Автор Тема: Да поговорим за бояджийските пистолети  (Прочетена 9212 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Септември 06, 2018, 02:23:43
Прочетена 9212 пъти

Неактивен Caxo

  • Публикации: 470
  • Москвич 408;408и;427;2140
Здравейте, решил съм да си купя някакъв що годе сносен бояджийски пистолет...До момента се мъча с един много голям китайски боклук и естествено няма как да се получат нещата, затова мисля да го оставя за разни грундове и шприцове. Проблемът е, че незнам какво да гледам. h.v.l.p или l.v.l.p  да бъде, с каква дюза, евентуално марка.Предимства и недостатъци на единия и другия тип работа. Има ли значение дали ще пръскам акрил или металик? Казват, че имало и прилични китайчета, някакви реплики... Всякакво мнение и опит смятам, че ще бъде от полза за нас - гаражните майстори, любители. :)
На кратко: Търси се нискобюджетно решение, с което все пак да може да се постигне нещо прилично. А и като се научи човек на калпав пистолет , после със Сата за 1000лв. ще е като детска игра   :)) :)) :))

П.П. Бих приел и конкретно предложение за пистолет нов или втора ръка на Л.С. 

Септември 06, 2018, 19:08:00
Отговор #1

Неактивен taran

  • Публикации: 141
    • taran`s garage.ale.bg
Таз тема е дъвкана многократно из форумите,ама хаиде :)

Дали да си купиш HVLP или LVLP зависи от това с какъв компресор разполагаш.Пистолетите от първия тип искат нещо дето даги храни с поне 250 литра в минута на около 2.5-3 бара.За вторите не съм се интересувал много,но се предполага,че ще работят при същото налягане,но с около 150 литра в минута.
По принцип няма значение дали ще пръскаш акрил или металик,обикновенно при металике се ползват два пистолета,единия за базата,единият за лака,но то е по-скоро за по-добра хигиена,да не попадат частици от металика в лака,поради не добро измидане.
Лака и акрилните бои са все акрил,да кажа  :)
Универсална дюза е нещо около 1.3 или 1.4 сшьват и за база и за лак/акрил.
Един регулатор на на налягането дето да си го завиваш преди пистолета,помага доста при работа.
Имаше едни Аурита,изглеждаха прилично ма не съм ги пробвал.

Успех.


Септември 06, 2018, 19:21:09
Отговор #2

Неактивен РумбатаБс

  • Публикации: 3679
Абе,трябва си "ръка" ... на мен и пистолет за 2000 $ да ми дадеш ще го ползвам като аерозол против мухи и комари :-\
retrobs.com

Септември 06, 2018, 21:05:16
Отговор #3

Неактивен тетевен

  • Публикации: 229
Като бояджия с 30 годишен опит казвам...ТРЯБВА СИ РЬКА.

Септември 06, 2018, 21:35:16
Отговор #4

Неактивен taran

  • Публикации: 141
    • taran`s garage.ale.bg
Колега,извинявай,аз нещо ,за пистолети писах, пък то излиза, че трябва да си купиш "РЪКА",не съм искал да те подвеждам   ;).


Септември 06, 2018, 21:37:00
Отговор #5

Неактивен РумбатаБс

  • Публикации: 3679
Предполагам всички са виждали стечки/протекла боя/лак по коли разни ... но това са "сълзите на майстора"  :))
retrobs.com

Септември 06, 2018, 21:44:47
Отговор #6

Неактивен taran

  • Публикации: 141
    • taran`s garage.ale.bg
Предполагам всички са виждали стечки/протекла боя/лак по коли разни ... но това са "сълзите на майстора"  :))

Да,и от това никой не е застрахован. Да не говорим,че такива проблеми си имат съвсем лесно и просто решение в най-лошият случай с пребоядисване.
Но това е вече съвсем далеч от питането на колегата  Сахо.
И да ти кажа, грешките на бояджиите се оправят по-лесно от грешките на тенекиджиите.

Септември 06, 2018, 21:49:39
Отговор #7

Неактивен РумбатаБс

  • Публикации: 3679
Да,и от това никой не е застрахован. Да не говорим,че такива проблеми си имат съвсем лесно и просто решение в най-лошият случай с пребоядисване.
Но това е вече съвсем далеч от питането на колегата  Сахо.
И да ти кажа, грешките на бояджиите се оправят по-лесно от грешките на тенекиджиите.
Нищо лично .... това беше форумен майтап.
При 30 годишната ми практика не е имало случай на колега бояджия да се оплаче  от моя работа ... перефразирам по-преден твой пост  ;)
retrobs.com

Септември 06, 2018, 21:59:38
Отговор #8

Неактивен Caxo

  • Публикации: 470
  • Москвич 408;408и;427;2140
Явно трябваше да пусна обява "купувам ръка, която боядисва добре" с минимум 30 години стаж.... Извън майтапа, ясно е че се искат и умения, които според мен са поне на 50-60% придобити с много работа, а останалото талант и заложби. Никой не знае дали може да прави нещо докато не опита. Лично за себе си мога да кажа, че съм се заигравал няколко пъти и нещата са се получавали добре, а аз съм си взискателен по принцип :) Въпросът е, че винаги съм вземал друг пистолет от приятел и виждам балкан разлика от моя. Та затова исках ако някой може малко да ме просветли в тази сфера. То е ясно, че занаят се краде, а не се учи , но смятам, че сме се събрали хора с общи интереси, които да си помагаме :) 
 
Та по същество: относно дебита не смятам, че ще имам порблем. Компресорът ми е с поне около 400л/мин изходящ дебит при 2-3 атм. Ще го "премеря" пак. Имам монтиран редуцил вентил и влагоотделител, но след тях имам още 10м маркуч, а ти предполагам имаш предвид за тези малките редуцили, които се завиват на самия пистолет един вид ?

Септември 06, 2018, 22:01:57
Отговор #9

Неактивен taran

  • Публикации: 141
    • taran`s garage.ale.bg
А,аз не искам да кажа нищо лошо зо твоята работа,точно напротив,от това което съм виждал,съм с много добри впечатления.Ма понеже съм виждал и оправял грешки и на бояджии и на тенекиджии,определено вторите са по-неприятни.