Още редки снимки от соца на спортни и ретро модели в БГ, като тези с Алпините са от група във Фейса, където се коментираше доста неграмотно, най-вече дали едната бяло изглеждаща, но всъщност жълта регистр. табела, дали е частна или държавна /ясно, че жълтите нови за периода пост-1986 алумин табели са си издаване само на частни лица/.
Всъщност, в онзи начален период от 1986-1987 години на новите алумин табели, частните номера, ако са снимани на черно-бели снимки, се познават дали са именно жълти частни, а не бели държавни, и по наличието на само един буквен префикс след цифрите /в случая, буквата Л/. Държавните нови бели номера точно тогава, ако аз не греша, са издавани основно с двоен буквен префикс след цифрите. Та, по тия бройки букви именно не може да се сбъркат частни нови спрямо нови тогавашни държавни номера.
Иначе, на снимките се виждат 3 броя наши частни А110 по време на соца, два от ВТ и един от КН, както и ранната РХ7, купена за заместител на единия Великотърновски А110, този с регистрация- ВТ-5484, след продажбата му, през м. Май 1989 год, като падат 200% мита.
Само снимката с белия доста тунингован Кюстендилски А110 е сегашна, но в този и вид колата е преправена още в средата на 80-те година, и все още е в Кюстендил.
Снимките с Ретропарада в Албена са правени от един мой отдавнашен отпреди 30 години колега от курорта- Ненчо Новаков, и са от периода, когато той отскоро е назначен там.
По негови данни, е снимал това ретрорали или ретропоход, което е финиширало в Албена, през месец Февруари 1973 година.
Надписите на файловете показват, пред които хотели са снимани разните коли.
Както се вижда, курорта Албена /тогава на само 3-4 години/ е още доста семпъл на визия, и незалесен.
Интересно, този поход или ретрорали, дали от Варна или от Добрич е стартирал, и как точно е бил обявен тогава като събитие.
Подсказка може да е, че поне на 2 от колите стартовите рали-номера са оформени като пощенски марки, с нащърбени ръбове.
Видимо си е доста организирана работа, предвид и на въбще наличните стартови номера на вратите на колите.
На една от снимките, с предница на ЗИС-110, съдейки по колата през фоайето на хотел спряла /хотел Кардам в Албена, него вече го няма/, и по багажника отгоре и, прилича да е някаква наша доморасла таксиверсия на ЗИС-110, който е, както се знае, представителна номенклатурна лимузина.
Интересно, дали и в БГ, може би не през 50-те год. като е бил нов модела, но по-късно, през 70-те, да е било възможно да се експлоатирани тия ЗИС-110, както и Газ 12, за таксита или поне ВИП-хотелски шатъли.
Поне в Москва ЗИС-110 са експлоатирани като таксита от нови.
В послевоенные годы возможность прокатиться на лимузине высшего класса теоретически была у каждого советского гражданина или гостя нашей страны. С одной стороны, в результате нехватки таксомоторов, а скорее, больше, как пропагандистский ход, небольшая часть «правительственных» ЗИС-110 была передана…
aleksey-delfinn.livejournal.com