Автор Тема: 1981 Datsun 280 ZX Turbo  (Прочетена 3152 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Октомври 21, 2023, 19:15:39
Прочетена 3152 пъти

Неактивен didotooo

  • Публикации: 2837
  • ☆☆Datsun 300 ZX 50th ANNIVERSARY☆☆
    • Z point Varna
Моето направо не е за разправяне . Явно лечение няма , та просто ще трябва да свикна с тази ''диагноза''  :)) Вчера се сдобих с този автомобил , като ще е общ проект с брат ми , че започнаха да ми идват малко по нагорнище  :D

Започвам малко отдалеч , мой приятел от София си търсеше 280 ZX Turbo точно 1981 г производство за да са набори  :D След известно търсене и дебнене ,  спечели на търг този автомобил от слънчева Калифорния и 3 август 2018 г го посрещнахме на пристанището във Варна . Колата е много хубава , без ръжда и гнило като изключим съвсем лека при резервната гума типично за модела.
Разбира се rust free купето означава пък поизгорял салон , уплътнения и лак на боята , която е оригиналната на колата . Мотора е L28ET редови 2800 кубика  6 цилиндров турбо инжекцион . Купето е двуместно , а кутията автоматична както всички (ако не бъркам) или почти всички щатски турбо модификации. Салона е много приятен светъл и контрастира чудесно с черната боя . Джантите са желаните Snow Flake . Ето малко снимки от варненска земя , преди да отпътува към София .




























Октомври 21, 2023, 21:47:51
Отговор #1

Неактивен 75 turbodelta

  • Публикации: 242
Не съм изненадан , не и от теб ! Честит ви нов проект ! Сигурен съм че ще е топ !
мирелка написа: кои мухльо ве оня дет е тъп кат клечка за уши ли  \"hahah\"

Октомври 23, 2023, 22:15:37
Отговор #2

Неактивен didotooo

  • Публикации: 2837
  • ☆☆Datsun 300 ZX 50th ANNIVERSARY☆☆
    • Z point Varna
Не съм изненадан , не и от теб ! Честит ви нов проект ! Сигурен съм че ще е топ !

Благодарско , Павлински  :D  Тъкмо се бях успокоил ,че привършвам с 300 ZX- а и ще мога да обърна внимание на този 300 , който карам - искам да го позасиля и доста козметични неща да пооправя , но явно тази зима , че и пролет ще се занимавам с този симпатяга .  Колата през тези няколко години е боядисана - макар да нямах никакво време да я оглеждам ми се видя наистина добре направена . Коша и купето вътре също са боядисани , а пода и калниците са с ново покритие отдолу . Честно казано доста работа е свършена , но и доста остава.








Октомври 24, 2023, 12:17:20
Отговор #3

Неактивен peter67

  • Публикации: 762
Честит пореден (не знам кой брой вече, а може и ти да не знаеш точно  :)) ) Датсън, много добре изглежда, къса база е много хубав. Винаги са ми били странни тия американски километражи до 85 мили, искам някой ден клип от място как го пълниш целия, няма отнеме много време.  :D :D

Октомври 24, 2023, 19:08:40
Отговор #4

Неактивен USfan

  • Публикации: 10850
Дидо, честита нова покупка, страхотно завръщане към класиката на 6 цил. редови двигатели на Нисан, след толкоз много занимавки с наследниците. )

Видимо е в много добра субстанция, и хем е къса база /които за тия години са типични за САЩ, но поне в континентална Европа, с леви волани не са тогава официално внасяни/, хем е тарга.

Що се касае за скоростите, в първите две моделни години на 280 Турбо мотора- 1981 и 1983 /които тогава са брандирани още като Датсуни/, Нисан в цял свят на пазарите им не само в САЩ, слагат на 280 турбо само 3-скорстни автомати, понеже първоначалния вид на 50-скоростната им ръчни кутия, не издържа въртящия момент на турбото.
И чак за 1982 моделна години, заедно и с новия външен лифт и леко промененото задно окачване, вече пускат турбоверсията на 280, да е серийно вече с по-яките на издръжливост, Борг-Уорнър Т-5 ръчни скорости.

Специално за 1982 година, Нисан правят една масирана рекламна кампания по медиите, с клипчета и със снимки в автосписанията, с логото- Nissan- "Shift into Awesome".
Откъсната страници от стари американски списания, с плакати на Нисан 280 Турбо, имам посъбрани с този точно надпис.
Така че ако си купиш накрая и 280 турбо с 5 ръчни скорости, за него тематично ще ти подаря една такава едновремешна над 40-годишна рекламка, от отпечатаните в списанията във формат А4.  :)

А е в ти алинкове има готини разни едновремешни реклами на предлифтовия 280, вкл. и на турбо версии като твоя.

https://www.hemmings.com/stories/2019/06/04/shift-into-awesome-1982-datsun-280-zx-brochure

https://www.pinterest.com/pin/datsun-z-advertising-240z-260z-280z-280zx--289145238547109522/

https://www.caranddriver.com/features/g34003839/greatest-nissan-z-commercials/
------------------------
1981
A turbocharged model, using the L28ET engine rated at 180 bhp (134 kW; 182 PS) at 5,600 rpm and 203 ft•lbs (275n•m) of torque at 2,800 rpm, was introduced to the US export market in 1981. At the same time the Japanese domestic market received L20ET (2 L turbo) in both manual and automatic transmissions. Nissan's concerns about the reliability of their own five-speed transmission when combined with the additional torque of the 2.8 L turbo engine, meant that no manual transmission was offered with the L28ET engine for the 1981 model year.

1982
The (US market only) 280ZX Turbo was offered with a manual transmission; this was a Borg-Warner T-5 five-speed model. This was one of the first Nissan and Japanese car in general which used a non-Japanese transmission; the T-5 was also used in the GM F-bodies and Ford Mustang, in addition to numerous other American domestic vehicles. The T-5 was only available in 1982 and 1983.
----------------------------
Интересно ми е също така, та да питам, ако не е тайна разбира се, на колко точно коня мощност са го писал този екземпляр в Софийския КАТ, в големия талон- дали на 180, или пък друго число са си измислили.

И пак в този аспект дали може да споделиш, колко пък му е бил данъка последно на тия вписани в талона коне, който му е бил определен от Софийския НАП.
Предполагам актуални или стари някакви данъчни фактури, най-малкото заради прехвърлянето на колата, може да са някъде при документите досегашните.

Октомври 25, 2023, 07:59:41
Отговор #5

Неактивен Механджията

  • Публикации: 1599
  • P38 Autobiography | X300 Sovereign
честито! явно твоят авер няма времето да го довърши, но поне е сложил тематичен номер хахахх

Октомври 26, 2023, 17:13:43
Отговор #6

Неактивен Bogi

  • Публикации: 743
  • Роден в Дупница, тираджия в Америка понастоящем.
    • Bogi Maramski's garage
Честито и от мен !
Изглежда много як проект
немец мръсен, бандит магистрален ...

Октомври 26, 2023, 22:14:13
Отговор #7

Неактивен didotooo

  • Публикации: 2837
  • ☆☆Datsun 300 ZX 50th ANNIVERSARY☆☆
    • Z point Varna
Винаги са ми били странни тия американски километражи до 85 мили, искам някой ден клип от място как го пълниш целия, няма отнеме много време.  :D :D

Благодарско . Сериозни ограничения имат особено в Калифорния включително и екологични такива . Колите от там са задължително с катализатори , егр клапани и тн и тн екологии.  Взел съм си race box и ще ми е интересно да го засека как се справя в няколко дициплини  :D Тези данни ще послужат и на колегата Иван с неговия идентичен турбо 280зх , който обаче след реставрацията ще претърпи и силови модификации та да видим с колко ще му подобри заводските показатели :D

Честито и от мен !
Изглежда много як проект

Благодаря ! НЯмам търпение да пристигне тези дни във Варна .

честито! явно твоят авер няма времето да го довърши, но поне е сложил тематичен номер хахахх

Даа времето му е кът и разпродава класиките , като за броени часове се продаде и тази модифицирана Силвия в отлично състояние , като я беше пуснал за 10 000 лв.  Добре ,че аз бях първия на който предложи Датсуна и нямаше обява ,че щях да го гледам само на картинка  :D




Другото му хоби GTR Workshop създаде доста сериозни автомобили , като пристигаха R35 от цяла Европа за ремонти и модификации. Този белия е личния му Nissan GTR , който постигна 1412 Hp и над 1500 Nm на колелата . И това са постижения на автомобил годен за ежедневна употреба със стрийт гуми , катализатори и стандартния обем от 3.8 литра.







Дидо, честита нова покупка, страхотно завръщане към класиката на 6 цил. редови двигатели на Нисан, след толкоз много занимавки с наследниците. )

И пак в този аспект дали може да споделиш, колко пък му е бил данъка последно на тия вписани в талона коне, който му е бил определен от Софийския НАП.
Предполагам актуални или стари някакви данъчни фактури, най-малкото заради прехвърлянето на колата, може да са някъде при документите досегашните.

Благодаря ! Значи от части съм бил прав - този 1981 е нямало как да бъде ръчна скоростна кутия . Честно казано им е доста смотан автомата с тези три скорости . Над 140 км/ч е много натоварващо да се пътува на високи обороти респективно и разхода става сериозен. Това са впечатленията на Ванко от неговия 1982 модел. Автомобила има много потенциал , но единствено с ръчна скоростна кутия иначе става само за возене .



Октомври 27, 2023, 21:51:15
Отговор #8

Неактивен didotooo

  • Публикации: 2837
  • ☆☆Datsun 300 ZX 50th ANNIVERSARY☆☆
    • Z point Varna
Поръчах си и тематична брошурка :D


Ноември 04, 2023, 23:40:23
Отговор #9

Неактивен didotooo

  • Публикации: 2837
  • ☆☆Datsun 300 ZX 50th ANNIVERSARY☆☆
    • Z point Varna
Поръчах си още няколко тематични книжки , обичам да имам всякаква литература за модела .




Не ми допада как се е получила емблемата на капака , идеята е интересна да е златиста като останалите табели по купето , но си поръчах току що оригинална нова .