Автор Тема: За и Против наваряването на разпределителни валове  (Прочетена 17207 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Март 01, 2012, 18:29:02
Отговор #10

Неактивен jamiemirror

  • Публикации: 381
Браво, нямам думи...

Март 01, 2012, 19:38:04
Отговор #11

Неактивен rumen_spasov

  • Публикации: 1036
За кое точно не ти достигат думите? Смяташ ли ,че в един съвременен автомобил който работи примерно при 7-8000оборота в минута такъв наваряван вал би издържал дълго?Аз просто си изказвам мнението което е свързано и с известен опит и то е .Не.

Март 01, 2012, 19:54:51
Отговор #12

Неактивен jamiemirror

  • Публикации: 381
"Лично аз бих прибягнал до наваряване само ако колата ми е за отърваване"

Ето за това нямам думи. И за морала зад него.
Инак смятам че качествено наварен и обработен вал (престърган, шлифован, цементован) няма никакъв проблем да издържи. СЪщо опит насреща, Хондов мотор.

Март 01, 2012, 20:03:56
Отговор #13

Неактивен Monza

  • Публикации: 250
  • Хубавите неща стават бавно!
ЗА- ако е увредена 1 или 2 гърбици.
Иначе - нов, било от друг по-голям вал, било от нулата.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 Какво значение има дали е една или пет......... :(важното е,че дори и една да е вала е за кофата.....,който и да го навари как ще направи фазите с пила ли???или на око ха-ха-ха... Този мотор няма никога да работи както трябва,а и този цилиндър с наварени фази ще пречи на останалите цилиндри на високи обороти...ще тъпче мотора. ;)Наваряват валове неграмотници..... :'(

<доверен сервиз на ДЗИ>

Март 01, 2012, 20:09:32
Отговор #14

Неактивен jamiemirror

  • Публикации: 381
Monza, не знам къде все още работят по вала с пилата, това е технология от времето на 2-ра Световна в Русия и първите Газки :)
Има значение колко гърбици са за да се прецени колко струва ремонта. Шлайфането после също се таксува на бройка гърбица. Обработена гърбица обслужва клапана (и цилиндъра) точно както нова, лесно е да се изработи профила понеже разполагаш с останалите здрави (шаблон по тях).

ПП: ако си мислиш че разпределителния вал е някаква космическа сплав - ще те разочаровам. Дори си е чугунец в по-старите машини.

Март 01, 2012, 20:29:36
Отговор #15

Неактивен Monza

  • Публикации: 250
  • Хубавите неща стават бавно!
Еми значи на око.... :(

<доверен сервиз на ДЗИ>

Март 01, 2012, 20:41:57
Отговор #16

Неактивен jamiemirror

  • Публикации: 381
Откъде накъде на око?
Шаблоните са доста точен начин, единствените по-точни са прецизните отливки и CNC машините (и с последните имам опит но не конкретно за валовете, добре се получават нещата).
Не се притеснявай, с никакво измерване няма да установиш разлика в цилиндъра откъм наварявана гърбица.

Март 01, 2012, 21:02:38
Отговор #17

Неактивен Monza

  • Публикации: 250
  • Хубавите неща стават бавно!
 А бе човек,защо си мислиш ,че аз не ги разбирам тия неща...Първо:Мотора тъпче от към фази, когато гърбицата е по-ниска или изместена....и си мислят, че проблема е в настройки на смес или т.н.Ти имаш ли си надпрестава как работи четиритактов двигател....и защо тъпче след такъв "майсторлък"????
Второ:Чугуна винаги има ситни шупли и тези шупли износват скоростно кобилиците,а  и сам се разпада... отваряш мотора на всеки 5-10 хил. кил. :(


<доверен сервиз на ДЗИ>

Март 01, 2012, 21:13:33
Отговор #18

Неактивен jamiemirror

  • Публикации: 381
Сигурен съм че "разбираш", не се притеснявай. Чудно как масово са използвани (че и до днес) чугуни за цилиндрови блокове, колянови валове, спирачни дискове - след като по описанието ти чугуна се държи като стиропор...за шуплите точно в чугуна като материал само ще се подсмихна :) Не че няма и по-леки за леене като бронза де.

А относно първото - преди да пишеш, чети какво ти пишат другите. Оная пила я изоставихме още преди няколко постинга (макар че дори ако за майтап оформя гърбицата с пилата - ти пак няма да разбереш това по работата на мотора).

Март 02, 2012, 23:26:50
Отговор #19

Активен petkovic

  • Публикации: 135
Според мен наваряването на разпределителни валове не е за препоръчване като мотивите ми са следните: при заварка разпределителния вал поддава /изкривява се/ . При четири цилиндровите двигатели валовете обикновено имат три или пет шийки на които лагерува вала които трябва да бъдат в една ос. За да се постигне точност трябва да се наварят  всички шийки и гърбици и след това да се шлайфат за да се получи правилната геометрия на разпределителния вал. Цялата тази операция е доста трудоемка и според мен е по-добре да се направи нова заготовка и на копир шлайф да се направят нови гърбици. След шлайфа е добре вала да се азотира, карбонитрира или покрие с няколко микрона твърд хром