Автор Тема: Историята на СААБ  (Прочетена 11000 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Октомври 11, 2018, 11:23:25
Прочетена 11000 пъти

Неактивен USfan

  • Публикации: 10809
Ето много интересен кратък очерк за проектирането на /след дебютиралия в 1948 година 9-3/ първия истински нов Сааб на съвременната епоха, модела 99.
99 е и основа на най-успешния и иконичен Сааб на всички времена, модела 900.

https://www.saabplanet.com/project-gudmund-the-birth-of-a-classic-saab-99/
« Последна редакция: Юли 31, 2020, 12:15:43 от dido1903 »

Октомври 14, 2018, 19:07:24
Отговор #1

Неактивен USfan

  • Публикации: 10809
Eto VIN декодер, касаещ всички СААБ модели, и малко интересни заводски снимки от 60-те до 80те години.
Основно са от завода на Сааб в Валмет, Финландия.

https://www.saabplanet.com/saab-vin-decoder-from-1950-2014/

За добавка накрая и няколко снимки от Сааба на Стенли, който след лятна дрямка, му предстои сериозно есенно-зимно каране, че да си оправдае репутацията.
И той, както и моя Класик 900, има от нов дилърово инсталирана, и много ефективна, печка Вебасто.



























Декември 05, 2018, 15:31:11
Отговор #2

Неактивен USfan

  • Публикации: 10809
Много интересен тест на личния ранен от 1958 година Сааб 93 на Джей.
Още е версия с 2 тактов мотор, макар и смалко по-големия 3 цил /първите 9-2 са с 2 цил. чисти ДКВ мотори/.


Декември 27, 2018, 18:27:52
Отговор #3

Неактивен USfan

  • Публикации: 10809
Един бърз и леко поамериканчен поглед върху историята на Сааб.
При все това, изпълнен с интересни факти и кадри.

https://www.saabplanet.com/history-of-saab-the-reason-we-have-turbo-cars/?fbclid=IwAR1IRBfVjjjJTvBT0QvZ5lW4yc8ohC3_tz4mIZFo8v9IuwCM4vbJxBQdGeU

Май 22, 2019, 13:31:28
Отговор #4

Неактивен USfan

  • Публикации: 10809
Каква интересна фирма бяха Сааб, дори и по времето вече на 9000 моделите.
Тогава по примера на Ланча 8-32, и те разработват осмак мотор за тяхната версия на каросерийната обща платформа на Хрома-Тема-9000.
От Саабовия осмак мотор има произведени 5 бройки, но въпреки успешните тестове не влиза в производство.

https://www.saabplanet.com/the-classic-test-saab-9000-v8/?fbclid=IwAR0Nvz_ywB073ldUQBDVW-cNe5nuO1J6NyTN7YYRqHR3Yp7ai0oFaREHNVk

Юни 12, 2019, 19:40:05
Отговор #5

Неактивен Yuri

  • Публикации: 355
Охо, нещо против 9000 ли чух?Вече една година имам такъв и мога да кажа,че не е по-малко истински СААБ от 900 например. Освен това качеството на материалите определено е по-добро, сега на прима виста се сещам , че май не съм виждал 900 без спукано табло. Говоря за класическия 900 , а не NG. Мисля,че за всички е ясно,че реално спадът на качеството идва с 9-5/3 моделите, а 9000 е доста сполучлив, не случайно се произвежда цели 14г.

Юли 02, 2019, 19:51:57
Отговор #6

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Да си призная честно нямам преки впечатления от никой модел на Сааб, единствено може би косвено от 96V4 - на такъв навремето му скъсах шортите по магистралата с 1200 кубикова шкода 52 коня :D Специално 9000 ми е най-прозаичен като дизайн от всички модели на марката, но това вероятно не му пречи иначе да е много добра кола.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Юли 04, 2019, 10:36:57
Отговор #7

Неактивен USfan

  • Публикации: 10809
Охо, нещо против 9000 ли чух?Вече една година имам такъв и мога да кажа,че не е по-малко истински СААБ от 900 например. Освен това качеството на материалите определено е по-добро, сега на прима виста се сещам , че май не съм виждал 900 без спукано табло. Говоря за класическия 900 , а не NG. Мисля,че за всички е ясно,че реално спадът на качеството идва с 9-5/3 моделите, а 9000 е доста сполучлив, не случайно се произвежда цели 14г.

Е, щом имаш такъв, ясно че си необективно пристрастен, малко по метода на пристрастените собственици и на Вектра-Саабите, и Мондео-Ягуарите.
9000 не е лоша кола като конструкция, и си е доста качествен на изработка, но не е съвсем истински Сааб, поради това че, както се знае, и е излишно да се дискутира, основно моторите, настройките и конструкцията по окачването с главините, и някои уякчавания по каросерията, са Саабова отделна разработка, и различна от Фиат-Ланча-Пежо супата.
Иначе общата компоновка- напречен мотор с напречна кутия, и каросерийната обща конструкция на хечбек-седан с 5-4 врати, са унифицирани с италианските посестрими.
От тази гледна точка на унификацията, логично, че екстремно индивидуалната Саабост, заложена още от 99 и после 900, се губи в 9000.

Като продажби 9000 са доста успешни, и аз също ги харесвам, но от маркетингова гледна точка, те са началото на 24 годишното пропадане на фирмата.
Никой достатъчно интелигентен потенциален Сааб клиент, от едновремешните тогавашни купувачи в пика на фирмата в 80-те и 90-те години, като там разните даскали, адвокати, хипита, юпита и сие, би му харесало, и би искал зорлем да дава премиумна цена, само заради един мотор, а всичко останало да е Фиат, Опел. Шеви джипка, че и Скуби най-накрая.
Да не говорим и че в последните тъжни години, даже и вероятно по-голямата част от последните 9-3 и 9-5, вече си бяха и с ГМ мотори.
Базови подробности за джойнта с Фиат и Пежо, има и тук.

https://en.wikipedia.org/wiki/Saab_9000

Що се касае за напуканите табла, това е нормално и срещано явление, и при всякакви 20-30 годишни модели коли, виждал съм го и при 9000 естествено.
Що са касае за 900 Класик, да така е, цепят се здраво,  :))  но има и такива с ненапукани табла, като например моя личен 900.
Е, моя все пак винаги е бил гаражен, вкл. и сега, аз съм му втори собственик, и го взех след 29 години престой в първия му собственик.
На ориг. 150000 км. е сега, остава и да му е напукано таблото.
Е го на.










« Последна редакция: Юли 04, 2019, 10:40:26 от USfan »

Юли 05, 2019, 15:25:47
Отговор #8

Неактивен USfan

  • Публикации: 10809
А Сааб възкръсва, макар и частично, и макар и в далечен Китай...

https://www.saabplanet.com/officially-launched-the-production-of-the-nevs-9-3-in-tianjin/?fbclid=IwAR1anZ9QMcgaqLtkRcEkQsWrGNDE1ZsAD8kYJvuzSG2YAdzQggyirVvPrY8

Юли 10, 2019, 10:26:31
Отговор #9

Неактивен Yuri

  • Публикации: 355
Въпреки,че са на една платформа, реално няма нищо взимозаменяемо между СААБ-а и италианските лимузини.Дори вратите, външно изглеждат сходни, но  са различни,с повишена якост при страничен удар.СААБ и преди са ползвали чужди разработки в своите автомобили (В4 форд мотора , например), но винаги шведите са добавяли нещо , за да се откроят от масовката. Дори последният 9-5 ,инсиния база ,има индивидуален СААБ имидж. Този спор, кой е по-по СААБ, трудно ще решим тук ,аз лично предпочитам 9000 , защото е широка, комфортна и здрава. Може би е най добре да направим една класик СААБ среща и да съберем самолетите и да преброим в кой има най много надписи "Made in sweden" :))
Ето и салона на моята 9000 фейслифт - гаражна, пазена 23г швейцарка, пластамасата не е мръднала, тапицерията е от здрава материя, няма дори следи от протъркване.Шумоизолацията е перфектна.Изключително ме радва и скоростният лост на автомата, много детайли тук напомнят за авиационните традиции на марката.

Ето и сравнение с последния модел излязъл от Трлхатън - 15г. разлика.9000 старее с достойнство.

Тази линия не може да бъде сбъркана..