Автор Тема: Citroen BX Sport на hydrometalique  (Прочетена 39886 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Септември 18, 2018, 23:09:40
Отговор #10

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1913
Митак, съгласен съм, мазохист съм.
Но не съжалявам. Все някога ще накарам карбовете да зазвънят. В момента обаче имам със сигурност подновена долница, чисто нови сегменти, компресия на всички цилиндри 13,5 , чисто нов разпределителен вал и ревизирана глава. За съединителя да не говорим, че смяната му си е половин ремонт. Парите не са баснословни, поносими са, дори и за нашите стандарти. Така че, ако е рекъл Господ да съм събрал двигателя като хората, би трябвало да имам агрегат в състояние 98 от 100 .
Ще поживеем,ще видим  ;)

Септември 19, 2018, 07:25:44
Отговор #11

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Боре, тези карбове пробвахте ли как работят след пълно сервизиране и настройки и след ревизията на двигателя? Проверихте ли някой преди теб да не е "творил" по жигльорите, нивата на поплавъците идват ли по спецификация т.н? И в крайна сметка какви са симптомите за засмукване на въздух? Имал съм подобен проблем с двойни карбове (при иначе перфектни карбове) - засмукване на въздух задади спекли гарнитури под и над текстолитовите при мен "изолатори". По-точно проблема беше при единия двоен карб. Симптомите - нестабилен празен ход и ниско CO - около 0.4 при очаквано след настройките около 2.8-3 (нямам катализатор). Подобни симптоми обаче могат да се получат и при (частично) запушване по трасето на някой от жигльорите за празен ход и ниските! Ако има сериозен проблем при оста на дроселите това би трябвало да се установи визуално с чисто "механична" инспекция. При изправни/сервизирани и настроени карбове проблем с тези гумени тампони изглежда най-вероятен. Според мен няма нужда да мажеш с Вюрт - така може и да "замажеш" проблема преди на 100% да си го установил. Просто при запален двигател пръсни с некъв спрей/аерозол (по възможност трудно запалим) около тези тампони и ще покаже. Навремето в разни стари инструкции за дигатностика дори споменават като възможност "сапунена вода"  :).  Смени ли оборотите - ясно е, че смуче въздух.  И още нещо при двойните карбове. Ако все пак и тези тампони са ОК и усетиш, че оборотите на празен ход са нестабилни/паднат  (преди това всичко с карбовете и било ОК) - почти винаги е някакъво запушне по пътя на някой от жигльорите за пазен ход и ниските! Естествено СОто пак ще е ниско. И не винаги е запушен самия жигльор. Може да има проблем/запушване например долу при иглата за настройка на сместта. Тези игли е хубаво да се погледнат и те. При мен имат и едни гумички,които също е хубаво да се сменят и не във всички ремонтни комплекти ги има. А самите легла където лягат иглите - дано някой "специалист" не е пренатягал там, че вероятността да ги е прецакал е голяма и това вече е непоправимо! А къде/в кое от четирите "гърла" е проблемът се установява за секунди на пътя -  просто един по един се разкачат кабелите от капачката на делкото и изведнъж усещаш, че единия цилиндър е слаб (или изобщо го няма). Хубав метален горивен филтър - задължително.     
« Последна редакция: Септември 19, 2018, 07:36:17 от Nik1600GT »

Септември 19, 2018, 08:08:15
Отговор #12

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1913
Ники, пълна профилактика - гарнитури и нови О-пръстени съм правил аз. Два-три пъти съм свалял и продухвал всички проходи, канали и т.н. По пътя на жигльорите би трябвало всичко да е чисто. Нови филтри двойни преди карбовете, металните филтри абсолютно чисти.
За съжаление не успях да открия в Пловдив никъде да се прави настройка, както си му е реда - вакууми, газанализатори е прочие. Единствено елконаджията успя да постигне резултати.
Нивата изглеждат в норма, мерих ги по данните от книгата.
Иглите са чисто нови, имаше ги в комплекта с гарнитурите.
Може да пробвам и с аерозол или сапунена вода, но мислех да мажа с К+Д, за да покарам нормално, докато си намеря нови фланци. Все ще изкара известно време.

Септември 19, 2018, 08:24:40
Отговор #13

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Ники, пълна профилактика - гарнитури и нови О-пръстени съм правил аз. Два-три пъти съм свалял и продухвал всички проходи, канали и т.н. По пътя на жигльорите би трябвало всичко да е чисто. Нови филтри двойни преди карбовете, металните филтри абсолютно чисти.
За съжаление не успях да открия в Пловдив никъде да се прави настройка, както си му е реда - вакууми, газанализатори е прочие. Единствено елконаджията успя да постигне резултати.
Нивата изглеждат в норма, мерих ги по данните от книгата.
Иглите са чисто нови, имаше ги в комплекта с гарнитурите.
Може да пробвам и с аерозол или сапунена вода, но мислех да мажа с К+Д, за да покарам нормално, докато си намеря нови фланци. Все ще изкара известно време.

Боре, за настройка и синхронизация на двойни карбове вече трудно ще намериш "майстор". Не е нищо особено и не ти трябват скъпи уреди и вакуумметри. Писал съм в темата на Кефера - за синхронизацията на 2ката карбове ти трябва един диференциален манометър/вакуумметър, който се изработва в "домашни" условия за 10на минути. Моторджиите с такъв диференциален манометър/вакуумметър от години настройват не само 2ка карбове ами и х4ри карба  :). Ползва се и при автомобилни карбове, естествено.  Сместа на 80-90% също може да се настрои без газ-анализатор, но е хубаво да се провери все пак. Е добре, като ходи при този елконаджия СО не ти ли мери? Ако смуче въздух CОто ще е доста ниско/извън норма. Но както писах по-горе ниско СО можеш да имаш и при някакво запушване по тракта на жигльорите за празния и нисикте. А тези игли за настройката на сместа за празен ход и ниските, които аз имам предвид мисля, че ги няма в ремонтните комплекти и ти говориш за друго. Аз имам предвид ето тези игли - т.нар. idle air MIXTURE SCREW, които се продават отделно от ремонтните комплекти. ПС. Ако пък в ремонтния ти комплект ги има и тези игли си късметлия, защото четирите idle air MIXTURE SCREW са от парядъка на цената пловин ремонтен комплект :).


Ето го и диференциалния вакуумметър за синхронизацията - елементарен и ефективен. Работи на принципа на "скачените" съдове. Теб не ти трабва да мериш абсолютния вакуум в цилиндрите, а да го изравниш за двата карба! Двете шлауфки се свързват към съответните вакуум портове в основите/плочкте на карбовете и от винтовете на дроселите търсиш еднакво ниво в двата съда. Всичко трябва да е "хреметизирано" и да не гълта въздух отникъде!!! Е тук малко лепило ще свърши работа  ;).

« Последна редакция: Септември 19, 2018, 08:48:58 от Nik1600GT »

Септември 19, 2018, 08:39:16
Отговор #14

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1913
В ремкомплекта имаше игли за нивата. Тези за сместа са добри, основите и резбите са запазени. Моите в случая са без О-пръстени.
Газ анализатор не сме пускали с елконаджията, понеже стана ясно, че смуче въздух. Трябва просто дасе установи мястото, което прави мизерията.
А такова устройство наистина мога да си направя. Даже май се сещам да имам на тавана подобни стъкленици, удобни за тази дейност  :)



« Последна редакция: Септември 19, 2018, 09:02:05 от hydrometalique »

Септември 19, 2018, 08:57:58
Отговор #15

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
В ремкомплекта имаше игли за нивата. Тези за сместа са добри, основите и резбите са запазени. Моите в случая са без О-пръстени.
Газ анализатор не сме пускали с елконаджията, понеже стана ясно, че смуче въздух. Трябва просто дасе установи мястото, което прави мизерията.

Some versions can use an o-ring to seal the top from false air.
Това по-горе мисля, че можеш да си го преведеш! Пише го точно за твоя модел карбове! От тук може да гълта достатъчно въздух! При всички Вебери и Делорто тези игли вървят с О-пръстени! Не са нищо особено тези гумени О-пръстени и могат за "стоники" да се намерят и у нас. Нищо не губиш да си сложиш. А при мен се опита да гълта възух този диференциален вакуумметър и ми трябваха 5-10 минути докато се усетя защо не мога да ги изравня карбовете  ;D! Малко "здраво" лепило и синхорнизацията стана за минути. ПС. При двойка двойни/сдвоени карбове не ти трябват 4ри съда нищо, че имаш 4ри отделни гърла! Трябват ти два! Надявам се, че можеш да си отговориш защо два ще свършат работа!
Ето как от 2 изпити бири Корона Екстра 4.6 алкохол става диференциален вакуумметър  ;D. Цялото удоволствие - бира + диф. вакууметър = 5 долара!



« Последна редакция: Септември 19, 2018, 09:36:21 от Nik1600GT »

Септември 19, 2018, 09:27:50
Отговор #16

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1913
Нека излезе от бояджийното, ще се пробваме пак.
Като казах бояджийното, колата както споменах има много добро шаси, няма тежки гнилочи, не е крива и няма много работа . Има си забележките - лак опадал, тук натиснато, там одраскано, но без драми.
Единствените тръгнали места бяха по долните ръбове на вратите, но те минаха на пясък и си заспаха :



Големият зор беше с броните. Броните са стъклопластови, а не пластмасови. Удряни са , пукани , кърпени, лепени, и даже части от тях липсваха. Голям пъзел. От друга страна не могат да бъдат открити. Открих едни в Холандия, но в подобно на моите състояние и като се сметне транспорт и галимация реших да си правя моите. Намерих майстор , дето работи само стъклопласт и ги напасна. На задния капак също имаше дупки, понеже спойлерът е бил изкъртен. На снимките , както е ясно, не се вижда никакъв спойлер.
Та след тези занимавки колата замина за боя и чакаме резултата.



Септември 19, 2018, 17:08:49
Отговор #17

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Браво! BX някога изглеждаше свръх футуристично, и до ден днешен ми е симпатичен. Тази рядка модификация наистина си заслужава да живее. Ще се радвам някога на кръгче.
И при теб изглежда всичко почва тихо и спокойно с "Айде и тая" и накрая нещата отиват към пълно възстановяване независимо цената и това дали аджеба има смисъл. Има смисъл. Аз от сега знам какво ще правя следващото лято. Предполагам и ти знаеш.
Поздрави!

Септември 20, 2018, 15:22:09
Отговор #18

Неактивен sphereholic

  • Публикации: 311
    • Ретро автомобил Ситроен 2cv Charleston
Колата е страхотна. Впечатляваща дори и на снимки. БХ със спортен дизайн, мощност и комфорт, какъвто вече няма.
Борка, успех с реставрацията.

Септември 20, 2018, 17:00:30
Отговор #19

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1913
Благодаря на всички за окуражаващите думи !
Момчиле, за теб не знам, но аз за догодина проект нямам. Мисля, че малко се уморих. Освен това две от трите ми коли са янгтаймери, които не предизвикват така сериозен интерес, както колите от 60-те и 70-те години. А с такава кола скоро едва ли ще се захвана. Аз съм от хората, дето не ползват постоянно едни и същи майстори, да им е утъпкана пътеката. Просто нямам такъв парк и ресурс. И това води големи неприятности - всеки път треперя за изпълнението на възложената задача. Мислех, че ще ми дойде музата да направя една 1000 МВ и да приключа. Това е колата на моето детство, обикалял съм многократно из Източна Европа с нея, имам прекрасни семейни спомени. Имали сме няколко такива. Баща ми беше корифей на темата . Но ... се поуморих. Честно да си призная повече от всичко ме мори в последно време войнстващата простащина в тези т.нар. "среди", особено ФБ виртуози на клавиатурата. И се замислям какъв е смисълът да правиш нещо, с което да сееш усмивки на улицата и да жънеш присмех във виртуалното пространство. Не говоря само за себе си. Слава Богу, имам късмета да дарявам повече положителни емоции с творенията си, отколкото просташки присмех, поне така си мисля. Говоря, имам предвид, диващината в коментарите, неандерталщината в отношенията . И ми се отщява вече. Чета из доста чужди форуми. Как пък няма нотка на присмех, дори повей на сарказъм. Какви теми само се обсъждат - от коя до коя година се е правил този цвят, с този интериор и какви радиоапарати са слагани от концесионера ... Къде са разликите в дребните детайли - пепелници, дръжки, тонирани прозорци , кой експорт за Белгия бил такъв, а за Холандия инакъв ... Божеее, къде са тези хора и къде сме ние в скудоумието си и в колебанието дали да отговориш на анонимния простак на присмеха или да си се свиеш и да замълчиш в яда си. Добре че е тоя форум да си пишем на спокойствие и без страх от грозни подмятания.
Та така. Отклоних се малко, ще прощавате . Но зачекна темата за следващите проекти, а нямаше как да не си изкажа какво ми е на сърцето вече бая време. Липсва ми малко мотивация. Пък да си кажа и нещо друго. Не мога да се примиря с мисълта, че трябва да замразявам някоя кола за цяла година без да я карам. СХ-а тази година със зор намирам време да го припалвам месечно веднъж. И ми е чоглаво.
И като се замисля крайно време е да забогатявам и да си купувам готови коли. Че от правене няма време кога да ги карам. Няма начин, ще се забогатява ...  ;D