Автор Тема: Антикорозионна защита  (Прочетена 326758 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Юни 06, 2015, 23:18:18
Отговор #210

Неактивен [BUL]-Flosh

  • Публикации: 10
Здравейте, нов съм в форума. Но съм се захванал с един проект на BMW e21 и то доста сериозно. Но ми писна от хора който се наричат майстори а нищо да не правят по колата. Та реших да се захвана сам, поне да си я до изкърпя, грундирам и шегрирам дъното и под калниците.В момента колата изглежда така на тези обрачи


Та идеята ми е след като сменя левия праг и 2та панела в багажника. Да премахна старото покритие по дъното което е като шегре, след това да бластирам цялата кола, след което да грундирам с Епоксиден грунд, а дъното и под калниците да пръсна с шегре върху епокси. грунда. Като мисля да използвам материали на Glasurit. И въпроса ми е дали подхода ми е правилен и това ли са най-добрите материали който мога да използвам, и трябва ли да пръскам шегрето с акрилна основа примерно.

Юни 07, 2015, 11:41:57
Отговор #211

Неактивен taran

  • Публикации: 141
    • taran`s garage.ale.bg
Според мен,си се насочил правилно.За да си облекчиш живота пробвай да сваляш оригиналния "шагрен" с пистолет за горещ въздух и шпакла.
Незнам какво имаш в предвид с "трябва ли да пръскам шегрето с акрилна основа примерно.".Ако е да пръскаш акрилен филер след епоксито,няма да навреди,но може и да го пропуснеш.
Успех.
ПП,имам една задна вежда за 21-ца,но не помня лява или дясна,ако имаш интерес пиши.

Юни 08, 2015, 01:46:04
Отговор #212

Неактивен [BUL]-Flosh

  • Публикации: 10
Според мен,си се насочил правилно.За да си облекчиш живота пробвай да сваляш оригиналния "шагрен" с пистолет за горещ въздух и шпакла.
Незнам какво имаш в предвид с "трябва ли да пръскам шегрето с акрилна основа примерно.".Ако е да пръскаш акрилен филер след епоксито,няма да навреди,но може и да го пропуснеш.
Успех.
ПП,имам една задна вежда за 21-ца,но не помня лява или дясна,ако имаш интерес пиши.
Понеже съм чел на места че шегрен-а е хидроскопичен и трябва да се пръска с акрилна основа за да не поема вода, но пък другаде четах едно ревю на шегрен, мисля на 3М че не трябва да се пръска върху него

Юни 08, 2015, 22:24:20
Отговор #213

Неактивен немо

  • Публикации: 1040
  • пиперлив
Здравейте, нов съм в форума.
Темата прочете ли я подробно и  внимателно?
Opel Monza 3.0 GSE  1985
Opel Monza 3.0 GSE  1984
Opel Senator 3.0 AT  1985
Mazda MX5 NB 1.6    2001

Юни 11, 2015, 00:32:55
Отговор #214

Неактивен [BUL]-Flosh

  • Публикации: 10
Темата прочете ли я подробно и  внимателно?
Прочетох я :)

Юни 11, 2015, 20:18:38
Отговор #215

Неактивен немо

  • Публикации: 1040
  • пиперлив
Прочетох я :)
О.К.
Моето мнение по въпроса:
Преди бластирането трябва да се изчисти механично във възможно най-голяма степен всякакво старо антикорозионно покритие,щото гуместите покрития пясъкът ги сваля много трудно(щото са еластични).
След бластиране грундираш възможно най-скоро с епоксиден грунд.Според техн.информация на производителя на грунда нанасяш съответната дебелина.
От там нататък ако колата е на сухо можеш да я държиш на епокси грунд с месеци.
Когато си готов да преминеш на левъл 2 (изкърпил си колата) епоксито го почистваш,обезмасляваш и леко го зашкурваш,като внимаваш да не го пробиваш.

Шагретата биват 2 вида-такива,които могат да се боядисват и такива,които не могат.Вторите обикновенно са на битумна и/или парафинена основа.
Т.Е. щом си решил да "шагренираш" ти трябва шагре,което може да се боядисва.
Личното ми мнение е,че на здрава,права,почистена и грундирана ламарина шагрето е излишно.Обърни внимание на местата,където има застъпване на ламарини.Там ти трябва "шагре" и/или уплътнител за фуги.
Ако решиш да ползваш шагре,което се боядисва нанасяй на тънки слоеве до получаване на желаната дебелина.
След пълното му изсъхване препоръчвам леко матиране със скоч-брайт,почистване и задължително боядисване с 2К акрилна автобоя с прибавен еластификатор.
След като си готов можеш да напръскаш готовите повърхности с нещо на парафинена основа(препоръчвам KS800 на Carsystem),да го омазниш един вид),като същото е задължително да направиш за всички кухини,до които имаш достъп.Може да е с парафин,може със старо масло,важното е да е мазно!
ВНИМАНИЕ!->антикорозионна обработка с мазнотии(парафин,битум,масло) се прави СЛЕД като е боядисано всичко,което трябва да се боядисва!!
Opel Monza 3.0 GSE  1985
Opel Monza 3.0 GSE  1984
Opel Senator 3.0 AT  1985
Mazda MX5 NB 1.6    2001

Юни 11, 2015, 20:24:35
Отговор #216

Неактивен РумбатаБс

  • Публикации: 3694
Колега Немо, нещо не разбрах .... бластираш,грундираш,после възстановяваш (кърпиш по твой цитат) и после пак грундираш ???
retrobs.com

Юни 11, 2015, 20:55:41
Отговор #217

Неактивен немо

  • Публикации: 1040
  • пиперлив
Колега Немо, нещо не разбрах .... бластираш,грундираш,после възстановяваш (кърпиш по твой цитат) и после пак грундираш ???
"После пак грундираш" се прави само там,където си правил ремонти/заварки, т.е. се е наложило да нарушиш покритието,което си сложил след бластиране.
Иначе ако си баро  :D бластираш,грундираш......градиш,заваряш,"кърпиш",когато решиш,че си готов пак бластираш и грундираш.....
Opel Monza 3.0 GSE  1985
Opel Monza 3.0 GSE  1984
Opel Senator 3.0 AT  1985
Mazda MX5 NB 1.6    2001

Септември 22, 2015, 21:02:23
Отговор #218

Неактивен Toni_Kazi4ane

  • Публикации: 546
Как обработвате най често старите ръждиви гайки и болтчета? Знам че най добрият начин за почистване на ръждата е търкането със шкурки и телена четка. Химиите изобщо не са правилното решение!?
Но след това за запазването им с какво ги покривате?
Четох сега за студено поцинковане, но нещо не ми е ясно съвсем. Студеното поцинковане и сам ли мога да си го положа? Четох, беше писано с четка да се маже или с пистолет за боядисване. Ами ако ги занеса в някоя фирма, те същото ли ще направят като качество? Мен ме притеснява ако с четка намажа гайките и болтчетата че след като изсъхнат ще си личат че са боядисвани с четка.

П.п. Видях че колега тук във форума е споделил и че използвал Zinga (студено поцинковане) и по купето като вид ръждепреобразувател. Бях решил Wurthски да използвам, но ако това върши същата или по добра работа, предпочитам с него да работя по целия автомобил.
« Последна редакция: Септември 22, 2015, 21:06:48 от Toni_Kazi4ane »
0890192949 / 0887192949

Септември 22, 2015, 22:21:57
Отговор #219

Неактивен немо

  • Публикации: 1040
  • пиперлив
Тони,не разбирам въпроса...старите крепежи трябва да придобият вид на нови или просто да не корозират след като ги монтираме обратно?
Студеното поцинковане НЕ Е ръждопреобразовател!!!


Opel Monza 3.0 GSE  1985
Opel Monza 3.0 GSE  1984
Opel Senator 3.0 AT  1985
Mazda MX5 NB 1.6    2001