Автор Тема: Москвич 401-1954 г. ☭  (Прочетена 112082 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Ноември 27, 2018, 11:27:14
Отговор #70

Неактивен Емил

  • Публикации: 207
 >:( Переодично и според пътните условия се опитвахме да събудим Чарлик от дълбокият му сън, вкарвайки му принудително нужната му доза, с високо октаново число (вкл.на предавка).Оглушавахме всяка уличка и булевард, с издаваните от Чарлик(москвича)  :))  охкания и гърмежи, с които почти създавахме илюзията за настъпление на танков батальон от Руска армия.Но Чарлик, така и не давше и каквито и да е симптоми за живот.Първата ни цел бе да заредим гориво, и спряхме на една бензиностанция.  ^-^  Там опреснихме с млада и свежа кръв, надявайки се нашият "байпасен" план да сработи, и най после да чуем силно биещото сърце на Чарлик.Мисля, че тук е подходящият момент да Ви предупредя за поредната особеност в Украйна.Във голяма част от бензиностанциите в Украйна, има "спицифична" последователност за получаване на услугата.Особеното е, че първо е нужно да заплатите "депозит" за зарежданото от Вас гориво, след което получавате остатъка от Вашата сума.Спомням си, че на много места четох тази немаловажна подробност (в пътеписите на наши сънародници), и на живо се уверих във правдоподобността на техните писания. ::) И така..Заредени със високооктанова "кръв", и със неизчерпаем ентусиазъм, отново тръгнахме към оживеният път. >:( За съжаление Чарлик, продължаваше да се дърпа, показвайки своят инатливият нрав.  :)) Не след дълго, на едно голямо кръстовище, Чарлик подсещайки ни за буйният си нрав, реши да скъса въжето.Озовах се по средата на възловото кръстовище, чакайки спасение от Павел.Автомобилите със разбиране заобикаляха извънредно струпаната купчина желязо , и в един момент покрай мен се появи полицейска патрулка. C:-) Преминавайки покрай мен, полицаите ме гледаха със огромна доза на съжаление. :)) Вероятно сме били много весёлые картинки, защото патрулката реши да ни подмине.Вече Павел ми беше хвърлил спасителният пояс, измъквайки ме от този огромен океан, гъмжащ от хишници. ^-^ Вече въжето беше "украсено" с поредният си възел, критчно намаляващ моята дистанция. :o Не след дълго, Чарлик(москвича), показвайки своето своенравие взе, че запали.Виждах как Павел вече управляваше своят автомобил със видимо облекчение.Москвича поддържаше свободни обороти, но при натоварване на предавка , губеше мощност и гаснеше.Павел реши да промени маршрута, и дърпайки ме не поведе към друг сервиз.Аз вече бях малко по-спокоен. :)) Все пак вече имах някаква индикация и на спирачки.През целият ни преход с москвича, преминахме покрай няколко полицейски патрула. :o Бях изумен, че ни пропуснаха, чувствайки неимоверно облекчение.Ето, че вече пристигнахме във първият сервиз.Павел разкачи теглителното въже и подкара москвича, опитвайки се да го вкара в стенда за реглаж на предницата. :( Не успя.Москвича отново прояваше своят инат, и при превключване на предавка гаснеше.С бутане успяхме да го преместим на нужното място, като след манипулацията го върнахме на изходящо място. ;) За голям наш късмет се появи възрастен майстор от другият сервиз(гараж), и по слух веднага уточни проблема.Изкара делкото, след което поставяйки го на правилното зацепване и нужна позиция. 8)) И най-после, Чарлик(москвича) вече беше жив!Вече имах възможност да усетя неговата сила и буен нрав, следвайки автомобила на Павел.Минахме през още няколко сервиза, след което успешно го прибрахме във неговият дом-гаража.
 :winktongue: Следва продължение...
« Последна редакция: Ноември 27, 2018, 11:31:31 от Емил »

Ноември 27, 2018, 12:10:32
Отговор #71

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Тук нещата вече започнаха да ми звучат почти абсурдно гротескно... този Павел ми е голяма загадка, от толкова години притежава и кара ретро кола, а да не може сам или поне да няма приятел майстор, способен да му зацепи правилно делкото! :o Всичко това трябваше да го филмирате, вероятно щеше да е по-смешно и забавно дори от някой филм на Джеки Чан :) Апропо, докато разглеждах оскъдния снимков материал ми направи впечатление накаква вероятно самоделна доработка на таблото точно пред волана - сякаш е опънато парче поръбена кожа, в която са нанизани 3 малки разногледи ладови уреда... интересно какво ли има отдолу, ако е била орязана ламарината възстнановяването ще е трудно.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Ноември 27, 2018, 12:13:12
Отговор #72

Неактивен Емил

  • Публикации: 207
На другият ден набързо събрахме всички нужни капаци, маски, брони, коренно променяйки визията на москвича. :)) Може да се каже, че вече имах самочувствието да изкарам това произведение на изкуството на пътя.

Следвайки автомобила на Павел, бяхме пристигнали в района на техният местен "КАТ".Днес бе денят за осъществяване и узаконяване на сделката.Отново бях изненадан от Павел.Оказа се, че няма да минаваме през полицейското управление за идентефикация, и издаване на транзитни номера.Всички тези дейности ги извършихме при Нотариус.Оказа се, че малко преди да пристигна в Украйна, е имало промяна на закона точно в това направление.Според този закон, сделката за покупко-продажба се извършва при нотариус, като особеното е, че старият собственик се отчита пред съответните власти(нужни за отчисляване на МПС), единствено със този договор.Без значение, че съм чужденец, аз получавам оригиналния талон(без корекции), украинските регистрационни номера, и удостоверяващият законна собственост- договор за покупко-продажба.Тук Ви споделям линка с този закон, като е препоръчително да си го изкарате в хартиен вид, и показване на украинската граница.
https://www.google.com/amp/s/hromadske.ua/amp/posts/kabmin-skasuvav-protseduru-zniattia-z-obliku-avtomobiliv[/size][/size]
« Последна редакция: Ноември 27, 2018, 12:20:06 от Емил »

Ноември 27, 2018, 12:47:22
Отговор #73

Неактивен Емил

  • Публикации: 207
Тук нещата вече започнаха да ми звучат почти абсурдно гротескно... този Павел ми е голяма загадка, от толкова години притежава и кара ретро кола, а да не може сам или поне да няма приятел майстор, способен да му зацепи правилно делкото! :o Всичко това трябваше да го филмирате, вероятно щеше да е по-смешно и забавно дори от някой филм на Джеки Чан :) Апропо, докато разглеждах оскъдния снимков материал ми направи впечатление накаква вероятно самоделна доработка на таблото точно пред волана - сякаш е опънато парче поръбена кожа, в която са нанизани 3 малки разногледи ладови уреда... интересно какво ли има отдолу, ако е била орязана ламарината възстнановяването ще е трудно.
::)  Според мен, високото напрежение и разсеяността му оказаха влияние.Имаше доста дребни неща за отстраняване, а времето ни беше ограничено(2-3 часа на ден).Относно разногледите уреди, с поръбеното парче кожа... :))  И на мен това ми е най-грозната част, от така семплият интериор на москвича.Таблото под този "мях" не е нарушено.Там има фабричен отвор за втора жапка( за водача).

Забелязал съм, че преди доста години, Павел се е борил със идеята до постигане на това инженерно достижение.

 ;)  Но с времето е преценил, че това пространство ще е най-подходящо за моторчето и механиката за чистачките.Оригинално, тази опция е ръчна...

Ноември 27, 2018, 13:16:56
Отговор #74

Неактивен тетевен

  • Публикации: 229
Браво.....усещам че с трьгването за Бьлгария ще започнат и истинските приключения.........

Ноември 27, 2018, 13:23:50
Отговор #75

Неактивен Емил

  • Публикации: 207
Да си призная, мен лично много ме безпокоеше това нововъведение на украинският закон.Предусещах предстоящите проблеми на тяхната граница.Държах да минем по стандартният ред и да си закупя транзитни номера.Но Павел вече беше уговорил изповядване на сделката.При нотариуса процедурата беше бърза.Споделям Ви моят договор за покупко-продажба,




като особеното в случая е, че се минава през "фиктивна" комисия, удостоверяваща идентичността на това МПС.


Със съответните приложени сертефикати, за нужният им за целта лиценз.




Бях Ви обещал да Ви предоставя възможно по-строг финансов отчет, нужен за всички заинтересувани колеги.
Цена на услугата: 4,91лв.(80 гривни)
Сметнато на днешният курс:

 :winktongue:  Следва продължение...

Ноември 27, 2018, 14:07:39
Отговор #76

Неактивен Емил

  • Публикации: 207
Следващият нужен ни документ, бе застраховката на автомобила.Беше ми нужна украинска застраховка(поради липса), и полица за зелена карта(нужна ми за територията на ЕС).Павел не ми разреши да платя украинската полица, което в последствие направи.Аз направих застраховка "Зелена карта" за минималният двуседмичен срок.

 :))  Бях развеселен от надписа - "Bolhariia", сещайки се за едни кръвопиещи насекоми.
Цена на услугата: 48,45лв.(790 гривни)
Според днешният валутен курс:

Искам да Ви предупредя за още един важен факт за Украйна.Спомних си, че във офиса на застрахователната компания имаше и брошури за нещо като "Каско", на регистационният номер на автомобилите.В Украйна е често явление да се крадат рег.табели, с цел (позволяваща от техният закон) злоупотреба, или за искане на откуп.Като най-апетитни за местните апаши са рег.номера от Европейската общност.През престоят ми там забелязох много автомобили които бяха без рег.табели, като по време на движение ги поставяха на видно място на таблото на предният прозорец.От пътеписите на колегите бях прочел този факт, но не успях да открия информация как да реагирате при кражбата им. :-X Надявам се и в бъдеще тази информация да остане неизвестна за всички нас!Помня, че в пътеписите си, нашите сънародници описваха как дори са били насърчавани от самите полицаи сами да си ги свалят, преди някой друг да ги е изпреварил...Като обръщаха особено внимание за Одеска област.
 :winktongue:  Следва продължение...
« Последна редакция: Ноември 27, 2018, 14:12:56 от Емил »

Ноември 27, 2018, 14:15:17
Отговор #77

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Интересно инфо, мерси! Не знаех, че оригинално този модел е с ръчно задвижвани чистачки - при следвоенни коли това съм го виждал само при много стари модели на Ситроен 2 CV. Инфото за прехвърлянето също е доста интересно за колеги, възнамеряващи да си купуват коли оттам, а още по-любопитно ми е как ще протече преминаването през всички тези граници... очаквам с нетърпение продължението.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Ноември 27, 2018, 14:30:40
Отговор #78

Неактивен Емил

  • Публикации: 207
Интересно инфо, мерси! Не знаех, че оригинално този модел е с ръчно задвижвани чистачки - при следвоенни коли това съм го виждал само при много стари модели на Ситроен 2 CV. Инфото за прехвърлянето също е доста интересно за колеги, възнамеряващи да си купуват коли оттам, а още по-любопитно ми е как ще протече преминаването през всички тези граници... очаквам с нетърпение продължението.
Радвам се, че съм Ви бил полезен.Все пак москвича е със купе на Опел Кадет, модел от 1938г.Фабрично е бил оборудван със двата фара и една комбинирана (габарит и стоп) светлина отзад. :)) За пътепоказатели са се използвани ръцете на така бързият и сръчен водач.

Ноември 27, 2018, 15:08:10
Отговор #79

Неактивен Емил

  • Публикации: 207
Преди да тръгна на това свое приключение, задължително проверих нужните ми документи (според българското законодателство), целящи да узаконя това "чудо"  :))  на Съветската власт.От Агенция Митници ме насочиха за някой много важни документи.Единият от тях е сертификат EUR.1 ,осигуряващ Ви митническо облекчение (по-ниско мито).
Ще Ви покажа няколко празни бланки от този документ, като в последствие ще Ви обясня неговото предназначение.






Можете да заявите Сертификат за движение EUR.1, ако сте износител/вносител на стоки за страни извън Европейския съюз.Този сертификат служи за ползване на тарифни преференции в държавата на вноса, на основание на сключено споразумение за свободна търговия между тази държава (вслучая с Украйна) и ЕС.Сертификатът се издава по Ваша писмена молба или по молба, подадена от Ваш упълномощен представител. Украинските митническите власти, издаващи сертификата, предприемат всякакви необходими мерки, за да проверят произхода на продуктите и изпълнението на другите изисквания.Като услугата е безплатна.
За повече и най-достоверна информация, може да проверите предварително във Агенция Митници.За съжаление аз така и не успях да стигна до митницата на гр.Харков(поради липсата на време). ;D
 :winktongue: Следва продължение...
« Последна редакция: Ноември 27, 2018, 15:18:39 от Емил »