Автомобили > Френски автомобили

Citroen BX Sport на hydrometalique

(1/26) > >>

hydrometalique:
Отварям темичка за миналогодишната ми придобивка - Citroen BX Sport.
За разлика от другите ми автомобили, не съм се старал да трупам материал, за да онагледявам работата. Малко се поуморих от снимки и писане и затова реших да карам малко по-лежерно. Истината е, че мислех да не правя "реставрация" на колата, а леко да я освежа и да я покарам, пък каквото дойде. Да, но както често се случва, обективната обстановка и малко по-високият критерий не позволяват просто козметични намеси и така лека-полека нещата си се случиха в посока класическа реставрация. В случая просто малко по-безболезнено, понеже колата се прави на принцип различен от предните ми работи, а именно - каране, отстраняване на проблеми, пак каране, пак работа и така.
И за да не продължавам в посока хаотично представяне, ще направя въведение, както си му е реда, за да има яснота.
Колата придобих случайно, не съм имал идея да вкарвам ВХ в гаража си, въпреки че любовта ми към шевроните се зароди именно с покупката на ВХ в началото на 90-те ( 1,4 общо мазане ).
Мои познати се свързаха с мен с молба да спасявам един ВХ, понеже го чака скрападжийница, а на тях не им се занимава. С нежелание се отзовах, понеже знам какво е състоянието на повечето автомобили от тези години, а и един конвенционален ВХ не ми е интересен по никакъв начин. Каква беше изненадата ми обаче, когато пред очите ми се откри ВХ Sport в откровено нелошо състояние, въпреки че не е каран близо 5 години.



Това са снимки от първата ни среща.

След месец-два туткане прехвърлихме колата и аз изпаднах в летаргия. Загърбих я, имах много грижи около DS-a, не ми се занимаваше отново с две неща едновременно и така. Пауза.
 

hydrometalique:
След кратката интродукция нека кажем няколко думи за модела, предмет на тази тема.
BX Sport се ражда през 1985-а година с идеята за производството на лимитирани 2500 броя, които впоследствие се допълват от още 5000 броя и така общата бройка е близо 7500, а производството приключва 1987-а. Общо две години цикъл.
Модификцията има условно няколко отличителни характеристики. На ниво екстериор - лесно разпознаваем кит - раздувки на калниците, характерни изрязвания по задницата, отличителни само за този вид брони и красиви джанти, ползвани и в други модели на PSA  . Интериорно приема десен, ползван в момента в СХ Турбо версиите - тъмно синьо с шеврон, отличителен волан, табло с голяма близост до това на СХ Турбо.
Естествено най-интересната част е в задвижващия агрегат. Разработен е от студиото Danielson на базата на общия за PSA тип двигател XU9, в случая със сериино название XU94 или 159В . Двигателят е снабден с два двойни карбуратора Solex ADDHE 40, модифицирана глава и по-големи клапани. Развива мощност от 126 кс с около 170 нютона . Съществува неформален регистър на автомобилите от модела, който е куплиран с регистър на рали версията 4TC с двигател N9T , която няма да е предмет на разговор в тази тема - https://bx4tc.nl/
Освен всичко гореописано, колата има стандартна хидравлична система, хидравлична рейка, дискови спирачки на всички колела.

След сухичкото представяне, което по-детайлно всеки заинтересован може да прочете обширно в нета, можем да преминем към предполагам по-интересната за много хора част - а именно как продължих да се мажа с моторно масло, вместо тоалетен крем и да си ръся кал по главата, вместо балсам за коса  :D

Снимки от двигателния отсек след няколкогодишен престой на открито :



Както можете да се досетите, не бих се осмелил да опитвам да въртя и паля веднага, след като колата не е карана близо 5 години. Всъщност безсмислено е да повтарям и интерпретирам шекспировата дилема на тема " да превъртя или да не превъртя" (мотора), затова ще отбележа , че търпеливо се човърках превантивно три дни - наливане на газ в цилиндрите три денонощия, демонтаж на карбураторите , миене и смяна на гарнитури и други аксесоари, смяна на масла, филтри , свещи и т.н. до заветния момент с паленето.

Карбове :

 

В паузите се наложи да пипна малко гуми, спирачки и да огледам колата отдолу. Липсваха крайно гърне и гарнитури на колекторите, гумите бяха квадратни, но за мое искрено удивление дъната, праговете и изобщо шасито се оказаха в повече от добро здраве.



След като събрах нещата по местата им, пристъпих към палене. Колата запали с огромна лекота, работи сравнително равномерно и тихо, без да броим гръмотевиците от липсващите гарнитури на колектора и гърнето.
След 5 години мълчание ВХ-а промърмори, повдигна с лекота купето и застана в мога да кажа перфектна хидравлична стойка. Тук трябва да спомена , че хидравликата е в учудващо за мен самия добро състояние. Това лято ми се наложи да изкормя по моя вина прословутия паяк / знаещите са наясно за какво говоря / . С изключение на това и изгнили и напукани обратки на хидроцилиндрите, други проблеми по хидравликата по колата нямаше.

Ще кача и няколко снимки от интериора от момента , в който отключих за първи път колата :

galaxie:
Първият ми и единствен досега допир с тази френска марка бе точно ВХ спорт. За мен много интересен и грозен автомобил, какъвто имах удоволствието да шофирам за известно време преди около 20 години, преди да намаля останалите такива в движение с един.
Адаш, да се обадиш да ме повозиш, да си припомня младините  ;D

hydrometalique:
Адаш, непременно, ще се радвам да те върна в (не)далечното минало  ;D При добри стечения на обстоятелствата, колата можеше да излезе за това Родопи, но нито аз, нито колата ще сме налични в удобен вид. Тя е в момента в бояджийно, но нека не изпреварвам хронологията на събитията.

hydrometalique:
И за да не си помисли някой, че всичко е цветя и рози с перфектната barn find кола, дето намираш, палиш и караш, започваме лееекинко с проблемите и най-вече тяхното отстраняване.
Започваме с по-леките неща .
При първоначалните тестове се установи едно хлопане в предницата, което вероятно се дължеше на скапан шарнир или тампон, накрайник или нещо от сорта. Реших да не си играя с установяване едно по едно, вероятността да бъде всичко тръгнало беше голяма, предвид годините на колата и вероятната експлоатация , взех генерално решение - всичко долу и ново  :)



Тропането изчезна ( като по чудо, хаха ). Последната снимка съм качил , за да стане ясно как НЕ се прави ремонт в домашни условия. Нещо , което всички знаем и почти на 100% практикуваме  ;D
Интересно е да обява, че частите за предницата в момента са на безценица и при разумно каране, дори с цел ежедневна експлоатация, подръжката на такава кола наистина излиза на символични цени. Естествено наясно съм, че безценицата на части е моментно явление, плод на актуалното разчистване на складове с непродаваема стока, но в момента е неоспорим факт.
От цялата галимация съжалявам, че смених тампоните на носачите и то не защото новите може би няма да карат, а просто, защото старите бяха добри /оригинални/.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия