Автор Тема: Измерване на детонации  (Прочетена 5651 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Септември 28, 2018, 09:35:54
Прочетена 5651 пъти

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Колеги, някой продвал ли е с допълнително монтран на класически двигател кнок-сензор и спектроанализатор да мери/визуализира детонации? Постановката не е никак сложна ... но от чисто практическа гледна точка има няколко тънки момента. На първо място с монтирането на кнок-сензора. Останалото опира да малко софтуер, който не е нищо особено. И нещо, което не ме притеснява и е по тясната ми специалност - малко цифрова обработка/спектрален анализ и филтрация на детектирания сигнал. На финала би трябвало да се види нещо такова. При детонации се получучава силна стектрална съставна около 6 килохерца. Ето малко снимки, снети експериментално ... от Субару.
На първата графика детоноции липсват. На втората, макар и не особено добре отфилтрирана се вижда компонента около 6 килохерца и това вече са детонации. На третата е спектрограма (имаме песевдотримерна времечесототна графика, където нивото на спектрлните компоненти е дадено в цвят) и жълтото около 6 килохерца (по-топъл цвят) пак индика детонации. И на последната леко иделазиран вариант на спектър на мощността при наличие на детонации с прекалено добре виждаща се съставна на 6 килохерца.









Септември 28, 2018, 13:35:12
Отговор #1

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Ето го "универсален" от Алито и разбира се китайски. А това на снимката 1 към 1 ми прилича на един от кнок-сензорите на БОШ, който се монтира на част от колите на WAG групата (а вероятно и не само там).  Ще видим и по моргите. Цялата "магия" е в закрепването и после да се "побае" малко на сигнала. Този на снимката специално мисля, че лесно ще го излъжем със захващането. Стига все
да намеря как да го "хвана" добре на правилното място.  Ако не се захване добре и където си трябва - може само шумове да се опитаме да гледаме  ;D. Ценното в цялата работа тук е, че макар и на място можем да си настроим на допустия мах (и спрямо гориво/смес и други настроики) центровката, а и харектеристиката на аванса. А детонациите не винаги се чуват с "просто ухо" и не са майтап.

« Последна редакция: Септември 28, 2018, 13:54:47 от Nik1600GT »

Септември 28, 2018, 13:54:02
Отговор #2

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
А как ще определиш мястото, на което да го монтираш? Друг е въпроса, че примерно при мен, на 4 цилиндров мотор са 2 броя, в същия момент, има 4 цилиндрови с по 1. Мястото, явно е от значение, като за всеки отделен мотор предполагам е специфично, на двигател, който не е предвиден да има такива датчици как и къде смяташ да го слагаш. Кнок сензора, се стяга и с точно определен момент за да е коректна работата му, така че неизвестните стават много - място на монтаж, брой сензори, килограми на стягане. Отделно, на карбураторен автомобил, освен за една базова настройка на аванса, друга работа няма да върши, в смисъл няма как да повлияе на аванса по време на движение. Та не схващам каква точно ти е идеята.

Септември 28, 2018, 13:58:16
Отговор #3

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
А как ще определиш мястото, на което да го монтираш? Друг е въпроса, че примерно при мен, на 4 цилиндров мотор са 2 броя, в същия момент, има 4 цилиндрови с по 1. Мястото, явно е от значение, като за всеки отделен мотор предполагам е специфично, на двигател, който не е предвиден да има такива датчици как и къде смяташ да го слагаш. Кнок сензора, се стяга и с точно определен момент за да е коректна работата му, така че неизвестните стават много - място на монтаж, брой сензори, килограми на стягане. Отделно, на карбураторен автомобил, освен за една базова настройка на аванса, друга работа няма да върши, в смисъл няма как да повлияе на аванса по време на движение. Та не схващам каква точно ти е идеята.

Не ми трябва за корекция на аванса в движение! И на място ще свърши работа. Разните белези винаги могат да пизлъжат някой и друг градус. Афтърмаркет валове, делка. Не е маловажно и на място да си свършиш работата по оптималната центровка и да си нясно какво точно става с аванса. Най-малкото можеш да определиш на базата на нещо релно докъде можеш да дадеш мах аванс без да имаш проблеми. Откъм мах аванс винаги можеш да се "презапасиш", но и зъкеснението не е много по-малка бела.  Доста коли през годините са цепили главите заради липсата на прилична идея какво става с аванса и детонациите!? Навън всъщност отдавна е пробвано. У нас се съмнявам ... но може пък някой и да е опитвал. Навън е пробвано на класически коли с карбове и в повечето случай успешно. Плюс това ... аз няма да ползвам готов комплект с некви лампички или други индикатори в разни кутийки,който комплект със сигурност ще ме излъже и няма да знам какво точно става ... а ще гледам на осцилоскопа и спектроанализатора. При детонации се търси и ще се появи силна съставна около 6 килохерца - там е магията. Няма да се появи просто от дрънченето на ауспуха (примерно).  Писани са дисертации ... но там всичко е прекалено теоретизирано и са търсени на запетайката ...точката. За индикрането на детонации с малко повече аванс за 10-15 секунди и при положение, че наблюдаваш в реално време на място с лаптопа веднага ще се види какво става. А с малко софтуерно "баене" (добра филтрация и спектрален анализ и постобработка ако трябва) впоследствие цялата система може да се донастрои. Все пак точно закрепването на правилното място е най-големия проблем! И явно там ще трябва да се помисли повече. ПС. Доста стари майстори имат претенции, че и на ухо ги хващат детонациите ... сензорът би трябвало да чува доста по-добре  ;D.
« Последна редакция: Септември 28, 2018, 14:35:04 от Nik1600GT »

Септември 28, 2018, 15:13:38
Отговор #4

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
На ухо "майстора" ще ми хване налъмите! Това, което чуваме на ухо, са вече критични детонации, кнок сензора ги лови наистина по-рано. За мястото за монтаж, имам някакви идеи, но си е само моя логика, като смятам за момента да се въздържа от коментари.

Септември 28, 2018, 16:42:14
Отговор #5

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
На ухо "майстора" ще ми хване налъмите! Това, което чуваме на ухо, са вече критични детонации, кнок сензора ги лови наистина по-рано. За мястото за монтаж, имам някакви идеи, но си е само моя логика, като смятам за момента да се въздържа от коментари.

При твоите БМВта може да ги хване (налъмите). Но при моя боксер и тях ще изтърве  ;D. И аз имам идея къде да се монтира. Единствено ме притеснява как, щото не си и помислям да дупча нещо по ДВГто. А мястото на монтажа поне до един момент не е критично със сигурност. Не заради друго, а точно защото след датчика всичко отива в лаптопа и там софтуерно дори в реално време вече мога да намаля здраво нивото на шумовете, които явно е ще се увеличат при неоптимален монтаж.

Септември 28, 2018, 18:36:38
Отговор #6

Неактивен немо

  • Публикации: 1041
  • пиперлив
Това нещо детонационния датчик не представлява ли контактен пиезо микрофон?
Opel Monza 3.0 GSE  1985
Opel Monza 3.0 GSE  1984
Opel Senator 3.0 AT  1985
Mazda MX5 NB 1.6    2001

Септември 28, 2018, 22:54:43
Отговор #7

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Това нещо детонационния датчик не представлява ли контактен пиезо микрофон?
Много близо по конструкция на пиезоелектретен микрофон Рос. :)
Колеги , ама никой не е гонил детонации на стетоскоп - лекарска слушалка
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Септември 30, 2018, 09:02:11
Отговор #8

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Много близо по конструкция на пиезоелектретен микрофон Рос. :)
Колеги , ама никой не е гонил детонации на стетоскоп - лекарска слушалка

Кире, "гонили" са ги  ;). Навън. И продължават. Ето малко повече светлина в тунела. Първо, откъде идва тая честота на детонациите около 6 KHz.
Не е закована на 6KHz, но  като се има предвид кубатурата и размера на буталата на по-масовите коли е някъде там. Ето откъде.

Има изведена елементарна формула, която казва, че честотата на детонациите е

Knock frequency (kHz) = 900/(Pi * d * 0.5) ,

където d  е размера на буталото в милиметри.

Примерно за BMW m54b25 с бутало 85 милиметра честота е
Knock frequency (kHz) = 900/(Pi * 85 * 0.5) = 6.741 kHz.

Проблеми с допълнителното мотриране на стандартен кнок-сензор може и да има, но пък който го има монтиран много лесно може да изкара сигнал към лаптоп и да види и мери това, което сензора така или иначе подава към компа на колата. Ето примерна схема на свързване на кнок-сензор към комп/лаптоп посредством 3.5 стерео жак. Диодната защита е задължителна!



Има още по-добра новина и за тези, които по една и ли друга причина не могат да закачат такъв кнок-сензор. И приличен микрофон ще свърши работа. Ето публикация от 2014г., където реално се тества двигател pдетонации и не се ползва кнок-сензор, а просто приличен микрофон.




Сигналът от микрофона се филтрира с високочестотон филтър с честота на среза около 5KHz (микрофонът пък реже отгоре на около 10KHz, така че няма нужда от лентов филтър) и отива на входа на звуковата карта. Стандартната честота на дискретизация от 44.1KHz е повече от достатъчна. И оттам ето какво се получава при липса на детонации (лявата част на графиката) и при наличието на такива (дясната).



Това са 4ри цикъла на запалване и при наличието на детонации в дясно ясно се виждат 4ри триъгълни "спайка" . Всичко това в режим "осцилоскоп" и дори без честотен анализ наличието на детонации се вижда ясно. 

А аз взех първия що годе читав клип от тубата където дават запис на детонации и го засмуках. Като се има предвид качестовото на тези клипове (в тубата всичко качено е компресирано и често с ниско качество) и без да е ясно кой как и какво е записавал резултата от малко обработка е повече от впечатляващ.
Записът е около 23 секунди. Маркираx кратък отрязък. Пускам лентов филтър на около 5.8KHz ... зуум ... и на втората графика горе в дясната част детонациите са повече от видими и пак същите тези тригълни спайкове. Забележете, че на долния канал детонациите са по-слабо изразени.





Накрая, без никаква обработка най-долу е спектрограма на сигнала и макар и не особено добре от 7мата секунда нанатък пак се вижда началото на детонации и спектъра на детонационната съставна, поразмита но видима около 5.5Khz, както и хармоник на около 11/11 и нещо (част от тях съм ги маркирал). Така, че малко по-читав микрофон + софтуер и нещата не са особено сложни.

 
« Последна редакция: Септември 30, 2018, 09:36:33 от Nik1600GT »

Октомври 01, 2018, 23:16:30
Отговор #9

Неактивен Caxo

  • Публикации: 470
  • Москвич 408;408и;427;2140
Чисто теоретично, има ли някакви насоки за това къде трябва да се постави датчика за детонации ?