Classic Car Bulgaria

Автомобили => На изток от Желязната завеса => Исторически бележки за Социалистически автомобили => Темата е започната от: DEYAN IYI в Ноември 30, 2011, 09:53:21

Титла: Историята на "ВАЗ"
Публикувано от: DEYAN IYI в Ноември 30, 2011, 09:53:21
За добро или лошо, 2107 отива в историята O0 Скромната ми прогноза е, че монтажната линия ще бъде складирана и скоро ще се върнат към добрите стари истински автомобили, а пластмасовите ще идат в жълтия контейнер. :P

На 29 ноември 2011 г., от конвейера в Толиати ще слезе първият готов автомобил Lada Granta. Продажбите на новото чудо на руското автомобилостроене започват от декември.
Степените на обзавеждане са стандартна и норма.

LADA Granta е новият народен автомобил с предно предаване и достатъчно комфорт. Компактният модел е създаден на платформата на Kalina и ще замени „класика“ LADA 2107.

229 000 рубли е цената на базовата версия, което е равносилно на около 5500 евро.


http://www.cars.bg/autonews/review/1440 (http://www.cars.bg/autonews/review/1440)
Титла: Re: Историята на "ВАЗ"
Публикувано от: rsk в Декември 01, 2011, 12:43:53
гранатата е много грозна отзад
Титла: Re: Историята на "ВАЗ"
Публикувано от: Котков в Декември 01, 2011, 15:52:27
Жалко за 2107,беше един от най-готините и масови модели на ВАЗ...
Титла: Re: Историята на "ВАЗ"
Публикувано от: NikMar в Декември 02, 2011, 13:05:30
гранатата е много грозна отзад
Защо бе, като гледам каква "задница"  се вижда  >:D, пък и този светло син цвят й отива... O:-)
Титла: Re: Историята на "ВАЗ"
Публикувано от: krankenstein в Декември 02, 2011, 19:02:12
Да, ако върви в комплект със синята задница бих си взел една, особено на тая цена :))
Титла: Re: Историята на "ВАЗ"
Публикувано от: fulcrum в Декември 02, 2011, 19:31:35
Турска задница , че и турскосиня.......и аз , и аз! >:D
Титла: Re: Историята на "ВАЗ"
Публикувано от: kirkooo в Декември 07, 2011, 23:23:56
През 1967 е създаден съветско-италиански консорциум за производство на нов съветски автомобил. Той трябва да е копие на много модерния Фиат 124, печелил приза "Кола на Европа - 1966". През 1970 производството стартира. Автомобила носи името "Жигули", после променено на "Лада". До 1983 автомобила претърпява седем модификации, две от тях в комби вариант. Тогава стартира производството на новата "Самара". Фамилията на Самарата е допълнено от това на 110-ките след няколко години. Огромна популярност по света на марката носи джипа "Нива", първия съветски граждански автомобил за висока проходимост.

Първи в производство през 1970 влиза 2101, с двигател 1200 кубически сантиметра и с мощност 62 конски сили. Двигателят е предно разположен, надлъжно, окомплектован с четиристепенна скоростна кутия и задно предаване. Предните спирачки са дискови, задните барабанни. Този модел е без серво усилвател на спирачките. За времето си е много модерен и красив. На следващата година излиза и комби-версията 2102, със същия двигател. Оттук нататък всички модели до 2107 са модификации на 2101 "Жигули". Той има една модификация едно-към-едно 21011 с единствена разлика двигател, 1300 куб.см. с мощност 69 к.с. Следващия модел на завода е ВАЗ 2103 със двигателя 1500 куб.см и 77 к.с. мощност, изключително луксозна и пъргава за времето си кола. Негова модификация е ВАЗ-2106 с още по-мощен двигател 1600 куб.см. и 80 к.с мощност, още по луксозна версия, тези два модела са хитови, изключително харесвани и обичани. Днес е рядкост да се срещне запазен такъв модел, но ако видите ще разберете защо са били толкова популярни.
В каря на седемдесетте на миналия век в крак с плана за преизпълнение на петилетката е решено новите модели на ВАЗ да започнат да излизат от завода по-рано. Това е фамилията на петицата-автомобилите 2105, 2104 и 2107. Петичката е наследник на 2101, популярната "жигулка", в русия наричана и "копейка", тя не е кой знае колко комфортна. В двигателя е настъпила една важна промяна, задвижването на разпределителния вал вече е посредством назъбен ремък, а не верига, но странно защо това нововъведение не намира приложение в нито един друг двигател. Другите модели са комби версията на петицата 2104 и доста по луксозния 2107, с най-богата гама от двигатели и скоростни кутии от всички модели. Предлага се с 1300, 1500, 1600 а по-късно и икономичния 1200. Скоростните кутии са четири и петстепенни, а комфорта е несравним с никой друг модел Лада, седалките са анатомични и доста меки. Таблото е богато откъм уреди, с модерна форма и за пръв път със средни конзоли-въздуховоди на парното. Новите модели са снабдени и с нов карбуратор "Озон", с пневматично задвижване на втора дроселова клапа.Той е по-икономичен от стария Вебер. По-късно на тези три модела се поставя и карбуратор "Солекс", поставян и на фамилията Самара.

1966 г. се оказва твърде важна за много автолюбители, особено в СССР и Източна Европа. На 15 август съветското министерството на външната търговия подписва с италианския гигант "Фиат" договор за сътрудничеството в разработката на автомобил, проект за автомобилен завод и неговото изграждане.

Съвместната работа започва почти веднага. Решено е огромният комплекс, в който ще се сглобява новият съветски "народен" автомобил, да бъде изграден в град Ставропол-на-Волга, прекръстен още същата година на Толиати в чест на ръководителя на италианската комунистическа партия Палмиро Толиати, който взема и непосредствено участие в преговорите между СССР и "Фиат".

Заедно с изграждането на автозавода, градът се променя до неузнаваемост и бързо набъбва до 600 хил. жители, повечето от които по един или друг начин свързани със започващото производство на новия автомобил.

Съвсем скоро обаче идва въпросът как да бъде назован заводът. По това време на мода са всякакви абревиатури, понякога звучащи доста "екзотично". Аналогията с други съветски производители като ГАЗ, КрАЗ, МАЗ, в случая с Толиати явно не би довела до особено приятен за ухото резултат.

В официалните документи от това време се използва повече от конкретното наименование "Завод за производство на леки автомобили в гр. Толиати", което твърде много прилича на италианското Fabrica Italiana Automobili Torino (FIAT).

Именно италианците обаче в своите документи за краткост използват "Завода на Волга", което се харесва на руските им колеги и през 1967 новото съоръжение бива официално наречено Волжски автомобилен завод (ВАЗ).

След като благополучно е решен въпросът за наименованието на завода, идва ред и на "кръщаването" на новия автомобил.

"ВАЗ" в името си имат всички произведени в Толиати автомобили, но това е по-скоро техническа номенклатура, отколкото търговска марка, под която колите могат да се продават.

Наложително е да се избере наименование за първия модел ВАЗ 2101, който руснаците наричат на галено "копейка", а пък у нас автомобилът, будещ носталгични спомени, е далеч по-известен като "жигула".

През ноември 1968-а - годината, в която първите (все още не серийни) образци на новата кола са подложени на заводски изпитания, е обявен всесъюзен конкурс за избор на име.

Победителят, след събрани 54 838 предложения, и отсети от тях само 100, е почти трагично известен - "Жигули" - име, което чужденците трудно биха могли да запомнят, а какво остава да произнесат.

От всички представени наименования в крайна сметка били избрани осем, а един от конструкторите - А. М. Чорни, предложил още едно - "Жигули", което било и утвърдено от специалната държавна комисия...

През 1969 г. известното списание "За рулем" обаче разкрива колко благозвучно е името на новия автомобил, особено на фона на някои от другите предложения, стигнали до финала - Аргамак, Сокол, Гвоздика, Фиалка, Катюша, Руслан, Атаман, Искра, Аврора, Директивец, Перворожец, Новорожец, Мемориал, Мадонна, Юность, Мечта, Весна, Луч.

Както става обикновено, има и друго мнение, което принадлежи на един от инженерите от Толиати - Генадий Ляхов. По неговите думи, през февруари 1967 г. зам.-министърът на автомобилната промишленост на СССР и първи генерален директор на ВАЗ Виктор Поляков поставил на заместник-главния инженер Б.С. Поспелов задачата да измисли име на новия автомобил.

След два дни усърдни проучвания в библиотеката на НАМИ (Научно-изследователски автомобилен и автомоторен институт), Поспелов предлага осем варианта, към които Чорни добавя и своето "Жигули"...

Руснаците, макар и със закъснение, осъзнават, че с подобно име експортът едва ли ще върви особено.

"Жигули", "жиголо"... твърде лесно е да се обърка човек. А за унгарците "Жигули" звучи твърде близо до "щигули", чийто превод, казват, бил нецензурен.

Така от 1973 г. автомобилите на ВАЗ се наричат "Лада" - наименование, използвано в началото само за колите за износ, но след това навлязло и на вътрешния пазар.

Кой обаче е предложил именно това название, остава неизвестно. Едно е ясно - то е кратко, звучи добре и се произнася лесно.

В интерес на историческата истина - според официалната версия - названието "Лада" също е сред онези 100 предложения, стигнали до финала на всесъюзния конкурс.

"Жигули", разбира се, няма нищо общо с мъжки индивид, водещ неособено приемлив за обществото живот (gigolo, да речем, може елегантно да се преведе като "наемен партньор за танци"), а със Жигульовските възвишения, намиращи се в близост до Толиати, на които е кръстено и небезизвестното Жигульовское пиво...

От 7 септември 1970 г. автомобилите на ВАЗ официално носят името "Жигули". Рожденият им ден е на 19 април същата година, когато от конвейра в Толиати слизат първите шест екземпляра ВАЗ 2101.

От август започва масовото производство. Началният капацитет е по около 70 автомобила в смяна.

На 21 декември 1973 г. е произведен 1-милионният "ВАЗовски" автомобил, който обаче е от модела ВАЗ 2103 (Лада 1500). На 15 април 1974 г. от поточната линия слиза и 1-милионната "жигула".

През януари 1971 г. е официалната премиера на ВАЗ 2101 пред международна публика - на автосалона в белгийската столица Брюксел. През септември "Жигули" е представена едновременно на още четири международни автоизложения/панаири - в Лайпциг (ГДР), Бърно (Чехословакия), Загреб (Югославия) и Пловдив.

Във ВАЗ определено обичат да използват географски наименования за автомобилите, които произвеждат. Последният пример е Лада Самара - така се нарича областта, в която се намира гр. Толиати.

Характерно за тях е и желанието да дават предимно славянски имена: Лада е името на славянската богиня на красотата, дъщеря на бога създател Род и богинята Жива.

Следват имена на модели на "Лада" като Калина, Лайка, Нова ("петицата" (2105), произвеждана за износ, която някъде е известна и като Рива), Нива, Спутник, както в началото се нарича "Самара"-та...

Последният модел, който ОАО "Автоваз" подготвя , се нарича "Priora" - изписва се на латиница и има не славянски, а латински корен - същия, както и в названието на "Тойота Приус".

Не по-малко интересна е историята на емблемата на ладите. Проблемът възниква неочаквано - радиаторната решетка на автомобила е точно копие на тази от първообраза Фиат 124.

Логично обаче жигулите не могат да носят знака на Фиат, а съветски проект липсвал. Срокът изтичал, а до решение така и не се стигало. Идеята в крайна сметка идва от Москва - А.С. Декаленков представя стилизирано изображение на староруска лодка, която заедно с платното си формира буквата "В" (Волга, волжски, ВАЗ...) или "L" (Lada, ако желаете).

Проектът бил изпратен в Торино, тъй като се оказва, че емблемата не може да бъде изработена в Толиати. През януари 1970 г. италианците са готови с първите 30 мостри. Цялата партида обаче е бракувана, тъй като под стилизираното "В" вместо "Тольятти" било изписано "ТольRтти".

Още тогава тези 30-ина екземпляра стават обект на колекционерски интерес и придобиват доста висока стойност...

Не след дълго надписът "Тольятти", с който са емблемите на автомобилите, произведени през 1970 г., отпада, но стилизираното "В", макар и на няколко пъти променяно, остава и до днес.

Производството на модела ВАЗ 2101 е прекратено през 1984 г., а през 2000 г. след допитване до своите читатели сп. "За рулем" го обяви за най-добрия руски автомобил на XX в.

През 2004 г. от конвейера на ОАО "АвтоВАЗ" слезе 22-милионната "Лада" - екземпляр от модела "Лада 110" (21103).

 източник на информацията
http://www.ladaclub-bg.com
Титла: Re: Историята на "ВАЗ"
Публикувано от: koruderliev в Декември 08, 2011, 10:08:07
Да подкрепим колегата със снимки :)
http://classiccars.zonebg.com/Bulgarien/Konkretno/lada.html (http://classiccars.zonebg.com/Bulgarien/Konkretno/lada.html)
Титла: Re: Историята на "ВАЗ"
Публикувано от: немо в Януари 10, 2014, 23:10:05
Всъщност вие всички сте се объркали,историята на марката "ВАЗ" започва още преди 2-рата Световна Война,обаче това е информация достъпна само за КАТ  8))

(http://media.snimka.bg/s1/3062/032367189-big.jpg?r=0) (http://nemo72.snimka.bg/tuning/djanti.514377.32367189)]

Не съм сигурен,че точно тук е мястото(темата) да публикувам подобно нещо,но първо ме впечатли парадоксът с годината на производство,а после се замислих,че големият талон е един вид нотариален акт за притежание на движима собственост !!!А същата информация я има и на малкия талон....т.е. на никой не му е направило впечатление,че има "дървен камък"!!

п.п.Почитаемите модератори могат да преместят мнението по собствено усмотрение!
Титла: Re: Историята на "ВАЗ"
Публикувано от: Plamen Hinkov в Януари 11, 2014, 13:38:12
От номера на рамата би трябвало автомобила да е произведен през 1983 г.Но много често стават и технически и всякакаъв друг род "грешки". Аплодисменти за собственика на най-стария по документи автомобил от семейството на ВАЗ.             Поздрави.           
Титла: Re: Историята на "ВАЗ"
Публикувано от: krankenstein в Май 17, 2018, 13:45:44
Едно интересно и доста подробно сравнение на стартовият модел ВАЗ 2101 Жигули с неговия първообраз - Фиат 124
https://fakti.bg/avto/239986-fiat-124-sreshtu-vaz-2101
От снимките най-много ме впечатли хоризонталния Солекс във фиата, интересно ми е в Ловешкото ни производство с такива карбуратори ли са излизали?
Титла: Re: Историята на "ВАЗ"
Публикувано от: krankenstein в Ноември 09, 2018, 10:24:47
Съдейки по тегличите, видели са тежък селски или вилен живот.
Не стават за реекспорт до Германия.  :))

Жалко за кондицията на 1500 еС-а. Изглежда ми с немного масов при нея цвят.
Не е светлосинйо или средносинйо, нещо на тюркоаз мяза.
Може е и да бъркам де, да е изсветляло средносинйо, или сумрачното време да дава тоя зеленикав отенък.
Иначе е тотално заминала, даже отзад е с присадена някаква Жигулова броня, ако не греша.
На табелката отзад пише Жигули, т.е. навярно е произведена навремето за местния съветски пазар и внесена у нас вторично. Бронята е от 2103, не е ясно дали тя е присадена или стоповете от 2106, понеже и лайсната отстрани не завършва с характерните за 06 странична емблема или светлоотразител.
Титла: Re: Историята на "ВАЗ"
Публикувано от: m_g в Ноември 09, 2018, 11:58:35
Мите, знак Жигули в този вариант по принцип се поставя на 2103 за съветския пазар. Съвсем отделен въпрос е, че тия табелки масово се крадяха, и в магазина се продават всякакви варианти - аз лично имам няколко интересни надписа за съветския пазар, макар че на нашия пишеше LADA 1600/ 1500S съответно. На най-ранните 21061 има и надписи LADA 1500SL.
Като я гледам, тая е късна 21061 най-вероятно. 1600 спират да се внасят 1981 или 1982г и с това купе остават само 1500S.
На купето 2106 от 87г, ако се не лъжа, няма емблемки на задните калници. Преди емблемките са слагани светлоотразители - червени или оранжеви в зависимост от модела - 21061 или 2106. Разликата я страничните лайсни на късните 2106 е в наличието на пластмасови черни тапички в края, както тук. На 2103 края на лайсните си е метален.
Плюс на късните 2106 или в нашия случай 21061 - лайсните на прага са пластмасови и няма лайсни на арките. Тази е явно на оригинална боя, може би дори и внесена в началото на демокрацията. Може и да е 1300SL варианта - с двигател 1300 верига модел 21011. Такива масово са се продавали при разпада на СССР предвид недостига на двигатели 2106, заради паралелния им монтаж на Алеко 2141 и Нива 2121, на Лада 21074 и т.н. Та за най-старото купе 2106 най-често няма мотор 2106, а е с 2103 или 21011.
Бронята е 2103, след като нейната най-вероятно е изгнила. Маска и стопове 06 да се сложат на 03 предполага смяна на цялата задница - никога не съм виждал чак такова преправяне, по често при кърпене на тройка слагат калници 2106, или решетка 2106. 
Титла: Re: Историята на "ВАЗ"
Публикувано от: fifo в Ноември 09, 2018, 13:45:47
SPAM
Много се кефя да чета истински компетентни мнения
Титла: Re: Историята на "ВАЗ"
Публикувано от: krankenstein в Ноември 09, 2018, 14:40:22
Наистина браво на Момчил, че ни просветли така подробно за историята и особеностите на тези модели по повод снимката на горката ладичка, отиваща най-вероятно за капачки... само не разбрах как от такова далечно разстояние успя да различи, че лайсните й завършват с пластмасови тапички ::)
Титла: Re: Историята на "ВАЗ"
Публикувано от: joro-120L в Ноември 09, 2018, 22:50:14
На табелката отзад пише Жигули, т.е. навярно е произведена навремето за местния съветски пазар и внесена у нас вторично. Бронята е от 2103, не е ясно дали тя е присадена или стоповете от 2106, понеже и лайсната отстрани не завършва с характерните за 06 странична емблема или светлоотразител.

Първите ВАЗ 2103 от Мототехника бяха с надпис Жигули. На задната маска имаха квадратна ламаринена подложка, явно за съветска рег. табела. Залагам на 2103 със сменени стопове/маска/
Мога да се пробвам и да позная трасето.
Пътят е Хасково-Пловдив. Село Върбица. Посоката е Пв.
Титла: Re: Историята на "ВАЗ"
Публикувано от: michev в Ноември 09, 2018, 23:04:19
Абсолютно точно! Нали с Жорката сме по-големи, та и аз ги помня. Може би първата 2103 в града бе на съсед, купена от "Мототехника" Шумен, бяла с надпис "Жигули" отзад, и едни специфични прорези на предната престилка, които с по-късните модели изчезнаха.
Титла: Re: Историята на "ВАЗ"
Публикувано от: joro-120L в Ноември 09, 2018, 23:16:16
Първи братовчед на баща ми имаше такава. Аз съм бил в детската градина тогава, НО я помня! Даже съм се возил в нея.
Беше един особен светъл цвят - нещо бежово-зеленикаво. Началото на 70те. Чисто нова. С правоъгълен накрайник на ауспуха/ако това има някакво значение/. Не знам дали е било само за този ранния модел.

п.п. е това е 1/1

(https://pichost.name/images/2018/11/09/4666469a73c3d7cd9fa3ad4.jpg)

(https://pichost.name/images/2018/11/09/466647203cea7e0a28237e2.jpg)
Титла: Re: Историята на "ВАЗ"
Публикувано от: USfan в Ноември 09, 2018, 23:53:11
SPAM
Много се кефя да чета истински компетентни мнения

Така е, дълбочината на Лада познанията на Момчил и Ники ме изумява, и на другите колеги също. :)
Но, добре че бях аз да почна дискусията, хаха, а и колегата да качи интересните снимки. 

Що се касае за нюансите по промените на лайстните и оборудването, лаически отстрани бих заключил /просто само доколкото ги помня последните у нас доставени в Мототехника, а и в Кореком, той накрая след 1990 год стана-Софком на име/ 1500 еС-ки, че с това опростяване и обедняване дори на експортните бройки, ми беше тъжно да гледам, как се саморуинират тия преди хубави Лади.

Това поне което се сещам, Момчил или другите да ме поправят, където греша, е че освен всичко гореописано от него, корите на вратите на 21061 след 1990 год. станаха само прости винилови щанцовки, без комбото преди с плюш и винил, а по таблото изчезна дървеното фолио, както и 1-2 хром лайстни около него.
Кормилата престанаха да са старите бакелитови филигранни чудесии, ами сложиха гумените дебели от 2107 гевреци.
Също и старите ниски седалки с регулируеми подглавници, отстъпиха на по-нови модели седалки с висок гръб от 2107.

Не знам точно кои от тия сега изброени промени, дойдоха примерно в 1989, и кои в 1990, и 1991, а може би и чак в 1992, но накрая Ладите 21061 вече бяха бледа сянка на прецизността, елегантността и интересността им на интериорите им, каквито имаха поне до средата на 80-те години още.
Титла: Re: Историята на "ВАЗ"
Публикувано от: dan4oteto в Ноември 10, 2018, 01:05:04
Като отворихте темата за тези Лада/Жигули, ето какво ми изпадна тази вечер от нета ... интересна вариация и вероятно експортен модел ...

(https://pichost.name/images/2018/11/10/45704879_2103900742975306_1926877149671718912_o2232cbfa63f796fa.jpg)
Титла: Re: Историята на "ВАЗ"
Публикувано от: USfan в Ноември 18, 2019, 09:39:46
Много готина реклама.
Покрай тоя с мустаците и както и двамата с дамата са чернокоси, приличат да са от присъединените едно време арменски, грузински, и прочее републики. Та може рекламата да е насочена към експорт в страни с мургавелковци, като разни страни от Карибския басейн.

А замислих се, дали е имало Жигулита 01 и 02, с изцяло червени салони /стандартна материя, да го кажем- винил/, както авторката на тая статия твърди, че им е била семейната кола от нова.
Виждал съм, естествено, 2101 със бежав, кафяв, и черен винил салони, може и сиви да е и имало.
Но по тертипа на Мускалите, Жиги с червен или бордо винилови салони, не съм виждал.

Виждал съм обаче Лада 2103 с бордо салон, който обаче при тях е комбинация на винил и плат в същия цвят.
И пак по тая логика, дали някое знае или е виждал, имало ли е Лади от тези с изцяло плат салоните, като 2106, 21061, и 2107, със салони с червен/бордо плат.

Ето статията с твърденията за червен салон на Жигата.

https://www.flagman.bg/article/168341
Титла: Re: Историята на "ВАЗ"
Публикувано от: USfan в Юни 02, 2020, 12:42:32
Подходящ момент за показване качеството на изработка на ключалката на багажника, и бързото безпроблемно палене на автомобила, особено в тежките условия :)) на слънчево сухо време с около 20 градуса температура, е визитата на президента Путин, и отразяването и от целокупното журналистическо множество.

Клипа е отреди 5 години, от премиерата на новия тогава модел- Гранта.

&fbclid=IwAR31iS-yWF-0M0z_vMeiZg91RDd7E5i47nPQKhFLCbIvlwSdau57gYJZpKo
Титла: Re: Историята на "ВАЗ"
Публикувано от: krankenstein в Юли 01, 2020, 16:27:57
Едно интересно сравнение, включващо и част от историята за създаването на заводите ВАЗ и ФСО. Взаимствано е от Фейсбук страничката на Лада клуб, като преводът е малко кофти на места, но лично аз научих интересни и неизвестни за мен подробности - заслужава да се прочете.

https://www.facebook.com/groups/ladaclubbulgaria/permalink/3022111007865119/
(https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/82343961_3066635073443528_1601114422744217466_n.jpg?_nc_cat=103&_nc_sid=07e735&_nc_ohc=e5akWQPJcPkAX8IkimN&_nc_ht=scontent-sof1-1.xx&oh=46c4855249b2be5bc47ec95b4431cb39&oe=5F21F212)

Снимка: Адам Микула / Auto Świat

Полски Fiat 125p 1500 срещу Lada 1500 - толкова сходни, но толкова различни
Вечни съперници: полски Фиат и съветска Лада. Този дует ясно показва как да изградите два напълно различни автомобила от подобни компоненти.

През 1965 г. в СССР са произведени 200 000. леки автомобили годишно. Благодарение на споразумението с Fiat през 1972 г. той вече е бил 1,2 милиона. За сравнение: във FSO през 1965 г. са произведени 27,5 хиляди. автомобили, а през 1972 г. - 94,5 хил
Началото на производството на полския Fiat 125p струва 2,76 милиарда PLN и 32,5 милиона щатски долара.
Производството на Łady 1500 / WAZ-a 2103 приключи през 1984 г.
Виторио Валета обаче имаше ръководител на бизнеса. Без да навлиза в предвоенните (и още по-малко военни) подробности от биографията си, от 1946 г. Валета служи като главен шеф на Фиат. След италианския икономически бум от края на 50-те и 60-те години на миналия век, интелигентният мениджър бързо разбра, че вътрешният пазар няма да осигури сигурно бъдеще за компанията в Торино. Трябваше да се съсредоточи върху разширяването и износаС изключение на това, че други западноевропейски страни също имаха своите марки и фабрики за автомобили, а митата позволяват защитата на производителите (което с нетърпение се използва). И така, какъв беше изходът от ситуацията? Поради географската близост и предишния опит на групата, очите на Валета бяха насочени към ... Източна Европа. Чакай малко, ами желязната завеса? А студената война? Как може италианската група да започне да прави бизнес с комунистите? Е, когато влязат големи пари, идеологията отива на заден план. Освен това, да не забравяме, че именно в следвоенна Италия най-голямата комунистическа партия действаше извън Източния блок, чиито представители имаха "официални" контакти със съветските другари.

Вечни съперници: полски Фиат и съветска Лада. Това дует ясно показва като с подобни компоненти можете да изградите два напълно различни автомобила.
Коя друга нация би направила бизнес с Изтока, ако не с италианци? Освен това посоката не беше непозната за италианците. Още преди Втората световна война Фиат оперира в Полша (сглобяване и производство на, наред с други, Фиат 508), а през 1932 г. италианските компании помагат за изграждането на първия завод за производство на подвижни лагери в Съветска Русия. След войната южняците също се справят добре - въпреки че договорът от 1948 г. за изграждането на Fiat 1400 на FSO е нарушен, но три години по-късно Югославия подписва договор за сглобяването на този автомобил (а по-късно и на други модели). Pirelli също подписа търговско споразумение със съветското правителство през 50-те години.

Тогава дойде време за голям договор с Полша (декември 1965 г.) и накрая още по-голям - със Съветския съюз (август 1966 г.). В резултат на тези споразумения от ноември 1967 г. полският Fiat 125p започва да се търкаля от лентите на FSO. В случая с руснаците тя беше по-сложна, тъй като освен лиценз за производство на семейството на леки автомобили, договорът предвиждаше и строителството от нулата на фабрика в Ставропол (която от 1964 г. в чест на Палмир Тоглиати, председател на италианската комунистическа партия, беше кръстена на неговото име). Кредитът, отпуснат от банките за извършване на тази инвестиция, беше толкова голям, че италианското правителство, което предостави гаранцията, трябваше да измени закона за бюджета! Първоначалните разходи за изграждането на централата бяха оценени на 642 милиона долара, от които 247 милиона за покупки в Италия и около 55 милиона за машини, включително САЩ, Франция, Англия, Белгия, Швейцария и Германия.тук възникна проблем, защото Сенатът на САЩ не се съгласи да пазарува в Съединените щати. Италианците обаче също намериха начин: Фиат купи устройството и след това го продаде на руснаците. Американците спасиха лицата си (защото е малко вероятно да знаят какво се случва), а италианците можеха гордо да копнеят за сключването на "договора на века". Първият автомобил, който е произведен там през 1970 г., е WAZ 2101, т.е. Fiat 124, но той претърпя няколко промени, като го адаптира към съветските условия на работа. Вторият, вече не еквивалентен в палитрата на Fiat, моделът от Togliatti беше WAZ 2103, който на експортните пазари беше наречен „Lada / Lada 1500“. Въпреки че често се смята, че 2103 е сестринският модел на Fiat 124S, и двата автомобила са разработени паралелно и макар че технически са почти идентични, отвън те са малко по-различни.

Olive Fiat (боя с код L57) е произведен през 1977 г., поради което колата вече няма накланящи се триъгълни прозорци (така наречените флейтни машини). От този момент започна процесът на обедняване на автомобила и влошаване на качеството му, достигнал своя апогей в началото на 80-те години
Първите "три" се появяват през 1972 година. Ето отклонение: първоначално италианците предложиха на руснаците, че второто, по-луксозно превозно средство за тях е Фиат 125, но те поискаха кола с по-голяма взаимозаменяемост на компонентите с основния модел 2101. В Полша през 70-те и двата автомобила бяха считани за почти луксозни, достъпни само за няколко - в сравнение с по-голямата част от превозните средства по полските пътища по онова време (Варшава, Сирена плюс следвоенни автомобили от Източния блок и няколко западни), това не бива да изненадва никого. И макар в много отношения двете конструкции да са много сходни помежду си (надлъжно разположен 4-цилиндров двигател, задно задвижване, твърд мост, както и идентичен пакет от покрив и врати), Lada и Polski Fiat са перфектен пример за това колко малък е той като цяло Промените в дизайна влияят на възприятието и комфорта при използване на автомобила.

Най-голямата разлика между превозните средства са двигателите. Въпреки че и двата двигателя имат почти идентична мощност и сходен капацитет, именно характеристиките на силовите агрегати са най-влияещите върху цялостното възприятие на превозните средства. Много по-модерен мотор се използва в Lada - с горен разпределителен вал и 5 опори на коляновия вал (Fiat има вал в блока и само 3 лагера на основния вал). Благодарение на това работата му е по-културна - въпреки че „бандата“ на здрав и добре настроен 125p двигател има своя чар, трябва да признаем, че този от Lada звучи по-компактно и чисто.

Ситуацията се променя с по-висока скорост. - Над 3000 Лада става по-силен от Фиат - твърди Пьотр Фурман, собственикът и на двата автомобила, представени на снимките. - Това е ефектът на дълга верига за синхронизация. При коли с голям пробег е още по-лошо. Стандартното заглушаване на маската не помага много. Двигателят на Lada също е по-нетърпелив да се върти на оборотите и по-нетърпеливо реагира на газ, което - което не бива да се скрива - насърчава по-честото използване на неговите възможности. По отношение на разхода на гориво и двата автомобила представляват почти едно и също ниво (т.е. около 8 l / 100 km на пътя и "диша" в града), въпреки че 2103 е малко по-икономичен. Тук обаче трябва да се отбележи, че 5-степенна скоростна кутия от модела 2107 беше използвана за предаване на мощност в Lada, което накара колата да пуши малко по-малко по маршрута и между другото е много по-тиха. - Докато при 4-степенната трансмисия на Fiat изобщо не ме притеснява, Lada с „петицата“ се представя много по-добре - обобщава Piotr.

Световната премиера на Lada 1500 (WAZ 2103) се състоя с гръм в автомобилния салон в ... Ню Йорк през януари 1973 г. В края на 1975г
се появи моделът 2106, с 1.6 двигателя.
Когато и двете коли паркират една до друга, веднага става ясно, че Lada е автомобил малко по-малък от Fiat. Междуосието е 82 мм по-късо, 110 мм дължина, 19 мм ширина и 52 мм височина. Широчината на коловоза в съветското превозно средство обаче е по-голяма - отпред с 67 мм, отзад с 46 мм. Как се превежда това в простора на кабината? Чрез съкращаване на задната седалка, по-късото междуосие може да бъде леко компенсирано, но за по-дълго возене вероятно бихме избрали 125p задна седалка - добре, освен ако не пътуваме в горещ ден.

В нашия Фиат цели фотьойли са изработени от дермална лепкава към тялото, в Lada средните елементи са от материал. Освен това други разлики са практически незабележими. Интериорът е различен, особено таблото за управление. Във Fiat той е проектиран от бъдещата слава на дизайна Уолтър де Силва (който по-късно създаде, наред с други, новаторската Alfa Romeo 156), но според нас стилистът можеше да се справи по-добре. И въпреки че Фиат е близо до сърцето ни, в това поле Лада ... го разнася по раменете. И по отношение както на стил, така и на изпълнение. Общият елемент е почти идентичен волан, но приликите всъщност свършват дотук.Пет дамски кръгли часовници срещу термометър на Фиат - не става дума дори за дизайн, а за обикновената прозрачност на индикаторите и тук 125p за съжаление изостава. Както в първите фияси от Żerań, запалването в Lada е разположено от лявата страна на кормилната колона. При колите с FSO това се дължеше на скоростния лост от дясната страна на волана, в Лада, който зъбната кутия винаги беше в пода, най-вероятно наследството на ... зет Фиатс и не се знае защо руснаците не са го сменили. Въпреки това, можете бързо да свикнете да стартирате автомобила с лявата ръка.

При изключен двигател можете да чуете отметка на часовника в центъра на тирето. Кабината на Lada е направена по-внимателно.
Сравнението на багажниците на колите също пада в полза на Lada. Не само багажникът на съветската кола е с 40 литра по-голям, но и е напълно затворен с пластмасови капаци, които лесно могат да се поддържат чисти. Единственият минус е доста тясното пространство на багажника: от дясната страна има резервоар за гориво (в 125p е под пода), а отляво - резервно колело. При Фиат кладенецът с резервни колела е разположен в долната част на багажника (което от своя страна го прави доста плитък), а отстрани са оставени малки пространства за малки неща. Горко на онзи, който случайно постави там, например по-големи, незащитени инструменти - при завиване предметите могат да се движат и да повредят задните калници отвътре, които не са защитени по никакъв начин. Обшивката е само на пода на багажника.

Има разлики и при шофирането на автомобили. Корпусът на Fiat по време на по-бързо завиване се накланя по-силно отстрани, докато надлъжните пружини отзад се представят по-добре при пълно натоварване - Lada със спирални пружини в това отношение е по-деликатна. Бяхме малко изненадани и от сковаността на съветската кола. - Това отчасти е ефектът от използването на по-твърди амортисьори от фабричните - разкрива собственикът. По-голямата ширина на пистата означава, че Lada 2103 също е по-стабилна в ъглите, но кормилната система и особено силата, необходима за нейното управление, ни харесаха повече при Fiat.Има разлики и при шофирането на автомобили. Корпусът на Fiat по време на по-бързо завиване се накланя по-силно отстрани, докато надлъжните пружини отзад се представят по-добре при пълно натоварване - Lada със спирални пружини в това отношение е по-деликатна. Бяхме малко изненадани и от сковаността на съветската кола. - Това отчасти е ефектът от използването на по-твърди амортисьори от фабричните - разкрива собственикът. По-голямата ширина на пистата означава, че Lada 2103 също е по-стабилна в ъглите, но кормилната система и особено силата, необходима за нейното управление, ни харесаха повече при Fiat.

Подобно на идентичния механизъм (червячна предавка), но разликата е значителна. И двата автомобила имат дискови спирачки отпред (шублерите са дори с двойно бутало!), Разликите започват отзад: Фиат има дискове, Lada - барабани. Подобно решение би могло да предположи, че системата на Фиат ще бъде по-ефективна, но това не е вярно. Ефективността на спирачките е много подобна и чрез натискане на педала през 2103 г. дори имаме впечатление, че системата работи по-бързо и по-силно. Към това се добавя и проблемът с спомагателната (ръчна) спирачка, т.е. полската пета на Fiat Achilles, тъй като тя работи по-малко добре, отколкото в Lada и освен това е по-предразположена към повреди (особено ако водачът избягва да я използва).

Скоростомерът на колана не е заменен на 125p от часовниците до края на производството през 1988г.
След модернизацията на Fiat през 1975 г. се появява тахометер и облегалки за глава.
Според нас Сърцето бие за полския Фиат, но няколко часа шофиране на Lad доведоха до това, че тази съветска кола в крайна сметка печели нашето сравнение. Разбира се, както винаги, ние ви насърчаваме да прецените себе си и да изберете своя победител. Още повече, че разликите в точките изобщо не са големи (в нито един от оценените критерии не е надвишавал 2 точки).Дори много по-модерен двигател в Lada има своите недостатъци (звучи по-хубаво на празен ход, по-късно става шумно), а закупуването на хубава кола може да се окаже малко по-скъпо и сложно поради по-ниската популярност. За да изтрием сълзите на феновете на автомобила от FSO: сравнявайки несъразмерните разходи за пускане и на двата автомобила в производство, изобщо не сме сигурни дали изборът на руснаци е бил по-добър.
Титла: Re: Историята на "ВАЗ"
Публикувано от: 5 GTT в Юли 29, 2020, 16:08:48


Но по тертипа на Мускалите, Жиги с червен или бордо винилови салони, не съм виждал.

Ето статията с твърденията за червен салон на Жигата.

https://www.flagman.bg/article/168341

Виждал съм тъмно синя Жигула с червен салон. Днес попаднах на тази обява на жигула с червен салон.

https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?act=4&adv=11564598374339204&slink=gd6hiw
Титла: Re: Историята на "ВАЗ"
Публикувано от: РумбатаБс в Октомври 24, 2022, 20:44:27
Кому нужен етот комфорт
Титла: Re: Историята на "ВАЗ"
Публикувано от: Acropolis 1800 в Декември 22, 2022, 14:38:28
Здравейте,
Може ли някой знаещ да хвърли светлина относно това защо любимият на доста руснаци и българи ВАЗ 2103 прилича толкова много на Сеат 1430? Дали  и ВАЗа и Сеата са интерпретации на Фиат 124 Специал или пък братушките направо са прекопирали Сеатчето?

Това е Сеат 1430
(https://pichost.name/images/2022/12/22/cca6fcc82553bcaa0c9d2d295d8b0060.jpg) (https://pichost.name/image/7kT8f)
(https://pichost.name/images/2022/12/22/dfd02fde3bab18cf0e183ec54063e710.md.jpg) (https://pichost.name/image/7kFQm)
(https://pichost.name/images/2022/12/22/962280efb955e3ac20a5fbfd3d240d43.md.jpg) (https://pichost.name/image/7krRb)
(https://pichost.name/images/2022/12/22/0a6b403de71194054c45bf8d4afee37b.md.jpg) (https://pichost.name/image/7klT8)

Това е ВАЗ 2103
(https://pichost.name/images/2022/12/22/5adb18d350500c3a2571c85acb5023e7.md.jpg) (https://pichost.name/image/7kMHe)
(https://pichost.name/images/2022/12/22/bc3723eea0d25031216354fba8fa0489.md.jpg) (https://pichost.name/image/7k8Vl)
(https://pichost.name/images/2022/12/22/ce22f3b887ed00b094f0f269fa6766c6.md.jpg) (https://pichost.name/image/7ka1H)

Това е Фиат 124 Специал
(https://pichost.name/images/2022/12/22/65932c8e5bdc93fa92131f581805bc43.md.jpg) (https://pichost.name/image/7kxKL)
(https://pichost.name/images/2022/12/22/c51099d268b7c10fb6b827434479c796.md.jpg) (https://pichost.name/image/7kkio)

Сега, ясно, че ВАза има редица промени и "подобрения", но поразително прилича на Сеат 1430 външно...
Титла: Re: Историята на "ВАЗ"
Публикувано от: tenio hf в Декември 22, 2022, 15:32:49
Първообраза е Фиат.
До началото на 80-те години, всички модели произвеждани от Сеат са технологични близнаци на Фиат.
През 83 или 84, контролния пакет на Сеат вече са собственост на Волксваген, и ако не се лъжа първия
автомобил, който е слезнал от поточните линии в Испания под контрола на немците е прочутия Сеат Ибиса.
За Ваз-а, мога да кажа, че руснаците винаги са ползвали ноу-хау от Фиат още с основаването на завода "Толиати".
Фиат 124 седан и последващите му модификации са пренесени едно към едно във ВАЗ 2101.
В случая 2103  е копие на ФИАТ, а не на СЕАТ.
Титла: Re: Историята на "ВАЗ"
Публикувано от: РумбатаБс в Февруари 24, 2023, 18:34:35
Титла: Re: Историята на "ВАЗ"
Публикувано от: USfan в Ноември 18, 2023, 18:14:00
Макар и силно преправени с Пежо-Талбот мотори, блокажи на мостовете, удължено междуосие, и след 1986 година, вече и с изцяло карбонови външни панели, пусканите от 1982 до 1987 години, от Лада-вносителя във Франция Жан-Жак Пош, Дакарски Ниви заслужават вниманието на всеки почитател на рали-спортовете, както и на интересуващите се от историята на тази марка.

Това, понеже от една страна, тия Лади Ниви наследяват традицията на Москвичите на добри класирания в маратонските ралита, над десетилетие по-късно.
А от друга, пък тези рейсинг-джипки са били и предвестник и на поредицата бляскави победи на Камаз пак в Дакар, но 2-3 десетилетия по-късно.

https://www.scribd.com/doc/63771547/Lada-Niva-Dakar-Preparation-Part2

https://www.motor-lifestyle.com/4x4/lada-niva-4x4-paris-dakar-rallye-dakhla-rallye-2019/

Всичките тия пускали се в Дакар версии Ниви, карани тогава в отбора на Пош все се от добри ралипилоти /с водеща фигура, че голямата звезда на Ф1 през 70-те, и много кратен победител в състезанията по издържливост- Джаки Икс/, ги има и на моделчета правени.

https://gaffe.eu/en/the-lada-niva-poch-story/