлайфа тунела при нужда, все тая.
- разни с пулове, би могло да се компенсира от пулове, но не съм сигурен, аз пулове съм правил веднъж и нямам отношения с тях. Те почти всички са с отделни лагерни тела на валовете, обаче.  :D Едни, цяли както споменах, допускат някакво сваляне. Други при които вала лагерува в главата, но е затворен отгоре с петички, образуващи лагеруващия отвор, не могат. 

Да се наваряват колянови валове, при това ковани стоманени - аз съм ЗА.Още повече, когато касае за вал от стар, изключително рядък и скъп двигател, за който просто няма подобен аналог или същия излиза, колкото целия двигател. Ако се намери изобщо.
« Последна редакция: Февруари 26, 2011, 17:02:47 от Тодор Живков »

Март 01, 2012, 16:04:02
Отговор #8

Неактивен jamiemirror

  • Публикации: 381
ЗА- ако е увредена 1 или 2 гърбици.
Иначе - нов, било от друг по-голям вал, било от нулата.

Март 01, 2012, 18:16:33
Отговор #9

Неактивен rumen_spasov

  • Публикации: 1036
Понеже не ми се изпада в подробности защото може да се напише сигурно книга по този въпрос.Лично аз бих прибягнал до наваряване само ако колата ми е за отърваване. ;)