Автор Тема: Peugeot 505 Turbo injection 1984  (Прочетена 9865 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Февруари 07, 2011, 13:35:19
Прочетена 9865 пъти

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Господа, реших за редно да представя един мой неосъществен проект. Ще направя друга тема в Техническия сектор, конкретно за този модел и ще поставя разни книги, ръководства, документи важни работи, които го засягат.

 Пежо 505 Турбо от 1984-та година, (1-ва фаза), 160 к.с. версия с интеркулер. Кола, която вече не съществува по обясними причини, а бях настървено решен да възстановя. Уви, мотора беше взел-дал, турбото също, имаше 2-3 превъртяли биелни лагера, повредени биели, изяден разпределителен вал, проблемни скорости и прочие. В общи линии, представлява голям, сплескан и дълъг седан, с върхови (за времето си, като масова кола) динамични характеристики, натъпкано с всевъзможни екстри. Включително говорящ бордови компютър, който следи и съобщава разни стойности, параметри и прочие. Няма да изпадам в повече подробности, ето няколко снимки.  Много, много ми се ще да прибарам едно такова, но в перфектно състояние. Само за походи и празнични дни. Абсолютно нерентабилен двигател има, повечето от частите идват с доставка от чужбина, много, много редки, бутикови и скъпи части са вложени в него. Но, когато работи, само да е в час - веднъж загубил сцепление, скоростта с която се развърта на ход е достойна да засрами доста по-класови и оборотни резачки от тези времена. Като се има в предвид, че има характеристики на камион и мощността постига на 5200 об/мин. Пак ще имам такава, аз....някога. Снимки:

http://www.protonic.co.uk/galleryc/displayimage.php?album=9&pos=6


« Последна редакция: Февруари 07, 2011, 13:37:24 от Тодор Живков »

Януари 02, 2012, 20:19:35
Отговор #1

Неактивен rsk

  • Публикации: 2450
Жоро, случайно да са ти останали разни работи от това 505 Turbo?
Дори да са дреболии, пак ще са интересни. Имам приятел, който от днес притежава такова, но моторът е за цялостен ремонт. От купето също има какво да се желае, но пък колата си е интересна като цяло, рядка модификация е.

Януари 02, 2012, 22:55:16
Отговор #2

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1912
Живков, пролетта я заглеждах тая бангия в Съдийския квартал. Вдигнали ли са я вече ?
Иначе съм не много изненадан от състоянието на мотора - много юруш, много пилене на гуми на кола, която е създадена за дълги пътувания и сладостно усещане на разходките. У нас е така - най-вече навремето - види някой невидял мощност и се сили докато стопи нещо.
Гледам борд компа е като на СХ, интериорът е той много напомня ВИП-овете на СХ.
Имам въпроси - турбото какво е, ЕКУ-то какво е и като цяло горивната система и най-интересното, което гледам и на моя мотор - има ЕГР клапан. Може и тъпо да звучи, но аз не съм специалист - за какво му е ЕГР на турбо бензинов мотор ?

Януари 03, 2012, 05:07:47
Отговор #3

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
 Радвам се, че има някакъв интерес към тази кола все пак. Значи, ще дам яснота по въпроса.

Колата от Съдийски квартал е точно ТАЗИ, която аз купих.  Същата, да. Колата взех с изключителен, невероятен ентусиазъм и човешко желание.  Имам неоправдани сантименти. Със такава кола си изпросих скандал. Във 2-ри клас, имахме такава във моята махала. И понеже ние хлапаци, ама на мен ми беше интересна. Имаше чистачки на фаровете, които аз все вдигах,изкривявах, огъвах. Имаше лепенка ,,ТУРБО" на багажника, на която всички се пукахме от смях и подигравки. Това да е било 95-та година.  Един път, собственикът - костелив, злобен и действително ЛУД чичо ни ХВАНА !  Хвана ме и мен на място.  Изкара пистолет и стреля във въздуха. Излезоха госпожи, директорки, чистачки, охрани, работи...........чудесии.   Скандалът стана де. По-интересна беше развръзката. Чичото вика:

- Знаеш ли аз кой съм, бе, дребен ?

- Аз казвам - ми, чичо Скрудж !
- Той ми вика, ела моето момченце да ти кажа, кой съм аз.
- Аз замръзнах.
- Разбута властно с жилестите си ръце другите ученици и учитлеки и ме хвана за ръка.
- Какво толкова ми пипаш колата, бе, не си ли виждал кола, бе  ?
- Ми, не, не съм виждал, отговарям инато.
- Хайде, ела сега да ти покажа, каква кола имам аз - с перфектна, мазна, долна, зла усмивка и зелени очи, като на пепелянка.

Хвана ме, отключи колата и ме качи  вътре! Е, аз влезнах без уплаха и седнах....в чуждата кола. Наоколо писъци, крясъци, викове, ОТВЛИЧАТ МЕ !  :))  Качи ме на практика на предна седалка, влезе и зключи колата. Запали. Не се учваше нищо. Аз, обаче, будала - седя и кефя. Светят разни лампички - зелени, сини, жълти, шарена работа.  Излезе на булеварда и го натисна.   Усещането беше странно.  Тоя го напъна, здраво.  Чуваше се едно глухо и заглушено ,, МЪЪЪЪЪЪММММ" придружено със ,, ХЪЪЪССССССС".  Сменяше скорости, а тая ми ти сива кола, набираше още повече.  Седя и се густя. Не се усещаше, как стъпва, а тоя идиот от светофар-до сфетофар цедеше до край поне 3 скорости. Бях прекалено замаян от начина, по който ,,рязко" излита напред.  Е, като малък са ме дундуркали в Лада 1600, Алфа Ромео Алфета 2000- 4 порти, Е 23, Е 32, Е 28, W 123 280, W 115 250, та имах някакво усещане нали за хубава, сравнително мощна кола. Но, нито една нямаше такъв изненадващ ,,ряз" , като тоя, сивия Лъв. И онзи дивее, нещо ,, СЪСКА", аз си се радвам.  :))  И ме връща пред даскалото.  Там, майка ми, баща ми.......потни вода пият всички.   :))  Идваме ние с Пежото и всички притихнали от страх.  Аз, обаче слизам си, ама с ей-такава усмивка  :)) :)) :)), майка ми вика ,, А, бе, комшоооу, къде го мъкнеш, бе, умряхме от страх, бе, идиот, откачалник, да вдигнеш цялото училище в тревога, полиция извикахме......а, ти, Георге - хилиш се, като разплетен дамаджан.........." .  :D

Та, от тогава, с тоя чичо се заимахме.  Престанах да му ровя по колата, той пък ме возеше от училище-до нас. И понякога ме возеше из Пловдив. С позволението на мама и татко, де.

Бащата вика : ,,Комши, ти, жената уплаши, ама от тоя малкия, няма да можеш да се оттървеш от него сега".  :))   

Ех, хубави времена бяха.   Както и да е. Минаха години, вече имах доста по-смислени спомени от колата. Но, чичото остаря. И все по-рядко караше Пежото. Седеше под платнище завита.  Минаха все пак години - чичото се беше разболял, доста продължително. И колата почти не мърдаше.   След една година, чичото почина.   :'( :'( :'(  Да съм бил 9 или 10 клас.  Колата вече не мърдаше от там. Платнището започна да се къса, виждаше се надписът ,, Turbo injection" на вече задния спойлер.  А, колата си беше много свежа, а и на малко километри. Все още хубава.  Мина се пак време, горе-долу към 11 или 12 клас, Пежото вече не беше същото. Платнището скъсано, гумите спаднали.  :-\  Откъртен надписът ,,Турбо", откъртени чистачките на фаровете, счупен въздухозаборникът на шибедахът.  Запустяла беше.  Много ми стана тъжно, като се сетя, колко читава и вървяща кола беше. Мирешеше на ново, няма какво да се лъжем.   Имах навика да ходя да я гледам след училище.....и   пипам по намръщения ляв фар и задния спойлер.  Изведнъж - колата изчезна !  Ах, какво стана сега, къде отиде, кой я взе.  А, това  Пежо, исках аз да го купувам.   Жената отказваше да го даде. Синът й щял да го кара.  Пълен смотаняк - мой набор. А, аз вече горе-долу имах някакви пари.   

Историята продължава. Тоя индивид, не беше човек. Беше лиготия пълна. На магарето х*я да хване - ще изсъхне. Нищо общо с баща му - дъртия реално, излезе някакъв инженер, работил дълго по заводи, предприятия, кадърен мъж, имал възможност да пътува на запад и да закупи нова кола.  Обаче, не можа да я изкара до край. И сина му, започва да я кара. Кара я има-няма 2 седмици ли я мъчеше, 2 месеца не можа май да я кара.  Колата беше овехтяла външно, но много читава, като машина.  Та, завърши със челен удар в дърво. Засилил се силно и не успял да вземе завой.  Беше ПОМЛЯЛ радиатор, скоростна кутия, греди предни, калници ,фарове, джама предния беше чак потрошен. А, 505 има много МИСЛЕНО, здраво и яко купе.   Посукано беше цялото. А, като имаш на предвид, че дъртия го караше с 205 широки гуми, 15 цола и много силни спирачки имаше оригинално.  Сина оживя, Пежото замина на вторични суровини.   Без ГРАМ РЪЖДА, въпреки избелялата си боя и липсата на гараж.   :-\   


По едно време, видях това 505 в Съдийски квартал. Понеже смених бая модели Пежо от 80-те, че и от 2000+ година, викам, е, т`ва е.   


Беше от Хасково колата. Вкарана е в България 92-94-та година някъде от един чичо.  Всички екстри, без кожен салон.  Ходих на оглед. Стори ми се добра база за нещо повече от луксозно Турбо.  Исках да си я освежа и пооправя.  И да си я карам, като всекидневен автомобил, без болни спортивни амбиции.  Да, ама.  Колата видях.  Ръжда тук-там, забележки, все тая.  Мотора, обаче, работеше странно.  НЕ !  В никакъв случай, не ,,шепти", като някогашното 505 в махалата.  Работеше дрезгаво, пушеше синьо, имаше силен дисбаланс, нещо силно громолеше вътре.  Сякаш се върти разхлабена, тежка маса. Не можеше и да се форсира, както трябва.  Всичко работеше по луксозния интериор, де.  Колата карах малко, около 150 километра.  2 дни точно.  Мотора изпляска, спря изведнъж, изгуби сила, в последния момент удари блокаж на задните гуми, ама усетих се и натиснах в тоя момент съединителя. Ако не го бях усетил - щях да се търкалям по таван, понеже това стана при 80-90 км/ч.  И ...........до там.  Няма палене, няма мърдане.   Като свалих мотора се оказаха :

-  2 биелни лагера превъртяли, повредили 2 биели
- всички основни завлачени, посиняли
- разпределителният вал интензивно износен, вкопан
- съединителя със счупени демпферни пружини
...........и така-нататък.
- предното окачване, е било с отдавна изтървали амортисьори, карано е десетки хиляди изобщо без амортисьор, помляни бяха шокови тампони, амортисьори,  чашата на пружината беше изгнила, къртена, заварявана и пак изгнила, едва се държаха пружините на Макферсона

Като направих една сметка, само за частите, без труд, понеже всичко сам си правя по тия бангии. Ами, само за мотора, при това НЕ цял ремонт - трябваха  1500 лв.  :)   Направо ново турбо, нови датчици, разпределителен вал, кобилици, ГАРНИТУРИ (НЯМА), сегменти, възстановяване на колянов вал, биелни лагери, основни лагери...........................сметнах, че не си заслужава.  Имаше и работа по външността на каросерията.

Взех да търся донор, да му изкормя мотора и да го монтирам временно във 505.   Намерих случайно, Пежо 504 от Пловдив.    Редовни документи, 1 собственик на 78 000 км., гаражна.   Отидох да го гледам.........запознах се с Докрор 2, жена му.....после и Белиндата.    Ами, очаквах, щом е на 40 години да е леш и с радост да го нарежа за вторични суровини.  Да, ама донорът се оказа, кола купена нова, с хубав мотор, скорости, непокътнато окачване, редовни документи, прегледи, глупости ааа......уууууу.   И си я взех. И започнах да си я карам. И реших да си я оставя, бялата кола. Която вече ни-капак съм отвалял-нито проблеми ми е създалала. Сивата разглобих тотално с много тъга, купето замина на хубаво място.

Имам останали доста чаркове от 505 Турбо, фаза 1.  Даже мислех да ги пусна тук за продажба. Не ми тряват.  Аз, Пежо повече няма да си купя вече. Не искам.   504-ката ми е последния автомобил от този произход.   И ми писна от такива технологични мастурбации. И е крайно време да се обърна към друг вариянт. Вариянт от Германия, там от Щутгарт.  И да не се занимавам повече с простотии.

Имам останали-

- клавиатурата на бордовото компче
- таблото, тъмно синьо, много ЗАПАЗЕНО
- всички кори на врати, двупластови, двуматериални, запазени
- предни фарове
- компютри за инжекцион
- делка с разни капаци
- стопове, стари, нови
- мигачи
- релета
- преден мост с носачи, шарнири и хидравлична помпа със рейка от ТУРБО, която е най-БЪРЗАТА рейка от всички задноприводни Пежа
- всички копчета, врътки, натискалки от нитериора
- 4 машинки за ел.стъкла
- работещ ел. люк
- разни щу-кадар релета с бушониери
- полуоси
- разширителен съд
- още разни компютри има вътре на БОШ
- дръжки на врати
- барчета
-отоплителни радиатори поне 4 броя с  работещи вакууми
- вакуумно резервоарче
- бутала с биели
- спирачни апарати
- спирачна помпа, ама тя е негодна
- картер с датчик, той е негоден, ама го има......
- странични огледала
- средно огледало
- волан с кормилен прът, НЕ разбит
- оригинални ляти джанти  от 1 фаза 505 Турбо, които са разработвани пък специално за 504 Coupe
- оффф......и още много работи, за които не се сещам в момента
- инетриор нямам, той изчезна за нула време, беше прекрасен, мек тъмно син плюш
- диференциал LSD, също го продадох веднага, заедно със скоростната кутия
- 4 инжектора със рейката, с регулатор, с кабели не рязани...........
- почти цялата инсталация на колата съм изкорубил
- стъкла тонирани продадох
- амортисьори БИЛЩАЙН - задни, продадох ги отдавна
- кардан един  с кожух и вал имам, но той е от 504, бе имам глупости почти всякакви за 505 базов и 505 Турбо, събирал съм, ама ще ги махам тия части, не ми трябват.....

Като цяло, НЯМА 505 Турбо, което да е със здрав двигател.  В България. 99,9% са с брутално изхабени мотори. А, това е агрегат със

- ковани бутала
- ковани биели
- кован колянов вал
- здрав маховик
- и държи на тежък тунинг, може да се кара и на 1,5 бара, без да се отваря, само с друга електроника и настройки   ^-^



 Управлението е BOSH  LU-Jetronic.  Барутарен електронен инжекцион, който управлява 4 цилиндрови ТУРБО мотори СЪС 8 калапана.    Мога да ти дам разни литератури и графики за него, но аз тях съм ги дал във разделът ,, Техническа информация".   Нямам против да ги напиша и тук, де, щом има интерес към тях.     :) :-[

Вижте сега, аз от електроники много не разбирам.  И няма да си кривя душата, разбирам го малко, общо на теория, някои елементарни неща, мога сам да си оправя, но като цяло - гледам да не барам там, където не ми е работата по тях.  Не ми е в компетенцията.  :)


Едно момче от Варна си купи от Пловдив, същия фаза 1 Пежо 505 Турбо с интеркулер, преди 1 или 2 години. Пежото се оказа с износен разпределителен вал.  Човека още го кара, възстановил вала и останалите разни консумативи. Много овехтяло на външен вид и с перфектното купе, като състояние. Същото, като моето.  И си го кара, без грешка.    То и много хубаво вози 505 . Има много, много специални предни амортисьори.  Заради тях идва и легендарната возия на Пежо 505. Когато  ги смениш някога с ,,някакви" - тази возия изчезва и не става по-стабилна. Но, пък, започва да вози, като.......БМВ.     Усещането при возене във 505, мога да го сравня с това, като във БМВ 7-ма серия.    Колата е ЛЕКА, като имаш на предвид, а вози тежко и плавно.    Определено е просторна, широка семейна бангия.  Не е стартов автомобил, силата му е в доускорението при високи скорости.  И като цяло, силата му е умерена, дори е слаба кола. Но, интересна.       

В прочем, хората, които карат такива мотори N9T, трябва да знаят, че същите двигатели ги има във Талбот Тагора, Матра Мурена, Симка една такава скромна............и че маслата им се сменят на всеки 6, максимум 7000 км. И самата кола си е пренетциозна, няма да крия това. То, 504 е претенциозна, та 505 не е по-различна.    Чувствителни са към температурен режим, силно са претенциозни за баланс на гуми, качество на съединител, тампони да диференциал и двигател.  Най- са капризни по отношение на маслата.  Старите им, долновалови двигатели от времето на 404,през 504, до 505:

- лятно време, като се кара по-динамично с чести, продължителни пътувания - задължително 10W60
-  зимно време 5W30, иначе започва да разрушава стартера, силно товари акумулатор, бавно го качва и първите секунди, направо чука, трака, тропа, докато го развърти и намаже

** 15/50 полусинтетика, също много обичат, но само лятно време и при крайна липса на средства за 10/60


Скоростната кутия 504/505, без значение 4 или 5 степенна:

- 10W40 при човешко каране и използване +задължително често следене на нивото, `щото им течат кутиите още от чертожната дъска
- 15W50 при продължителни пътувания на дълъг път със високи скорости на движение и въобще натоварвания

Диференциал :

75W90, като му се следи най-най-често нивото.  ЕР 90,въобще не трябва да докосва този редуктор. Ще кара, но започва да шуми, при над 110 загрява, започва да вие, износва се интензивно и прочие.

Това е, ако искаш да имаш и караш такова Пежо, дълги години и безброй километри, без генерални ремонти.  Няма, не търпи мърлящина и не държи на занемаряване. 

В края на краищата, аз си бях виновен за цялата одисея.  Ама така, когато страстта надделее над разума - така става.   Това е кола, фрашкана със макар архаична, все пак истинска, оригинална, качествена електроника и материали. Повечето части са скъпи и дефицитни.  Двигателя е с бутикови части, хем рядки-хем скъпи и като цяло, има 2-3 човека в България, които знаят и могат да ги правят, както трябва.  `Щото, това не е БМВ или Мерцедес, да го събереш едно- на три и да кара още 303. 

Пежо, с който мотор да вземеш особено по-луксозните от онези времена, трябва да си на ясно, че  това не е машина за бичене/рязане на асфалт. Не, не е за дръвници и трактористи.  То е интелигентна, комфортна и култивирана бегачка, елегантно скрита под визията на луксозен, семеен седан.











« Последна редакция: Януари 03, 2012, 05:24:21 от Тодор Живков »

Януари 03, 2012, 07:35:49
Отговор #4

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1912
Браво Живков, много увлекателен разказ !
Направо се почувствах като във Фильо и Макензен  >:D
Много точни определения за френските коли . елегантно скрита сила.
Дато все пак се откриват и по нашите земи читави екземпляри. За бутиковостта на частите по тези коли книга мога да напиша, от такива одисеи излизам, че главата ме заболява като се сетя.
Апропо, пред един от блоковете на Багамил /мисля че е 51 или 53 номер/ седи една такава убавица, но не съм сигурен дали е ТУРБО.

Януари 03, 2012, 13:29:18
Отговор #5

Неактивен baccara

  • Публикации: 390
браво,много увлекателен разказ ;)направо си представих всичко,505 турбо е рядак модел,по масови са 2000куб.см двигателите и дизелите.едно време баща ми щеше да купува такова дизелово,наистина е добър автомобил.А да попитам 505 имали много общи неща с 604 >:D

Януари 03, 2012, 17:41:38
Отговор #6

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Има. На практика, 604 е 505-ца, същата база, същата механика, шаси.....кош, оборудване. Само е доста по-раздута на широчина, като са запазили базовите пропорции на 505. Е и стилистично е променена външно и интериорно.  То пък е още по-непопулярен автомобил в България.  Имаше изоставена една зелена в Тракия.  Ами, човека му искаше 5-600 кинта.  Още имах сивото.  И мислехме да го купуваме.  Беше бензиново 604, 2700 кубика, инжекцион с автоматични скорости.  С хубав салон и не в ред скорости и лошо купе. И със шпер.  :))  Разни доста екстри и също климатик, кожен салон а-у .  :D Мислех да го купя, да свалим 6-така, да го сложим в 505 и да го надуем на 1 бар. С 2 турбини.  >:D Шантавизми, колкото щеш.  Взеха го под носа ми, някакви мангали. Замина на вторични, а имаше много здрави части по него.  С нови номера и редовни документи.

Има в Пловдив тъмно син металик 604, пак 2,7, с ръчни скорости. Много хубава. Познавам собственика, продава го. Много е запазено и много хубаво му върви.  Даже мисля, само мисля, че още го продава, май.  Искаше му пред 1-2 години, около 3000 лв.  Като състояние си струва всеки лев, де. Поне тогава. Скоро не съм го виждал.  Той и не я кара всеки ден, седи в гараж, има други коли да кара. Запазена е колата, не е гнила, на близо 200 000 км. е.

Та, масово 505 е със 1800-2000 бензин, карбуратори. С долния вал. Тоест, 1,8 е по-рядък.  2000 (като този на 504) го има във вариянт с карбуратор и механичен инжекцион във 505.  С 4 и с 5 скорости, включително и автоматици. От базово оборудване- до интересни и разнообразни екстри.  :))   Хубав вариянт е атмосферен 2200 бензин, инжекторен с 8 клапана и 1 вал.  :)) На модела GTi. Колата си е шикозно изпълнение, като Турбото. Ама с разликата, че е по-рентабилна и има части за този двигател, пък много не гори и доста добре върви за 130 к.с. . И масово са със ръчни скорости+задължително някакъв шпер.   Може да срещнеш и обикновено 2,3Д със блокаж на диференциала, има ги такива опции по желание на клиента.   Но, GTi и Turbo са задължително с блокажи.  Както също и при линията 604.  Блокажите им ги слагат, за да подобрят ходовите качества на колата, не толкова за екстремни спортове.   Стават много, много по-проходими във всякакви условия .  Особено, клиенти от северни държави, снеговити, ледовити страни, там почти всяко 505 е със шпер. Дори кьорава екстра да няма - шпер ще има. И от там идват най-лошите купета с най-ЗАПАЗЕНИТЕ окачване, скоростна кутия и шпер. Е, на хлъзгава настикла, може да се шофира и вълнуващо на зиг-заг.  >:D   И на асфалт става, ама си е излишно напъване.


Имат и дизели - 2,3, 2,5 атмосферни и с турбо, знаете.   Този, тяхния Пежо 2.3 се вгражда фабрично във Форд Сиера 2300 Д и прочие.  :))   Между другото са много стари, стаааари дизели. По технология от времето на 404 и 504. Непретенциозен, здрав, всеяден, шумен, тромав и обича да ги погорва нафтичката. Да не кажа вечен дизел, ама е пряк и зъл конкурент по дъговечност на 200Д, 240Д на W 123. Същите чукове са. 

Януари 03, 2012, 21:05:19
Отговор #7

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1912
За това Пежо 604 в Тракия и мен ме е яд  :(
Тошко, собственикът ми е приятел и го спаси в последния момент, накупи му нови чарколяци за близо 350 лв , имаше съвсем лек проблем с настройките на автоматика, но мангалите буквално му го откраднаха. Абе аджамийска работа ...

Януари 03, 2012, 21:59:58
Отговор #8

Неактивен USfan

  • Публикации: 10850
Хм, да настина страхотна историа е това с воѕенето с лудиа чичка.  :)
Жалко че е толкова каприѕна кола 505 турбо.
Като цена тогава вероиатно, и като динамика, му е било конкурент 244 турбо.

Аѕ турбо 240 не см каралл но сам карал 740 турбо, и то доста варвеше.
А 505 мислиа, сашто го е имало с 6 цил мотори, макар и риадко да са правени. :)

Януари 03, 2012, 22:40:59
Отговор #9

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
505 със V-6 е атмосферната алтернатива на Турбото. Реално, този мотор е проектиран за 8-цилиндров. Но, удря криза петролна и някой го скастря на 6. Ако му видиш геометрията на коляновия вал, ще се шашнеш, колко противоречиво е конструиран. И работи ! Даже !  В същност, така известният PRV ( Peugeot-Renault-Volvo) е фабрично монтиран във:

- Рено 25
- Волво разни модели, даже го има във 760, онова готиното, комбита има такива, 740 също, не им знам добре моделите, но са в тази линия атмосферни.....
- Рено Алпин, 2 поколение
- Пежо 604 с ръчни и автоматични скорости
- Пежо 505 с ръчни и рядко автоматични скорости, масовия автомат е за САЩ
- Пежо 504, карбураторни, но тяхния стария 6-так е малко различен мотор, 1 брой двукамерен+ 1 брой еднокамерен карбуратор, а имат и по-късните години, същия ПРВ, рядко и по желание на своенравен клиент
- Пежо 404, за мое учудване, има такова бяло в България и с оригинално поставен такъв двигател+ автоматична скоростна кутия

Шестакът, този е шумен мотор. Пък и за инжекцион си е доста апетитен, ама то пък се слага все във лимузини на задно предаване.  160 коня е от 2700 с инжектори и има 220 или 222 Н.м. въртящ момент при някакви не високи обороти.  Трябва да сложа една графика за него някъде тук после.  Бе, пак не е бегачка.  :)) ^-^  По- ласт енд рилайъбъл е от Турбото, ама си е алуминиева ризница, дето не носи на много силов тунинг. За разлика от чугунения N9T, N9TE и N9TEA. Е, имат вариянти в Рено 25 със 2 турбини. Но е 2800, мисля. Или 2,9 ли беше.  И пак е слаба работа, пък и те гонят екология, изисквания, стандартни, глупости.  Бе, много, почти еднакви 6-цилиндрови имат.  ПРВ, атмосферния, от времето на 505 си е 2700 кубика. И то 160 или 170 к.с. беше във вариянт 604 ЖТИ. По-базовите са 145 или 150 к.с.  Ще Ви излъжа. 

Знаеш ли, първото 505 Турбо излиза през 1979-та година с мощност от ~ 145 к.с., без интеркулер и степен на сгъстяване 7,0.  В началото на 80-те, започват да им монтират кулер и вдигат бууста на 0,6, получават ~ 160 к.с.  и степен 7,5.  В края на 80-те, излиза 2 фаза с голямото табло, модерните брони и монтират  ,, електронен бууст контролер".  Французите пак са пияни и се оливат - вдигат буста на 0,75-08  :)) и получават ~ 180 к.с. с над 250 Н.м. въртящ момент от 3000 об/мин. В смисъл, N9TE, когато е в ЛАГ - върви здраво, тегли силно без бууст и върви повече от сгъстени атмосферни при този режим и тия обороти. Вече и със степен 8 . Ама със тая степен и този бууст е кофти, ако не се сложи голям кулер и не се надуе на 1-1,2-1,5 бара. Стандартната електроника, поддържа правилен режим до 1,1-1,2 бара.    Може оригинално да се вдигне налягането. Ама, като стигне до тази стойност - влиза в авариен режим.  Въобще, за повече ФИЛМ - трябват повече пари, сметки и МАП. Кадърен мап. 

Всичките са със механичен мас-метър. ДебиЛОмер, де. Като на Фиат Аржента 2000.  :))  Същата бангия. И трудно се намира, оригинален въздушен филтър.

Започва филтърна кутия, след нея е дебитомера, след него е турбото, после чак влиза в колектора.

А, да.  Има Кнок-сензор.   Вместо на блока, той е завит към всмукателният колектор, на най-отдалеченото от блока място. Да му се ненарадваш, типично по френски. Електрониката, обаче е изключително мейд ин Джърмани, много иновативна продукция за 70-те години.  Изобщо в краят на 70-те и началото на 80-те години, всички производители полудяха да правят серийни, Турбо автомобили за пазара.   Ауди с тяхното, БМВ си и имат, още преди Свят да съществува, Нисан, Тойота, Ланчия, Фиат, Алфа Ромео, Рено, Пежо, Ситроен, Форд......една много важна епоха, според мен.   

505 е некапризна по отношение на ходовата част. Много проста, здрава и надеждна е, като замисъл и изпълнение. Макферсона има дренажни отвори в чашите под пружините - ТРЯБВА всеки да си ги чисти и оттича водата. Иначе, започват да гният силно.  Задните носачи, също имат дренажни отвори в дъното под пружината. Трябва да се чистят редовно, иначе, започват да гният.  Започнат ли да гният - гният много !  И изведнъж се КЪСАТ.  Пада колелото, къса спирачен маркуч, излизат хъбовете от диференциала и гумата хвърчи, заедно с носача, скъсания отгоре амортисьор......, да не ти се случва.  Иска си редовна поддръжка, няма как. Поддържа ли се, проблеми започват само от вече тотално амортизирани части, на безброй удари и километри.

Електрическите уреди в него, в повечето случаи надживяват автомобила, заедно с инсталацията.  Проблеми започват, когато някой опита да мие двигател на Пежо.    :-\  И това са най-честите причини за тежки повреди, къси съединения, поразяване на компютри, прогаряне на инсталации, отказ на разни системки да работят и прочие.