Автор Тема: Изложба-"Готови за приключение! Авто рали Будапеща-Константинопол 1912 г.  (Прочетена 6370 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Декември 04, 2018, 11:02:20
Отговор #10

Неактивен koruderliev

  • Публикации: 2477
Още малко информация, вече в по-актуален вариант ;)

http://www.szofia.balassiintezet.hu/bg/homebg/7-slideshow/1061-1912/

Декември 04, 2018, 11:42:12
Отговор #11

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Mного хубав анонс.
Гледам сред офиц. гости, освен теб и унгарските дипломати, е даден и 3ам. Министр на нашето Министерство на транспорта.
В тоиа аспект, 3ам. мин-ра може да ми е некои бивш колега.  :))

Не му е уточнено името в анонса де, да се сетиа дали е стар транспортаджиа...
Преди доста години, и а3 бех в това министерство, след краиа на студентските ми години.
В тогава Главната диракциа, а сега Агенциа- Автомобилна администрациа, си дерибеиствах Главен експерт.
Добре де, а ништо не пишете, ште ходим ли после на Форумно-унгарско-министерска срешта в некои ресторант...

Декември 04, 2018, 22:26:42
Отговор #12

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Прекарахме си много интересно дошлите фенове на ветеранниа винтидж.
2а което благодарим на Ники (които не го по3нава, това е на снимките господина, дето е ту с бело шик сако, ту с авиаторските кожен шлифер и очила). :)

Да, истински пионери са били тиа шофиори на колите от транс-европеискиа пробег (те между другото, при абс. всички екипажи, са били служители на 3аплата).
А и техните чорбаджии, собствениците и пасажерите на тиа коли, не са падали по-долу.
Стоически са понесли успоредно с шофиорите- студа, ветровете, и бурите.

Огромното мно3инство от таифата на шпацирена са били- графове, барони, фабриканти, финансисти, предприемачи, и други подобни, и семеиствата им,
Интересно, че почти всички т са круи3вали с кабриота коли, с или бе3 свалени меки покриви.
А само една единствена кола, доста премиумен Опел с 20 к. с. мотор, е била с абс. 3акрита каросериа с 3 реда седалки.

Ето малко снимки от мен.
На 1'та снимка сканираната статиа сочи, че етимологиата на БГ говора- Уе, Уе, не се крие в Перник, а в Велико Трново.
Вижда се как в текста от скана на тамошен старопрестолен вестник буквално е напечатано- АутомобиУи!  :))























От мен толкова снимки.
Аиде, Ники, Пешо и Дидо, даите и вие малко материал...   :D
« Последна редакция: Декември 04, 2018, 22:36:18 от USfan »

Декември 04, 2018, 22:50:32
Отговор #13

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Ето ги и моите, не съм снимал в началото навалижцата и официалните лица, понеже малко закъснях и та докато се ориентирам... може би Дидо е снимал "масовката". Иначе много интересна изложба, благодаря на Ники за поканата, препоръчвам на всички пропуснали откриването да я посетят по-късно. Ние имахме късмета домакинът лично да ни разкаже допълнително с помощта на преводачка някои интересни факти около състезанието.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Декември 04, 2018, 22:54:46
Отговор #14

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Супер са станали, браво!

Жалко, че Форумниа екип намале после...
А ние последните останали с Митко и домакина ни Ники, отидохме до Мото-бара набли3о, та на Токаиско вино, да обмислим некои аспекти на ретродеиността, и почвата и у нас и в чужбина...  :))


« Последна редакция: Декември 05, 2018, 00:10:21 от USfan »

Декември 05, 2018, 11:39:40
Отговор #15

Неактивен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3497
Вие сте имали тежка и отговорна програма  :D
Първо бих искал да благодаря на Ники Корудерлиев за това, че ни съобщи за самото събитие.
Изложбата събра много хора, ентусиасти, почитатели на класически автомобили и приключения. Сред официалните лица бяха заместник-министър на транспорта, Н. Пр. г-жа Текла Харангозо - извънреден и пълномощен посланик на Унгария в България, кураторът на изложбата Пал и Ники Корудерлиев.
Самата изложба е много интересна и действително всеки посетител може да научи интересни и любопитни неща.
За мен беше много интересна самата история на откриването на стъклените негативи в Унгария, тяхната легенда, дигитализирането им и превръщането в изложба.
Черно-белите фотографии са много красиви!
Ще опитам тук със снимки да пресъздам част от приятната атмосфера снощи.
 Започвам със самата изложба.














Декември 05, 2018, 11:50:19
Отговор #16

Неактивен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3497
Откриването на изложбата.  :)






Декември 05, 2018, 11:53:58
Отговор #17

Неактивен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3497
Разглеждането и неформалната част.  :)












Декември 05, 2018, 12:00:54
Отговор #18

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Много хубави снимки, Дидо, благодарим.  :)

А гледам, че Ники е очаровал доста, певицата РосиРос.
Изпуснах момента да се запозная и аз, бях влюбен в нея още в 80-те, хаха!  O:-)
Изглежда доста добре и сега...

Декември 05, 2018, 12:48:59
Отговор #19

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Супер са станали, браво!

Жалко, че Форумниа екип намале после...
А ние последните останали с Митко и домакина ни Ники, отидохме до Мото-бара набли3о, та на Токаиско вино, да обмислим некои аспекти на ретродеиността, и почвата и у нас и в чужбина...  :))


Хаха, като гледам докато мислите и на двамата са ви светнали лампичките в/до главите :D
И браво на Дидо, че донесе истински апарат, който прави хубави снимки и при слабо осветление... че с нашите теУефони сме се изложили.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.