Автомобили > На изток от Желязната завеса

1967 Trabant 601

<< < (2/15) > >>

peter67:
Зелената книга при трабантаджиите е равностойна на Библия. Всеки себеуважаващ се собственик я има. :D

Плановете ми за реставрацията бяха да отделя 3000 лева за всичко (+ - 500 лева), като това не бяха абсолютно всичките ми пари, понеже ми е ясно, че ако на средата на работата парите свършат, увисвам брутално. В тези пари не влиза гараж, който за Пловдив е средно по 100 лева на месец. Тук идва първата ми препоръка: като си търсите място за реставрация, възможно по-отдалечено място, да вдигате шум, никой да не мрънка и да си работите когато ви е кеф. Аз направих абсолютно обратното.

План за реставрация:
Февруари - докарване на колата и разглобяване до последния болт.
Март - Изкърпване на купето и подготовка за боя.
Април - купето при бояджия.
Май - сглобяване на всичко.

Според този план за 4 месеца би трябвало да свърша всичко, ще видите как са се развили нещата.
Следва продължение..

ОldSchool:
Браво,най-накрая пусна тема за колата.Интересно ми е какво в твоят случай означава думата реставрация?
На снимките виждам колите на Ники и Иван,има какво да се научи и от двамата...

peter67:

--- Цитат на: ОldSchool в Юли 24, 2021, 15:15:47 ---Браво,най-накрая пусна тема за колата.Интересно ми е какво в твоят случай означава думата реставрация?
На снимките виждам колите на Ники и Иван,има какво да се научи и от двамата...

--- Край на цитат ---
Не се впускам в някакви дълбоки разсъждения над думата реставрация. Реставрация, рестомод, възстановяване, възобновяване за мен горе долу имат подобно значение. За мен ако някой върне от мъртвите една кола в сравнително оригинален вид, то подразбирам, че е реставрирана.

На 01.02.2021 платформата ми стовари купето пред гаража. Запекли спирачки само 4 броя, затова беше по-лесно 4-5 човека да пренесем колата 20 метра до гаража, вместо да бутаме.  ;D Реално погледнато следващите седмици не беше кой знае колко интересно. Една тресчотка, една права отвертка и един гайковерт за болтове над 17мм и имаш забавление за няколко седмици (ако си го правил преди може да го разглобиш и за 20 часа реално погледнато).

Няколко съвета за правещите Трабант (може и за другите да е полезно), ако уплътненията на прозорците ще се използват отново, могат да се свалят безопасно с подпъхване отвътре на 2 отвертки и мушкане на стотинки (5 и 20) в дупките за придържане, като се сложат около 15 броя на половината прозорец и си излиза без проблем, така свалих прозорците и уплътненията и на двете купета без да скъсам и счупя нищо. Преди този метод много хора ме убеждаваха, че ножът е единствения метод и после в магазина за уплътнения. Реално погледнато това е най-доброто решение, но като става дума за дърта гума, която е сравнително добре запазена и все още се брои за гума, а и която няма намиране, аз реших да си запазя старите сиви уплътнения с улей. Като се сваля рейката е хубаво да се остави в крайно положение и да се направят снимки, за да не се объркат после нещата. Снимки направих много на купето, за да знам кое от къде съм свалил и как да го върна там (главно на жичките, там ми е слабата страна). Иначе, купето беше доста добре, имаше нужда от 4 вежди, малко заварки около прозорците и стоповете. Тъй като това купе е резервно, не знам дали е било по-добре шагреносано/предпазено дъното от колкото на другите, но е факт че дъното имаше около 3мм покритие и самото дъно беше непокътнато, нито точка. Беше толкова добре запазено, че ако знаех нямаше да свалям покритието. Малко снимки от ръждясалия период на колата:

Нови калници намерих в магазина във ВТ за около 15 лева на брой. Видя се, че купето трябва да мине пясък и на 22.02.2021 платформата го отведе към пясъкоструя. Услугата ми я свършиха в Ата-бласт Пловдив. Доволен съм от свършената работа. Цена за пясъкоструй на купето и двете брони ми излезе 400 лева именно заради дебелото покритие на пода. Снимка на голото купе пред гаража:

Колата се върна от пясък на 01.03.2021. Тук направих една грешка, за която не бях помислил. Пръскане на грунд в гаража. Преди това не се бях сблъсквал с шума от компресора  :D и вечерта към 18:00 един приятел ми пръсна цялото купе с грунд. Имаше обръщане на ръце на купето, димна завеса разбира се и лоши погледи. Грунда, който използвах е Спектрал и за купето отидоха 3 литра грунд (2 ръце хубаво навсякъде). Снимки след грунда:

peter67:
Така, ентусиазиран в началото на Март захванах здраво, за да мога до края на месеца да подготвя колата за боя (голям оптимист :)) ).
Реших да захвана първо дъното, понеже то нямаше нужда от рязане и заваряване. Тук ще отбележа, че навсякъде, където е имало заваряване или пробиване съм се постарал да го намажа и с ръждопреобразувател на Вюрт. Купих полиуретан Соудафлекс фс 40, боята, която взех е на марката Леко, но не помня модела, и за завършек антикорозионно покритие Хамелеон 710 (битум антикор). Отбелязвам, че съм направил една от грешките си тук - взех черна боя за купето. Нанесох я отвътре на пода, отдолу, вътрешностите на вратите, вътре в калниците...абе навсякъде където не се вижда. Защо черно, не знам и аз, много по-добре щеше да е, ако беше бяло. Първо, щеше да изглежда по-добре, понеже външността на колата щеше да е бяло и второ, тъй като антикора също е черен се иска внимание къде си минал и къде не (затова 2 ръце антикор или 1 ръка възможно по-дебело). Около 3 кила полиуретан ми трябваха за всички неща по колата (фуги и залепване на калници и покрив), 2 литра черна боя и 2 кила антикор:

Паралелно с купето започнах и работа по окачването. Така и така всичко беше ръждясало, така и така купето отиде на пясък и оставих една торба с пари, взех че им дадох и окачването. Всичко излезе около 40 лева. След това грунд и боя Спектра пак черна.

За гърнетата взех топлоустойчива черна боя, след пясъка ги пръснах и какво да видя - боята бяла. Някой сложил отгоре черна капачка на белия спрей. Все тая, пръснах ги. След 2 дена си викам: Не ме кефи, ще станат черни., и пак взех боя. Този път черна, която излезе тъмно кафява в крайна сметка. Нямах повече нерви и ги оставих така. Драмата със спирачките беше голяма, тъй като системата е симплекс (еднокръгова). Много проста, но за да работи трябва да е 100% изправна. Спирачната помпа съм я ревизирал при Шкодров в Пловдив преди 4 години и все още е безупречна. Имах късмета да намеря и чисто нова кормилна рейка, само за 20 лева. Не може да се сравни удоволствието с въртенето на волана сега в сравнение с преди. Наложи се и закупуване на нови калници за Трабант, понеже всички, които открих или бяха спукани, или идваха къси.. (да, калниците за Трабант идват с по 1 пръст повече в краищата и си режеш колкото ти е кеф). Как се слага калник на Трабант (това го отбелязвам, защото аз прецаках вратите и последствията си личат) - пробиват се дупки за видиите. Захващаш калника, за да го видиш как ще дойде и да си доволен разбира се. Мажеш полиуретан където ти е кеф (колкото повече толкова повече) и се залепва първо калника отгоре, слагат се видиите да го държат и после опъваш надолу да пасне. Аз вратите ги напаснах първо отдолу и после отгоре, и така отгоре ми дойде 2-3 мм фуга до края на улея, където трябва да легне калника.  Купих боя - Mercedes Schneeweis (всичко ми излезе 230 лева). Не съм търсил оригинални кодове на Трабант, понеже там е мръсно бяло, а на мен не ми се искаше. Двигателния отсек си го пръснах в гаража с компресор, не перфектно, но съм доволен, беше забавно. Напаснахме всичко, сложихме задното окачване, предното също и началото на Май отиде за боя. Тази стъпка ми отне не 1 месец, а 2. Ще ме извинявате, че нямам много снимки:

Още на следващия ден след като този отиде за боя хванах пътя с приятел и отидохме до Чепеларе да вземем другия Трабант. Последно се движеше, като единствено не му работеха мигачите. В 8 сутринта бяхме в Чепеларе. Як студ, но ентусиазмът топли. Напомпихме гумите, сложихме новия акумулатор, колата запали, но мигачите не светнаха. Бях взел предвидливо ново реле (старото на 6в, новото на 12в) което сложих и...нищо :D . Сложих старото реле и пак нямаме мигачи. Реших да не се мъча да ходя до пункта за прегледи без мигачи понеже най-вероятно нямаше да мина и хванахме пътя за Пловдив.  8))

Спирам пред гаражи и...имам мигачи..... >:( >:( >:( Веднага се качих и още същия ден минах преглед, така колата беше 100% изрядна. Започна се бързо разглобяване до последния болт и на това купе:

Тук вече всичко се снимаше и надписваше, понеже инсталацията беше здрава и смятах да ползвам нея. На последната снимка са частите от интериора, които също изпратих на бояджията. И като стана дума за боя - бояджията е от Ягодово, цената на абсолютно всичко свършено от него е 1000 лева, като аз бих оценил работата му на 6/10. Не съм разочарован, но не съм и супер доволен. Предполагам, че за тези пари това е окей.

peter67:
За интериора не бях на 100% сигурен какво искам. Говорих с познат тапицер, който щеше да ми свърши работа, но пък той ме отказа от желаната от мен комбинация бяло и червено, чисто от съображения за чистота след първата седмица. Така и така едната седалка ми е счупена, някой ден ще претапицирам всичко, но до тогава ще съм с този салон. Салонът имаше зашити калъфки отгоре и никога не бях виждал какво е отдолу. Свалих калъфите, измих металните части, а салона мой приятел с фирма за почистване изпра (D&D агенция за почистване). Салонът на снимката е преди почистване, само разглобен.

Към края на Май вече и второто купе (кривото) беше разглобено и готово за белканто. за старо желязо голото купе показа около 160 килограма, което бяха към 50 лева. В този момент в гаража хем нямаше кола, хем имаше части като за 2 коли.  :D

На 6ти Юни си взех колата от боя и се започна голямото сглобяване. Прозорците влезнаха трудно, но не счупихме нищо. Джантите са цвят Porsche red. Оригиналните брони бяха много криви, колкото успяхме ги изправихме, малко кит и след боята бяха станали много добре. Идеята ми беше да се покрият с хром фолио, ама навсякъде ми обявиха цена от 700 лева за двете брони и някак си рязко се отказах. Намерих 2 други брони, които минаха пясък, а след това отвътре грунд и антикор, отвън ги изтърках до метал и само ги полирах с Аутосол паста. Не е желаният ефект, но за временно решение става. Ако някой има идея за хром фолио, хромиране или хром боя за броните, която да е по-достъпна да споделя.
Тъй като паралелно с този проект имам и къща за правене заедно с родителите ми на село колата малко се забави. За уплътнения на вратите взех чисто нови ладови, мисля от Нива. От Трабант първо в България няма нови, пък за цена от Германия не ми се мисли, ладовите нови бяха 30 лева общо. В началото на Юли вече палеше и движеше. Имаше проблем само с алтернатора, но нов такъв спаси положението. На 20-ти юли бях да ми фолират тавана. Цветът мисля беше candy red, или light red, нещо такова при Vader в Пловдив. Тази услуга грубо ми излезе 200 лева. Колата не е готова все още, просто защото като си кажа: "Ей сега отивам и я довършвам" сърце не ми дава да я гледам без да я карам, та последния месец навъртях 100-тина километра из града. Голяма атракция (колкото за другите, за мен х2), голям кеф. С Трабанта всеки те гледа, с евридейката съм инкогнито O0 .

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия