Classic Car Bulgaria

Общи форуми => Общ технически => Темата е започната от: prujinca в Януари 18, 2017, 14:39:39

Титла: Възстановяване на климатик на Opel Manta B
Публикувано от: prujinca в Януари 18, 2017, 14:39:39
И така пускам тази тема за Възстановяване на заводския климатик на Opel Manta B.
Снимки на цялото съоръжение ще побликувам скоро както и кое как се монтира.
При наличие на най трудните за намиране части (ТЕЦ-а) остава да се решат някои по малки но доста ядови проблеми.
Както писах в темата за колата "А именно оригиналният компресор е с клиновиден ремък , каквато ми е и шайбата на колановия вал (двойна клиновидна) а компресорите на "новите" коли са за плоски пистови ремъци." Което не се оказа съвсем правилно. Оказа се че има достатъчно голям избор от нови и втора употреба компресори с клиновидни шайби като тук проблема е че всичките те са за ремъци с трапец 13 mm. Преполагам, че тук ще се равихри бай стругар. Тук идва и логичния въпрос какъв компресор да се подбере? Как да му се регулира работата? Кой по дяволите ще му каже кога е достигнал температура и трябва да спре? За последното би трябвало да свърщи работа един обикновен терморегулатор от хладилник.   
Титла: Re: Възстановяване на климатик на Opel Manta B
Публикувано от: немо в Януари 18, 2017, 16:28:26
Цитат
Кой по дяволите ще му каже кога е достигнал температура и трябва да спре? За последното би трябвало да свърщи работа един обикновен терморегулатор от хладилник.   
Не разбрах:да се изключва компресора при достигане на определена температура в купето?
Титла: Re: Възстановяване на климатик на Opel Manta B
Публикувано от: prujinca в Януари 19, 2017, 09:33:38
Да точно за това става дума.
Титла: Re: Възстановяване на климатик на Opel Manta B
Публикувано от: немо в Януари 19, 2017, 12:50:35
Ако останалата част от системата (без компресора) е оригинална,заводска, би трябвало да има регулиране с някакви клапи на съотношението студен/топъл въздух..?
Защото тая идея термодатчик да ти управлява вкл./изкл. на компресора на мен никак не ми харесва.Ако желаеш мога да обясня защо.
Титла: Re: Възстановяване на климатик на Opel Manta B
Публикувано от: michev в Януари 19, 2017, 17:27:41
Според мен бъркаш климатик с климатроник, само при климатроника има управление по градуси в купето, при достигане на които се изключва компресора. Компресорът при обикновеният климатик е постоянно включен, колко студено да духа, се управлява само от клапи и вентилатор. Компресор на обикновен климатик спира само по два начина - от ключа за включване/изключване, или от пресостата при превишаване по една или друга причина налягането в системата, а при недостатъчно налягане /примерно частична загуба на фреон/, въобще и не включва. Не съм специалист по автоклиматици, но по една или друга причина съм се срещал с такива проблеми, и мисля, че така стоят нещата.
Титла: Re: Възстановяване на климатик на Opel Manta B
Публикувано от: немо в Януари 19, 2017, 19:10:58
Michev +1  ;)
Пружинка ,представи си,че си напънал Мантата на 4000+ об. и термодатчика реши,че точно сега е моментът да задейства компресора.Дали ще им е готино на компресора,на електромагнитния съединител,на ремъка,на мотора?
Титла: Re: Възстановяване на климатик на Opel Manta B
Публикувано от: kinni в Януари 19, 2017, 22:26:20
Обикновените климатици също изключват/включват периодично при напълно изрядна система, това е нормално. Относно високите обороти, не е добре при първоначално включване на климатика, заради неразвъртяното все още масло в компресора. Когато караш по магистралата със 130-140 при пуснат климатик, съединителят си върши работата (стига да е в изправност де) при вкл/изкл на компресора, това си е предвидено.
Титла: Re: Възстановяване на климатик на Opel Manta B
Публикувано от: немо в Януари 19, 2017, 23:26:45
Kinni,мисля,че си в грешка относно вкл./изкл. на климатика.

Пружинка,виж тая тема и си свали pdf файла,прикачен от Дидо.

http://www.classiccar-bg.com/index.php/topic,4402.0.html
Титла: Re: Възстановяване на климатик на Opel Manta B
Публикувано от: prujinca в Януари 21, 2017, 11:02:35
Много много не съм на ясно и затавае тази тема. Но температурата на потока въздух влизащ в купето се регулира с клати на климатроника в това съм сигурен. Тъйкато разфасовах старото си пежо 405 което бе с климатик и там клатипе се управляват ръчно а потока го контролираш само с силата на вентилатора. И естествено с това колко от охладения въздух да влиза в купето - посредство врътката за парното(колко ще е на студено и колко на топло). тук обаче не е така като гледам но мисля ще се изясни като започна да го монтирам. Та на въпроса който можеби малко некорекно зададох: когато работи климатика той охлажда и в един момент е нормално вътрешния радиатор да позамръзне. Кое го предпазва от това замръзване? Навремето имах една фиеста и на нея и се случи това и но бе гаранционна и е оправих в сервиза В док.пишеше по спомен някакъв термодатчи че е сменен.
Титла: Re: Възстановяване на климатик на Opel Manta B
Публикувано от: немо в Януари 21, 2017, 11:07:56
Аз така и не разбрах ти имаш ли ориг. топловентилационен блок от Манта,т.е. с 2 радиаторчета:за охлаждане и отопление,и вентилатор?
Титла: Re: Възстановяване на климатик на Opel Manta B
Публикувано от: kinni в Януари 21, 2017, 13:10:57
когато работи климатика той охлажда и в един момент е нормално вътрешния радиатор да позамръзне. Кое го предпазва от това замръзване?
Ако не се лъжа има термистор при самото радиаторче, или на тръбата към него. Той следи температурата, и, ако се наложи спира компресора, за да не се стигне до замръзване.
Титла: Re: Възстановяване на климатик на Opel Manta B
Публикувано от: немо в Януари 21, 2017, 17:50:36
Проучих малко по въпроса:
Термо датчикът,за който споменават Пружинката и Кини е задължителен при може би всички климатични системи,и се поставя след радиатора,където е изхода за ниското налягане,т.е. където вече изпарения "фреон" отива към компресора.Целта на тоя датчик е да поддържа радиатора в състояние "постоянно прегрят".Това  ще рече,че втечненият хладилен агент,който е постъпил на входа на радиатора трябва изцяло да се е изпарил и да напусне радиатора (т.е. да отиде към входа на компресора) като газ.Ако има не изпарен хладилен агент това е  лошо за компресора,защото както знаем течностите за разлика от газовете са несвиваеми.Та термо датчикът следи температурата на излизащия от радиатора хладилен агент и ако тя е по-малка от необходимото изключва компресора.
Неизправност в тая система води до заскрежаване на радиатора и на тръбата за ниско налягане .Това обаче не е система за регулиране на температурата в купето,а система за контрол на правилната работа на климатичната система.
Титла: Re: Възстановяване на климатик на Opel Manta B
Публикувано от: prujinca в Януари 24, 2017, 15:27:00
Добре така е по коректно да се каже. немо прав си!
Колкот до топловентилацинния блок с двата радиатора и вентилатор имам и то не само оригинален ами този който си е бил в моята кола. С две думи казано след като е бил демонтиран преди много години в София и след като колата си сменя няколко пъти собственика и накрая достига до мен. Аз само на приказка обаче научавам каква и е историята и какво се е случвало във времето с нея и така достигнах до местоположението на демонтираните от нея части (климатик, шпер, инжекция, салон) къде и кой е удрял и т.н.т. И това благодарение на много и чесни Олелджии.
Та за климатика и аз по разровик и разбрах същото. Но ми е интересно тъйкато не разбирам много много този термодатчик не можели да е обикновенно термореле от хладилник мушнат в радиатора (изпаритела или намотан на трабичката на изхода от него?
 
Титла: Re: Възстановяване на климатик на Opel Manta B
Публикувано от: немо в Януари 24, 2017, 19:16:42
(http://pichost.name/images/2017/01/24/IMG_03856f070.th.jpg) (http://pichost.name/image/ipCfp)

Ей това нещо при Монцата изпълнява това,за което писах в предния си пост.От него излиза тръбичка,която е навита в/у изхода на климатичния радиатор,и да,прилича на терморегулатор на хладилник.Само че на какви градуси е настроено идея нямам.
Всъщност се сещам,че това е един от датчиците,които прекъсват захранването на компресора.Другите 2 са за недостатъчно налягане и за прекалено високо налягане в системата.Трите датчика са последователно вързани и който и да сработи-> компресора изключва.

Само че ти в началото не зададе правилно питането(или аз не те разбрах правилно).Помислих,че искаш да спираш и пускаш компресора чрез датчик,за да регулираш температурата в купето.Което продължавам да твърдя,че е неправилно,и единственият начин за регулиране е чрез клапите в парното.

Понеже става въпрос за стар Опел съм  сигурен,че принципа на управление на въздушните потоци е един и същ,то всъщност няма много варианти,да не казвам,че има само един вариант  ;)
Най-вероятно  външния въздух минава 1-во през радиатора на климатика,а след това с клапа го насочваш дали направо да отива в купето или да мине и през радиатора на парното,и каква част от въздуха  да мине.