Classic Car Bulgaria

Автомобили => На изток от Желязната завеса => Исторически бележки за Социалистически автомобили => Темата е започната от: wander в Октомври 15, 2020, 23:06:43

Титла: Таксита в СССР след ВСВ
Публикувано от: wander в Октомври 15, 2020, 23:06:43
Здравейте.

Би ми било интересно да прочета вашите мнения (особено на по-възрастните със съзнателни спомени) за соц таксопарка. Преди време попаднах на интересно инфо, което звучи достоверно и ще споделя тук. За жалост беше отдавна и не помня източника, но това не е важно. Още когато усилено търсех информация за волга бях учуден, че приблизително 70% от продукцията е била за държавни институции: служебни автомобили за средно ниво началници, различни служби, включително линейки и много голяма част в таксита, а едва около 30% за продажба на частни лица. Така съответно с освен голямата по онова време сума за покупката евентулният купувач е трябвало и да успее да се добере до 1 бройка от тези и без това малко за продажба единици. Уточнявам, че инфомацията е за СССР, в БГ може да е било различно. Така се стига до момента, че тогава случайни хора не успяват да си купят. Но не това е темата. Чудех се защо толкова волги са били таксита, а не да кажем лади или москвичи. Версията, че волгата е по-здрава, не ми се вярваше (а от както имам се убедих, че не е :) Та по тази версия всичко започва от Сталин и идеята, че простия народ трябва да има достъп до благата на високостоящите. Така той разпорежда ЗИМ 12 освен персоналка да служи и в таксопарка и като маршрутка, линейка и т.н. Идеята е, че така всеки обикновен човек може поне веднъж да си позволи да се повози на такава кола с личен шофьор и да му каже къде да го закара. Разбира се тогава таксито не е било съвсем евтина услуга, но все пак. СЛед смъртта му и излизането на ГАЗ 13 чайка, вече изобщо не е рентабилно да се ползва като такси и затова навлизат волгите. Отново като символичен опит да се даде достъп на всеки до такава кола, нищо че върхушката се вози на ЗИЛ-ове и чайки. И така до разпада на СССР, когато както навсякъде в за таксита се търсят предимно евтини, икономични и малки коли, каквито по времето на СССР не може да се каже , че а били волгите. Вие на какво мнение сте за тази теория?
Титла: Re: Таксита в СССР след ВСВ
Публикувано от: Acropolis 1800 в Октомври 16, 2020, 11:49:00
Значи, като става дума за приказки, а не за основни ремонти ;), да се изкажа и аз. Другарят Сталин въпреки, че е изпратил милиони на смърт (което е много лошо, особено, когато става въпрос за невинни съветски хора, че и българи), не е бил толкова прост за много неща. При него все пак процъфтява автомобилостроенето, кооперативите, артелите и др. форми на частен бизнес, които после са разбити при Хрушчов и неговите наследници.
Идеята на държавния социализъм не е частните лица да бъдат задоволявани с частни автомобили, а да се возят в обществен транспорт. Което между другото е, за съжаление, а и поради климатичните промени и пренаселването, и бъдещето, в което ще се радваме да ни дадат да завъртим гевречето на едно електрическо, пластмасово Ситроенче Ами. Кръговата икономика и кръговите градове на ЕС се базират основно на обществен транспорт.
Но на въпроса...в един момент в СССР губят перспективата и си въобразяват, че трябва да задоволят редовия съветски гражданин с автомобил.
Но наистина на въпроса...все пак във Волгата са заложени по-големи запаси от здравина отколкото в Ладата и Москвича. Освен това, когато вече имаме Победа и Газ-21, които работят като таксита, все още нямаме Лади, а Москвичът е 407, който, да, може да се ползва, като такси, но продукцията на МЗМА е малка, а и си е тесничък, нали? След 1965 г., новите М-чи 408 са по-нежни и не издържат дълго като таксита. След 1974 г. навлиза Ладюхата, но първо гледат да има за износ и за наши хора, че чак тогава за таксита.
Всъщност социализма се скапва, когато номенклатурата губи перспектива и връзка с живота на народните маси и почва да се вози в съветски копия на Пакарад Карибиън и др. подобни. Няма го вече един Сталин, който все пак го е градил тоз социализъм от кота нула, да им стегне юздите. C:-) А Волгата и Ладата, остават основни играчи в таксиметровия парк.
Но нека по въпроса се произнесат по-възрастни и отговорни другари. :)
Титла: Re: Таксита в СССР след ВСВ
Публикувано от: USfan в Октомври 16, 2020, 14:34:17
Ами, тук по тая тема, аз бих казал, че през болшинството от соц. епохата наличните таксита ама въобще не са ми били интересни като коли, защото си бяха соц. масовки.
А дали са били Победи, Волги, Лади или други, на мен ми е все едно.

Най-интересни, поне за мен, са били такситата в ранния соц. период, от края на 1944 год. до към някъде Аплилския пленум в 1956 година, както и в периода от 1987 до 1989 години.
Първия период /естествено не го помня, но доста съм си говорил с тогавашни таксиджии работили от нач. на 50-те години, вкл. и с бивши собственици на таксиметрови фирми преди 1944 година/ е е, понеже една огромна част, да не кажа болшинството от тогавашните налични в големите градове таксита, са били купувани още в 30-те год. нови таксиметрови коли, като разни Фиати, Рена, а и всякакви американки.

Тия коли разбира се, след Септември 1944 год. са доброволно или насилствено вкл. в новите общински фирми за таксиметрови превози, и са експлоатирани чак до 1956-59 години.
До края на 50-те год. окончателно всички довоенни таксита се бракуват /част от тях се продават като ползвани коли и от току-що създадената тогава Мототехника на частни лица/, и се заменят поетапно с нови соц. производство таксита.

Другия интересен период, който вече добре помня, е след 1987 год. и въвеждането на Указ 56, и съответно разрешаването отново на частната таксиметрова дейност.
Тогава новорегистрираните като частни таксита возила  бяха коли от всякакъв калибър, вкл. и 50-ски и 60-ски поразхлопани Бенцове и Опели, а имаше и доста неадекватни за превози на пътници коли, като модели с 2 врати, напр. Трабанти и Фиатчета 126п.

Така че, от автоентусиастка гледна точка, за мен това са двата по-интересни периоди и интересните коли в такси парка на България.
А по време на зрелия Соц /това условно казано, е периода от Априлския пленум, та до средата на 80-те/, какви возила е имало, е общо взето ясно.

Свободно бих предположил, че каквито по-серийни седани с 4 врати е имало в произв. гами на СССР, ги е имало и у нас.
Вероятно в разните периоди, с добавки от Варшави, и не много бройки Фиат 125п.
Чудя се и напр, дали в края на соца на съм виждал и хечбеци Застави ГТ55 като таксита.
Но ако е имало, било е след 1987 год, и тия югославянки вече са били от частните таксита.
Титла: Re: Таксита в СССР след ВСВ
Публикувано от: Logrus в Октомври 16, 2020, 15:43:02
За по-стари времена нямам идея, но през 80-те (поне до '87) в София всички таксета бяха под шапката на СофТакси и се караха само Жигули и Лада 1500. Всичките бяха двуцветни - основен цвят и бял покрив. Със сигурност нямаше Московци, а и Волги не си спомням.
Вече в по-късни години, частниците бръмчаха с каквото намерят - например ЗАЗ  ::), Трабантчета, Москвичи и т.н.. Баща ми бачкаше с една древна Жигулка - май '76, ама може и да бъркам точната година. Първите Мерцове бяха две 123-ки закупени на старо от Шератон (техните рент-а-кар). Чак към началото на 90-те се появиха някои по-западни таксита. От там насетне всички знаят  :)
Титла: Re: Таксита в СССР след ВСВ
Публикувано от: oldrat в Октомври 16, 2020, 19:19:58
Със сигурност нямаше Московци, а и Волги не си спомням.
Аааа. Имаше Волги. Стаж като ученик карах на Сточна гара - Таксиметровия гараж - сервиз. Сега е Лидл. Вогите бяха доста по малко ,но имаше.
Титла: Re: Таксита в СССР след ВСВ
Публикувано от: РумбатаБс в Октомври 16, 2020, 19:24:12
Аааа. Имаше Волги. Стаж като ученик карах на Сточна гара - Таксиметровия гараж - сервиз. Сега е Лидл. Вогите бяха доста по малко ,но имаше.
... и Латвия имаше ....... и Жук,и Ниса ... дори и полски Фиат (ама те не са съветско производство)
Титла: Re: Таксита в СССР след ВСВ
Публикувано от: oldrat в Октомври 16, 2020, 19:53:36
http://www.lostbulgaria.com/?p=1111 (http://www.lostbulgaria.com/?p=1111)
Титла: Re: Таксита в СССР след ВСВ
Публикувано от: m_g в Ноември 02, 2020, 16:19:29
Трябва да разровя - имам книгата "60 години Градски транспорт" от 1961-ва, там освен за трамваите е разказано по малко и за автомобилния и в частност за таксиметровия транспорт. При бракуването през 50-те на старите довоенни таксита на тяхно място идват "Победи". След тях дълги години гръбнакът на таксиметровия транспорт не само в София, но и в България, са Волга М-21 и 22, както и Варшава във всички модификации. Правени са опити за пускане на Москвичи, но те се оказват ненадеждни, освен това и самите шофьори не са ги обичали. Волгата или Варшавата позволява качване на 6 до 8 пасажера плюс багаж. Трима отпред и 3-4 или колкото влязат отзад. Тогава, заради дефицита на таксита и изгодната има цена, масово се е карало, като се вземат и попътни пасажери - плащало се е на ръка, не по апарат (ако апарата не работи - по километража). За превоз на печка или хладилник от ЦУМ тарифата е била 5 лева. Така шофьорът е прибирал от порядъка на 20 тогавашни лева от бакшиши дневно и в края на месеца е докарвал около и над 500 стари лева общо със заплатата, която е била 110 лв, ако изпълни плана в началото на 70-те.  Самите шофьори са подбирани - с предимство са били кореняци софиянци, партийци, завършили "Вилхелм Пик", "Редута" или "Ботушев" - задължително професионални шофьори с отлични умения. Работата е била отлично платена, но не лека. Далече не всеки е можело да влезе в такситата - трябвали са яки връзки. Партийните членове първи са получавали нови коли и реално са ги сменявали на 1-2 години. Годишно такси е навивало по 100000км с двама шофьори. Условията са били максимално добри - полагала се е униформа, кожено яке, обувки. В гаража са имали лекар и зъболекар, както и евтина храна. Старите таксиджии в общия случай познават София като петте си пръста и са грамотни в техническо отношение хора. По-хубава шофьорска работа от тази е била само в СО МАТ за валута, ако искаш да караш непрекъснато и ти трябват пари.
От 1971 натам навлизат ГАЗ-24 и ВАЗ във всички варианти. Волгите в провинцията са им правили основни ремонти в Севлиево, Ладите директно са се продавали след 3-4 години експлоатация и 3-400000км пробег. В София след ремонт Волгите са ги предавали към провинцията, а тук са докарвали нови. Спорадично са внасяни и Полски Фиат за такси. Москвичи е имало минимално количество. Те, както и "Фиятовете" не са издържали дълго и общо взето, са ги карали по-смотани и без връзки, шофьори. Най-добра за такси си остава ГАЗ-24 (особено комби) и след нея - Ладите. С тях са се правили най-много пари.
Имало е и междуградски таксита - коли, които пътуват до други големи градове - запазваш си място и те взимат от вас. По-скъпо от рейса или влака, но и много по-бързо.
Баб ми и дядо ми редовно са ходили 60-те години на море от Бяла Слатина с такси. Отиват до Сливен, спят, и на другия ден с друго сливенско такси - до Созопол. После си купуват Жигули...
В товарните таксита е имало Варшави пикап, после Жукове, както и всички видове Ифи и ГАЗки. Маршрутките в София бяха Латвии РАФ 2203 - последните от тях изкараха до края на 90-те.   До тогава вървяха и старите бивши държавни Лади на 142. Винаги бял таван, а долната част - каквато е била първоначално колата.

Титла: Re: Таксита в СССР след ВСВ
Публикувано от: Caxo в Ноември 03, 2020, 00:29:52
4фарката ми по талон (нов) се води 408Т , което означава такси... :) Поозъртам се ако изскочи някой стар таксиметров апарат със жило  :))
Титла: Re: Таксита в СССР след ВСВ
Публикувано от: m_g в Ноември 03, 2020, 09:44:43
У нас не са внасяни, доколкото знам, фабричните таксиметрови модификации. За таксита са отивали стандартни варианти - същите, каквито са се продавали в Мототехника. Иначе, таксиметрови варианти имат Варшава (шофьорът е отделен с плексигласова преграда, има две предни седалки, като дясната е сгъваема, вместо една цяла и тапицерия от изкуствена кожа), Волга (има от завода квадратчета по вратите, двигател с ниска степен на сгъстяване за работа с държавен бензин, вмето радио има таксиметров апарат, няма антена, на М21 е с две предни седалки, като дясната е сгъваема, тапицерия от изкуствена кожа, ранните Москвичи... От 70-те нататъка само в Съюза има производство на серийна таксиметрова кола - Волга - 2401.
На Лада и късните Москвичи няма таксиметров вариант.
В СССР такситата са били масово и основно Волга. Ясно защо - голяма вместителност и ресурс от едни 300000км между ремонтите.
В списанията от соца могат да се видят Волги на голям пробег без капитален ремонт на двигателя - някъде от България гледах стара Волга комби (22) на 800000 без капитален ремонт. Е, текущо са сменяли сегменти и не знам си какво. Но реално в градския транспорт са ги пращали на капитален ремонт в АРЗ-то в Севлиево на всеки 3 или 4 години. Някогашният ми шеф като млад инженер навремето (70-те) е работил в Градския транспорт и точно за това е отговарял.

Ладите бяха най-масовото такси, докато не излезе Тико 90-те. Края на 90-те много се караха Деу Рейсър и Опел Кадет Е. След това излязоха Вектрите Б на 2121 и от началото на новия век Кия и Хюндай, а от 5-6 години и Фолксваген. 2001 или 2002 забраниха коли над 5г. по спомени, сега са до 10г. Тогава приключиха курса Ладите и разните му там други гробници от рода на Кадет, Тико и така нататъка.
Титла: Re: Таксита в СССР след ВСВ
Публикувано от: Ikonomov в Ноември 03, 2020, 19:31:51
2001 или 2002 забраниха коли над 5г. по спомени, сега са до 10г. Тогава приключиха курса Ладите и разните му там други гробници от рода на Кадет, Тико и така нататъка.

Много точни ретроспекции на Момчил, особено за времената на социализма.

Аз, като малко по-вътрешен с материята, само да внеса няколко корекции и уточнения за времената от преди 15-20 год.
Реално Наредбата, която и сега действа, е от 1999-а. Около 2002 наистина е поправката с ограничението на възрастта, като тогавашното положение е 10 год, а сегашното (от 2014 насам) - 15 години. Като ограничението е въведено стъпаловидно, според годината на производство, като финалния срок (за регистрирани преди 1995-а) е 2005 година.

Иначе от гледна точка на автопарка, интересното наистина идва с Указ 56 за стопанската дейност в НРБ, тогава се появяват т.нар. Кооптаксита (оттук идва и жаргонното "копърки"), които реално са си частни коли с обикновенни шофьори, за много от които това е 2-3-та допълнителна работа. Разцвета им е през 90-те, колите - най-разнообразни, по-нагоре колегата USfan е споменал. Общо взето всичко, което може да се движи.
В София паралелно се появяват и различните големи частни играчи (напр. ОК с Деу Рейсер), преобразуват се бившите гаражи на т.нар. държавни таксита и т.нат.
Административният край на тази епоха е въпросната наредба от 1999, която привидно налага правила, но всъщност е връх на лобизма на свързани с политиката едри играчи и е поле за корупционна свръхрегулация на всякакви нива. Но това вече не е тема на форума.
На стиковката между двата века реално най-популярните коли за таксита (поне в София) са: различните модели на Лада Класика, различни модели Деу (Рейсер, Тико, по-късно Ланос), Опел (Кадет и Аскона, по-късно Вектра А и В), Волги (вече късни 24-10), и така нататък - без претенция за подредба и изчерпаемост.
Титла: Re: Таксита в СССР след ВСВ
Публикувано от: wander в Ноември 03, 2020, 21:18:18
Според това филмче, като такси в СССР освен ЗИМ 12 са работили и ЗиС 110. Това ме учудва, като се има в предвид, че са произведени малко над 2000 и са обслужвали само върхушката в номенклатурата.


Титла: Re: Таксита в СССР след ВСВ
Публикувано от: m_g в Ноември 04, 2020, 09:10:01
За съжаление изхвърлих камарата Авто Труд и други подобни вестници при ремонта на апартамента. Края на 90-те съм бил обикновен гимназист и чат-пат потребител. Парите рядко стигаха за такси. Много вечери съм трамбовал баира на Черни връх, пък и не само вечер. Ходехме много и избягвахме да плащаме за транспорт - с колело или гратис...
По отношение на ЗиС-110. Да, имало ги е таксита, както и във вариант линейка. Обслужвали са големите хотели в Москва и Ленинград.
У нас премиум такситата бяха Мерцедесите на Балкантурист. Малък съм, не помня дали е имало и други марки западни коли таксита през соца. Но Мерцедесите пред Шератон си бяха легенда.
Не знам дали си спомняте, но около 2000г имаше няколко много готини реклами на М-тел с вече жълта таксиметрова Волга 24-10. Дали не е и оная, която в последствие стоеше зарязана в кв. Левски - Г и после се подвизаваше и тук във форума, не знам.

От края на 90-те помня тук в София имаше едни таксита Велир-СМ. Те караха Шкоди 120Л, колкото и да не стават за такси. 12-80 бяха само Лади. От бившите соц коли имаше една партида Волги 3110 , внесени може би 1998-9. Имаше Москвичи, внасяни по договор между Софиянски и Лужков. И едните, и другите руски дараци измряха скоропостижно.
По същия начин имаше маса маршрутки Газела, не само в София, но и из страната - например Русе.  Специално русенските ги нарязаха 2009-10г.
Друга митична соц кола бяха Трабантите за доставка на KFC. Боядисани бяха червени и стояха на Стамболийски по спомен.
Лади 7-ци таксита се продаваха и до 2007г по спомен. Съвсем на теория, може някоя от тях още да върви. Отвреме навреме ги мярках, особено в разни малки градчета си ги имаше.

Иначе 90-те беше  времето на таратайките. Кой каквото намери, го караше за такси. Трабанти, Запорожци, разни западни от 60-те и 70-те... Москвичи, Жигули... Не мога да се сетя за стара Волга или Варшава такси. Но Мерцедес - мече, Форд Таунус... Или онова белослатинско Пежо 404. То доживя и до след 2000г. Вече жълто, със знаме, си се търкаляше из Бяла Слатина докато не забраниха старите коли.
Титла: Re: Таксита в СССР след ВСВ
Публикувано от: Alex4real в Ноември 04, 2020, 09:23:06
Аз пък си спомням, че соц такситата вътре на вратите на ладите имаха някаква правоъгълна лепенка с много писания с дребен шрифт на нея.
Какво ли е пишело на тия лепенки нямам идея - около 1985 г. не съм можел да чета :)
Титла: Re: Таксита в СССР след ВСВ
Публикувано от: dragomir_68 в Ноември 04, 2020, 17:20:40
Много точно Момчил е описал такситата през годините. В ДАП Бяла Слатина през 70те години бяха Варшава, Волга 21 и Москвич 408. След тях Жигули, Волга 24, Лада 1300 Лада 1500 и Лада 1600. През 80те години вече Лада 2105, Лада 2104 и имаше 2бр. Полски Фиат 125. Лекотоварните таксита бяха ГАЗ 51, ГАЗ 53, УАЗ бордови, Жук бордови и Баркас бордови. Имам снимка от началото на 70те години в Габрово е имало 2бр. Рено 8 такси в ДАП.
Титла: Re: Таксита в СССР след ВСВ
Публикувано от: Logrus в Ноември 04, 2020, 20:06:33

Аз, като малко по-вътрешен с материята, само да внеса няколко корекции и уточнения за времената от преди 15-20 год.
Реално Наредбата, която и сега действа, е от 1999-а.
Ако не греша, точно тази наредба направи такситата задължително жълти. Няма да забравя един комшия, цял живот таксиджия, най-накрая си беше купил чисто нова кола - някакво Деу беше - кристално бяла, лъскава. Та помня как плака като й сваляха лака - на кола на 3000км. за да я пребоядисат жълта, че да не остане без работа - човекът плачеше със сълзи....  :'(
А сега "жълто" е едно доста разтегливо понятие - само един пример са Голф-овете на ОК.