Classic Car Bulgaria

Автомобили => На изток от Желязната завеса => Исторически бележки за Социалистически автомобили => Темата е започната от: engineer в Юни 23, 2013, 19:34:21

Титла: Москвич 2140 - история на модела
Публикувано от: engineer в Юни 23, 2013, 19:34:21
В началото на 70-тте пътищата на СССР са наводнени от елегантните Жигули и Лада, произвеждани в Толиатти, в резултат на което автомобилите Москвич започват стремително да губят популярност.  За това допринася и външния вид на моделите, чийто дизайн се явява преработка каросерията на модела 408, разработен още  през 1963г. Шест години по-късно обема на износ на Москвич достига 69% от общото производство, и снижението на този показател би се отразило негативно във взаимоотношенията на автозавода с държавата, изповядваща админиостративно-командни икономически принципи.

Перфектният изход от създалата се ситуация е проектирането на изцяло нов автомобил (по това време в Конструкторското Бюро на АЗЛК тече дейност по разработването на същия), но ръководството на завода оценява реално ситуацията. През 1960-тте с цел увеличаване производството на леки автомобили в СССР до 700 – 800 хиляди за година министерския съвет приема постановление, в което, заедно с постройката на ВАЗ и организиране автомобилно производство в Ижевск, се предвижда коренна реконструкция на завода МЗМА, позволяваща да се увеличи годишното производство на Москвич 2-3 пъти. По време на реконструкцията 1968-1971 до стария завод АЗЛК е построен нов . За съжаление до въвеждането му в експлоатация разработката на новия модел не е завършена и закупуването и монтажа на заводското оборудване е за производство на стария модел Москвич 408/412. Преоборудване на чисто нов завод в близко бъдеще никой не би позволил, затова единствения изход е за пореден път да се модернизира външния вид, интериора и второстепенните детайли на Москвич 412 без да се променят разположението на основните възли и агрегати, размера на шасито, покрива и вратите.
Разработвенето на модернизирания автомобил с уловен индекс Москвич 412Н се води под ръководството на новия главен конструктор на АЗЛК – Игор Константинович Чарницки.

(http://pichost.name/images/2013/06/23/2140proto-01.jpg)
Макет в мащаб 1:1 на новия модел
(http://pichost.name/images/2013/06/23/2140proto-02.jpg)

Полето за действие на конструкторите е ограничено от условието: външната промяна не трябва да засяга изменение в носещите елементи на каросерията. Разрешено е да се видоизменят само оформлението на предната и задната част на автомобила и интериора. Смяна на металната решетка на радиатора с черна пластмасова и незначителна промяна формите на предните калници освежава облика на Москвич-а. Отказът от перките на задните калници позволява да се направи ново оформление на задната част, където светлините се оказват обиколени от хромирана рамка на черен фон. Пространството между тази рамка и задната броня се запълва отляво със светлина за заден ход, а отдясно с декоративна табелка с указан работен обем на монтирания двигател. На задните калници се появяват пластмасови решетки, скриваща вентилационните отвори на салона, а на предните емблема Moskvitch-1500. Външнните дръжки на вратите стават скрити, лаконични по форма и безопасни. Тези минимални промени се оказват достатъчни да се доближи външността на автомобила към необходимото за времето си ниво и да стане по-привлекателна в сравнение с 412.

(http://pichost.name/images/2013/06/23/2140-01.jpg)
Предсериен Москвич 2140 на Автопром-74

Салонът на новия модел е подложен на модернизация в значителна степен. На обновеното арматурно табло, преминаващо в нещо като конзола, се появяват изцяло нови прибори с кръгли циферблати. Обновени са тапицериите на вратите, променени са седалките, които вече са по-ергономични: предните получават регулируеми по височина подглавници, а облегалката на задната седалка става по-широка. Окончателният вариант на модернизирания автомобил, получил индекс Москвич-2140, е готов в средата на 1974 г. и е демонстриран на юбилейната изложба Автопром-74. Високата степен на унификация с 412 позволява производството да се усвоява на няколко етапа. Отначало, през октомври-ноември 1975 г. от завода излизат автомобили с новите задни калници, задна маска и заден капак, а през януари 1976 г. обновяват предните калници, облицовката на радиатора, предния капак, броните, арматурното табло. Още в течение на месец са усвоявани новите врати и седалки. След тях следват – кормилната колонка, волана, превключвателя за светлини и мигачи и на последно място – тапицерията на тавана.

(http://pichost.name/images/2013/06/23/2140-02.jpg)
През 1975 г. от вратите на завода излизат автомобили, при които вече част от детайлите съответстват на Москвич 2140, а друга все още на Москвич 412
(http://pichost.name/images/2013/06/23/2140-03.jpg)

В началото на 80-тте Москвич-2140 се подлага на поредната модификация, макар и незначителна. Отначало металните буфери с гумена вложка отстъпват място на монолитни, произведени от полиуретан (1977 г.). След това последват: изчезва хромираната окантовка на предната решетка и заедно с нея емблемата във вид на щит. Последната е заменена от лаконичен надпис АЗЛК или AZLK; изчезва черното поле между задните светлини и се намалява броя на емблемите – отпадат надписите на предните калници и на задната маска. През 1985 г. ъглите на броните започват да се правят от черна пластмаса, леко се променя формата на решетките на задните калници – краищата стават леко заоблени. Характерните за 412 парк светлини в горната част на задните колонки отначало са заменени от технически заглушки, известни като „пагони”, а през 1987 изчезват и те. Със започване серийното производство на Москвич-2140SL отпадат триъгълните стъкла на предните врати, а разработения за SL волан започва да се монтира на всички модификации. При това няма точно разграничаване между отделните модификации до и след рестайлинга – измененията се въвеждат в периода 1981-1984 г. постепенно и се срещат в най-различни съчетания.

(http://pichost.name/images/2013/06/23/2140-04.jpg)
Сериен Москвич 2140 - с подвижни триъгълни прозорчета на предните врати и чистачки на фаровете

Всички основни изменения в конструкцията на автомобила са свързани с оптимизацията на ремонта, обслужването и безопасността. Първо, време е да се обобщи опита от експлоатацията на Москвич 412 и да се въведът съответните изменения в конструкцията. Второ, в Европа стават все по-строги изискванията към безопасността на автомобилите. За да може АЗЛК да изнася продукцията си в чужбина трябва да се съобрази с тези изисквания. Двигателят на Москвич-412, произвеждан в Уфа, през 70-тте и даже 80-тте е все още съвременен и осигурява, достойна за времето си динамика. Най-консервативния възел остава карбуратора К-126Н на Ленинградския карбураторен завод, разработен през 60-тте. От 1976 г. част от Москвич-2140 са оборудвани с адаптиран спрямо Уфимския мотор карбуратор от ВАЗ-2101 ДААЗ-2101-412. В началото на 80-тте последния се заменя от ДААЗ-2140 от серията „ОЗОН”, разработка на НАМИ.
За цялата производствена програма на АЗЛК не достигат двигатели от завода в Уфа, т.к. по това време те се използват и в Ижевск – за монтaж на моделите ИЖ. Затова от Москва решават да не се отказват от употребата на стария мотор 408, а да продължат неговото производство и монтаж. Моделът с такъв двигател получава индекс 2138 и не се е ползвал с особен интерес сред клиентите, но позволява известно време да се поддържа висок обем на производство и когато доставките на двигателя 412 са възстановени се спира сглобяването на 2138.

(http://pichost.name/images/2013/06/23/2140-06.jpg)
Салонът на Москвич 2140 е променен значително по сравнение с този на прешественика си. Кръглите уреди, обединени в един блок и високата конзола напълно съответстват на автомобилната мода по това време

Сериозно изменение в конструкцията в сравнение с Москвич-412 се явява модернизацията на спирачната система. Предните спирачки стават дискови с по две двойки работни цилиндри на супорт, свързани към независими спирачни кръгове. Друга важна новост в спирачната система е компактния и по-надежден вакуумен усилвател, дошъл на смяна на стария хидровакуумен. Усилвателят е правен по лиценз на английската фирма Girling и се монтира още от края на 1975 г. на преходните автомобили. Производството на този възел в Москва е усвоено едва в средата на 1976 г., затова около 6 месеца са монтирани усилватели, произведени непосредствено от самите Girling.

(http://pichost.name/images/2013/06/23/2140-07.jpg)
Черната матова лента между стоповете, заобиколена от хромирана рамка е отличителна особеност на 2140 от първите модели

Любопитна новост при модернизирания Москвич е двурежимната система за осветление. През деня стоп-сигналите и указателите за завой светят по-ярко, а през нощта по-слабо с цел избягване заслепяването на водачите, движещи се зад автомобила. Преходът на „нощния” режим става автоматично при включване на фаровете.
За съжаление завода не успява да усвои два възела, които биха позволили на Москвич-2140 да бъде още по-съвременен. Вместо скоростна кутия, създаден през 50-тте за Москвич-407, са разработени две нови кутии 4-степенна КП-9 и петстепенна КП-10. Съществували са прототипи на Москвич-2140 с пружинно задно окачване, което може да се монтира вместо ресорното, без да се променя дъното на каросерията.

(http://pichost.name/images/2013/06/23/2137-01.jpg)
Моделът комби - означен като Москвич 2137

Наложеното от Министерството на автомобилния транспорт и Държавата състезание за максимално производство (през 1980 г. завода достига рекорд от 188 000 автомобила) се отразява отрицателно върху качеството на сглобените автомобили. Количеството на заводския брак става нарицателно сред автолюбителите, като в същото време постоянно се увеличават моделите на елегантните и надеждни автомобили, произведени в Толиатти. Затова не е учудващо, че в средата на 80-тте търсенето на Москвич пада драстично, даже и в СССР, където традиционно се усеща дефицит на леки автомобили. При запазени опашки за закупуване на Жигули и други съветски автомобили, от 1984 г. Москвич се появява на свободна продажба за столицата Москва и област. Но и тези мерки не помагат на московския автозавод, който произвежда повече, отколкото може да реализира на пазара. Ситуацията с качеството частично се подобрява чак към 1988 г., когато на длъжност генерален директор се завръща В.П.Коломников. На външния пазар ситуацията е подобна – продукцията на АЗЛК стремително губи популярност и в началото на 80-тте годишния износ пада до 20 000 автомобила. Положението не спасява и появата на луксовата версия 2140SL, създадена с надеждата да укрепи експортните позиции на АЗЛК.

(http://pichost.name/images/2013/06/23/2140-09.jpg)
Москвич 2140SL

Постепенно различните модификации на Москвич-2140 се спират от производство – Москвич-2138 още в края на 1981 г.  Производството на базовия модел 2140 е преустановено през 1988 г. по лично разпореждане на директора с цел „ускорение масовото производство на новия модел с предно предаване Мосвич-2141”. Последният автомобил модел Москвич-2140 с шаси номер 818096 напуска завода на 8 юли 1988 година.

(http://pichost.name/images/2013/06/23/2140-08.jpg)
Новото моделно семейство Москвич 2140 седан, Москвич 2137 комби и Москвич 2734 фургон
Титла: Re: Москвич 2140 - история на модела
Публикувано от: rsk в Юни 24, 2013, 15:25:21
Интересно, браво Насе!
Титла: Re: Москвич 2140 - история на модела
Публикувано от: didotooo в Юни 24, 2013, 18:31:08
Наистина интересно четиво!
Титла: Москвич 2140SL - вариант "лукс"
Публикувано от: engineer в Юни 27, 2013, 18:23:07
Москвич 2140SL - вариант "лукс".

(http://pichost.name/images/2013/06/23/autowpruazlkmoskvich-2140sl1.jpg)

В средата на 70-тте години пред съветската промишленост е поставена задача да разшири асортимента на производство и да повиши качеството на стоките за народно потребление до ниво на международните стандарти, обръщайки особено внимание на промишления дизайн.
По западен образец
В рамките на програмата за международно сътрудничество, Държавния комитет на СССР по науката и техниката за всяко съветско предприятие е избирал партньор зад границата. Ако качеството на продукцията на Волжския автозавод (ВАЗ) не е предизвиквало съмнения (завода наскоро е закупен от Италия), то Автомобилния завод с името на Ленинския комсомол (АЗЛК) е признат за предприятие, нуждаещо се от съдействието на чужди специалисти. По инициатива на заместителя на министъра на външната търговия Н.Н.Смеляков и директора на ВНИИТЕ Ю.Б.Соловьов започват преговори между ръководството на АЗЛК и представители от ателието на Raymond Loewy, известен американски дизайнер, автор на знаменития Studebaker Avanti, създател на елитни автомобили Cadillac и Jaguar, пасажерските отделения на космическите кораби Apollo и Shuttle, както и на други технически шедьоври. Фирмата на Loewy започва разработка на новия салон за серийния Москвич. През 1976 г. на френското студио на Loewy предоставят в качеството на макет Москвич 2140. Но салона на американския дизайнер, инженерите от АЗЛК смятат за неудачен: вписвал се е лошо в конструкцията на каросерията и технологията на завода. Тъй като проекта на интериора струва на СССР 80 000 долара, оправдание на тези разходи може да стане само производството на нова серийна модификация на Москвич. Конструкторите на завода нямат друг изход, освен да създадат автомобила със собствени сили.

(http://pichost.name/images/2013/06/23/2140SL-01.jpg)
Макетен образец на Москвич-2140SL в помещението за конструкторски дейности - 1978 година

Опитът от ВАЗ показва, че лек автомобил е изгодно да се произвежда едновременно в няколко изпълнения: в „бюджетен” вариант и с подобрен интериор и външен вид. Към 1976 г. В Толяти усвояват четири модификации, които се отличават една от друга по интериор, външен вид, мощност на двигателя и цена. Анализирайки резултатите от сътрудничеството с Loewy, оценяйки всички положителни и отрицателни моменти, конструкторите и дизайнерите на АЗЛК започват работа за създаване на подобрен вариант на Москвич (автомобил в изпълнение „лукс”) с изменен външен вид и напълно обновен интериор. Направен е план модела да се изнася извън СССР и да се продава в страната на по-висока цена, в сравнение с базовия.

(http://pichost.name/images/2013/06/23/autowpruazlk2140sl-moskvich-7.jpg)

(http://pichost.name/images/2013/06/23/2140SL-02.jpg)
Прототипът на 2140SL се отличава от серийния по задните стопове

Експеримент с пластмаса
Работата над новия модел оглавява ръководителя на Бюрото за художествено конструиране на АЗЛК – Игор Андреевич Зайцев, дипломиран инженер и дизайнер. За проектиране на външния вид отговорен е Никита Евгениевич Розанов, за интериора Александър Евгениевич Сорокин, емблемите и декора са отговорност на Николай Николаевич Титов. Нов партньор на АЗЛК става фирмата Saturnus от социалистическа Югославия, голям дилър на Автоекспорт, продаващ съветски автомобили на Балканите. Saturnus се заема със задачата да доставя за АЗЛК под собствена търговска марка брони, осветителни тела, седалки и други комплектоващи, в замяна на готови автомобили. Една забележима тенденция в световното автомобилестроене на 70-те е опита да се намали теглото на автомобила за сметка на използване на пластмасови детайли. Разработчиците на „лукс” разчитат, че автомобила ще бъде оборудван с европейски комплектоващи от високо качество, произведени от съвременни материали. Затова новите детайли са проектирани като детайли от промишленото изкуство.

(http://pichost.name/images/2013/06/23/2140SL-06.jpg)
Пластмасовите югославски подфарници се състоят от две секции - бяла (за габаритна светлина) и оранжева (за пътепоказател).

Обемните пластмасови брони се възприемат не просто като буфер, защитаващ автомобила от удар: те получават изискана, изпипана до милиметър форма с тънки канавки. Предната броня вече скрива заваръчните шевове и перфорацията на предната маска, които се набиват на очи при базовия Москвич-2140. Задната броня е украсена с излизащи надолу буфери. Осветителните тела са създадени в съответствие на европейските правила за безопасност. Предните габаритни светлини с пътепоказатели великолепно се вписват в архителктурата на бронята. Задните светлини са увеличени до максимален размер, при производството на разсейвателя е изпозван поликарбонат с червен, оранжев и бял цвят. Рефлекторите на предните и задните светлини са произведени от пластмаса. Още едно новаторско решение е отказа от хромирани капаци на колелата в полза на пластмасови.

(http://pichost.name/images/2013/06/23/2140SL-03.jpg)
Изящното арматурно табло, новия волан и регулируемите от салона външни огледала правят интериора на Москвич по-съвременен

Пластмасовите брони, капаци и светлини напълно съответстват на автомобилната мода от края на 70-тте и осигуряват прилична икономия на стомана и хром. Трябва да се признае, че оригиналните външни огледала и стъклоочистителите на предните фарове не стигат за серийно производство, затова с тях са оборудвани само няколко серии автомобили за износ. Обема на производство на АЗЛК е значително по-малък отколкото на ВАЗ, затова технологията за боядисване на Москвич е по-гъвкава. Благодарение на това АЗЛК първи в СССР въвежда серийно оцветяване на каросерията с боя „металик”.  Трябва да се отбележи, че за първи път металик се появява на серийния Москвич-2140 през 1978 година. Специално за Москвич-2140SL финландската компания Tikkurila предлага два варианта на металика: сребрист „Снежна кралица” и кафяв „Страдивари”. Но за основното производство на серийните SL са използвани същите бои както при базивите Москвич-и.

(http://pichost.name/images/2013/06/23/2140SL-04.jpg) (http://pichost.name/images/2013/06/23/2140SL-07.jpg)

Зайцев и Сорокин смятат високото табло на базовия Москвич-2140 твърде обемисто и в резултат на това „лукс”-а получава изящно ниско табло с канавка на вертикален борд, неголеми уреди, средна конзола и емблема “1500SL”. Салонът веднага става по-просторен на вид. Вместо традиционните за Москвич аперметър и указател за налягане на масло на уредите са поставени ярки и информативни лампи. Средата на уредите украсява модния за 80-тте електронен часовник с ярко зелени символи, секундомер и календар. Волана получава нов дизайн и в базовото оборудване влиза нагревател на задното стъкло и радиоприемник А-275.

Седалките с вносно велурено покритие стават по-меки, но за особено нововъведение се смята механизма за безстепенно регулиране облегалката – подобна регулировка се появява едва на автомобилите от следващото поколение. Тапицериите на вратите, подобно на базовия 2140 се състоят от две части, но формата е ревизирана напълно. Въпреки, че механизмите на ключалките и стъклоподемниците остават същите, всички вътрешни дръжки са вече пластмасови и с нов дизайн. За тапицерията на салона са избрани два цвята: сив и бежов. Предполагало се е, че на сребристите автомобили салона ще е сив на цвят, а на кафявите – бежов. Но на практика автомобилите са правени в най-различни цветови комбинации.

(http://pichost.name/images/2013/06/23/2140SL-05.jpg) (http://pichost.name/images/2013/06/23/2140SL-08.jpg)
Контролните прибори и лампи са обединени в един циферблат от лявата страна. Между тях и скоростомера се намира модния за 80-те години електронен часовник с календар, който се настройва от шестте малки копчета.

Москвич-2140SL от началото и края на производството се различават в незначителна степен един от друг. В първите години на монтаж тапицерията на вратата е украсена отдолу с хоризонтална мокетна лента. В средата на 80-тте леко е променен вида на таблото и лицевия панел на радиоприемника.

(http://pichost.name/images/2013/06/23/autowpruazlk2140sl-moskvich-6.jpg)

Москвич-2140SL се отличава от Москвич 2140 1976-1980 г. Не само по дизайн и интериор. Лукс-а получава цял набор от модернизирани възли, част от които за заимствани от европейски компании. АЗЛК никога не монтират на SL карбуратор К-126Н и диагонални гуми. Много рядко – при конкретна поръчка – лукс-а може да се оборудва с дефорсиран двигател УЗАМ-412ДЕ, за бензин А-76. На автомобилите от първите години е монтиран адаптиран към мотора на Москвич карбуратор от ВАЗ-2101, произвеждан от Дмитривградския автоагрегатен завод по лиценз на Weber. По-късно същия е заменен от модификация на ОЗОН. Специално за SL АЗЛК купува от Bosch лиценз за ново делко, получило индекс Р147. Отказа от ампермера в полза на контролна лампа довежда до промяна в конструкцията на генератора. Монтирани са радиални гуми, с метален корд – отначало Ми-166, после Ми-16. За икономия на гориво при SL намалят предавателното отношение на главното предаване на 1:3,9. Но най-важната особеност става системата за отопление с изменена схема на циркулация – в резултат не се образуват парни тапи, и отоплението става по-надеждно. Като неудачен се смята новия начин за доливане на масло в скоростната кутия – не през люка в купето, а през пробка достъпна под автомобила. След 1982 година възлите от SL използват на базовия модел Москвич-2140 – получава предни врати без триъгълни стъкла, променена облицовка, седалки с безстепенна регулировка на облегалката, нов волан и система за отопление, диференциал 1:3,9 и радиални гуми.

(http://pichost.name/images/2013/06/23/2140SL-10.jpg) (http://pichost.name/images/2013/06/23/2140SL-11.jpg)
Първият каталог за резервни части на Москвич-2140 в изпълнение „лукс” е издаден през 1978 г. – описаната там модификация се отличава от бъдещия сериен вариант по наличието на триъгълни стъкла на предните врати, външно огледало и кръгъл аналогов часовник от ВАЗ-2103. Първият Москвич-2140SL излиза от вратите на завода на 4 ноември 1980 година, като производството на този модел е продължило до края на 1987.

(http://pichost.name/images/2013/06/23/autowprumoskvich2140sl2.jpg)
Титла: Re: Москвич 2140 - история на модела
Публикувано от: dido1903 в Юни 27, 2013, 18:33:55
Много интесерсно!
Наско, такива - от "Лукс" серията - има ли в България?
 ::)
Титла: Re: Москвич 2140 - история на модела
Публикувано от: engineer в Юни 27, 2013, 18:46:46
Хванах се да преведа текста от поредицата "Автолегенди на СССР". В България съм виждал един 2140 SL и то през чичко Гугъл Стриит.

Титла: Re: Москвич 2140 - история на модела
Публикувано от: m_g в Юни 27, 2013, 19:38:07
Браво на Наско за превода!!!
Аз съм разглеждал 2140СЛ в Дървеница преди 10-тина години, когато все още имаше Москвичи по улиците. На живо е същата трагедия, каквато е и на снимка. Нормалният 2140 изглежда в пъти по-добре и отвън, и отвътре. 
Титла: Re: Москвич 2140 - история на модела
Публикувано от: Caxo в Юни 27, 2013, 19:45:58
Вместо тея извращения по интериора и екстериора само една 5 степенна ск. кутия да бяха пуснали серийно, щеше да е милиони пъти по-добре...
Титла: Re: Москвич 2140 - история на модела
Публикувано от: michev в Юни 28, 2013, 00:05:03
В България съм виждал 3 такива Москвича, светло син на съветското посолство, и точно в района на Дървеница частен такъв, боядисан заводски светло сив металик, собственост на българин работил в Москва и закупен оттам.Третия е състезателният на Валери Касабов, шуменски рали пилот от близкото минало.
Титла: Re: Москвич 2140 - история на модела
Публикувано от: fulcrum в Юни 28, 2013, 07:40:10
Промяната при индициране състоянието на заряда на акумулатора от амперметър към лампа става с извждане на извода от звездния
център на статорната 3 фазна намотка на генератора.Тя е необходима за работата на релето за управление на контролната лампа
РС 702 .Това е констуктивно взаимствано изцяло от ВАЗ. :)
Титла: Re: Москвич 2140 - история на модела
Публикувано от: rsk в Юни 28, 2013, 11:17:51
... Третия е състезателният на Валери Касабов, шуменски рали пилот от близкото минало.

Състезателен "2140 Люкс" е ползвал и варненският състезател Славчо Христов. Както беше станало на въпрос някъде из темите, тези Москвич-и всъщност са нормални, ловешки 2140, които обаче впоследствие са били снабдени с характерните за SL елементи, за да могат да отговарят на хомологационния фиш на модела.
Иначе аз съм виждал автентичен "Люкс" около Пазарджик, връщайки се от рали "България". Беше на продавачи на дини, които предлагаха стоката си някъде по пътя.

А този го мернах в София през Стрийт вю, не е неспасяем, но изглежда зле::

... И още нещо интересно - оригинален 2140 SL:

http://maps.google.bg/maps?q=%D1%81%D0%BE%D1%84%D0%B8%D1%8F&hl=bg&ie=UTF8&ll=42.675337,23.311744&spn=0.019215,0.038581&sll=43.204841,27.942909&sspn=0.304806,0.617294&t=h&hnear=%D0%A1%D0%BE%D1%84%D0%B8%D1%8F,+%D0%A1%D0%BE%D1%84%D0%B8%D1%8F-%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4&layer=c&cbll=42.677133,23.309066&panoid=pOPWrgpyb1NWHtxfWGxefw&cbp=12,140.83,,0,17.79&z=15
Титла: Re: Москвич 2140 - история на модела
Публикувано от: Котков в Юни 28, 2013, 12:43:34
В София също имаше търговци на зарзават с бял "Люкс",но изчезна,ех...
Титла: Re: Москвич 2140 - история на модела
Публикувано от: engineer в Септември 27, 2014, 15:11:12
В допълнение към инфото за Москвич 2140 - статия от Млад Конструктор брой 4 от 1978 година:
Титла: Re: Москвич 2140 - история на модела
Публикувано от: pomak в Юни 04, 2019, 12:00:36
Вярно ли, че Москвич 2140 получава стомана и части за изработката му от немската фирма Круп до 1983 година, а след това въпросните части започват да се доставят от Запорожкия завод и качеството на произвежданите автомобили пада?

Посочвам източник.
Титла: Re: Москвич 2140 - история на модела
Публикувано от: michev в Юни 04, 2019, 12:23:46
При положение, че по него време СССР дори изнася прокат за нуждите на Фиат и Алфа Ромео, едва ли са внасяли с валута тенекия за Москвич.
Титла: Re: Москвич 2140 - история на модела
Публикувано от: Acropolis 1800 в Юни 04, 2019, 12:35:02
Според мен не, просто преди 1983 г. качеството в сглобяването на Москвич е по-високо, тъй като не е почнала т.нар. "перестройка". Всъщност най-високото качество постигнато при М-ч 2140 е 1976-77 г., тогава е бил нов модел, старанието и контрола са били по-високи.
След 1985 г. качеството доста спада, на АЗЛК се формират бригади за гарантирано качество (очевидно останалите са били за негарантирано качество!!!), сглобените автомобили се проверяват след работно време, заедно, по другарски! Абе братушките са уникати, но такъв е бил периода на развитие.
Но има колеги, които знаят много повече от мен за историята на М-ч, моля да ме коригират.
Титла: Re: Москвич 2140 - история на модела
Публикувано от: krankenstein в Юни 04, 2019, 13:02:50
По това време вече всички москвичи за нашия пазар бяха родно ловешко производство. За качеството на сглобка не мога да преценя, но антикорозионната им защита беше направо нулева - семейсвото на мой съученик имаха 2140 само на 2-3 г. и по предният му капак вече имаше ръждиви язви, докато нашата Лада 2102 '76 набор все още изглеждаше външно почти като нова.
Титла: Re: Москвич 2140 - история на модела
Публикувано от: michev в Юни 04, 2019, 15:50:56
Това, че са били родно производство, по никакъв начин не оказва влияние на качеството на ламарината. У нас купета не са правени, идвали са директно готови от СССР. Вече дали тук са били боядисвани и обработвани антикорозионно не знам, но едва ли, според мен са идвали направо боядисани. За другото си прав, последните години на производство на 2140, антикорозионата обработка беше трагична. Казвам го и на база личен опит - имал съм 4 броя 2140, произведени съответно 1979, 1982 и два броя правени 1987-ма.
Титла: Re: Москвич 2140 - история на модела
Публикувано от: Ivelin_ в Септември 09, 2019, 10:06:31
Някъде бях чел че нашите оставяли голи панели навън "за да захване боята".
Титла: Re: Москвич 2140 - история на модела
Публикувано от: Ivelin_ в Септември 09, 2019, 10:09:42
Нещо за серия 3-5?
Все пак се пада опит да се смени 412, но не влиза в производство и вместо това се появява 2140.
Задните светлини например са същите като на 2140:
(http://pichost.name/images/2019/09/09/61706b5e88c44f68e748984336a40b25.jpg)
Титла: Re: Москвич 2140 - история на модела
Публикувано от: krankenstein в Септември 09, 2019, 11:02:29
Това е може би най-подробният материал за тази опитна серия:
https://www.drive2.ru/b/1701417/ (https://www.drive2.ru/b/1701417/)
https://www.drive2.ru/b/1688641/ (https://www.drive2.ru/b/1688641/)
Титла: Re: Москвич 2140 - история на модела
Публикувано от: Caxo в Септември 09, 2019, 23:01:12
Марката е наистина развивана до 1970-та година ( че и малко по-рано). Тогава се построява новия завод в Толияти. Това е и причината всички разработки да не бъдат допуснати до серийно производство, за да се даде път на новопоявилата се марка ВАЗ.   :-\
Титла: Re: Москвич 2140 - история на модела
Публикувано от: wander в Юли 14, 2020, 08:26:03
Интересна статия за руско-четящите:
https://www.kolesa.ru/test-drive/em-i-zho-sravnitelnyj-test-drajv-moskvich-2140-i-vaz-2107
Титла: Re: Москвич 2140 - история на модела
Публикувано от: Методи Кръстанов в Юли 14, 2020, 11:47:19
Интересна статия за руско-четящите:
https://www.kolesa.ru/test-drive/em-i-zho-sravnitelnyj-test-drajv-moskvich-2140-i-vaz-2107

          Цитат от статията преведен автоматично:

"Московчани често страдат от липса на „предварителна продажба“ и уж „умели ръце“ на собственици, които просто разбиват колите си с неграмотни ремонти. Оттам дойдоха слуховете за „ненадеждността“ на марката"

Толкоз за ненадеждността на москвичите. Извод до които съм стигнал много отдавна. Правилно поддържан москвича надживява няколко собственика !

          И за да не е само спам си позволявам да обясня на прост език най популярните модели тъй като често се бъркат:

408 - от 1964 до 1970г. /два или четири кръгли фара и вертикални стопове/
408И - от 1970 до 1975г. /два правоъгълни фара, хоризонтални стопове и триъгълни мигачи отзад/
412 - от 1967 до 1975г. / от 1967 до 1970г. е със вертикални стопове и четири или два кръгли фара, след това до 1975г. е със два правоъгълни фара и триъгълни мигачи отзад и хоризонтални стопове/
2140 - от 1976 до около 1982г. -  новото купе с чист 1500 двг. /По него време Пежо съди СССР заради трибуквените модели. Поради това СССР въвежда 4 букви. Според мен 2140 е просто 412 наобратно с добавена нула. / След 1978г.  у нас в Ловеч са сглобявани само дефорсаци/
2140Д - прословутия дефорсак - от 1978 до 1988г. дефорсиран двигател 1500 поради новия бензин.
2138 - от 1976 до 1982г. - новото купе със стария 1360 двг. Поради свръх производството на двг. 1360 ги вграждат чак до към 1982г.

Та така за най известните модели. При прехода при моделите има и някой извращения например задница на 408И и предница на 2140, поради останали части от стари модели. Има ги най вече през 1976г. Също например няма "дванайсетак" от 1983г. Има 2140Д с двигател 1500. "Дванайсетак" ще е примерно ако е от 1974 да речем. "Осмак" през 1974г. също няма. Имало е до 1970г. През 74г. е бил 408И, макар и да е трудно за изговор :) Разговорно се говори само за "дванайсетак" и "осмак", но правилното обозначение на моделите има голямо значение, особено при обяви. Не е все едно дали се продава калник за дванайсетак или 2140 :)  И накрая - има дванайсетки в купе на 408, фактически това са първите "дванайски" - двг. 1500 в купе с четири или два кръгли фара и вертикални стопове. Реално у нас са останали много малко на брой и са доста ценни. Произвеждани от 1967 до 1970г.


 
Титла: Re: Москвич 2140 - история на модела
Публикувано от: moskvich_408 в Юли 14, 2020, 21:23:59
По повод преходните модели, искам да кажа, че не са баш събирани с останали части от предишните модели. Мосвичите "междинки" са произвеждани поради невъзможност да се пусне изведнъж в производство цялото ново купе.
"Извращенията" като задница на 408И с предница на 2140, четирифар осмак с врати от 2140 и подобни, са резултат на тукашен си ремонт поради катастрофа или корозия. Доста интересни творения са се получавали в тези случаи. 8))

Има произвеждани основно 2 серии "междинки".

Първата е от декември 1975. Променеи са задните калници,задния панел и капака на багажника. От тях са произведени около 20 000 бройки.
Изгеждат ето така:
(https://pichost.name/images/2020/07/14/1d5b27a681ca714f954de89c40e22ab5.md.jpg) (https://pichost.name/image/gy9gX)

Втората "серия" от "междинки" са произведените през януари 1976, които са по-малко количество, около 10 000бр. При тези вече променят предните калници и капака, радиаторната решетка, броните, пагоните и паркинг светлините. Вратите и салона остават старите. Характерно при повечето е отсъствието на буфери на броните, както и лайстана на емблемата на решетката отпред е черна, а не хромирана.
Така изглеждат:
(https://pichost.name/images/2020/07/14/efe0dbe154abed712cfd495d02cfc699.md.jpg) (https://pichost.name/image/gyIbl) (https://pichost.name/images/2020/07/14/bbea85c18e3157172c0c7e711b60fc63.md.jpg) (https://pichost.name/image/gyYLe)
Титла: Re: Москвич 2140 - история на модела
Публикувано от: wander в Юли 14, 2020, 23:08:55
Има ли москвичи SL в България? Никога не съм виждал на живо.
Титла: Re: Москвич 2140 - история на модела
Публикувано от: Palio в Юли 15, 2020, 01:01:27
         
... 1982г. -  новото купе с чист 1500 двг. /По него време Пежо съди СССР заради трибуквените модели. Поради това СССР въвежда 4 букви. Според мен 2140 е просто 412 наобратно с добавена нула.


Не е баш така, даже хич. Неприятностите с "Пежо" са през втората половина на 60-те, когато руснаците започват да изнасят 408 на европейския пазар. Французите скачат заради номерацията - патентовали са всички трицифрени номерации с 0 в средата /такъв проблем възниква и с "Порше" 911 - отначало всъщност е 901/. Затова руснаците се налага да му променят "заглавието" - от 408 става "Elite" 1400 /за френския, английския и финландския пазар/, "Scaldia" / за Белгия/ и "Carat" за останалите западни пазари.
Сега - от къде идват обозначенията 408, 412 и т.н. - те са съгласно действащата система за класификация на моделите в СССР към времето на пускане на съответния модел. Според старата система /от 1945 до 1966/ за всеки завод има отделен цифров интервал за моделите, които произвежда. Общият диапазон е от 1 до 999. Например на ГАЗ е даден диапазона от 1 до 99 /ГАЗ-13 "Чайка", ГАЗ-21 "Волга", ГАЗ-53/. Съответно на ЗМА /по-късно МЗМА и АЗЛК/ е даден диапазон от 400 до 449. Затова и са такива обозначенията, като е спазвана някаква поредност на моделите, която често е нарушавана /например 407 излиза преди 403/.
През 1966 г. се сменя номенклатурата за обозначение, като вече се използва комбинация от цифри, която съответства на класа на автомобила, модификация и тип /за автобуси, товарни, специални и т.н./. Тук са закодирани характеристики като обем на двигателя /за леките/, товароносимост /за товарните/ или брой места /за автобусите/. Но тази класификация не се налага веднага и доста голяма част от автомобилите остават със старите си обозначения, дори след приемането й са пускани нови модели, номерирани по старата система - например ГАЗ-24.
Новата система се състои в следното - автомобилите се обозначават по класове и групи в съответния клас - например 1 - малък клас - до 1100 куб. см /ВАЗ-1111 "Ока"/; 2 - малолитражни автомобили - 1100-1800 куб. см /ВАЗ-2101, Москвич-2140/; 3 - среден клас - 1800-3500 куб. см /ГАЗ-3102/ и т.н. Втората цифра на обозначението показва в коя група от класа попада автомобилът /скоро го смениха това и се оказва, че сега втората цифра 1 означава "лек"/. Следващите две цифри са пореден номер на модела. Могат да се добавят и още цифри според конкретната модификация и особености, например: ВАЗ-2101 - втори клас, първа група, пореден номер на модела 1. ВАЗ-21011 - модификация с 1300 куб. см. двигател, ВАЗ-21014 - десен волан, ВАЗ-21018 - еднокамерен роторен двигател "Ванкел", 21019 - двукамерен такъв /РПД-415/. Естествено, че понякога са налице и разминавания. Дефорсираните Москвичи се водят 21403 - пак пример за модификационна цифра.

За рускоговорящите - ето подробностите около въпросната номенклатура:

https://ru.m.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BC%D1%8B_%D0%BA%D0%BB%D0%B0%D1%81%D1%81%D0%B8%D1%84%D0%B8%D0%BA%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%B8_%D0%B0%D0%B2%D1%82%D0%BE%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BF%D0%BE%D1%80%D1%82%D0%B0_%D0%B2_%D0%A1%D0%A1%D0%A1%D0%A0_%D0%B8_%D0%A0%D0%BE%D1%81%D1%81%D0%B8%D0%B8


Това е засега, че стана късно. Ако не ме домързи, ще драсна нещо около историята как "Москвич" става абсолютен шампион в английския шампионат на туристическите автомобили в началото на 70-те...

Понеже нещо се разсъних, рекох да пусна едно линкче към рекламен филм за продажбата и сервизното обслужване на "Москвич" във Финландия:

https://youtu.be/svNXf43vQDI

Айде и още едно:

https://youtu.be/B2ZD0rVUHgU

Айде и това:

https://youtu.be/gF1sQEMgb1g

Нищо не им разбирам на езика, ама ми е голям кеф да ги гледам.

Титла: Re: Москвич 2140 - история на модела
Публикувано от: moskvich_408 в Юли 15, 2020, 01:37:58
Има ли москвичи SL в България? Никога не съм виждал на живо.
Имаше няколко оцелели до преди няколко години. Сега вече май не останаха. Аз съм виждал SL ако не се лъжа 2013 или 2014г. в с.Локорско, но тогава всъщност не бях запознат със съществуването но тази модификация и не му обърнах особено внимание. Беше си поизгнил, но пък сравнително комплектен и не изглеждаше зле. Караха по горите и полетата до 2014г. някъде, след което приключи съществуването си. Това е въпросният сниман от гугъл.
(https://pichost.name/images/2020/07/15/e4331e9233ff8214749b8ea280d1577f.md.jpg) (https://pichost.name/image/gy2G8) (https://pichost.name/images/2020/07/15/6f73d25367cbdbcd6808e2185a396fb8.md.jpg) (https://pichost.name/image/gytCo) (https://pichost.name/images/2020/07/15/1a405fb77400b0635ca969f699ec626c.md.jpg) (https://pichost.name/image/gyMAb) (https://pichost.name/images/2020/07/15/ce30dcf9a673baa4f28c2102e6ac2142.md.jpg) (https://pichost.name/image/gyzaV)

Титла: Re: Москвич 2140 - история на модела
Публикувано от: Acropolis 1800 в Юли 15, 2020, 10:25:49

Понеже нещо се разсъних, рекох да пусна едно линкче към рекламен филм за продажбата и сервизното обслужване на "Москвич" във Финландия:

https://youtu.be/svNXf43vQDI

Айде и още едно:

https://youtu.be/B2ZD0rVUHgU

Айде и това:

https://youtu.be/gF1sQEMgb1g

Нищо не им разбирам на езика, ама ми е голям кеф да ги гледам.

Олеле! Финландското филмче е направо чудесно-невероятно, колко красиво заснето, какви цветове, каква естетика и ред от 1960-те!!!
Титла: Re: Москвич 2140 - история на модела
Публикувано от: Bai_To6o в Декември 28, 2021, 21:26:57
От доста време се ровя из руските сайтове и изучавам някои промени и изменения на 2140 и попаднах на няколко интересни статии,които преведох и реших да ги пусна тук.Надявам се да са полезни на някой :)
Също така изрових и добра статистика по месеци за произведените бройки от drive2.ru

ИЗМЕНЕНИЯ НА 2140 ПО ГОДИНИ :

Декември 1975 – переход към производство на модела «Москвич-2140».
През 1975/1976 г. се случват слените промени:

Декември 1975: нови задни калници и задна престилка.
Януари 1976 : нови предни калници,черна решетка,нов преден капак,броня,паркинг светлини.
Февруари 1976 : нов километраж и врати.
Март 1976 : нови седалки и кори на вратите.
Април 1976 частично преминаване към новия тип подлакътници.
Края на април 1976 : нов волан.
1976 год – начало производство на «Москвич 2137» и «Москвич 2734»

През 1977 г. се случват слените промени:
1. В началото на 1977 г. Опция за монтаж на чистачки за фарове от фирма FER (ГДР).
2. Февруари 1977-монтират се само гумени буфери на бронята.
През второто и третото тримесечие на 1977 :
3. Нов усъвършенстван радиатор.
4. Опция за обдухване и отопление на задното стъкло.
5. Монтират се нови амортисьори.
6. Унифициране на бушоните за всички модели.
7. Поставяне на новия радиатор и премахване на жалузите.
8. През ноември се монтират по-широки гуми, с обозначение 5 J, вместо 4 ***189; J.
9. Промяна на текстурата на пластмасовите детайли

През 1978 г. се случват следните промени:
1. В «Москвич 2137» е променен амортисьора на вратата на багажника
2. През март е въведен гъвкав маркуч за сединителя,вместо тръба..
3. През април се променя част от задния мост
4. През май месец се поставя по-голямо вътрешно огледало.
5. През август месец се премахват паркинг светлините.
7. Монтира се усъвършенствана охладителна система.
8. Монтаж на малка партида от новите въздухозаборници, паралелно със старите.

1978 г.начало на производство на «Москвич 21406» (селски вариант) — отличаващ се с:
1Дефорсиран двигател.
2. Повишена защита на картера.
3. Увеличен просвет,удължени амортисьори и по-голям брой листа в ресьорите.
4. Гуми с различна шарка.
5. Предни барабанни спирачки.
6. Премахват се хромираните тасове и се поставят декоративни черни капачки.


През 1979 г. се случват следните промени:
През четвъртото тримесечие на  1979 г. – начало на производство на «Москвич 21403»-с ръчно управление.

През 1980 г. се случват следните промени:
1. През октомври се премахват надписите "1500/1360" на задния панел.
2. През ноември се променят приборите на арматурното табло.
3. Частично се монтира нов радиоприемник с УКВ.

През 1981 г. се случват следните промени:
1. През януари се премахват надписите "МОSKVICH 1500/1360" на предните калници
2. През март се усъвършенстват седалките по лиценз на фирма «Кайпер»
3. През март се променя част от отоплителната система
4. През април започва монтаж на новите подглавници
5. През май се слага нов вид бензинова помпа-В7А.
6. През юни се променя част от електросхемата                     
7. През юни се премахва черната лента между стоповете
8. През втората половина емблимата «MOSKVICH» се променя на «МОСКВИЧ».
9. Окончателен преход към новия тип въздухозаборници
10.Смяна на предната решетка с такава без емблема и хромиран кант,с надпис АЗЛК

През 1982 г. се случват следните промени:
1. През април се поставя новия деференциал с предавателно число 3,89, вместо 4, 22.
3. През април са премахнати декоративните капачки на колелата
4. През юни се монтират нови предни калници и се премахват подкалниците.
5. През ноември се усилват бравите на багажника и вратите.
6. Променени в механизмите за управление.
7. Оптимизирани амортисьори
8.Край на производството на модела 2138
9.По това време започва премахването на триъгълните стъкла от предните врати

През 1983 г. се случват следните промени:
1През януари започва монтаж на променен успокоител за веригата
2. През август започва монтажа на ново делко Р147-А.
3. През декември се премахват лайстните на челното и задното стъкло.
4. Промени в карбуратора.
5. Променени дръжки на вратите.

През 1984 г. се случват следните промени:
1. От февруари се монтира нов алтернатор 29.3701-01.
2. От юни се монтира нова водна помпа.
3. От средата на годината се поставят гуми МИ 16
4. Модернизира се задния мост.
5. Промяна по шарнирите.
6. Поставя се волан от SL.
7. Поставят се подглавници SL.
8. Премахва се декоративния завършек на тръбата на задното гърне и то се удължава.

През 1985 г. се случват следните промени:
1. През януари сее модернизира механиката на управлението.
2. От май се поставят брони с пластмасови краища.

През 1987 г. се случват следните промени:
1. Промяна в системата за отопление на задното стъкло.
2. През август се премахват ламаринките за паркинг светлините от задните колонки
3. Премахват се пепелниците в корите на задните врати

През 1988 г. се случват следните промени:
1. Ключалките на вратите се заменят с такива от"Москвич-2141".
2. На 8 юли 1988г. се слага край на производството на 2140

СТАТИСТИКА ПО МЕСЕЦИ

Осреднени данни за производство

Сглобени автомобили на ден
450-500 бр.
Сглобени автомобили на седмица
3800-4000 бр.
Сглобени автомобили на месец
14000-16000 бр.

Цифрите оказват приблизителните номера на купетата по месец

1976
Януари 15 000 Февруари 30 000 Март 45 000
Април 60 000 Май 75 000 Юни 90 000
Юли 105 000 Август 120 000 Септември 135 000
Октомври 150 000 Ноември 165 000 Декември 180 000
1977
Януари 180 000 Февруари 195 000 Март 210 000
Април 225 000 Май 240 000 Юни 255 000
Юли 270 000 Август 285 000 Септември 300 000
Октомври 315 000 Ноември 330 000 Декември 345 000
1978
Януари 360 000 Февруари 375 000 Март 390 000
Април 405 000 Май 420 000 Юни 435 000
Юли 450 000 Август 465 000 Септември 480 000
Октомври 495 000 Ноември 510 000 Декември 525 000
1979
Януари 540 000 Февруари 555 000 Март 570 000
Април 585 000 Май 600 000 Юни 615 000
Юли 630 000 Август 645 000 Септември 660 000
Октомври 675 000 Ноември 690 000 Декември 705 000
1980
Януари 720 000 Февруари 735 000 Март 750 000
Април 765 000 Май 780 000 Юни 795 000
Юли 810 000 Август 825 000 Септември 840 000
Октомври 855 000 Ноември 870 000 Декември 885 000
1981
Януари 900 000 Февруари 915 000 Март 930 000
Април 945 000 Май 960 000 Юни 975 000
Юли 990 000 Август 1005 000 Септември 1020 000
Октомври 1035 000 Ноември 1050 000 Декември 1065 000
1982
Януари1080 000 Февруари 1095 000 Март1110 000
Април 1125 000 Май 1140 000 Юни 1155 0000
Юли 1170 000 Август 1185 000 Септември 1200 000
Октомври 1215 000 Ноември 1230 000 Декември 1245 000
1983
Януари 1260 000 Февруари 1275 000 Март 1290 000
Април 1305 000 Май 1320 000 Юни 1335 000
Юли 1350 000 Август 1365 000 Септември 1380 000
Октомври 1395 000 Ноември 1410 000 Декември 1425 000
1984
Януари 1440 000 Февруари 1455 000 Март 1470 000
Април 1485 000 Май 1500 000 Юни 1515 000
Юли 1530 000 Август 1545 000 Септември 1560 000
Октомври 1575 000 Ноември 1590 000 Декември 1605 000
1985
Януари 1620 000 Февруари 1635 000 Март 1650 000
Април 1665 000 Май 1680 000 Юни1695 000
Юли 1710 000 Август 1725 000 Септември 1740 000
Октомври 1775 000 Ноември 1770 000 Декември 1785 000
1986
Януари 1800 000 Февруари 1815 000 Март 1830 000
Април 1845 000 Май 1860 000 Юни 1875 000
Юли 1890 000 Август 1905 000 Септември 1920 000
Октомври 1935 000 Ноември 1950 000 Декември 1969 000
1987
Януари 1980 000 Февруари 1995 000 Март 2010 000
Април 2025 000 Май 2040 000 Юни 2055 00
Юли 2070 000 Август 2085 000 Септември 2100 000
Октомври 2115 000 Ноември 2130 000 Декември 2145 000
1988
Януари 2160 000 Февруари 2175 000 Март 2190 000
Април 2205 000 Май 2230 000 Юни 2255 000
Юли 2280 000

 8 Юли 1988- последен произведен 2140

Инфорчацията е събирана главно от drive2.ru .а това е линк към данните за статистиката   https://www.drive2.ru/b/1254155/
Надявам се информацията да е полезна,макар и сигурно позната на повечето :)
Ако има неточности,казвайте за да редактирам :)
Титла: Re: Москвич 2140 - история на модела
Публикувано от: Caxo в Януари 02, 2022, 23:27:53
Относно серийните номера по месеци, може и да има нещо вярно. Поне моето излиза произведено месец и нещо преди да е купено :) Относно промените по месеци през годините....или е много не пълно или много не точно... Когато се преминава на пластмасови перца на броните, реално в същия момент се сменят престилките  и предните калници( поне) ...Тогава мисля сменят и волана. Не пише за преминаването към  дефорсиран мотор в серийното производство... и т.н.
Титла: Re: Москвич 2140 - история на модела
Публикувано от: Avtolubitel в Януари 03, 2022, 11:08:18
Привет,
Поздравления за начинанието, аз също ползвам тази статия. Но, следва по-корективно да подходиш към превода, още в началото става ясно, че не е нов километражът през февруари 1976 г., а таблото. Километражът с кръглите уреди се вгражда сам по себе си още от началото на 1974 г. мисля.
Има и редица други неточности в превода - не се променя текстурата на пластмасовите детайли, те реално обхващат само пепелника и обшивката на предните А колони - променя се структурата на винила на таблото, корите на вратите и тунела около скоростите и т.н.
Титла: Re: Москвич 2140 - история на модела
Публикувано от: Caxo в Януари 03, 2022, 23:39:54
Текстурата на таблото и другите детайли с полиуретан се променя 3 пъти. веднъж някъде 76-77 и след това около 81-2ра .
Титла: Re: Москвич 2140 - история на модела
Публикувано от: Методи Кръстанов в Януари 12, 2022, 13:17:36
      Значи при моя скромен опит съм виждал и притежавам 5 вида табла на 2140 - първите от 76г. са черни със ситна шарка. След това през 77г. има черни със едра шарка. През 78г. стават сиви със едра шарка, през 81г. стават сиви с различна едра шарка, а някъде 82г. вече стават сиви със ситна шарка /но различна от тези през 76г./ Съответно и останалия полиуретан в купето съответства на таблото. Относно останалите неща от статията мисля че почти всички съвпадат, тъй като реално съм виждал такива изменения на реални москвичи които всъщност са ми паркирани в двора :) Също съответстват и номерата на купето по месеци и години.

      А сега нещо интересно дето доскоро не знаех и пак научих от Drive2.ru: Преди 2140 или може би паралелно е била разработвана серията 3-5, която била със пружинно задно окачване и даже автоматична скоростна кутия. Съответно прототипа не бил одобрен за серийно производство тъй като явно щяло да е много скъпо и завода се ограничил до новия модел 2140. Първоначално било взето решение 2140 да бъде с пружинно задно окачване, същото това от прототипа 3-5. Били произведени 6 бр. 2140 с пружинно задно окачване, като за целта имало съвсем малко изменения по купето. Изпитанията показали обаче че на моменти пружинното окачване се представя наравно и дори по зле от ресорното, поради което решили че няма смисъл да се вгражда серийно и останала старата, безотказна и направо вечна система с ресори. Какво е станало с тези прототипи никой незнае, но толкова е било сигурно, че новия 2140 ще бъде с пружини, че дори са отпечатани множество книги за ремонт на новото окачване, дори на немски език. Аз скоро си купих такава на български от 78г. където действително има схемата на пружинно задно окачване и инструкций за ремонта му. Интересното е че е издадена 78г., а реално си е останало в забрава още през 76г. Има само една единствена снимка на 2140 с пружинно окачване и тя е явно от представянето на модела:

(https://a.d-cd.net/a132aa5s-960.jpg)

А ето и снимки на самото окачване:

(https://a.d-cd.net/2acaaa5s-960.jpg)

(https://a.d-cd.net/2acaaa5s-960.jpg)

(https://a.d-cd.net/6acaaa5s-960.jpg)

(https://a.d-cd.net/1acaaa5s-960.jpg)

(https://a.d-cd.net/3acaaa5s-960.jpg)

(https://a.d-cd.net/c17aaa5s-960.jpg)

      Окачването било изпълнено с два щамповани носача, две надлъжни и една напречна щанга. И за една бройка познатите ни 2140 щели да бъдат изцяло с пружинно окачване. Но москвич си е бойна машина и явно само ресори могат да го удържат в пътя :)