Автор Тема: Хибриден Вартбург 312 / 1,3  (Прочетена 10000 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Ноември 27, 2018, 21:48:02
Прочетена 10000 пъти

Неактивен maini4ka

  • Публикации: 495
    • каналът ми в кинескопа
Пуристите във форума вероятно ще ме разкритикуват, но се изкушавам от идеята да се "присади" класическо понтонно купе от "гърбат" Вартбург върху сравнително модерно шаси от Вартбург 1,3 с VW четиритактов двигател, дискови спирачки и т.н.

Става и върху двутактов Вартбург 353, но като че ли няма смисъл.

В Германия вече има доста такива, има даже и работилница, която се занимава с тази работа, но не са хич евтини и чакането е дълго.

Подробности в немския Вартбург форум: http://w311.info/viewtopic.php?t=801


Колата изглежда така преди (двутактов двигател с мощен вентилатор и заден радиатор)



след операцията (четиритактов двигател VW с радиатор отпред)




Оказва се, че поради конструктивни особености eдинствено купето от преходния Вартбург 312 (произвеждан от 1965 - 1967 г) става за тази работа, класическия гърбат 311 (19955-1965) не ставал.

Правил ли е някой в България такава "операция" или евентуално би ли се наел? Как стои въпроса с техническия преглед и с регистрацията в КАТ?

Ето един реставриран Гърбат, истински красавец!
























Ноември 28, 2018, 14:47:28
Отговор #1

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Още в ГДР е била масова практика да се сменява рама с двигател и ходова част комплект, или каросерия комплект. Предвид малкия ресурс на двутактовия двигател и несинхронизираните скоростни кутии на ранните 311, това е позволявало една каросерия да кара още и още при сериозния дефицит на нови автомобили тогава.
В книгата "Аз управлявам Вартбург", българско издание със синя корица от 1971 въпросът е подробно дискутиран.
Да, директно може да се постави каросерия 312 на шаси 353 или 1,3 - просто това е преходния модел между 311 и 353 с шаси 353.
За 311 също може, но се налага известно преправяне на каросерията - в книгата е указано какво точно и как се прави съответно при вариант 900 или 1000. По спомени самия Хорст Илинг - авторът, е сложил мотор 1000 на стария 900, запазвайки големия радиатор (900 е с термосифонно охлаждане без водна помпа).
Един мой съсед така си беше обновил 353В турист, който си го ползваше за строеж на вилата му. Като дългогодишен дипломат във ФРГ и ГДР, просто си дал Вартбурга в Дрезден. В сервиза сменили цялото шаси с мотор, а купето отремонтирали и боядисали червено. Основната кола на съседа тогава е бил Форд Таунус с две врати V6, купен чисто нов от Западен Берлин (той сменя два Таунуса - "Бадеване" и P7). Първата кола на техните е била Вартбург 311 - 1000 де лукс с брезентов отварящ се таван.

Ноември 29, 2018, 10:43:45
Отговор #2

Неактивен Yuri

  • Публикации: 355
Окачването е различно, затова е променена рамата на 353 спрямо 311.Аз също имам такъв Вартбург и напълно разбирам защо си решил да модифицираш така колата си.Части  няма. Само в Германия (на доста високи цени за такъв сравнително масов автомобил) и то не всичко. Безспорно Вартбургът е много красив, но за мен лично, чарът на тази кола е точно в двутактовия мотор и ще загуби много от една такава промяна, затова бих ти препоръчал , ако ще сменяш двигател, то поне да е от 353.
А относно предавките, несинхронизирана е само 1ва и се налага двойно амбрийране само ако се връща от 2ра на 1ва, което реално се случва изключително рядко.
Двутактовият мотор наистина е с малък ресурс, ако сравняваме с Форд В6 или нещо подобно, но кой ползва такава кола за ежедневка?80-100 хил км прави без проблем, така че си направи сам сметка колко би изкарал спрямо евентуалния ти пробег на година.
   

Декември 03, 2018, 09:41:39
Отговор #3

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
До 58-ма и 4-те скорости на 311-900 са правозъби и несинхронизирани.
Юри, вземи си, ако я нямаш, книгата на Илинг точно в това ранното синьо издание и я прочети - това е едно от най-забавните автомобилни четива изобщо. Има много полезни съвети, както и информация какво и как може да се монтира на 311 от 353.
Докъде го докара - помня като слагахме мотора на твоя преди примерно 5-6 години? Нали и той беше 900 с мотор от 1000?
Иначе - 311 и до момента в България има много повече, отколкото мераклии да ги карат. Маса колекционери имат по 2-3-4. Да, части няма във всеки магазин, но ако човек търси, всичко може да се намери - все пак е бил масов модел. Е, проблем остава, че подобен тип проекти си искат яко финасиране. Въобще, влезеш ли при истинските ретро автомобили - преди 1970г и още повече преди 1965г, подходът става съвсем различен, отколкото при 70-тарска масова кола. Чисто технологично, колите от 50-те искат много повече познание и умения. Мене и затова ми харесват много повече. Примерно 311 е сред първите сравнително годни за целогодишно каране коли на нашия пазар. Щото кола от 30-те без отопление и с максимални под или около 100 км/ч и смяна на масло през 1000км  трябва да си хептен отчаян ентусиаст, за да караш, дори и в началото на 60-те.
На мен като някой изтърси за кола от 80-те, че е ретро или класика, ми става смешно и нелепо. Това са коли "качваш се и караш". Не е нужно нищо повече от грамотна поддръжка отвреме-навреме. Докато един 311 си е малко приключение - все пак излиза 1955г. - преди 63 години.

Декември 06, 2018, 10:47:01
Отговор #4

Неактивен Yuri

  • Публикации: 355
Имам ремонтни книги, ръководства за експлуатация и каталози за 311 и преходния 312 и 353, но изданието, за което говориш, явно е от по-късните. Ще го потърся (ако можеш да се сетиш само долу горе за годината, защото в обявите най често са снимани само кориците).
Купих от Германия нови колянов вал, бутала ,глава, маховик ... изобщо само трябва да почистя, шлайфам и боядисам блока и картера и си събирам чисто нов мотор. Имам всичко необходимо , но времето не стига, така си седят частите по кашоните.Оригинално е с 900 кубиков мотор, който предишният собственик беше запазил и е при мен, но колата е регистрирана по талон с 1000 кубиковия , който е по-надежден и предвид, че смятам да си карам колата редовно през топлия сезон, ще си остане така.
Накратко мога да кажа,че си хванах белята с тази кола.Изобщо и не подозирах в началото колко много време,пари и усилия ще ми отнеме ,за да я завърша във вида , който искам.
Тази дискусия ме подсеща ,че и аз имах тема за колата  някъде из форума , но не съм писал от много време. Сега по празниците,ако се организирам да подредя архива от стотици снимки, мога да я обновя.
Не знам къде  и при кого има 311ки, по парадите се показват два-три периодично, явно повечето хора си ги държат по гаражите и колите не са в движение.Части отдавна няма в никой магазин.Рядко изскачат на обяви основно употребявани.
Относно приключенията при експлоатацията:Двутактовият мотор не изисква обслужване ,единствено центровката е по-пипкава, но за да се избегне това, може да се поръча комплект за електронно запалване, което и смятам да направя.Окачването трябва да се смазва редовно, а вътрешните карета на полуоските са гумени и е добре да се внимава с тях.Трябва да се потегля внимателно, без често превъртане на гуми, иначе има опасност да се скъсат.Скоростната кутия е със слаба първа предавка. Имам три кутии и само на една от тях първата включва.За неудобството при всяко зареждане да се добавя масло всичко е ясно и нямам какво да добавя освен,че за експортните версии са слагали резервоар за масло в двигателния отсек със система за автоматично смесване.Друго неудобство от практична гледна точка е ел. инсталацията на 6волта с динамо. Радиоапаратът е лампов, свързан с един голям трансформатор ,разположен в купето пред краката на пасажера отпред, който вдига напрежението на 9волта ,по спомен, вързан е директно на акумулатора, който се товари доста(особено и при включени светлини) и трябва да се вдигат оборотите,за да може динамото да компенсира.Инсталацията, разбира се, е възможно да се подмени с 12волтова и алтернатор.Изобщо във всичко описано дотук няма нищо страшно, иска си малко повече грижи , правилна експлоатация и няма да има сериозни проблеми.
Малко се отклонихме от темата.Ще посъветвам колегата да порови из интернет. Има много добри проекти с преработено ниско окачване стил Low rider, големи джанти с нископрофилни гуми и тд. Изобщо, ако се направи кадърно един подобен тунинг, може да се получи наистина впечатляващ резултат.
1.3 ФВ моторът не може да се отличи с никакъв вървеж, просто е по-икиномичен, уравновесен и тих. На мен лично двутактовият 1.0 ми се струва по-пъргав.
Има възможност за тунинг, ако се насади глава и инжекцион от Поло ГТ , разстъргавт го и мощността се качва на около 100кс.. ако това те устройва, не знам какво точно търсиш като краен резултат.   

Декември 06, 2018, 15:07:07
Отговор #5

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
За неудобството при всяко зареждане да се добавя масло всичко е ясно и нямам какво да добавя освен,че за експортните версии са слагали резервоар за масло в двигателния отсек със система за автоматично смесване.
Ха, на знаех, че и във Вартбург са предлагали система за разделно мазане... виждал съм експортни Яви 350 модел Калифорния с такава система, но повечето моторджии ги избягваха, понеже прецака ли се системата няма индикация, просто моторът остава на сухо и блокира. Не знам немците предвидили ли са някаква сигнализация при повреда в разделното мазане.
Иначе що се отнася до VW моторите при Поло има и по-спортни модификации като GT, а по спомен имаше и G40 турбиниран с G-lader, така че в тази насока може да се тунингова, но не знам има ли смисъл - така се губи голяма час от чара и неповторимия високочестотен звук при ускорение.
« Последна редакция: Декември 06, 2018, 15:11:11 от krankenstein »
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Декември 09, 2018, 18:36:59
Отговор #6

Неактивен Viva_lancia

  • Публикации: 366
Какви са разликите между двата модела 311 и 312, кое ги отличава?

Декември 09, 2018, 23:24:30
Отговор #7

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Най-същественото е шасито, по-точно окачването. 311 е на напречни ресори отпред и отзад, при 312 вече е на 4 пружини. На практика, 312 е 311-ка, качена на шасито на наследника 353. Не съм на 100% убеден, но мисля, че при 312 се минава и на 13 цола джанти, както е и 353. Иначе 311 е на 15 цола високи и тесни гуми. Но то по него време такава е и тенденцията - преминаване от диагонални към радиални гуми, по-ниски и с по-малък цолаж. Тогава и Москвич преминават при модела 408 на 13 цола, след 15-ките на 402, 407 и 403. 

Декември 10, 2018, 09:11:59
Отговор #8

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Да, 312 е преходен модел 65-66г между 311 и 353 и е на шаси 353 с 13 цолови колела, вместо с 15 при 311. При 312 и самата каросерия има необходимите точки за закрепване на новия модел шаси с 4 винтови пружини.

Юри, книгата е издания 1971, синя и я има из книжарите - една от най-лесните за намиране книги за Вартбург.

Декември 10, 2018, 22:31:28
Отговор #9

Неактивен Viva_lancia

  • Публикации: 366

Благодаря, Ники!
Както и на Момчил!