Classic Car Bulgaria

Общи форуми => Общ технически => Темата е започната от: m_petrov в Август 22, 2020, 11:09:01

Титла: Въпрос за масло
Публикувано от: m_petrov в Август 22, 2020, 11:09:01
Здравейте група, искам ако някой знае повече да ми каже за Chevrolet el camino 1977  и най - вече какви масла и се наливат и тем подобни( колата е с v8)
Титла: Re: Въпрос за масло
Публикувано от: dakatta в Август 22, 2020, 17:26:57

Здравей,
на две машини 350cid, съм с Мотул Синерджи, 10w40, американците казват 10w30 или 10w40 в зависимост от температурните условия. Мобил синтетика 10w40 също мн.добро.

поздрави
Титла: Re: Въпрос за масло
Публикувано от: USfan в Март 24, 2023, 15:55:27
Предвид, че повечето от автомобилите на четящите тук са отн. стари модели и производства, съответно конструктивно, както и покрай износването от експлоатацията им, имат по-големи луфтове в моторите им, от спрямо модерни нови коли, тези статии със съвети и мнения относно разликите във вискозитетните категории на видовете масла /вкл. и разликите във визкозитетите на чисто синтетични блендове/, ще е полезна като инфо.

https://www.autodoc.bg/info/5w30-ili-5w40-koe-motorno-maslo-e-po-dobre-da-se-izpolzva-prez-zimata

https://steelcircle.ru/5w30-i-5w40-kakva-e-razlikata-mezhdu-motornite/
Титла: Re: Въпрос за масло
Публикувано от: IvoMarinov75 в Декември 18, 2023, 09:51:42
Според мен се допитай до качествен сервиз. Аз ходя в тези сервизи https://motoexpert.bg/ и съм доволен. Коагто се чудя за нещо ходя и ги питам.
Титла: Re: Въпрос за масло
Публикувано от: S15 в Декември 18, 2023, 10:25:36
     Ха, то и в статията така пише: "... Но във всеки случай трябва да знаете нюансите на устройството на двигателя или да се консултирате със служител на бензиностанция."
     Ако трябва да сме сериозни, хората в сервизите сменят масло, но това не ги прави експерти за всички видове автомобили. Целта на сервиза е да изкара пари. Последствията от употребата на "грешно" масло стават ясни за собственика след време, дори години. Дори да приемем, че сервиза е коректен, те там нямат обратна връзка за всеки обслужен автомобил. Освен това маслата непрекъснато еволюират, а предписаните от производител отдавна не са налични. А да кажем " това масло ми харесва" е приложимо само за маслото на филийка  :D
Титла: Re: Въпрос за масло
Публикувано от: Nik1600GT в Декември 18, 2023, 15:42:06
Според мен се допитай до качествен сервиз. Аз ходя в тези сервизи https://motoexpert.bg/ и съм доволен. Коагто се чудя за нещо ходя и ги питам.

В нашите сервизи си нямат никаква, ама никаква идея за това, какви масла са подходящи за съответния класически автомобил. Те най-често нямат и самите масла. И въпросът изобщо не опира до марка/производител (това е по-скоро въпрос на предпочитание) или вискозитет (и той дори често не е критичен) на маслото.
Емпиричното правило е, че колкото е по-стар един класически автомобил, толкова по-неподходящи са съвременните масла, покриващи най-новите стандарти на АПИ (това не е Агенция Пътна Инфраструктура, а Американски Петролен Институт  ;D ;D ;D) и не само. Няма да обяснявам защо - който иска да се поинтересува и да чете. Чичко Гугъл може да обясни. Стига да се попита с разбиране.
Нещата са много, много по-зле с маслата, отколкото изобщо повечето колеги си ги представят. Дори реномирани фирми, производителки на масла, спекулират с маслата и то тези уж предназначени специално за класически автомобили. Опакават някакво "гъсто" масло (примерно 20W50) в някакви лъскави двулитрови метални туби, понадуват цената и казват - ето това е маслото за вашия класически автомобили. И като погледнеш дейта шийта на маслото (ако изощо го намериш) данни точно за тези съставки на маслото, които го правят подходящо за повечето класически автомобили ... липсват  ;D ;D ;D! И ако ги попиташ за тези данни и изобщо ти отговорят ще ти кажат - фирмена тайна е господине, маслото е подходящо за вашия автомобил  ;D ;D ;D. Да, ама не, както казваше Петко Бочаров! А сетете се защо данни за тези съставки присъстваха навремето в дейта шийтовете дори и на масла, които не бяха предназначени специално за класически автомобили  ;) ;) ;). Аз знам защо и не купувам лъскави метални тубички на които пише, че маслото е за класически автомобили. Но няма да скрия, че особено у нас не ми е много лесно да намеря подходящо масло за моята класика. Изборът не е особено голям. И за финал - при доста бензинови класически автомобили много по-подходящи са минерални ДИЗЕЛОВИ масла 15W40 например (да, предназначени  за дизели) покриващи стандарти от 80те и 90те години, отколкото маслата за бензинови автомобили, покриващи стандартите след 2000г. и особено пък след 2010та. Но и там почти няма избор. Вече сме 2023г. 
Титла: Re: Въпрос за масло
Публикувано от: hydrometalique в Декември 18, 2023, 20:26:02
      А да кажем " това масло ми харесва" е приложимо само за маслото на филийка  :D

Това наистина много ми допадна  :) И е напълно коректно.

Съгласен съм напълно и с изложеното от Ники. Вероятно има много задълбочени наблюдения и анализи върху съвременните масла за рейсинг автомобили или свързани със съвремието ни мотори, но за баналните класически масла познания и предлагане има почти нула.
Аз лично изпаднах в такава дилема съвсем скоро. Карам две от колите си с 20W50 на Selenia HPX, едната от които е с нарочна препоръка за 20W50, а именно кола от 70-те Ситроен ДС. И на поредната (последна) смяна това лято - хоп, изненада ! Selenia HPX 20W50 е спряна и няма да се произвежда повече. Като оставим настрана чисто икономическият фактор - Селенията беше на добра цена, оказа се, че предлагане на 20W50 практически ... няма. Търсих доста и накрая се принудих да сложа 15W50 на Yacco, също добро и то синтетика, но въпросът е , че 20W50 не се предлага, освен в някои лъскави тубички с надпис Classic, Legend и прочие. Та в тази връзка възникна и въпросът - може ли да се кара класически двигател с 20W50 за двутактови мотори ... ?
Титла: Re: Въпрос за масло
Публикувано от: Seaman в Декември 18, 2023, 21:06:00
Здравей колега,
Масло минерално 20W50 имат доста фирми. От скоро и  Ревенол имат два вида токова масло, за автомобили до 70г. и  другият модел е  за автомобили до 80 година. Има 20w50 на Бардал и  Лики Моли. Сменявам често маслата и съм пробвал повечето. Някои фирми продават и SAE 30 (което отговаря на периода до 70г.) на по-ниски цени но за по-малък пробег 1000-3000 км. макс.. За зимата става и с 10w40 и минерално 10W30. С маслото за двутактови не става.
Титла: Re: Въпрос за масло
Публикувано от: Nik1600GT в Декември 18, 2023, 21:30:19
Здравей колега,
Масло минерално 20W50 имат доста фирми. От скоро и  Ревенол имат два вида токова масло, за автомобили до 70г. и  другият модел е  за автомобили до 80 година. Има 20w50 на Бардал и  Лики Моли. Сменявам често маслата и съм пробвал повечето. Някои фирми продават и SAE 30 (което отговаря на периода до 70г.) на по-ниски цени но за по-малък пробег 1000-3000 км. макс.. За зимата става и с 10w40 и минерално 10W30. С маслото за двутактови не става.

Въпросът е какво има в маслото! Какви стандарти покрива и още по-добре, ако не покрива тези от последните години! Вискозитетът на маслото е най-малкия проблем. Двигателят в повечето случаи ще се държи еднакво добре примерно и с 15W40, и с 15W50, и с 20W50. Това масла подходящи за коли до 70та и след 70та е пълна глупост и алабалистика на част от фирмите за масла, която я пише на същите тези лъскави тубички дето ги предлагат за класически коли. И каква е разликата между кола 69та и 71 година. Ами ако колата е произвеждана без съществени конструктивни изменения на двигателя от 50 до 80г. и е купена 79г. какво масло слагаме?
Още веднъж казвам, въпросът е какви спецификации покрива или пък не маслото.
Някой замислял ли си е за това, което писах по-горе - защо от едно известно време насам огромна част от фирмите производителки на масла не дават съдържанието на едни от най-важните добавки в маслата си по отношение на класическите двигатели . Ами защото са силно намалени тези добавки в съвременните масла и то под критичните нива за голяма част от класическите двигатели. Особено за класически двигатели с долен разпределителен вал.
Боре, може да се кара с подходящи мотоциклетни масла! Аз последните 3 години карам с мотоциклетно масло, но разбира се за четиритактови мотори. И това не съм го измислил аз. Почерпил съм от опита на няколко американеца, специалисти по масла и не само, през ръцете, на които са минали десетки класически Поршета на стойност стотици хиляди долари.  Ето с това карам и съм доволен.
А защо карам с мотоциклетно 20W50, а не автомобилно мисля, че отговарът се съдържа в това, което написах по-горе. На лъскави тубички и препоръки до 70та .. след 83та и дъра бъра не вярвам. Вярвам на дейта шийта т.е. спецификацията на маслото, където се дава пълно описание на количественото съдържание на добавките. Както и на това, което съм прочел - има форуми, където се публикуват резултати от изседвания на доста масла от независими лаборатории.
(https://pichost.name/images/2023/12/18/motul-3000-4t-20w50-1l327af9ff394b5e8f.jpeg)
Титла: Re: Въпрос за масло
Публикувано от: S15 в Декември 19, 2023, 01:40:38
       Е то няма угодия. През 80те да не би да имаше масла "специфик" и още 60 вида. Купуваш М10Д и още 2-3 вида. Всеки двигател е от чугун и алуминий и принципа му на работа си е същият от 100 години. Разлика има само в новите системи за вредни емисии, които обичат да се запушват от някои съставки в маслото. Ама като карате ретро там няма нищо за запушване. "Старите двигатели не вървели със синтетика".   Защо?   Имали хлабини.   Ами значи са за ремонт.   Маслото няма за цел да компенсира хлабините на износен мотор.   
   Няма да ровя в нета само за да открия препоръките на някои производители поради факта, че тук има повече маркетинг и търговия отколкото истина.
С времето се уверих, че интересите на фирмите производители не съвпадат с интересите на потребителя и дори тенденциозно заблуждават. Една такава лъжа е "лонг лайф" маслата с "препоръчан пробег" от 30 000 километра. Резултата го виждам всяка седмица заедно с недоумяващият поглед на собственика.
   А що се отнася до вискозитета отбелязан на опаковката (примерно 10W40 или друг), това НЕ е константа за целият период на използване на маслото защото настъпва деградация веднага след първото палене. Колкото по-добро е едно масло толкова по-дълго запазва своите характеристики. Неминуемо след време започва спад на налягането и губи способност за "чистене" на двигателя. Започва отлагане на нагар а от там повишаване на температурата на агрегата. Синтетичните масла имат много по-стабилна крива на представяне, а следователно и по-малка деградация.
Титла: Re: Въпрос за масло
Публикувано от: Nik1600GT в Декември 19, 2023, 09:53:15
       Е то няма угодия. През 80те да не би да имаше масла "специфик" и още 60 вида. Купуваш М10Д и още 2-3 вида. Всеки двигател е от чугун и алуминий и принципа му на работа си е същият от 100 години. Разлика има само в новите системи за вредни емисии, които обичат да се запушват от някои съставки в маслото. Ама като карате ретро там няма нищо за запушване. "Старите двигатели не вървели със синтетика".   Защо?   

След това, което написа мислех да не ти отговарям, но ще напиша няколко реда. Надявам, се да е разбираемо това, което ще напиша.
Двигателите са от чугун и алуминиеви сплави от 100 години да, но КОНСТРУКТИВНО са се променили и това касае маслата и съставките в тях! И то много!
Основната и най-важна разлика е, че голяма част от класиките са с т.нар. ДОЛЕН разпределителен вал! Натискът и триенето между повдигачите и гърбиците на разпределителния вал при ДОЛНОВАЛОВИТЕ двигатели е в пъти по голямо! И е критично какви добавки има в маслото!
Една от най-важните и критични добавки, която е със силно занижено съдържание в съвременните масла и за която в дейта шийтовете на съвременните масла няма данни е т.нар. ZDDP, дефакто съединение на цинк и фосфор. Изключително добра противоизностна добавка и критична за ДОЛНОВАЛОВИ двигатели. Счита се, че при повечето долновалови двигатели трябва да е над 1200..1300ppm, а в съвременните масла е около и под 800 вече.
И е занижена по две причини - съвременните ГОРНОВАЛОВИ двигатели настина нямат нужда от големи количества от тази добавка и да, уж има проблеми с екологията и катализаторите и т.н. с тази добавка.
Проблемът с износването на повдигачите и гърбиците на разпределитлния вал при долноваловите двигатели е толкова сериозен, че такива двигтели на "бегачки", при които се използват "твърди" или двойни пружини, например Порше и тунинговани Костенурки, ги палят и разработват на "нормални" пружини и чак след това слагат "твърдите" пружини. И ги разработват със специални масла със ЗАВИШЕНИ нива на ZDDP.
А резултатът от използване на неподходящи масла може да бъде ето този на снимките по-долу.
Синтетиката е по-добра да, но и там има тънък момент. И го казвам от собствен опит и това, което и съм чел в сериозни форуми за Порше и Костенурки.
Първо, може да има проблем с налягането на маслото, т.е. да е малко по-ниско със синтетиката. Особено на пазен ход и в ниските.
И второ, някой класически двигатели може да "протекат" - много е летлива синтетиката. Поне при стари Поршета и Костенурки го има тази проблем. При мен със синтетика започна да подлизва леко покрай шайбата на коляновия вал. При положение, че блока ми е перфектен и всичко е "събрано" и стегнато на килограми по книга и никога не съм имал проблеми, включително и с минерални масла с по-нисък вискозитет!
Ето инфо и за това  ZDDP , а най-важното се съдржа само в едно изречение: Concentrations in lubricants range from 600 ppm for modern, energy-conserving low-viscosity oils to 2000 ppm in some racing oils.
https://en.wikipedia.org/wiki/Zinc_dithiophosphate

(https://pichost.name/images/2023/12/19/HPIM9226d4b62fd5d3e6dcaf.jpeg)
(https://pichost.name/images/2023/12/19/34159233220_77f236d659_b5b0dc381488a707d.jpeg)

Титла: Re: Въпрос за масло
Публикувано от: S15 в Декември 19, 2023, 12:59:09
След това, което написа мислех да не ти отговарям, но ще напиша няколко реда. Надявам, се да е разбираемо това, което ще напиша.

       Е, радвам се, че все пак реши да ми отговориш.    Първо твоята информация е предимно за "костенурки" (Поршетата не са много по-различни), което прави проблема "специфичен" следователно има нужда от индивидуален подход. Този остър вал с повредата (от твоя пост) е като блокче от "Тоблерон" и бих се изненадал, ако не се повреди. Това прилича на конструктивен недостатък - слабо място на дизайна. Не казвам, че други мотори нямат проблеми но това си е "недостатък".
       Сега за натоварването на повдигачите. Проблема не е в силата на натиск, а в контактната площ, която поема натиска! Пак опираме до конструкция. В съвременните тунинговани двигатели натиска е в пъти по-голям. Има двойни титанови пружини, агресивни валове и обороти до 9000. Но проблем няма!
       За "datasheets" и "лъскавите тубички".    Хващам първото и чета:

(https://pichost.name/images/2023/12/19/Screen-Shot-2023-12-19-at-11.56.12-AMe4b18519eda6d291.png)


      Ето, че хората са отбелязали точно това, което те интересува (ZDDP content >1800 ppm).

      И накрая две думи относно "форумите". Виждам, че ги четеш и се интересуваш, което е положително, но недостатък се явява самата придобита информация.
Много хора пишат, но до колко е достоверно (един е зъболекар, друг е счетоводител ...)? Отваряш един мотор, виждаш щети и вече знаеш какъв е проблема. А дали?
 

   п.п. да не забравяме, че на световният пазар е пълно с фалшиви масла. Това е продукта с най-голям процент фалшификации. Когато някой човек опише проблеми
   със своя двигател трябва да се запитаме : "а дали е използвано оригинално масло?"  Това може да причини повече щети от "datasheet" цифрите.
Титла: Re: Въпрос за масло
Публикувано от: Nik1600GT в Декември 19, 2023, 19:10:13
       Е, радвам се, че все пак реши да ми отговориш.    Първо твоята информация е предимно за "костенурки" (Поршетата не са много по-различни), което прави проблема "специфичен" следователно има нужда от индивидуален подход. Този остър вал с повредата (от твоя пост) е като блокче от "Тоблерон" и бих се изненадал, ако не се повреди. Това прилича на конструктивен недостатък - слабо място на дизайна. Не казвам, че други мотори нямат проблеми но това си е "недостатък".
       Сега за натоварването на повдигачите. Проблема не е в силата на натиск, а в контактната площ, която поема натиска! Пак опираме до конструкция. В съвременните тунинговани двигатели натиска е в пъти по-голям. Има двойни титанови пружини, агресивни валове и обороти до 9000. Но проблем няма!
       За "datasheets" и "лъскавите тубички".    Хващам първото и чета:

(https://pichost.name/images/2023/12/19/Screen-Shot-2023-12-19-at-11.56.12-AMe4b18519eda6d291.png)


      Ето, че хората са отбелязали точно това, което те интересува (ZDDP content >1800 ppm).

      И накрая две думи относно "форумите". Виждам, че ги четеш и се интересуваш, което е положително, но недостатък се явява самата придобита информация.
Много хора пишат, но до колко е достоверно (един е зъболекар, друг е счетоводител ...)? Отваряш един мотор, виждаш щети и вече знаеш какъв е проблема. А дали?
 

   п.п. да не забравяме, че на световният пазар е пълно с фалшиви масла. Това е продукта с най-голям процент фалшификации. Когато някой човек опише проблеми
   със своя двигател трябва да се запитаме : "а дали е използвано оригинално масло?"  Това може да причини повече щети от "datasheet" цифрите.

А къде аз казвам, че има има проблем в съвременните двигатели! Мисля, че не говорхме за тях  ;D. А за класически долновалови мотори с т.нар. "плоски" повдигачи. Там има проблем с маслата и то и при напълно стокови двигатели със стокови разпределителни валове, пружини и повдигачи. И проблемът става още по-голям, когато се отиде на "твърди" или двойни пружини и спортни разпределителни валове.
Междо другото тази разпределителен вал, който ти е като тоблерон  ;D , е стоков вал на Порше 928  :).
Относно дейта шийтовете - хайде да вземем 20 производителя на масла на случаен принцип и пак на случаен принцип от всеки производител да "изтеглим" по 5 масла да видим в колко от дейта шийтове ще намерим инфо за съдържанието на ZDDP. Аз знам какъв ще е резултатът - масово съдържанието на ZDDP не се дава. Ясно е, че е намалено и не се и дава на всичко отгоре. Грета Тундберг трябва да е доволна, нали  ;D.
Относно форумите, зъболекарите и счетоводителите - във форумите, които чета, пишат и много световно известни специалисти, които застават с имената си или са известни никовете им. Хора, на които може да се има доверие. А на тема Порше и Костенурки разполагам и с книги, и със статии от реномирани списания още от 50те години на миналия век. Освен това средното ми образование е двигатели, а висшето е в сверата на информационните технолгии и повярвай ми мога да извлека и отсея читава информация. А покяга и зъболекарите пишат по-читави неща по чуждестранните форуми от много наши "специалисти". Например и зъболекарите по форумите на запад знаят, че да се настроят два двойни Вебера като моите е най-лесното нещо на света и че с такива Вебери Костенурката дори гори по-малко отколкото с пикливия стоков Солекс. За разлика от много наши "специалисти", които преди 12-13 години ме убеждаваха в обратното. Е, от 12 години карам с двойни Вебери и нямам никакви проблеми.
Уважам Мотул  като марка и това, което си постнал не ми харесва много. По-добре от Мотул да са се "изхвърлили" с това ZDDP>1800ppm и да не е вярно. Тази концентрация на ZDDP е допустима само при рейсингови масла, които не са ежедневна стийт употреба! И даже и при рейсингови масла често е по-малка концентрацията на ZDDP. Ето ти едно такова масло . И виж забележката най-отдолу.
10W30 Valvoline NSL (Not Street Legal) Conventional Racing Oil = 103,846 psi
zinc = 1669 ppm
phos = 1518 ppm
ZDDP = 1500 ppm
NOTE: Due to its very low TBN value, this oil is only suitable for short term racing use, and is not suitable for street use.

По отношение ZDDP принцъп на мечо пух "колкото повече, толкова повече" не важи. Ето ти тема за размисъл - предполагам нямаш проблем с английския. И това по-долу не е писано от зъболекар, а от световно известен специалист по масла. И е известно не само на този специалист.
And keep in mind for comparison with the oils below, that earlier oil industry testing has found that above 1,400 ppm, ZDDP INCREASED long term wear, even though break-in wear was reduced. And it was also found that ZDDP above 2,000 ppm, started attacking the grain boundaries in the iron, resulting in camshaft spalling. So, no matter what zinc fans might “believe”, there is such a thing as "too much of a good thing".
Титла: Re: Въпрос за масло
Публикувано от: stingray в Декември 19, 2023, 20:50:51
Мнение за това?
https://amsoilcontent.com/ams/lit/databulletins/g2883.pdf
Титла: Re: Въпрос за масло
Публикувано от: Nik1600GT в Декември 19, 2023, 21:02:49
Мнение за това?
https://amsoilcontent.com/ams/lit/databulletins/g2883.pdf

Разкошно масло! Даже имам някъде данни и за съдържанието на zddp. Amsoil е "бащата" на синтетиката. Само да не е менте.
Титла: Re: Въпрос за масло
Публикувано от: stingray в Декември 19, 2023, 21:50:36

Разкошно масло! Даже имам някъде данни и за съдържанието на zddp. Amsoil е "бащата" на синтетиката. Само да не е менте.

Ползвам него на Шевито вече 4 сезона - нямам никакви оплаквания, но аз го купих с двигател на 600 мили и предполагам, че ще се държи супер с каквото и да е масло  доста време.