Автор Тема: Peugeot 505 Turbo injection 1984  (Прочетена 9864 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Януари 03, 2012, 22:53:50
Отговор #10

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1912
PRV-то ако не се лъжа се монтира и на 605 , както и на Ситроен ХМ , само че в 3.0 версиите на шестака.

Януари 03, 2012, 23:19:50
Отговор #11

Неактивен baccara

  • Публикации: 390
505 със V-6 е атмосферната алтернатива на Турбото. Реално, този мотор е проектиран за 8-цилиндров. Но, удря криза петролна и някой го скастря на 6. Ако му видиш геометрията на коляновия вал, ще се шашнеш, колко противоречиво е конструиран. И работи ! Даже !  В същност, така известният PRV ( Peugeot-Renault-Volvo) е фабрично монтиран във:

- Рено 25
- Волво разни модели, даже го има във 760, онова готиното, комбита има такива, 740 също, не им знам добре моделите, но са в тази линия атмосферни.....
- Рено Алпин, 2 поколение
- Пежо 604 с ръчни и автоматични скорости
- Пежо 505 с ръчни и рядко автоматични скорости, масовия автомат е за САЩ
- Пежо 504, карбураторни, но тяхния стария 6-так е малко различен мотор, 1 брой двукамерен+ 1 брой еднокамерен карбуратор, а имат и по-късните години, същия ПРВ, рядко и по желание на своенравен клиент
- Пежо 404, за мое учудване, има такова бяло в България и с оригинално поставен такъв двигател+ автоматична скоростна кутия

Шестакът, този е шумен мотор. Пък и за инжекцион си е доста апетитен, ама то пък се слага все във лимузини на задно предаване.  160 коня е от 2700 с инжектори и има 220 или 222 Н.м. въртящ момент при някакви не високи обороти.  Трябва да сложа една графика за него някъде тук после.  Бе, пак не е бегачка.  :)) ^-^  По- ласт енд рилайъбъл е от Турбото, ама си е алуминиева ризница, дето не носи на много силов тунинг. За разлика от чугунения N9T, N9TE и N9TEA. Е, имат вариянти в Рено 25 със 2 турбини. Но е 2800, мисля. Или 2,9 ли беше.  И пак е слаба работа, пък и те гонят екология, изисквания, стандартни, глупости.  Бе, много, почти еднакви 6-цилиндрови имат.  ПРВ, атмосферния, от времето на 505 си е 2700 кубика. И то 160 или 170 к.с. беше във вариянт 604 ЖТИ. По-базовите са 145 или 150 к.с.  Ще Ви излъжа. 

Знаеш ли, първото 505 Турбо излиза през 1979-та година с мощност от ~ 145 к.с., без интеркулер и степен на сгъстяване 7,0.  В началото на 80-те, започват да им монтират кулер и вдигат бууста на 0,6, получават ~ 160 к.с.  и степен 7,5.  В края на 80-те, излиза 2 фаза с голямото табло, модерните брони и монтират  ,, електронен бууст контролер".  Французите пак са пияни и се оливат - вдигат буста на 0,75-08  :)) и получават ~ 180 к.с. с над 250 Н.м. въртящ момент от 3000 об/мин. В смисъл, N9TE, когато е в ЛАГ - върви здраво, тегли силно без бууст и върви повече от сгъстени атмосферни при този режим и тия обороти. Вече и със степен 8 . Ама със тая степен и този бууст е кофти, ако не се сложи голям кулер и не се надуе на 1-1,2-1,5 бара. Стандартната електроника, поддържа правилен режим до 1,1-1,2 бара.    Може оригинално да се вдигне налягането. Ама, като стигне до тази стойност - влиза в авариен режим.  Въобще, за повече ФИЛМ - трябват повече пари, сметки и МАП. Кадърен мап. 

Всичките са със механичен мас-метър. ДебиЛОмер, де. Като на Фиат Аржента 2000.  :))  Същата бангия. И трудно се намира, оригинален въздушен филтър.

Започва филтърна кутия, след нея е дебитомера, след него е турбото, после чак влиза в колектора.

А, да.  Има Кнок-сензор.   Вместо на блока, той е завит към всмукателният колектор, на най-отдалеченото от блока място. Да му се ненарадваш, типично по френски. Електрониката, обаче е изключително мейд ин Джърмани, много иновативна продукция за 70-те години.  Изобщо в краят на 70-те и началото на 80-те години, всички производители полудяха да правят серийни, Турбо автомобили за пазара.   Ауди с тяхното, БМВ си и имат, още преди Свят да съществува, Нисан, Тойота, Ланчия, Фиат, Алфа Ромео, Рено, Пежо, Ситроен, Форд......една много важна епоха, според мен.   

505 е некапризна по отношение на ходовата част. Много проста, здрава и надеждна е, като замисъл и изпълнение. Макферсона има дренажни отвори в чашите под пружините - ТРЯБВА всеки да си ги чисти и оттича водата. Иначе, започват да гният силно.  Задните носачи, също имат дренажни отвори в дъното под пружината. Трябва да се чистят редовно, иначе, започват да гният.  Започнат ли да гният - гният много !  И изведнъж се КЪСАТ.  Пада колелото, къса спирачен маркуч, излизат хъбовете от диференциала и гумата хвърчи, заедно с носача, скъсания отгоре амортисьор......, да не ти се случва.  Иска си редовна поддръжка, няма как. Поддържа ли се, проблеми започват само от вече тотално амортизирани части, на безброй удари и километри.

Електрическите уреди в него, в повечето случаи надживяват автомобила, заедно с инсталацията.  Проблеми започват, когато някой опита да мие двигател на Пежо.    :-\  И това са най-честите причини за тежки повреди, къси съединения, поразяване на компютри, прогаряне на инсталации, отказ на разни системки да работят и прочие.   
колега Живков PRV го има в много други коли,delorean(dmc) от онзи филм ,,завръщане в бъдещето,   талбот,рено еспайс,рено 20,рено 30,eagle premier,и пежо 305 v6 прототип,ноза него не съм сигурен.А рено 25 турбо е 2500куб.см и е само с едно турбо,а атмосферния е 2900куб.см(2850)

Януари 04, 2012, 01:02:23
Отговор #12

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Значи, разни вариянти има.  Значи, двигател ZMJ140 е 6-цата, 12 клапанова, но със механичен инжекцион, като на 6- цилиндров Мерцедес 123/124.  К-Jetronik. Същите компоненти са вградени в него, ПРВ-то, де.  Слага се на 1 фаза Рено 25, Рено 30 и прочие.  Също и Пежо 604.

ZN3J е 2849 кубиковият 6-так, но със жици на инжекторите. Има го във задноприводни Пежа, големи Рена, Пежа 604, Пежа 605 и доста други.  3 литра ZPJ4  е  пак  6-так, но със 4 клапана на цилиндър. Пак го има, но вече само в нови концепции, Сафрани, 605-ци, ХМ-и.......

ES9J 4 е пак вентилиран 6-так, но вече задължително с жици на инжекторите и е много нов. Слага се във Пежо 605, разни модерни големи Ситроени, Рена, Пежа и прочие. И разни спортни 2-врати купета.


25 Турбо, действително е с 1 турбина. Поправям се.  :-[Но е вярно, че има същия агрегат с туин-турбо. На задно предаване.



Януари 04, 2012, 01:24:10
Отговор #13

Неактивен baccara

  • Публикации: 390
Значи, разни вариянти има.  Значи, двигател ZMJ140 е 6-цата, 12 клапанова, но със механичен инжекцион, като на 6- цилиндров Мерцедес 123/124.  К-Jetronik. Същите компоненти са вградени в него, ПРВ-то, де.  Слага се на 1 фаза Рено 25, Рено 30 и прочие.  Също и Пежо 604.

ZN3J е 2849 кубиковият 6-так, но със жици на инжекторите. Има го във задноприводни Пежа, големи Рена, Пежа 604, Пежа 605 и доста други.  3 литра ZPJ4  е  пак  6-так, но със 4 клапана на цилиндър. Пак го има, но вече само в нови концепции, Сафрани, 605-ци, ХМ-и.......

ES9J 4 е пак вентилиран 6-так, но вече задължително с жици на инжекторите и е много нов. Слага се във Пежо 605, разни модерни големи Ситроени, Рена, Пежа и прочие. И разни спортни 2-врати купета.


25 Турбо, действително е с 1 турбина. Поправям се.  :-[Но е вярно, че има същия агрегат с туин-турбо. На задно предаване.
а този агрегат с туин турбото и с задното предаване май е на алпин а610,или има и 25ца такава?

Януари 04, 2012, 01:51:51
Отговор #14

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Няма такава 25-ца. отново се извинявам за грешката. Де Лорийн има туин-турбо, Алпин поне на живо пипнах, помирисах и огледах в музей. Във Франция ги има, даже в реално време карат разни хора, но не знам, дали този Алпин има с 1 турбо. Но с 2 - има. Не съм се интересувал от Рена, не съм разбрал де. Не съм се отдавал на обиколки из мероприятия във Франция.  Шантава им е държавата, също като колите.


А, по този повод и поради раздвижване на темата, аз искам публично да съобщя една важна новина.  :)     Донесаха ми информация, че има хора от тоя форум, които на скоро са си купили такова Пежо 505.  Нека да си признаят. И трябва да направя и малко уточнение по този въпрос.   

1.  Части имам за тая бангия, НО има още няколко желаещи за тях ! Това е проблема.
2. Искам да направя така, че всички да са доволни. 
3 . Ще снимам повечето работи, мале, малееее.......в мазето и тавана са 2 бр 505 на части+ 2 бр. 504 на части, ЛЕЛЕ, колко скрап трябва да извадя..........., за това ще помоля, да ми се даде малко време, докато сортирам частите САМО ЗА 505 ТУРБО и ги наснимам.   Те не са много, аз съм ги описал горе там в предишното ми мнение.

4. Най-много ми се ще, тая кола да се съживи.   Пуснете нова тема за нея.   Имам здрави бутала, не са спукани, не са ръждясали, не са унищожени, не са тотално износени. МОГАТ да работят още, но при условие, че се почистят и монтират нови сегменти, въобще да се проверят както си трябва.

5. Нека да направим така, че колегата да си стегне 505-цата.  Сега, към другите желаещи за части - колеги, моля Ви, изберете си най-необходимите джуджавки, които са Ви нужни за Вашите коли.  За да може разните работи останали, да се ползват в името на КАУЗАТА !   В крайна сметка, целта ми не е да си изчистя избата, тавана и двора на село, защото аз съм си вещоман и много боклуци на едно място ми доставят уют и комфорт. Няма да ги ползвам вероятно никога, ще събират прах и влага, но ще ми липсват всичките тия простотии, дет` съм ги събирал.  Та, искрено се надявам, реално пък да послужат на някой.  Ама, някой сериозен, който ще се заеме бавно и търпеливо с тая кола. А, не да се ядоса и да изхвърли после всичко на вторични суровини и язък за мерака, язък за частите, язък за всичко.  >:( 


Ще пусна отделна тема и ще Ви помоля, сериозните по този въпрос, да напишат своите желания. Като ги систематизират по ред и с тирета.   Аз, ще прегледам мнението на всеки и ще отговоря със същите тирета кое има-кое няма, кое е годно-кое може да се направи годно и кое не е годно. 

ПС Ако знаете в какъв филм се вкарвате с това Пежо - просто не подозирате, какво Ви очаква. Крива Ви е фантазията.  :))    Малиииий.   :))   Бая нерви ще отидат и още повече търпение, да знаете.   

 Първо вземете да се информирате, как стои въпросът със ГАРНИТУРИТЕ за двигател N9TE. Защото от там трябва да започнете.  От България, май няма да си ги купите. От СФА, забравете. Освен, ако нямате Вуйчо-Владика, който да пореве за Вас малко. И пак няма гаранция, че ще ти харесат и на качество, и на цена особено. Аз, хем бях БЕЗ РЕД и със връзки, при търсене на гарнитури от чужбина за такава кола. Хем имам добри роднини, занимаващи се с автомобили и части там. Ами.......балтия е, скъпа.  Тя е 3-слойна, метална гарнитура, НОВИ БОЛТОВЕ за главата ще Ви трябват, поне.  После и ноу-хау, как да си съберете мотора, защото има досадни простотии, градуси, ъгли, регулировки, стойности, които трябва да се спазват. Иначе се поломва за нула време. Крива работа е. Вижте, как седи въпросът със ВОДНА ПОМПА !   От там започнете и чак тогава, действително помислете, дали ще можете да  изхарчите толкова ВРЕМЕ и пари. И да знаете - такова 505, като ценова политика, изобщо цени и оригинални, добри части е все едно да се занимаваш със  голям, луксозен Мерцедес S-клас 126.  Да си знаете.  Аз съм ,,ЗА" тая работа, де.  Пежото е различно и не е банално, пък и е рядка, луксозна серия, произведена в доста по-малко бройки на фона на останалите.

 Само веднъж да го издокарате, както трябва - няма да съжалявате и ще видите, че е странна кола, бърза с бързо, точно управление, спортивна е, голяма е, лека е, меко вози, стабилна е.  Заслужава си само, ако купето Ви е ЧИТАВО най-вече.
« Последна редакция: Януари 04, 2012, 01:59:42 от Тодор Живков »

Януари 04, 2012, 11:35:45
Отговор #15

Неактивен USfan

  • Публикации: 10850
Ами серийно всичките Делориини, са с атмосферния ПРВ мотор, със колко там, 150 коня.   :))
Турбо мотори чак сега им присаждат, при разни реставрации и ревайвъл модели, чак в сегашно време.
А дори и посл правен Алпин, модела 610, макар и 3 литров, е само с едно турбо и 250 коня.
На него съм го разглеждал лично мотора му, като внесоха Промобил един такъв жълт, за Салона в НДК, през есента на 1991 година.

Битурбо мотори има относително серийно да кажем, ;D  правени само от немската тунинг фирма Ирмшер, и са слагани на модела Сафран Битурбо.
Но там пак няма чисто задно предаване, модела мисля е с двойно предаване.

Такъв пак съм виждал на живо, O:-) дълги години го караше единствения в БГ, единия от двамата братя сосбвеници на Промобил, един брадат чичка. O:-)
Интересно къде отиде по София тази кола. ::)
 Последно преди някоко години, вече поразбангйосана, я караше еди арендатор на ОМВ бензиностанция в София, тази до КАТ.

за Ве6 карбураторния...
Хм, аз съм се сблусквал с реглажа на версията карбураторната дето е с 1 двоен и 1 единичен, при 604-та на един приятел.
Тя беше от онези отн масово навнасяни през 80-те, черни министерски 604-ки.
Познават се по кафявите, на зелени стъкла, и по отн липса на екстри.
Водят се- 604 СЛ.
Моя човек я беше купил евтино на някакъв търг през 90-те.
И бяха бъзикня тия карбове.

Тоя странене Сет-ъп с един 1чен и един 2ен карб, мисля се слага и на 1-та серия Алпин 310 В
е6.
А пък друг мой приятял имаше Волво 260 с такъв мотор, ама май беше със Стромберг нормални карбове.
Не му беше инжекция Волвото, макар да има и такива Волва 260 с инжекции.

Да, ъгъла на тия цилиндри е нетрадиционен, по разл е от на другите Ве6 мотори, и затова и колената на коляновия му вал са с други ъгли.
« Последна редакция: Януари 04, 2012, 11:44:11 от USfan »