Автор Тема: Антикорозионна защита  (Прочетена 326415 пъти)

0 Потребители и 4 Гости преглежда(т) тази тема.

Март 02, 2014, 13:16:05
Отговор #200

Неактивен Валентин

  • Публикации: 164
Намери се един човек да зададе такъв въпрос.На публикацията която си направил цитат,всички хора които са прочели темата са разбрали за какво става въпрос,просто  попитах защото ми беше интересно какви мнения имат хората,всеки работи по негов си начин.Някой използват епокси,други студено подцинковане, трети оловен миниум и т.н.Тук в този форум е ясно че всеки се е сблъсквал с такива проблеми  при старите автомобили.Нали за това е форума,хората да споделят мнения и да се научават един от друг на нещо,защото никой не е като теб да се е родил научен и от 10 годишен да работи професионално.Ти си на 52 години,а върни времето на зад и ми кажи преди 42 години какви химикали и грундове имаше,освен миниума и разни блажни бой?Говоря за това защото темата е за АНТИ-КОРОЗИОННА ЗАЩИТА!,не горим за авто репаратура.Само погледни колко хора в тази тема са споделили мнения и са разбрали за какво идва реч ;)Извинявам се ако съм засегнал някой

Привет.Подтекста ми бе/провокативен/.И сега ще обясня защо:Понеже темата бе "позамряла", а тя е винаги актуална и както си отбелязал, преди време ги нямаше тези химии/поне ние ги нямахме-в БГ/.И правехме колите като за "Вечно", защото не можехме да ги сменяме през 5-6 години-примерно.И понеже ги нямаше тези сгоди и технологии, как работехме.Бавно/славно и качествено.Попитах за какво точно става реч, защото при  всяка една част се действа различно.При пода по един начин, по калниците- по друг и т.н. Но общо взето, методът бе един и същи.И правилно си отбелязъл, че темата е за Антикорозионна защита, защото от прочетеното и постнатото , видях, че има отклонение от темата/според мен/.Значи общо взето:При тези химии и процеси сега по-качествено и трайно ли се извършва /АКЗ/.Според мен - не.Тези химии, в повечето случаи са, търговски номера.Примери- много, но по нататък  в темата, може да ги разискваме.Как съм правил АКЗ аз, непрофесионално/не съм писал че от 10 год-н/се занимавам профи, а че оттогава съм около техника-мотори, коли, трактори и съм се чепкал по нещо.И 4 год.птофес./Та по темата: следва продължение :D

Април 13, 2014, 21:40:33
Отговор #201

Неактивен phant0maz

  • Публикации: 13
Провокирам знаещите и можещите с една снимка, с въпрос по тема която доста ме вълнува.

Вижда се как избива ръжда между застъпването на двете ламарини, как е правилно да се процедира, рязане и нова ламарина ,или е възможно да се песакоструи и след запечатване ,ръждата която остава между ламарините да не се обади?



Април 13, 2014, 22:12:33
Отговор #202

Неактивен Валентин

  • Публикации: 164
Провокирам знаещите и можещите с една снимка, с въпрос по тема която доста ме вълнува.

Вижда се как избива ръжда между застъпването на двете ламарини, как е правилно да се процедира, рязане и нова ламарина ,или е възможно да се песакоструи и след запечатване ,ръждата която остава между ламарините да не се обади?



Според мен, доколкото виждам от снимката, едно песъкоструене, обилно мазане с ръждопр.на наставките, за да попие добре м/у двете части и последващо запечатване с каквото сметнеш за добре, за да няма достъп на вода и кислород.А може и да ги разединиш, обработиш както се полага и наново да ги съединиш, или чрез цялостно лепене, или чрез точковане, което според мен е по-добре в твоя случай.

Април 19, 2014, 15:30:57
Отговор #203

Неактивен phant0maz

  • Публикации: 13
Иска ми се да ги разединя ,но не знам дали ще успея да ги събера правилно ,без да даде някой елемент отклонение. Дори и да им направя рамка някаква...
Дали има някой майстор в България ,който би свалил рогата и всички ламарини покрай тях ,за да почисти ръждата и пак да ги събере кадърно и съвестно?

Април 19, 2014, 19:49:33
Отговор #204

Неактивен Валентин

  • Публикации: 164
Майстори в БГ дал Бог. Ама не всеки се захваща с такава работа, защото е трудоемка и изисква време. А в днешно време, всеки майстор тенекеджия/без да обиждам никого с това си мнение/ би предпочел набързо да свърши някоя по-лесна работа и да ти вземе парите.Така, че ако си що годе технически грамотен, захващай се ти собственоръчно и къде сам, къде с помощ, си я направи, бавно и славно. Но после, удовлетворението е пълно. А ако не можеш, по-добре потърси някоя фирма, която се занимава с такава дейност.Това  е моят съвет, пък ти си преценявай.
ПС : Напиши откъде си, та евентуално някой да те насочи за майстор.

Октомври 11, 2014, 11:43:18
Отговор #205

Неактивен BuGmaN

  • Публикации: 51
  • SXS-Restorations VW - 53/57/59/60/65/70/72
    • Aircooledmania
Дали има някой майстор в България ,който би свалил рогата и всички ламарини покрай тях ,за да почисти ръждата и пак да ги събере кадърно и съвестно?

Има кой да свърши, тази работа! C:-)  Питам се, обаче , дали си заслужава или дали няма да е по изгодно да се смени купето, защото подобно удоволствие струва скъпо. ::) От друга страна, подобна реставрация би била най-пълна и изпълнена правилно, би била на границите на перфектната... ::)
Лично си мечтая за подобно "разкопчаване", но на всички панели на някой от личните проекти, но бройката им към днешна дата не ми го позволява. :)
Ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. - К.Иречек
http://www.aircooledmania.com/forum/[/url

Април 26, 2015, 22:33:19
Отговор #206

Неактивен Dobi

  • /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 2
Здравейте фенове и собственици на най-готините машини (класическите ;D)! Името ми е Добромир и може би някои от вас ще ме познаят от американския клуб.

Наскоро станах собственик на един почти-янгтаймер, а той е 1992 Ауди Кабрио с 2.3 5-цил. двигател. Има доста проблеми, но този, на който сега съм спрял е следния. В резултат на запушване на една от тапичките за отичане на вода в багажника, в отделението на резервната гума се насъбира локва, която когато я хванах беше към 10 санта дълбока. Явно локвата е седяла в продължение на месеци, защото боята в тази част на багажника се беше разкиснала и в локвата буквално плуваха люспи боя. Защо толкова късно е била забелязана локвата, това е съвсвем отделен въпрос...




След като изсуших багажника от локвата и направих горните снимки, реших да сваля бронята, за да видя какви интервенции и мизерии има от другата страна на същите ламарини...








Това, което целя е сам да си оправя багажника. Затова в момента се въоръжавам със знания като чета тази тема. Смятам, че придобих обща представа как ще стане целия майсторлък, но все още имам въпроси към вас.

Първо, мислите ли, че ламарините, които се виждат на първите две снимки са прекалено проядени? Могат ли да се оправят качествено или ще стане само с рязане а слагане на нови? Докато правех оглед на пораженията, забелязах, че само от вътрешната страна има силно избила ръжда. Отдолу също има ръжда, но е в много по-малки количества, което ме кара да си мисля, че все пак тези ламарини са сравнително дебели и съответно все още не са проядени прекалено много, но това е мое мнение. Вие как мислите?

Второ, след като вече съм протъркал с телената четка и шкурката местата, където има ръжда и съответно на тези места съм стигнал до гол метал, с какъв грунд да покрия метала, че да се получи добра адхезия между местата, където все още си седи оригиналната боя и местата, които съм почистил до гол метал? Тоест, пределно ясно ми е, че е безмислено целия багажник да търкам и естествено след търкането ще останат части на багажника, където все още си седи оригиналната непокътната боя, а другите части ще бъдат изтъркани до ниво чист метал. В този случай ме е страх там по границите да не би да не хване както трябва основата и да започне да се люпи след време.

Третият ми и последен въпрос, е свързан със същото като втори въпрос, но относно долната част на ламарината, тоест около куките за гърнето. Там ми се иска да оправя ръждивите места, като за финален слой смятам да пръсна шегрен, че да се пази дъното на багажника от камъчета и прочие. Същинският въпрос е шегрена и грунда как ще се захванат качествено по границите, където все още си седят старите слоеве защита и там, където съм търкал?

Извинявам се, ако въпросите са ми изключително глупави, но единственият ми опит с работа по автомобили се свежда до обезвъздушаване на охладителни системи и най-елементарно монтьорство като директна смяна на брони, крушки и тн. Аудито е първият ми реставрационен проект, като целя сам да свърша колкото се може по-голяма част от работата. За съжаление нямам собствен гараж, но мога да ползвам дворове и гаражи на приятели.

Април 27, 2015, 22:12:03
Отговор #207

Неактивен taran

  • Публикации: 141
    • taran`s garage.ale.bg
Това Ауди е преживяло някакъв удар отзад,та дали боята в багажника е оргинална или не е малко спорно,задната престилка/панел със сигурност е доволно омазана с шагрен ,не оригинално.
Като почистиш с телена четка или друг абразив дъното ще разбереш колко е дебела ламарината,възможно е на места да се пробие и тогава ,режеш до здраво и кърпиш.
Задния панел също е по-скоро за смяна.Водата в легенчето на резервната гума трябва да разбереш от къде влиза.
Голата ламарина покрий с епоксиден грунд.Прехода между боята и ламарината също трябва да се "матира" с шкурка и там да свърши грунда.

Април 27, 2015, 23:54:47
Отговор #208

Неактивен Dobi

  • /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 2
То ако се стигне до рязане на метал, то по-добре направо да се остави колата на майстор, който си разбира наистина. :) Мерси все пак, тези седмици ще събирам още информация и ще гледам какво още има да се прави по колата. Когато ми остане свободно време + гараж/двор на разположение, ще започна с процеса на реставриране на багажника, че така пред блока си е неудобно...

А принципно по колата има драскотини тук-таме по панелите. Една от целите ми е някой ден да я пребоядисам пак в червено, но този път металик! >:D За съжаление, до тогава има още доста време, та смятам докато стигна до пълно пребоядисване да позакърпя боята където е драна. Въпросът ми е за разни драскотини, които не са големи като площ, но са стигнали до метал, как да процедирам? Филер + червен лак на спрей ще свърши ли тази временна работа?

По между другото, бих си направил тема за колата, но не ви знам как приемате толкова млади янгтаймери. :D

edit.
Още един въпрос! Матирането с каква цел се прави? Да се свали лака, който е останал и да се изчисти повърхността, върху която трябва да хване грунда?
« Последна редакция: Април 28, 2015, 00:04:03 от Dobi »

Април 28, 2015, 06:31:47
Отговор #209

Неактивен taran

  • Публикации: 141
    • taran`s garage.ale.bg
Не е задължително да се свали лака,по скоро да се награпави с цел по-добра прилепваемост,щото няма как да завършиш грундирането точно по границата на изчистеното до метал,трябва да застъпиш останалото покритие.