Автор Тема: Alfa Romeo 155 1.6 16v 1996  (Прочетена 9945 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Август 30, 2018, 08:16:22
Прочетена 9945 пъти

Неактивен Wartburgman

  • Публикации: 363
Здравейте колеги :)!Реших да пусна тема и за другата ми кола,не е първа младост а и не е вече толкова срещана.През 2013 взех книжка а кола все още нямах.Имах събрани пари и реших да си купувам някаква кола лимита беше 1100лв и гледах да е около Пловдив.Всеки ден преглеждах сайтовете но за тези пари беше съвсем нормално да са предимно кошници :D.Един ден съвсем случайно попаднах на една обява за Алфа Ромео 155 1.6 16v 1996-та "широкото купе" от Пловдив.

Обадих се момчето каза че има за смяна 2 носача левия стоп е счупен и няма гражданска.Реших да я видя и на живо с един приятел отидохме покарах е в един ДАП тъй като нямаше гражданска и реших че това е моята кола :D.Колата е взех за 900лв минахме през нотариус и Ураааа вече имах кола.Пуснах гражданска и е закарах да се сменят носачите.Колата в общи линий беше това

за тези пари не беше зле но си имаше доста неща за правене.Беше с доста грозни за мен джанти 14-ки от Фиат Типо гумите и те бяха доста зле.Известно време е карах така и реших че е време да се започва по външния вид.Купих нов стоп,спортно гърне и видях на обява ,че се продава антикрило за 155 и то същия цвят като Алфата ми и задницата стана доста по-приятна за гледане :)

Един ден си разглеждах ОЛХ и попаднах на обява за Голф 3 на части не знам какво ме накара да е отворя и какво да видя Голфа беше с 16-цолови джанти Speedline от Алфа Ромео 155 веднага се обадих джантите не бяха продадени и на следващия ден летях към София :D.Купих им 2 нови гуми понеже 2 от тези на джантите бяха доста зле и отново джантите си заслужиха мястото на правилната кола :D

Следва продължение ........ :)
« Последна редакция: Август 30, 2018, 09:35:41 от dido1903 »

Август 30, 2018, 09:19:34
Отговор #1

Неактивен fifo

  • Публикации: 1140
Ехаа, супер. Много ме радват 55-ците, харесвам дизайна им, от където и да я погледнеш тази кола все е красива. Първото нещо, което ми се наби в очите още от първата снимка бяха фиатовските джанти, добре си ги сменил. Създаде ли ти главоболия за тия 5 години? Дай да видим интериора :)
we all have wings, but some of us don't know why

Август 30, 2018, 12:08:12
Отговор #2

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Не само, че е с интересен и открояващ се на общия фон за времето си дизайн, ами съм чувал да я определят като много приятна за каране, макар лично да не съм пробвал. За съжаление другото, което съм чувал че са доста технически проблемни, пък и частите не са разпространени и евтини като на Голф примерно. Явно затова и поизчезнаха бързо тия коли... пожелавам ти още много безаварийни, твоята да е изключение от правилото :)
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Август 30, 2018, 15:53:59
Отговор #3

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Изчезнаха, щото никога не са били масови, като Голф или Астра. Проблема с ръждата, макар и вече не толкова актуален, но все още си го има при 155, та това също помогна. Ходовата част, е унифицирана с тази на Фиат и Ланча, и там драми няма, но моторите до последно са си на Алфа и нямат аналози в другите марки на концерна Фиат. Хубав автомобил иначе, особено във версиите с по-големи мотори, има и вариант турбо 4Х4, Q4 се води.

Август 30, 2018, 16:24:28
Отговор #4

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Моделът е много готин, всъщност винаги е бил такъв!
От няколко години, RIAR (Registro Italiano Alfa Romeo), които са може би най-сериозната институция в света на класическите Алфи приема и модела 155 в разновидностите с 2.5 V6 "Arese" и 2.0 Turbo 16v (Delta Integrale Evo) двигатели.

Относно ръждата, няма такъв проблем, особено сравнено с БМВ, ФВ и Форд от тия години. След поне 15 години ръжди се появяват на някои места, на които оттчането на вода е затруднено от боклуци, но със сигурност тия коли са много над средното в антикорозионната си обработка.
Нека не пренасяме наученото за ръждата от миналото. ;)

Реално Алфа 33 е последната гниеща бързо Алфа.

Не бих казал, че има доста технически проблеми, даже са супер солидни. Най-дразнещото нещо е, че външните дръжки на вратите се чупят преждевременно.

Двигателите в началото са супер здравите и легендарни алуминиеви Т.Спарк 8v NORD мотори с верига и вариатор, наследени и доразвити от Алфа 75. Там проблеми няма, особено във формат 1.7, който дори е без вариатор и е на практика вечен.
Дизелите са 1.9 Фиат (груб и корав) и 2.5 VM редови, който е по-претенциозен и иска опитен майстор, особено ако се наложи да се свалят главите.

В последстие навлизат и по-икономичните и модерни Т.Спарк моторите с 16 клапана, чугунен блок, базирани на Фиат. Те са с по-скъпа поддръжка и ако собственика е немърлив, следващия по линията страда :)
Отностно надеждността им, адаша може да разкаже за екземпляра от тази тема.

За версията на 155, Q4 какво да кажа ?! Вижте цените само.... Техника от Делта Интеграле Ево и купе на Алфа. Вече е колекционерска екзотика с огромен потенциал.
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Август 30, 2018, 16:34:46
Отговор #5

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Q4 си е колекционерска отвсякъде. За ръждата имам някакви наблюдения, понеже колега от Шкода форума преди години си беше купил такава за ежедневка, след като реши S 105-цата да му остане само като хоби кар. Ta, друг колега видял петънце ръжда и решил да разчовърка с пръст и пръстът му потъна... бяха първи приятели, ама се скараха заради тоя случай :)
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Август 30, 2018, 19:02:05
Отговор #6

Неактивен Wartburgman

  • Публикации: 363
Проблеми не ми е създавала много сменял съм гарнитура на глава и два пъти бензинова помпа други по големи ремонти не съм правил по колата :).След като купих джанти реших че е време да се заема и с интериора.Още от дете съм мечтал да имам кола с кожен салон винаги съм го предпочитал пред велурения по лесен за поддръжка а и дава по-мафиотски вид :D :D :D.Един ден отново разглеждах някой от сайтовете и попаднах на 155-ца на части очите ми останаха в салона на колата кожен ел.салон с подгрев.Обадих се и за мой късмет салона седеше все още.С нетърпение чаках съботата и запалих за Дупница където се намираше и колата.Тъй като не можах да го събера в Алфата реших да го сменям на място прекарах и окабеляването всичко тръгна и бях с усмивка до уши :).Зарязах мойте седалки там и газ към Пловдив.Все едно карах друга кола 100 пъти по-удобни от старите.
Преди

След

По-късно разбрах че салона е от Дедра но си пасва едно към едно с на 155-цата.След седалките време беше да помислим и за корите на вратите бяха претапицирани.

А след тях намерих и оригинален волан на MOMO за 155

Следва продължение :) ......

Август 31, 2018, 02:56:07
Отговор #7

Неактивен oldrat

  • Публикации: 1005
  • beep beep
    • Renault 4F6
Цитат
Проблеми не ми е създавала много сменял съм гарнитура на глава и два пъти бензинова помпа други по големи ремонти не съм правил по колата
:o  :o  :o
Е то това е доста безпроблемно... Вероятно за 15 годишен период става дума.
Имам аз една Фиестъ мк 3 94та. От 2007. Като я придобих и на 2рия месец  сдуха нещо и си отнесе ремонта ,за двигателя става дума. От тогава 2 съединителя сменям .3  каренца на волана ,а смотания 1.1 моно не ще и не ще да мре. За 10тина години гадината влачи като магаре всеки божи ден. Два пъти превъртях километража.
Искам да кажа... Не се сърди ама май си е оправдан слуха за проблемните нежни алфи. Е красиви са. Спор няма. Само  Алфа-Нива е корава като пернишка кирка.  ;)

Август 31, 2018, 11:33:54
Отговор #8

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Относно негниенето на 155 - http://www.snimka.bg/?album;aid=546898
Не съм имал Алфа, освен 33 навремето, ама покрай мен алфисти се намират, та съм видял това-онова. От тях години, не гние само 164-ката.
« Последна редакция: Август 31, 2018, 11:36:57 от michev »

Август 31, 2018, 13:56:15
Отговор #9

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Дам, това потвърждава, че не гние повече от конкурентите си....., но за разлика от тях и предните и задните калници на модела са монтирани на болтове и могат да се свалят/подменят без да се налага заваряване.
Това пък предразполага към по-лесна и задълбочена реставрация, което е в полза на бъдещите поколения манияци.
При сравнително грижовна експлоатация на запазен екземпляр няма да има проблеми с ръждата.

Иначе, гнили гробове има от всички марки, но нивото на защита според мен е доста по-добро от старите Алфи, съвременнити като Опели, Фордове, Рена, Хонди и вероятно на ниво с БМВ Е36, чиито красиви метални прагове изчезват с времето.

От тези години и в този клас, май Пежо се справят добре с модела 406, Ауди са на върха в антикорозионната.

Та..... да вървим напред.

Според мен, една добре боядисана и полирана 155ца си е гледка на пътя.
Да не забравяме и характерният дрезгав звук на мотора и разбира се, директното кормилно управление, което е задължително за всяка Алфа без изключения.

Аз лично съм карал такава, Q4, и на мен не ми харесва позицията на седене. Изобщо, от тия години седалките са много високи. Движението на ел.стъклата ме дразни също.
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"