Автор Тема: Интересни обяви за редки автомобили и части  (Прочетена 1405614 пъти)

0 Потребители и 16 Гости преглежда(т) тази тема.

Април 29, 2015, 09:11:28
Отговор #2280

Неактивен rsk

  • Публикации: 2450
Исках да кажа, че не е за всяка уста лъжица, дори в сток вид да се възстанови...
Е, със сигурност е специфична и не е за всеки, но най-вече поради това, че е рядка. Иначе в нея няма нищо авангардно и нестандартно като техника. Аз също имам познат, който притежава такава. Знам, че когато си я купи я кара известно време, при това без да я пести особено и си беше един щастлив човек. Всичко зависи от конкретната кола. Дори и обикновена такава може да прояви супер лош нрав, особено при неправилно отношение (експлоатиране и стопанисване).

Април 29, 2015, 16:31:25
Отговор #2281

Неактивен USfan

  • Публикации: 10850
Това да си го купиш е най-малкия проблем... познавам човек, чието хоби са Талбо и Матра, купи преди години една софийска Мурена и после наля в нея невъобразимо повече от цената, за да я стегне... добре че е бизнесмен с добри доходи ;)

Ама и вие какви коли измислихте за бизнесмени с добри доходи.  :))
Ако въобще използваме такива леко материални определения за феновете на спортни ретроколи, то единствените триместни коли подходящи и достойни за наистина сериозни бизнесмени с наистина добри доходи са разбира се, масовката при триместните- Макларън Ф1, а в по-екзотичен план- прототипа Джуджаро Манта с централен осмак мотор от 1968 година.
Наскоро тази ориг. 3 местна Манта се продаваше някъде по търговете.
А, и и да не забравяме евентуално 2-те бройки Пантер Сикс със 6 колела.
Е на това му викам аз- ценни и редки 3-местни коли с централни мотори.  ;)

А Муренката е много готина, ама така слагането и в едно изречение с понятието- бизнесмен, колкото и широко да е то у нас, малко ме разсмива.  :D
Примерно специално за нашенските по-скромни географски среди и мащаби въобще, просто да използваме израза- ценител или ентусиаст, по отн. на собствениците на разни такива ретроколи и екзотики, според мен би било по-уместно.

Иначе, аз ги помня Мурените още като бяха нови, по София още от 1982 година една бордо металик на ХХ номера се караше, имаше я някакъв представител на голяма италианска фирма в Интерпед.
Но, въпреки че тогава собственика и чужденец имаше и старо 911 с хром брони, което също държеше в БГ, и живееше в София в нашата махала в една страхотна голяма стара къща, някак си Мурената винаги съм я асоциирал като за подарък за някоя мацка, или да я карат гръцки студенти в Мед. академия /имаше и такива водачи на Муренки и Багери през 80-те София/.

Така си ми седи имиджа им, за разлика от праобраза Боне Джет, дето все с Гагарин или някоя френска кабаретна звезда го асоциириам.  ::)

Април 29, 2015, 17:42:48
Отговор #2282

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1912

Април 29, 2015, 18:59:31
Отговор #2283

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7173
А Муренката е много готина, ама така слагането и в едно изречение с понятието- бизнесмен, колкото и широко да е то у нас, малко ме разсмива.  :D
Примерно специално за нашенските по-скромни географски среди и мащаби въобще, просто да използваме израза- ценител или ентусиаст, по отн. на собствениците на разни такива ретроколи и екзотики, според мен би било по-уместно.
Ами вуйче, то и аз съм ценител, ама с моя скромен средностатистичен за БГ доход, една такава Муренка да я стегна както трябва ще ме разори направо - ще гълта повече средства от всичките ми шкоди взети заедно /сещаш ли се защо събирам шкоди, а на поршета примерно, да не говорим пък за ламбота? :))/ Под бизнесмен у нас разбирам човек с доход еквивалентен поне на средната класа на запад - 5000 евра и нагоре, като наемен работник няма как да изкарваш толкова у нас, освен примерно някакви изпълнителни директори, мениджъри в големи компании, топ хирурзи, адвокати, топ програмисти или футболисти... Така че доста тесен кръг от възможни "ценители" се очертава, а милионерите с МакЛарените навсякъде по света са си съвсееем друга бира ;)
 
« Последна редакция: Април 29, 2015, 19:03:32 от krankenstein »
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Април 29, 2015, 21:59:11
Отговор #2284

Неактивен Toni only Benz

  • Наблюдаван
  • *
  • Публикации: 1088
  • *Only legendary Benz*
В Бг ,всеки 3-ти който питаш е бизнесмен.

Добре че ,все още тези 3-ти ,не си купуват класики че няма да останат .

Иначе - лека/полека мн.хора усещат че за да са по-атрактивни на пътя си трябва нещо по различно.

/Мое си мнение .Не визирам никого/.

Април 29, 2015, 22:17:26
Отговор #2285

Неактивен USfan

  • Публикации: 10850
Айде на опашката - http://www.carmarket.bg/citroen-2cv-1228679?rn=21&year_to=1990&sort=1

Много яко рифелблех /на немски/ по-ранно СВ.
Интересно в БГ дали някъде може да има е такива по ранни версии, ако и да не са в движение.

Май 01, 2015, 01:30:34
Отговор #2286

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Люси, моделът Мурена на марката Матра е екзотика по специфични причини. Аз я асоциирам по различен начин. Вероятно заради различната гледна точка. Едната причина от всичките е, че е френски автомобил. Това лежи в основата на всичко.  :))Като ходова част, не е нито иновативна- нито нещо особено. Дори напротив. Тези Мурени, возят противно на френската возия, твърдо. И са доста дървени, когато е на ход. Не мога да я определя, като спортен автомобил. Управлението не позволява неща, които например с 911 могат да се изпълняват в движение. Много е далеч от това. Има склонност към презавиване, да знаеш. И волана, хич не е от най-леките. Централен двигател, ама френска работа. Разположен е напречно разположен. 1,6 литровият агрегат е атмосферен, карбураторен и не е никак удачен. Знаеш ли за синдрома на биелния лагер ? Това е френска технология. Тук важи в пълния си смисъл. И това се получава при двигател без турбо, без компресор, без принудително пълнене. Когато мине 100 000 километра, картера е препълнен с тиня. Маслоприемника на маслената помпа има метална мрежа за цедка. Пропускливостта й е колкото да не мине голям предмет през нея. И така, като си караш с пробега, масления филтър обира-колкото обере, обаче помпата отдавна е работила дълъг пробег с тинята. А, тинята си се наслоява в картера, в маслените магистрали на цилиндровия блок, постепенно се наслоява вътре в каналите на коляновия вал. Първоначално от центробежната сила - наслоява се първо към тапите на коляновия вал, след това започва да се трупа до момент, в който започва да запушва отворите в биелните и основните шиики. Проблем е и това, че от всичко първо страда маслената помпа. Е, да, работи. Когато е нов мотора, работи нормално. Като поработи десетки хиляди километри така, идва момент в който става основната причина да се стопи биелен лагер. Проблема не е в налягането, а в дебита. Помпата, налягане ще ти направи, но дебит започва да не постига. За това може и да не видиш индикация за нередност в мазилната система.  Кой лагер е, значение няма. Един от 4-те, заминава. Който пръв повлече, той се стопява. И така се стопява, че чак коляното на вала посинява. Както се стопява биелен лагер- така може заедно с биелен да повлече и основен лагер. Може да се предотврати, когато шофьора дочуе, че двигателя му потропва на студено, а при работна температура не тропва. Не се оправя със смяна на масло. Трябва да се ревизира и подмени маслената помпа и задължително да се ревизира колянов вал, лагерни шиики и биели. Което обикновено води до разглобяване на целия мотор, за да се почисти от налепите и почти запушените маслени магистрали в цилиндровия блок. Това е. От нов, като мине 80-100 хил. км. и за нататък е компромис.  Удачният вариянт е двигателя  2200 куб. см. . Той е атмосферен, карбураторен. Като съществуват вариянти с двукамерен карбуратор и вариянт с 2 двойни карбуратора. И в тази си атмосферна версия е най-добре. Защото същият този двигател има и турбо версия, но не зная, дали се монтира в Мурена. В Талбот Тагора я има и е фабрична модификация с турбо версията, която носи абревиатурата  N9TE* :)) Който е известен с малкия си ресурс, претенции към масло, регулировки, кабели, свещи и каквото се сетиш. С нестандартни, скъпи и трудни за намиране по размери бутала, сегменти, биелни/основни лагери, разпределителен вал, колянов вал и още много други части. Що се отнася за атмосферната версия, за своят ходов обем е слаба от към мощност, но е много по-надеждна. Най-мощната е около 140 к.с. и в същност, мисля, че е под 140 к.с. 130 и няколко к.с. . Като този недостатък, много силно се компенсира с аеродинамичното купе на Мурена-та. :)Това са двигатели, които не понасят спортивно шофиране. И понеже марката отдавна не съществува, но се произвеждат автермаркет части за тях - спекулата е много голяма. Да, ама тези части много често са със китайски произход. Има и истински френски автер маркет - с китайски компоненти, много добър външен вид и много ниско качество, но пък на много, много високи цени. Като се замисли човек, дали да прави оригинал или да си сглоби двигателя със съвременни бутала, сегменти, лагери и да го преоразмери от към размери тотално, излиза по-дълготрайно, по-здраво и по-евтино да се употребят съвременни части и материали в тези мотори. Или да се възстановяват оригиналните части, които са годни за възстановяване. Хубавото им е това, че конструкцията на много от съставните части на двигателя подлежат на разглобяване и има възможност да бъдат възстановени. Тук, капсуловани работи, за щастие няма. Освен бензиновата помпа при карбураторните версии. Което не е голям проблем. Проблем е да намериш такава, която да не протече след 1 година. Хм, понеже, когато й се пропука/прокъса мембраната- започва да влиза бензин в двигателното масло. И там има спекула. А, оригинална, истинска, дори да има залежала някъде и дори да си я закупиш, няма да ти върши работа, защото отдавна се е превърнала в бракувана част. От годините, от бездействието и от двете.  Разпределителен вал, когато търсиш за Мурена 2,2 S, има голям избор и разнообразие. Разнообразие от материали, но не и от разнообразие на различни характеристики за тези разпределителни валове. Материали всякакви и както да ги караш - нов разпредвал, минава 30 000 километра и е износен. С равномерно износени всички 8 броя гърбици, вкопани с 1-2 мм., а кобилиците са здрави. Това с хубави масла, с редовна регулировка топлинна хлабина на клапаните, с редовна пъддръжка и пазене. Или материалът им е много мек- или методиките им на закаляване са погрешно подбрани. А, може да случиш и на разпределителен вал, автър маркет, на цена като оригинален, а да няма изобщо никакво покритие и да не е извършено никакво закаляване.  :))Други пък, много добре закалени, отлично изпълнение, обаче, като поработят - започват да износват кобилици. Заводският оригинал, почти винаги износва най-силно гърбиците на 1-ви цилиндър (от към маховика). Дали е атмосферна версия или турбо, все тая. До някъде при оригинала е проявен стремеж да се получава равномерно износване на гърбиците и кобилиците. До колко това се случва на практика, не винаги. Което ме навежда на мисълта, че и в завода технологията се е променяла през годините и партидите с фабрични части, не са им еднакви.  :) А, никой няма да ти каже, какъв е използваният материал и технологията на неговото закаляване. Защото са французи. Това само човек с желание може да установи, при това в лабораторни условия. Е, в наши дни, това не е трудно, стига да ти се занимава. За такива архаични конструкции е възможно да се направи анализ на даден материал и да се разбере, какъв е точно по състав материала. Или по-точно, какво са се мъчили да направят тези французи. И не са успяли.  Тяхното странно, обгърнато с много глупави решения и нестандартни похвати, двигателостроене. Това му е най-екзотичното в самата същност. Така ми изглежда на мен тяхният имидж.  :)  Различни са, интересни са. Със своя форма и линия. Би било много интересно, ако в Класиккар се появи някоя  Матра Мурена. Че, то, май.....само такава няма тук.  ::) Пък и ти си ги видял още когато са били лъскави и нови. Което е чудесно.  :)

Май 05, 2015, 15:50:58
Отговор #2287

Неактивен turbotobg

  • Публикации: 174
http://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?topmenu=1&act=4&adv=11430817500721818&slink=9jmmm9


Един интересен и определено рядък янгтаймер  ;) Всъщност може би единствената останала бройка у нас. За тая конкретно кола стана въпрос и в темата за японките в България преди. Та, интересното и най-ценното в нея е, че километрите са реални и не, няма грешка в написаното в обявата  :)) С малко модификации и по моему меко казано отвратителни джанти  :)), но все пак интересен автомобил  O:-)

Май 07, 2015, 13:23:19
Отговор #2288

Неактивен NikMar

  • Публикации: 518
Една Алфа в Габрово за спасяване
FIAT Brava S 1,4 12 V 97 г./ FIAT Punto 1,1/94 г.
Не карай по-бързо отколкото твоя ангел хранител може да лети!
 Ако нещо стане както трябва, то е станала голяма грешка.
 Закон на Мърфи.