Автор Тема: Citroen BX Sport на hydrometalique  (Прочетена 39890 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Февруари 15, 2020, 11:11:09
Отговор #110

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Боре, какво в крайна сметка точно те притеснява? По спицификация дават ли поне ориентировачно на какви обороти и при каква точно температура на маслото, какво налягане трябва да държи Ситроена? С оригиналната маслена помпа ли си? Нова, стара ? Това ниски и високи обороти е доста относително. Тези "ниски обороти" и тези 2 бара на празен ход ли са ... на 2000 оборота ли? При каква точно температура на маслото?  Ако са на празен ход при повечето коли изобщо не са ниски и защо смяташ, че ще се очаква да светне лампата за маслото?
За нашия климат "универсалното" масло, с което обикновено целогодишно се карат доста класически/"стари" коли е 10W40. Тези масла обаче масово са полусинтетика и тази полусинтетика минава за "най-фалшивото" масло. Не, че непременно е лошо (още по-малко фалшиво) - просто е ПОЛУ  ;D. Нито едното, нито другото и няма стандарти за такива масла. Може да е 1% синтетика и вече не е минерално, а полу там нещо си.
За 15W50 маслата в специлазираните форуми и сайтове мненията като правило не са много добри. Не ми се влиза в подробности. Може би само за част от 15W50 маслата на Мотул отзивите са наистина много добри. Хубавите 15W40 масла пък най-често са минерални.
Няма гаранция, че с по-деблото масло непременно ще държи по-високо налягане! Прекалено високо пак не е хубаво!  Тези масла 10W60 са по-скоро състезателни. Ситроена ти е "бегачка", но чак състезателна машина не е. И не го караш по състезания.
Вероятно 10W50 e нелош избор откъм вискозитет (с идея лятото в жегите всичко да е ОК), но няма голям изобор на такива масла. И няма защото общото правилато при маслата е, че е по-трудно да се направи хубаво масло с "раздалечени" индекси. Хем зимно, хем лятно  ;).
Изходната ти точка е масло на сериозен производетел без грам шовинизъм при избора. Може и да не е непремнно френско  :). Аз точно с този Тотал не бих карал. Помисли и за някаква пълна синтетика. След отсяване на отзиви в сериозни западни форуми и специализирани сайтове.  Ето един от най-сериозните с много инфо, включително тестове на масла и каквото се сетиш.
https://www.bobistheoilguy.com/forums/ubbthreads.php?ubb=cfrm   
« Последна редакция: Февруари 15, 2020, 11:50:47 от Nik1600GT »

Февруари 15, 2020, 16:18:04
Отговор #111

Неактивен Caxo

  • Публикации: 470
  • Москвич 408;408и;427;2140
Според мен добро решение би било маслен радиатор, ако няма. Не знам колко място има в коша, но при W124 мисля дори че е една тръбичка, приличаща на нагревател за печка, монтирана на водния радиатор ...и по-тънко масло. Така освен добро смазване и добро налягане, ще имаш и добро охлаждане на шийките на вала, което го смятам за плюс...

Февруари 15, 2020, 18:55:46
Отговор #112

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
С Total Quartz Racing 10W50 в момента карам зелената Шкода с острия разпр. вал и Веберите... преди това съм карал и с Мотул 15W50, като особена разлика не съм усетил. Все пак масло за под 50 лв тубата от 5 л. не вдъхва много доверие. https://maslata.bg/shop/%D0%B4%D0%B2%D0%B8%D0%B3%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%BD%D0%BE-%D0%BC%D0%B0%D1%81%D0%BB%D0%BE/%D0%BC%D0%B0%D1%81%D0%BB%D0%BE-%D1%82%D0%BE%D1%82%D0%B0%D0%BB/%D0%BC%D0%B0%D1%81%D0%BB%D0%BE-total-quartz-racing-10w50/
Чувал съм, че тоя румънски Тотал, дето го продават у нас е изцяло от рециклирани масла + добавки синтетика.
Пежото съм го карал със същите марки + Yacco 15W50 и то на писта във високи обороти и състезания за издържливост, също проблеми не е имало, освен че гори много масло, но вероятно моторът е вече за сегменти, понеже хвърля капчици и през ауспуха. Последната смяна я направих при извънреден непланов ремонт в Асеновград в сервиза на Тодор Пецанов /може би сте се запознали на Шкода срещата, ако не го познаваш от преди де/. Понеже реших покрай ремонта да направя там и сезонното обслужване, той ми предложи едно френско рейсинг масло Cofran 10/60, на което е бил дистрибутор и с това масло изкарах целия сезон без проблеми, като изключим дежурното доливане де. Тази марка със сигурност поне няма ментета и е качествена, така че може да пробваш.
https://www.emag.bg/motorno-maslo-cofran-cofracing-supra-10w-60-1l-207148/pd/DKLJ46BBM/
https://www.emag.bg/motorno-maslo-cofran-cofracing-turbo-star-5w-50-4l-207016/pd/D1CJ46BBM/
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Февруари 15, 2020, 19:40:22
Отговор #113

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1913
Митак, идеята ми беше да сменя 10/60 . Може Тотала да не е на ниво, въпреки че там, откъдето говзимам им го доставят от Пежо. Просто отзивите масово са не добри за този вискозитет на тези мотори.

Боре, какво в крайна сметка точно те притеснява?   

Ники, там е въпросът, имам леки колебания, които не са толкова съществени и исках да видя кой какво мисли или кара. "Ниските обороти" имам предвид под 1000 оборота или около 900 , ако трябва да сме по-точни . Спецификация на ниските няма, но за този тип мотори дават около 4,1 бара налягане за 4000 оборота и на ниските дават само, че лампата свети на 0,8 . Аз проблеми с лампата нямам, но ме притеснява налягане под 2 бара на 900 оборота. С по-ниския вискозитет 10/40 ми държеше около 3 бара, което мисля е повече от добре. Не робувам на шовинизъм. Гледам към Yacco, понеже има наистина добра репутация, а и съм редовен клиент на вносителя, тук в Пловдив.
На ДС-а и на СХ-а примерно карам Selenia HPX 20/50 и мога да кажа, че съм доволен.
Всъщност притесненията ми не са огромни, понеже, както казах, имам навика да сменям маслата на под 5000 км и теоретично имат ресурс до последно реди смяна. Става въпрос само за две крайности - редките случаи, в които я карам на над 5000 оборота лятно време и ниските обороти с ниско налягане.

Февруари 16, 2020, 09:10:25
Отговор #114

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Боре, според мен нямаш абсолютно никакъв проблем изключая възможността това 10/60 да не е ОК за Ситроена! Или пък нещо самото масло!? Както и генерлано възможността да попаднеш на кофти масло. Хей, разлика от сам 1 бар между 4000 оборота и 900 в налягането на маслото - това е фантастика. На мен дори не ми се вярва!?!? Налягането на маслото при фиксирана температура на маслото е функция на оборотите и обикновено варира много повече. На 4000 оборота около 4 бара е повече от нормално за доста коли. Но на напълно загрял двигател, т.е. температура на маслото 80(+) градуса, от 4 бара на 4000 борота да пане само с 1 бар на празен ход/900 оборота е фантастика. Каква е тая помпа, какъв е тоя двигател, не знам - може и да е възможно!?!? Не можах да попадна на някаква сериозна дискусия за какъвто и да е Ситроен БХ в нета, но колегите ти с 205 ГТЙ са дискутирали доста нещата. Ами доста от тях казват, че на напълно ребилнат мотор ...от -до ...на загрял двигател на празен ход/900 оброта най-често им държи около 1 бар ..1 бар и нещо! Като споменават и че все пак правят разлика в налягането при различни масла, но обикновено е от порядъка на няколко десети от бара. Ако можеш все пак провери датчика за маслото - малко вероятно е, но може едновременно със смяната на маслото да се е появил и проблем с датчика. А най-добре просто измерете налягането на маслото при загрял двигател с ръчен манометър и всякакви съмнения по отношение на датчици, електроника и т.н. приключват. При мен пък например се шашка датчика за температурата на маслото - на контакт показва вярно, но при работещ двигател (когато почне да зарежда динамото) ми показва с около 5-8 градуса по-висока температура на маслото. Дори на празен ход като понатисна газта и стрелката на температурния датчик на маслото видимо се отклонява вдясно. А всичко уж е VDO  ;D.  Знам, че е така и не се притеснявам. А замислял ли си се и защо автомобилните производителите като правило не дават по спецификация какво е налягането на маслото на празен ход!? Аз имам идея  ;). За високите обороти нямаш проблем с налягането докато всичко с температурата на маслото е ОК. Ситроенът със сигурност има допълнителен маслен охладител! За този двигател 5000(+) оборота не са високи - стари Поршета от 50те и 60те с по 80-100 кончета и възушно охлаждане са ги карали с часове по състезания и магистралите на тези обороти. Ето доста прилична дискусия за нялагането на маслото при 205 ГТЙ - никой не споменава налягания от порядъка на 3 бара на празен ход при напълно загрял двигател! Доста по-скромни са колегите  :).
https://www.pistonheads.com/gassing/topic.asp?h=0&f=5&t=798505
« Последна редакция: Февруари 16, 2020, 09:33:33 от Nik1600GT »

Февруари 16, 2020, 17:02:46
Отговор #115

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Втори пост за днес, но чак сега го открих този чудесен сайт в базата си от данни. Боре, погледни тук!
https://540ratblog.wordpress.com/2013/06/20/motor-oil-wear-test-ranking/
Тестови данни и много инфо за над 200 масла. Две от маслата на първите 3 позиции в ранкинга (от общо над 200 тествани) са на AMSOIL. Много от тестваните масла ги няма у нас, но специално на AMSOIL ги има на приемливи цени (20-30лв литъра). Да не прозвучи като реклама, но маслата на AMSOIL наистина са едни от най-добрите (и като отзиви на потребителите, и при реални тестове), които все пак могат да се намерят у нас. Жалко, че са пълна синтетика и идват наистина малко по-тънки за моя Кефер. Иначе изобщо нямаше да се замисля. Но за твоя Ситроен мисля, че може да се намери подходящ вискозитет. А за "тънките" и "дебелите" масла - ето какво пише в резюме в сайта по-горе. С английския си повече от ОК така, че няма да го превеждам. 
Thicker oils DO NOT automatically provide better wear protection than thinner oils, as some people mistakenly believe. Extensive “dynamic wear testing under load” of approximately 200 motor oils, has shown that the base oil and its additive package “as a whole”, with the primary emphasis on the additive package, which is what contains the extreme pressure anti-wear components, is what determines an oil’s wear protection capability, NOT its viscosity. In fact, the test data has shown that 5W20 oils can provide INCREDIBLE wear protection with over 120,000 psi load carrying capability/film strength/shear resistance, while 15W50 oils can sometimes only provide UNDESIRABLE wear protection with less than 60,000 psi. So, DO NOT use thicker oil under the assumption that it can provide better wear protection for our engines, because that is simply NOT TRUE.
А ето това масло е на 3то място (от над 200 тествани) в ранкинга.
https://ap1shop.com/bg/products/amsoil-5w-30-signature-series-4/
« Последна редакция: Февруари 16, 2020, 17:27:20 от Nik1600GT »

Февруари 16, 2020, 21:41:45
Отговор #116

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1913
Хммм, Ники, с това американско масло ме заинтригува. И искам да ти благодаря за подадената информация и анализите. Представи си , опитах се да изчета текста, но е толкова обемен, че се отказах бързо, въпреки че попрочетох доста.

Първо - нека да уточня - на уред колата ми не държи 3 бара на ниски и горещо масло. По спомени на 10/40 ми държеше между 2 и 3, да речем, че са били около 2,5. Сега ми държи под 2 с 10/60 и затова ми е леко дискомфортно. Иначе тези датчиците са известни със своята променливост  ;D и е добре човек да не им вярва много-много, но като ги има, как да не ги гледа човек ... А да меря на топло с външен датчик - сврян е на кучето .... и е (почти) невъзможен за монтаж/демонтаж, понеже е под колекторите на карбовете. Освен това данните на високи обороти са ми около, да не кажа твърдо 6 бара и са далече от показанията за тези мотори или 4,1 бара. Така че имам толеранс от 6 към примерно 1,5-1,8 бара. Това в момента. Възможно, но малко вероятно е да има по-високопроизводителна помпа. В този мотор има доста правени неща от Danielsson - бутала, валове, главата цялата, клапани, биели и ред други неща, та може и помпата да са пипнали, но едва ли се различава много сравнена с по-новите ХU9 мотори на 205 ГТИ, а там явно данните са доста сходни - от 1 до максимум малко над 2 бара на 700-900 оборота.

За статията и данните - очевидно представите за "тънко" и "дебело" масло не са това, което повечето автомобилисти мислят по инерция. Описанието е наистина много професионално и на базата не само на лабораторни тестове, а и на базата на реални изпитания и физико-химични данни. Интересно е също така, че редица "големи" европейски имена липсват изобщо в тестовите данни. Понеже текстът е наистина доста разточителен и уморителен не успях да добия представа доколко маслата с високо съдържание на ЦИНК вредят на определен тип двигатели ( като отлагания и реакция в работата с други метали примерно), въпреки положителния ефект от намаленото триене на стария тип повдигачи, каквито са повечето на автомобилите които се дискутират в този форум ? Вероятно е да се насоча все пак към масла 10/40 , въпреки отличните данни на масла от типа 5/40 и 5/30 като тези от Z серията на AMSOIL.
« Последна редакция: Февруари 16, 2020, 21:44:54 от hydrometalique »

Февруари 17, 2020, 08:05:52
Отговор #117

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Боре, обемист е доста текста да, но аз преди време успях да го прочета и усмисля. Всъщност няколко пъти съм го чел.
За цинка и т.нар. ZDDP. Не вреди по никакъв начин и е на практика задължителен за долновалови мотори. Не вреди и на по-нови конструкции двигатели, но това ZDDP е с намалено процентно съдържание в "по-новите" масла заради екология, катализатори, DPF филтри и г.н.. При тези масла на AMSOIL  е в ДОСАТЪЧНИ количества за да защитава двигателя! В големи количества се слага само при състезателни масла (над 1600ppm), но там маслото се сменя след всяко състезание. Този Z rod 10W30 например, който и аз съм харесал, не е такова състезателно масло, а за нормална (ежедневна, стрийт) употреба. И аз бях малко изненадан, когато 2ма специалисти по въздушни боксери (ФВ и Порше) пишат ето тези неща.

At Aircooled.Net we recommend that you run synthetic oils in all cases, with one exception: you should continue to run dino oil (and change it every 1k miles) if your car still has the stock oiling system. We carry Amsoil Z-Rod 10W-30 and Z-Rod 20W-50 , we recommend the Z-Rod 10W-30 in most every case, especially if the engine is relatively new.

Хвърли едно око тук - https://www.aircooled.net/synthetic-vw-oil . Много по-кратки и синтезирани са нещата за точно тези синтетични масла (и в частност на Amsoil).

А виж какво пише изключително сериозен специалист по Порше. Това е неговия сайт. https://lnengineering.com/
Hey guys,
I tried for fun putting 0w30 as well as a 5w50 synthetic in two of my father in laws vws (a 1500 in an empi sportser and a 1600 in a 59 bug) and both oils were excellent. The 1600 was a dripper before the switch to 5w50 and now there are no signs of drips. The 1500 in the sportser had been sitting in a garage for some 20 years without use and the engine wasn't siezed so I adjusted valves, changed plugs, rebuilt carb, and new wires. It runs like a dream. Ran it for a few minutes to get the chestnuts and nests out of it with dyno oil then put synthetic and in 6 months of daily use it hasn't used a drop of oil running with the 0w30 and has plenty of pressure, even in the dead heat of summer.
Just as a note, Mobil also makes a 0w40 which is the only oil porsche uses in their engines.

И имай предвид Боре, че класическите въздушни ФВ и Порше като правило се караха навремето само с минерални масла 15W40 или 20W50 (изключая архаичните W30 от 50те и 60те). В последните години при ФВ и Порше се отиде на дизелови масла 15W40 от зор - само защото най-вече в част от тях има все още ДОСТАТЪЧНО съдържание на ZDDP.  Kонструктивно класическите VW и Порше са с малко по-големи хлабини (именно затова не се препоръчват минералани масла, "по-тънки" от 15W40) и въпреки това показват значително по-добри резултати с уж "тънката" синтетика. Аз самия все повече се замислям за този Z Rod 10W30. Най-малкото вероятно ще пробвам и ще вържа един манометър. Ако нещага откъм налягане не са ок "набутването" ще е към 80 лева, но е много, много малко вероятно. Бела от една проба от някоклко десетки километра извън града не може да стане абсолютно никаква. А това, че маслото е супер е вече доказано. Между другото амереканците с Корвети, като на колегата Стингрей, го сипват масово, повече от доволни са и ... питат за още (ама не да доливат  ;D).
Консултирай се с технически грамотни хора около теб в Пловдив и ще си решиш.
« Последна редакция: Февруари 17, 2020, 08:40:26 от Nik1600GT »

Февруари 17, 2020, 12:25:37
Отговор #118

Неактивен batko

  • Публикации: 96
amsoil-a и аз го ползвам от няколко години и съм много доволен, макар и 25 лева на литър не мога да кажа че е много приемлива цена, като се има предвид че на разни кочини сипвам наливно от по 7-8 лева литъра, но за мойта кола това ползвам, един колега от американския форум ми го дава
2002 Chevrolet Tahoe
1977 Honda CB 125T
1969 Moto Morini

Март 05, 2020, 22:25:47
Отговор #119

Неактивен Йордан Дончев

  • Публикации: 45
 Малко автомобили имат уреди отчитащи налягането на маслото, най често залагат на един или два датчика за налягане в маслената магистрала. Преди доста години имах случай със стопен първи основен лагер на коляновият вал, лампата така и не ми светваше имаше проблемно тракане при ускорение, бяха набедили бутален болт но аутопсията показа друго. Пробвал съм Тотал 10W40 и 15W40 Репсол Кастрол Мотул Елф в момента съм с масло на GM сменя се на около 3000км но спокойно издържат 10 000км без проблеми колкото и голямо менте да уцелим. XU двигателите монтирани в много пежа и ситроен леко променени но на практика еднакви най си харесват 10w40 маслата но спокойно минават и с минералното,непретенциозни с някой слабости при нередовна смяна на масло запушени цедки но това се отнася за всички  двигатели. Стига да не е 16 клапанен с хидроповдигачи... малко по друга бира с различна газировка и съответно оборотчета, там вече специалните масла с числото 5 не са глезотийка ами необходимост. Но дори и те са, от както казват някой майстори старата пръст или дуракоустойчиви двигатели издържащи повече от купетата на самите автомобили, все по често недостижима и непозната картинка при новите подобрени мощни екологични  автомобили.  БХксите са проектирани както старите мотокултиватори то и съкращението си е багер хидравличен де, важното е да има масло а не като няма на щеката да търсим по дълга такава.