Classic Car Bulgaria

Автомобили => На изток от Желязната завеса => Исторически бележки за Социалистически автомобили => Темата е започната от: engineer в Юни 27, 2013, 22:54:14

Титла: Москвич 408 - история на модела
Публикувано от: engineer в Юни 27, 2013, 22:54:14
“Запознайте се с новия Москвич!”

Това заглавие от началната страница на списанието “За рулем” са могли да прочетат стоящите на опашка пред павилионите на “Союзпечат” в слънчевото утро на 17 Октомври 1964 г. Целият десети брой на единственото популярно съветско автомобилно списание е посветен на новия автомобил, чието производство стартира същата година в Московския завод за малолитражни автомобили (МЗМА). Броят е разграбен за броени часове, екземплярите се предавали от ръка на ръка, а статиите се зачитали със затаен дъх.
Но нека се върнем назад във времето - работата над създаването на новия “Москвич” започва през далечната 1959 г. Преди всичко радикално е преразгледана каросерията на модела 402 (след модернизация на двигателя същия носи означение 407), в резултат на което визията на новия автомобил е значително по-стилна. Зрително колата изглежда по-издължена, причината за което се крие в различните размери на колесните арки и значителното количество на плавни, падащи надолу в задната част линии. Съществува вариант на оформление на предната част с четири кръгли фара, вместо с два, което придава на автомобила солиден вид. Трябва да се отбележи, че тези модели са били предназначени единствено за експорт извън границите на бившия СССР. Вътрешността на автомобила е подчинена изцяло на съветския “аерокосмически” дизайн. Централно място на арматурното табло заема километража и уредите, позволяващи да се контролират всички основни параметри на двигателя. Дълбоко в центъра на волана се намира заводската емблема, променяна четири пъти през годините на производство. Лостът за превключване на скоростите се намира на кормилната колонка и оттук следствието – цяла предна седалка (само на автомобилите до 1967г.). Салонът изглежда доста просторен, благодарение на удачните цветови решения, въпреки това пътниците отзад са ограничени в мястото. Огромните панорамни стъкла отпред и отзад, и тънките колонки способстват за отличната видимост.
Конструкцията на мотора ни отвежда назад във времето – разпределителен вал в блока, задвижван от текстолитно зъбно колело с наклонени зъби, чугунен блок, триопорен колянов вал. От своя страна направените тогава нововъведения - нов смукателен колектор и двукамерен карбуратор, позволяват при непроменен работен обем мощността да се увеличи до 50 к.с. при 4750 об/мин и съответно 55 к.с. за експортните модели (с индекс “Э” в маркировката на двигателя). Оттук расте и максималната скорост, която вече е 120 км/ч, а ускорението до заветните 100 км/ч “Москвич-408” преодолява за по-малко от половин минута: само за 29 секунди. Експлоатационният разход на гориво възлиза от 8 до 10 л на 100 км път. Москвич 408 може да се похвали и с ново задвижване за превключване на скоростите, усъвършенствано окачване на предните колела и спирачки с автоматична регулировка на хлабината. Инженерите променят и конструкцията на педалите, които стават висящи, като на всички съвременни автомобили, а предния капак вече е окачен на панти в предната си част. Така е било по-безопасно, и естествено неудобно за ремонт. И накрая – започва оборудване на автомобилите с 13 цолови гуми, вместо досегашните 14 цолови. Намаленият размер на колелата допринася за понижаване височината на автомобила на 1 м и 48 см, а оттам и до по-нисък център на тежестта.
Дилърите на “Москвич” (във Финландия – Konela, в Белгия – Scaldia) самостоятелно започват монтажа на хидровакуумни усилватели на спирачките, но серийно това започва едва през 1969 г. при модела “412”. Любопитно е, че в капстраните автомобила се продава под марката Elite 1360 – за него се изготвя стилистична емблема от неръждаема стомана. По инициатива на дилърите са монтирани и различни атрибути, например, вентилационни решетки на задните колонки, допълнителни задни хромирани детайли в масивни метални корпуси.
Трябва да се отбележи, че от декември 1962 до юли 1965 г. завода произвежда преходния модел “Москвич-403” в модификации седан, универсал (комби) и фургон. Тези автомобили запазват непроменена външността на 407, но се комплектоват с агрегат и възли от новия модел – 408.
Новият модел 408 е показан на международното изложение в Лондон през 1965 г., където удачната за времето си конструкция предизвиква интерес, в резултат на което през 1968 г. 55% от производството на МЗМА е продадено извън пределите на тогавашния СССР. Клиентите са привлечени от дизайна на автомобила с ефектните мини преки на задните калници в стил Cadillac. Естествено да не забравяме, че автомобилите за износ са били с форсирани двигатели и допълнителни декоративни елементи, и не на последно място са преминавали през повишен контрол на качеството.
Сигурно на малко хора е известно, че през 1964 г. в качеството си на експериментални образци са произведени два прототипа “Москвич-Турист” с открита двуврата каросерия и 2+2 места, комплектована с твърд демонтируем таван. Въпроса за повишаване устойчивостта на откритата каросерия срещу усукване е решен като просто е заварена Х-образна метална конструкция към стандартното шаси. Един от прототипите е оборудван с експериментална система за електронно впръскване на горивото ЦНИТА. За съжаление разработките са потънали в забрава – партията е решила, че на съветския човек, колективист по натура, не му е необходимо да се вози на автомобил за егоисти.
Заедно с базовия модел седан през 1967 г. започва производството на модификациите универсал(комби) “Москвич-426” и товарен фургон “Москвич-433”.
По-късно през 1969 г. моделът “408”, заедно с “412” претърпява модернизация
“Москвич-408” е произвеждан плътно до декември 1975 г.
Титла: Re: Москвич 408 - история на модела
Публикувано от: michev в Юни 27, 2013, 23:45:16
Лека корекция ако може, броя е ноемврийския за 1964-та, и са отделени само 2 страници за модела.В техническата информация също има неточност - пише че се минава на 13 цолови колела, вместо 14, а реално предходния модел 403 е 15 цолов, 407, 402 също.За по-заинтересованите и разбиращи руски прилагам линк към броя в пълен обем - http://www.zr.ru/archive/zr/1964/11
Титла: Re: Москвич 408 - история на модела
Публикувано от: Caxo в Юни 30, 2013, 23:25:25
Не знам дали тук е мястото да питам...ама някой има ли информация за  408СЭ ХХХХХХ номер на двигател ?
Титла: Re: Москвич 408 - история на модела
Публикувано от: michev в Юли 01, 2013, 19:37:54
Какъв е този двигател, че нещо не разбрах въпроса?
Титла: Re: Москвич 408 - история на модела
Публикувано от: Caxo в Юли 01, 2013, 20:22:08
Двигатела е на тази 4фарка от аватара ми. До колкото става ясно от текста 408 ХХХХХХ е номера на двигателя на "осмаците" за Русия 50к.с., а 408Э ХХХХХХ е номера за експортните версии 55к.с. Моя е 408СЭ ХХХХХХ и ми беше интересно дали това "Съ" означава нещо :)
Титла: Re: Москвич 408 - история на модела
Публикувано от: m_g в Юли 01, 2013, 21:09:48
Аз в момента разглеждам ремонтното ръководство на 408, писано от колектив на завода-производител, както и инструкцията за експлоатация, писана в същия този завод. От двете книги става ясно, че степента на сгъстяване на всичките 408 е 7, а мощността на двигателя е 50к.с. по ГОСТ или 55 по САЕ при 4750 об/мин. Просто и ясно - по САЕ се мери мощността бруто - без динамо, водна помпа, ауспух, въздушен филтър. Няма дефорсирани осмици - всичките са с еднаква степен на сгъстяване. "Э" може единствено да подсказва за по-високо качество на изработката и за по-строг контрол на качеството. Така че - според мен текстът горе е превод от интернет, а в интернет се пишат не малко неверни неща. Аз вярвам единствено на заводската документация. Още повече, 408 е най-масовата кола в България от 60-те и началото на 70-те. За него няма тайни.
Титла: Re: Москвич 408 - история на модела
Публикувано от: engineer в Юли 01, 2013, 21:21:23
Момчил е прав, аз също прерових купищата литература у дома и не намерих да има конструктивна разлика в двигателите на руските и експортните 408-ци. Текста по-горе е наистина превод от статия в интернет и все още не съм се хванал да го доизпипам с фактите.
Приемам и забележките на michev, браво.
Титла: Re: Москвич 408 - история на модела
Публикувано от: m_g в Юли 01, 2013, 22:24:56
Аз пък със закъснение да кажа едно голямо "Благодаря" за превода, щото писанието ми по-горе изглежда критикарски, а не е това идеята. Да се преведе такъв текст не е никак лесно, нито бързо. Адмирации - дадена е в достъпен вид много ценна информация, която ще бъде от полза за всеки ентусиаст, който се захване с лекия автомобил Москвич 408... Четирифарият вариант винаги ми е харесвал и по едно време за едната бройка да си купя и аз...:)
Поздрави!
Титла: Re: Москвич 408 - история на модела
Публикувано от: USfan в Ноември 25, 2019, 20:49:51
Хм, оказва се, че Москвич в добрата стара Англия, е и имал не само в края на 60-те и началото на 70-те год. добри продажби, а и рали успехи, но и извън тормоза на прашните пътища и кал на Лондон-Сидни и Лондон-Мексико ралитата, пак с модела 412, се е представял и учудващо добре на затворени писти.

Но, внимание, и тук е разковничето, не срещу конкуренти в неговия кубиков, а в неговия ценови в Англия клас. А именно, на новите коли с цена до само 600 Паунда, вкл. ВаТ.
И така ето невероятната история на точковия краен победител в два класа и на двете отделни английски първенства за две поредни години- 1972 и 1974.

https://www.motorsportmagazine.com/archive/article/february-2002/73/car-came-cold?fbclid=IwAR2sLEmZ9C8tlKiWppePfjYjxYjoC5Kxmjub2sIjEV9-yf5pe9ahKRT1XtE

Основния Москвичов пистов пилот в Англия, и двукратен с него шампион в тия Кастрол и Бритакс спонсорирани туристически шампионати- Тони Ланфранчи, е бил много интересна фигура, така по тертипа на Джеймс Хънт /мадами, пиене, и в почивките между предните две основни занимания- състезателно каране  :)) /, и е имал в 60-те години активни участия и с едноместни болиди от Формулите- 1,2,3, Форд, и 5000.

https://www.motorsportmagazine.com/archive/article/december-2004/18/obituaries-tony-lanfranchi

Титла: Re: Москвич 408 - история на модела
Публикувано от: Caxo в Ноември 25, 2019, 23:20:40
До колкото си спомням , преди време бях чел, че на запад, къде точно, ще ви излъжа, са го наричали "съветския  уруд" Точно заради ниската си цена, в неговия ценови клас, Москвич 412, не е имал особена конкуренция.

П.П. Препрочетох горните постове и да ви кажа, нищо чудно да е имало версия с 55к.с. , ако правим аналогия с 412, за който също никъде нищо не пише, но вече се доказа, че съществува версия 80к.с. , а не 75к.с. и това мерено по един и същ стандарт !  Разпределителния вал е друг... и мисля, че няма никакви белези по които мотора да се познае.
Титла: Re: Москвич 408 - история на модела
Публикувано от: USfan в Ноември 26, 2019, 00:14:29
Ами аз са стандартно форсираните 12-ки отдавна още по соц време съм чел данни по нашата преса, че е 80 к.с. и по ГОСТ, и по нашенския ДИН.

Във всички случаи моите лични спомени от агресивно каране на 2140 нескопен /беше в 80-те години един служебен на един приятел/, бяха, че вървеше повече на реална динамика и ускорение, от новичката, но разработена Лада 1500 еС на баща ми, дето беше с 70 и няколко документни конски сили.

А за конкретните 3 броя състезателни английски Мускали, пише в статията, че по едно време по средатат на първия им сезон, в сервиза наедно англ. БМВ представителство, са ги закарали да им балансират и леко олекотят след пълно разглобяване моторите.
След сглобяването и фина настройки, и присаждане на някакъв друг карб, вече лесно вадели по поне 90 реални конски сили.
Титла: Re: Москвич 408 - история на модела
Публикувано от: krasi-mir в Ноември 27, 2019, 09:10:57
Като си говорим за Москвич в Англия

(http://pichost.name/images/2019/11/27/d43cbea3d6d7a32d06c367b2954d1dd5.md.jpg)

Този съм го снимал преди 6г. По него време съм го виждал многократно по улиците, т.е. караше се активно. После изчезна. Към днешна дата все още има МОТ, което означава, че все още е на пътя. Когато го гледах ми направи впечатление, че има пластмасови подкалници.
Титла: Re: Москвич 408 - история на модела
Публикувано от: Методи Кръстанов в Декември 18, 2019, 16:48:35
До колкото си спомням , преди време бях чел, че на запад, къде точно, ще ви излъжа, са го наричали "съветския  уруд" Точно заради ниската си цена, в неговия ценови клас, Москвич 412, не е имал особена конкуренция.

Малка поправка - англичаните го наричали "бързия урод" :) Причините са ясни - 412 си е 412 :)
Титла: Re: Москвич 408 - история на модела
Публикувано от: Котков в Декември 18, 2019, 22:39:05
Видео на колата от горната снимка. Модификация 427П
 
Титла: Re: Москвич 408 - история на модела
Публикувано от: победовод в Декември 21, 2019, 17:30:20
Собственикът на 15 съветски автомобила Ед, и този Москвич съответно , може да ги видите в още два репортажа:





Титла: Re: Москвич 408 - история на модела
Публикувано от: dino412 в Януари 01, 2020, 18:06:12






Титла: Re: Москвич 408 - история на модела
Публикувано от: USfan в Юли 16, 2023, 22:35:22
Ето представяне на един от няколкото соц. модела, за които поне в дадени години, не се чакаше никакъв ред за закупуване от ДСО Мототехника.
А именно- ИЖ 2125, който е първия сериен хечбек на руснаците.
Или ако използване заводското означение- лек автомобил товаро-пътнически с 5 врати.

https://autobild.bg/%d0%b8%d0%b6-2125-%d0%bf%d1%8a%d1%80%d0%b2%d0%b8%d1%8f%d1%82-%d1%81%d1%8a%d0%b2%d0%b5%d1%82%d1%81%d0%ba%d0%b8-%d1%85%d0%b5%d1%87%d0%b1%d0%b5%d0%ba/

Титла: Re: Москвич 408 - история на модела
Публикувано от: USfan в Октомври 16, 2023, 21:11:00
Тия дни по БГ Фейса се върти една глупост, че там на Маратон ралитата Лондон-Сидни в края на 60-те години, Москвич победил Порше, Бенц, Ситроен и прочее.
Разбира се, тия писания предизвикаха присмеха на по принцип не много начетената автоаудитория по Фейсбук автогрупите, но в тия *****твърдения има част истина, макар и не точно в смисъла, в който неграмотния и *************** автор, си представя.

Та, в първото издание на тоя Маратон от 1968 год, най-челно класирания Москвич завършва на 20-то място в Ген. класиране, но в сред първите 100 завършили коли има три Москвича, от отбора на Автоекспорт.
Тия останали три /стартират четири/ Москвича дърпат Автоекспорт доста напред в цененото също отборно класиране  /Тим Прайс/, и тогава в 1968 год, Мускалите са четвърти в това отборно класиране.

Ето долу във втория линк и официалните данни за отборните класирания в Лондон-Сидни маратона за 1968 год.
Там трите Москвича завършват състезанието /до Делхи са все още 4-те стартирали броя/, и в края му в Австралия, стигат до тази почетна 4-та позиция в отборното класиране, с под 2000 наказателни точки общо, за трите Москвич екипажа.

https://www.ewrc-results.com/final/15556-daily-express-london-sydney-marathon-1968/

https://www.ds23nz.com/resources/Reading/London_to_Sydney/69%20London%20To%20Sydney%20Marathon.pdf
Титла: Re: Москвич 408 - история на модела
Публикувано от: Методи Кръстанов в Октомври 17, 2023, 02:57:55
*********? ******? ******** ? И твоята информация не е напълно точна. Не завършват 100 коли. Завършват половината, като в различни източници има различни бройки. Завършват и четирите москвича, като доста западни марки отпадат. Отпадат точно разните му там бецове, поршета и прочие. Е някой от тях достигат до финала. Отборно класиране също е спорно. Едни източници го дават 2-ри, други 3-ти и 4-ти. Къде е истината незнам, но сервизното комби май също минава трасето, както си е обикновено натъпкано с части комби. А маратона Лондон Мексико през 1970г. ? Дето от 23 достигнали финала три са москвичи ? И завършват на 2, 3 и 4 място ? И освен това британските и другите коли са сервизирани по съответните колонии а москвичите  минават трасето почти без подръжка ? Да не говорим, че не са били специално подготвени за ралита а са били почти фабрични ? И да, мерцедеси, поршета и тем подобни са загубили от москвичите. Не казвам, че москвича е завършил първи, но е факт това което се върти по групите.  ********* твърдя, че камаз е непобедим в рали Дакар или е истина ?
Титла: Re: Москвич 408 - история на модела
Публикувано от: Speeder в Октомври 17, 2023, 10:18:28
Люси, Методи, нека избегнем провокиращите въпроси и коментари!

Назовавайте източниците си и давайте скриншоти от "групите".
Титла: Re: Москвич 408 - история на модела
Публикувано от: USfan в Октомври 17, 2023, 11:07:10
Ами, скриншот не запазих, понеже такъв пост не заслужава даже да го споменаваме, но го използвах като повод да припомня добрия резултат на фирмата Москвич в отборното класиране на тоя маратон, както и разбира се, на другия маратон до Мексико, през 1970 год.
Но се върти тая глупост по Фейса, даже и в политическите групи, сигурно не е трудно да се намери.

Специално за маратона до Сидни в 1968 год, Фейсбук-партенката, че Москвичи били победили там изброените отн. по-престижни марки- Мерцедес, Порше, Ситроен, Волво, Алфа Ромео, и прочее, ако се гледа генералното класиране по единични коли и пилоти, което е и водещото класиране, абс. е пълна глупост.

https://en.wikipedia.org/wiki/1968_London%E2%80%93Sydney_Marathon

Специално за разликата например в ценността на индивидуалното класиране спрямо отборното, което и не подлежи въобще на сериозен коментар или сравнение, говори и наградния фонд.
За първо място в генералното класиране в 1968 рейда победителя прибира 10 000 Паунда спонсорски пари от Дейли Експрес вестника, а първия класирал се общо отбор получава за Тим Прайс само 750 Паунда.

Ето долу копиране на официалните резултати в ЕвРЦ сайта, от който по-официален на данни, е трудно къде да се намери.

Та, както правилно Методи ме коригира, от завършилите 50 и нещо броя екипажи /56 завършват, а поне 100 са стартиралите/, преди индивидуално класиралите се Москвичи /първия от тях на 20-то място/ с по-добри времена са пилоти с коли от следните, да го кажем, по-престижни марки и модели-
-на 4то място поляка С. Засада с Порше 911 еС /а и още едно Порше, но версия 911 Т, е класирано на 15-то място/
-на 9то място е французина Боб Негре със Ситрон ДС21.
-на 18то място е един екипаж с Мерцедес 280 еС, което място той споделя по времена и по точки, и с не друго, а с екипажа с една Алфа 1750 Берлина.

И чак след тия индивидуални класирания на коли от други марки и модели, идват първите Москвичи, класирани на 20 и 22 място.
Поне до Делхи единия Мускал се движи на 19 място, но после сигурно трупа наказателни точки, и отива на 20-то място в генералното класиране.

-------------------------------------------------------------------------------------
Final results
finished: 56 (55 on list)
1.   #75   flag flag   Cowan Andrew - Coyle Brian   icon   Hillman Hunter
Rootes Motors Ltd.                  
2.   #51   flag flag   Hopkirk Paddy - Nash Tony   icon   BMC 1800 MK2
British Leyland Cars                  
3.   #24   flag flag   Vaughan Ian - Forsyth R.H.   icon   Ford Falcon GT
Ford Motor Co. Australia                  
4.   #58   flag flag   Zasada Sobiesław - Wachowski Marek   icon   Porsche 911 S
S-H***               
5.   #61   flag flag   Aaltonen Rauno - Liddon Henry   icon   BMC 1800 MK2
British Leyland Cars                  
6.   #29   flag flag   Hodgson Bruce - Rutherford Doug   icon   Ford Falcon GT
Ford Motor Co. Australia                  
7.   #92   flag flag   Kleint Herbert-Ernst - Klapproth Günther   icon   Ford Taunus 20M RS
Ford Deutschland   K-U***               
8.   #2   flag flag   Firth Harry - Hoinville Graham   icon   Ford Falcon GT
Ford Motor Co. Australia                  
9.   #74   flag flag   Neyret Bob - Terramorsi Jacques   icon   Citroën DS 21
10.   #48   flag flag   Clark Roger - Andersson Ove   icon   Ford Cortina Lotus MK2
Ford Motor Co. Ltd.   VVW***               
11.   #12   flag flag   Tubman Ken - Forrest Jack   icon   Volvo 144 S
12.   #76   flag flag   Ferguson Barry - Chivas Doug   icon   Holden Monaro GTS
Sydney Telegraph                  
13.   #43   flag flag   Welinski Andre - Lister G.G.   icon   Volvo 144 S
AMOCO Australia                  
14.   #68   flag flag   Whiteford Doug - Perkins Eddie   icon   Holden Monaro GTS
Sydney Telegraph                  
15.   #55   flag flag   Herrmann Edgar - Schüller Hans   icon   Porsche 911 T
16.   #57   flag flag   Staepelaere Gilbert - Lampinen Simo   icon   Ford Taunus 20M RS
Ford Deutschland   K-U***               
17.   #30   flag flag   Slotemaker Rob - Janssen Rob   icon   DAF 55
Dutch National Team   02-***               
18.   #32   flag flag   Barker F. - Dollar D.G.   icon   Mercedes-Benz 280 S
18.   #39   flag flag   McLeod S.I. - Lock C.J.   icon   Alfa Romeo 1750 Berlina
Addison Motors                  
19.   #64   flag flag   Kingsley Terry - Bell Derek A.   icon   BMC 1800
20.   #19   flag flag   Tenishev Sergey - Kislykh Valentin   icon   Moskvich 412
Avtoexport   00-***               
21.   #31   flag flag   Green Evan - Murray Jack   icon   BMC 1800 MK2
BMC Australia                  
22.   #98   flag flag   Aava Uno - Lesovskiy Yuriy   icon   Moskvich 412
Avtoexport.
--------------------------------------------------------------------------   

Между другото, отбора на АвтоЕкспорт, макар да заема доброто официално 4-то място в Ген. класиране, инкасира доста наказателни точки за него, почти 2000, докато класиралите се отбори на 1-во до 3-то място, са с много по-малко наказателни точки, средно от 250 до 1400 точки Вероятно ако не се гледат наказателните точки, а чистите касирания по времена, тогава Мускал -отбора щеше да е на 3-то място класиран.

TEAM PRIZES:
1st: Ford lvlotor Co. of Auslralia (Ford Falcons) Caf Nc)
21114) ; Cat No.24 (62) ; Car No. 29 (7O). Total 246.
2nd: Brilish Leyland (BMC 1800s)-Car No.51 (56);
car No.4 (430);car No.61 (68).Total554
3rdr British Leyrand (Btr4c 1800s)-car No. 31 (332);
Car No.64 (266) ; car No. 70 (816).Iotal1,414
4thr Avtoexport (Moskvitch 408s)-Car No. 7 (776);
Car No. '19 (269) ; Car No. 20 (942). Total 1,987

Иначе на маратона до Мексико в 1970 год, да, и както Методи подчерта, руснаците са представят още по-добре.
Тия класирания и двата рейда показват отличната надеждност на Москвичите, и не лошата им средна скорост в ужасяващите пътни и атмосферни условия на тия рейдове, затова и реших за нужно да обогатим темата с тези данни.

Но разбира се, не може обективно да се пренебрегват и резултатите на другите коли, вкл. и на тия от така нар. престижни марки.
По онова време, там по бившите колонии на Брит. империя почти навсякъде разбира се, е имало и сервизни центрове на Руутс, ВМС, Воксхол, и на Форд, докато центрове за обслужвания на Мерцедес и Волво, и особено пък на Ситроен, Алфа-Ромео, и Порше, поне в Азия и Източна Европа /айде, Австралия е друго/, е било трудно до липсващо как да се намерят, особено и близо до маршрута на рейда.

Всъщност, до последната нощ и последния Лег, водещ в състезанието с 12 точки преднина е бил един заводски Ситроен ДС21, каран от пистовия ЛеМан и Ф1 пилот Люсиен Бианки, който обаче отн. мистериозно катастрофира в кола на зрител, и излита от класирането.
Пак на последния етап, един Форд Таунус, каран от финландеца Симо Лампинен, и движещ се дотогава на 2-ро място в Ген. класиране, също катастрофира, и така отваря място за британска кола на 2-ро място в класирането.

https://www.whichcar.com.au/features/sabotage-at-the-london-to-sydney-marathon

Тук в този Ситроен сайт, освен снимки и подробности за удара на ДС-а, има и снимка на един от рали-Москвичите.

https://www.citroenet.org.uk/sport/london-sydney-marathon-68.html
Титла: Re: Москвич 408 - история на модела
Публикувано от: didotooo в Октомври 17, 2023, 20:28:55
И аз попаднах на този пост , ако на някой му се четат и коментари .

https://www.facebook.com/photo/?fbid=10220973590764152&set=a.1135768409064 (https://www.facebook.com/photo/?fbid=10220973590764152&set=a.1135768409064)

(https://pichost.net/i/2023/10/17/391746970_10220973590724151_3817508912815607342_n45000d0349d4b8e8.jpg)
Титла: Re: Москвич 408 - история на модела
Публикувано от: moskvich_408 в Октомври 17, 2023, 23:51:18
Както е станало дума за участието на москвич 412 в известни изяви в ралита, днес ми попадна нещо интересно, а именно 56 години от рождението на модела 412.

На 17 октомври 1967 започва производсвото на унифицираното купе, в което е въможно поставането на новия силов агрегат, като основните промени са в по-широкия и по-напред разположен радиатор, поради което е изменена предната част на коша.

(https://pichost.name/images/2023/10/17/NACALO-NA-4122fc1f493a126a5c6.png) (https://pichost.name/image/SvCtb)