Автор Тема: Волга ГАЗ 24 - уикенд хоби проект  (Прочетена 2721 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Октомври 24, 2023, 16:30:24
Прочетена 2721 пъти

Неактивен NickyV

  • /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 6
Здравейте !
От едно известно време чета темите за Волга тук, и доста се самонавивам :)

Ситуацията ми е такава, че като знак от съдбата наскоро намерих ключовете и документите на Волгата на покойния ми баща.
Тъй като в началото на 21 Век, явно я е "купил" с пълномощно от познат, в момента боря нещата документално, като издирих оригиналния собственик.

Идеята на занятието би била след като оправя документално Волгата, да я придвижа до Благоевград, където потенциално да бъде уикенд хоби проект :)

Пиша в тази тема надявайки се да получа може би малко насоки от гледна точка на това как да опитам да я запаля без да смажа всичко в мотора (колата не е палена 13 години)
Също бих се радвал на детайли относно магазини от които може да се пазарува за тези реликви от едно вече забравено време :)
Също така, ако някой има идеи/предложения относно гаражче, което мога да наема в Благоевград за да мога да вкарам колата там и да си ръчкам, бих бил изключително благодарен :)

Ето и снимки на Волгата (знам, че изобщо не изглежда добре, но за мен е по-скоро сантиментално, отколкото нещо друго)










« Последна редакция: Октомври 24, 2023, 16:42:49 от dido1903 »

Октомври 24, 2023, 16:52:50
Отговор #1

Неактивен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3485
Колега, добре дошъл във форума!
Каквото и да се случи с това, което е останало от този автомобил, то си е за отделна тема.
Написах ти някакво примерно заглавие. Ако си измислиш друго, пиши ми и ще го сменя.

Успех!

Октомври 24, 2023, 21:25:40
Отговор #2

Неактивен joro-120L

  • Публикации: 1486
  • Всяко доизкусуряване води до нови кусури
"Пиша в тази тема надявайки се да получа може би малко насоки от гледна точка на това как да опитам да я запаля без да смажа всичко в мотора (колата не е палена 13 години)"

Здравей колега и добре дошъл!
По бързата процедура, само да й чуеш гласа, да запали. После подробностите.
Проверка ниво на масло в двигателя и охл. течност. Подходящ акумулатор, бензин, може и в бутилка и маркуча от помпата в бутилката. Ръчно подкачване с помпата, карбуратора има прозорче и може да се види дали стига бензин до него. Ако всичко е наред, помпиш два-три пъти с педала на газта и палиш. За не повече от минутка работа на двигателя.
Ако има манивела, може да се развърти контролно преди това.
Виждам, че е с АГУ. Прехвърли я на бензин от ключа.

допълнение: Обикновено бензиновият клапан се монтира между помпата и карбуратора. Ако няма механично отваряне, трябва колата да е "на контакт", за да отвори клапана и да стигне бензин до карбуратора.

« Последна редакция: Октомври 24, 2023, 22:01:54 от joro-120L »
Škoda 120L '90г. 
Simson SR2E '60г. Simson KR50 '64г.


Октомври 25, 2023, 10:21:18
Отговор #3

Неактивен NickyV

  • /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 6
@dido1903 - Абсолютно съм съгласен. При ситуация в която документално се справя, то бих могъл да ползвам темата предполагам за личен блог/влог :)

@joro-120L - Благодаря много за насоките ! Това, което честно казано си мислех да направя за паленето е следното, като бих се радвал да знам дали има нещо, което е излишно :
Предварително се извинявам, за може би тъпите въпроси, които ще задавам, но съм абсолютно необразован в тая насока... Познанията ми на тоя етап стигат до толкова, че да бъда вреден за себе си :)
1. Пълнене на буталата с газ за горене и престой 24 часа. След това мисля да капна малко масло в цилиндрите с идеята (поне моя) да е по-малко вероятно да смажа сегментите.
2. Смяна масло.
3. Смяна свещи и кабели.
4. Смяна филтри (маслен; въздушен).
5. Прочистване на радиатор и проверка за спукани маркучи по охладителната система
6. раздвижване на ръка/манивела
7 Байпас на резервоара и теглене бензин от бутилка.
8. Проба за палене.
9. При успешно запалване, бих искал да набия някоя почистваща добавка с идеята може би да изчисти нещо...
10. Мерене компресия да добия представа до колко ще е наложително да се вади и прави мотор/глава...
11. Смяна масло отново след добавката.


Октомври 25, 2023, 12:15:00
Отговор #4

Неактивен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3485
Колега, преди да напиша поста си, ще подчертая, че ще опитам да пиша малко по-сдържано заради уважението към силата на сантимента, който си писал, че е водещ за теб. Това заслужава уважение.

Обаче! От това, което се вижда не тези снимки, ти на практика нямаш купе! Съответно, нямаш кола.
Защо ти е да се занимаваш да палиш двигател, който с висока степен на вероятност също за нищо не става!?
Бих подкрепил работа по двигателя и негово запалване, ако да речем тази кола е била в последните 13 години надлежно съхраняване в гараж, запазена, здрава, без гнило по нея. Тогава, да!

Но тук виждаме изядени прагове, калници, вероятно огъната конструкция. Гуми, вкопани дълбоко в земята, респективно нищо по мостовете и окачването сигурно не е останало читаво. Да не говорим за пода на автомобила…
Какво, в този случай се цели със стартирането на двигателя? Ще я придвижваш на собствен ход ли? Едва ли!

Съжалявам, но според мен, начинът, по който смяташ да се занимаваш - „уикенд хоби проект“, гарантира, че нищо няма се случи. Нищо няма да стане от тази кола. Дори и да решиш да продължиш едва ли ще ти излезе под 15 000 – 18 000 лв.
Купи си Волга в изрядно състояние, шофирай, наслаждавай се. Има много за продажба. Тук, във форума има, да не говорим за сайтове.

За да не се отчайваш, ето още нещо. Тук, в същия раздел имаше наскоро завършена тема за Жигула – на колега с ник „Димо“. Там също водещ е бил сантиментът и желанието да се реставрира точно определен екземпляр. Обърни внимание на края на темата му и моментът, в който прави рекапитулацията на вложените средства и заключението му. Там, целият алгоритъм е съвсем изчистен и различен като идея от твоя, но може пък да те мотивира допълнително, не се знае…
https://www.classiccar-bg.com/index.php/topic,11445.10.html


Октомври 25, 2023, 13:42:10
Отговор #5

Неактивен joro-120L

  • Публикации: 1486
  • Всяко доизкусуряване води до нови кусури
1. Пълнене на буталата с газ за горене и престой 24 часа. След това мисля да капна малко масло в цилиндрите с идеята (поне моя) да е по-малко вероятно да смажа сегментите.
2. Смяна масло.
3. Смяна свещи и кабели.
4. Смяна филтри (маслен; въздушен).
5. Прочистване на радиатор и проверка за спукани маркучи по охладителната система
6. раздвижване на ръка/манивела
7 Байпас на резервоара и теглене бензин от бутилка.
8. Проба за палене.
9. При успешно запалване, бих искал да набия някоя почистваща добавка с идеята може би да изчисти нещо...
10. Мерене компресия да добия представа до колко ще е наложително да се вади и прави мотор/глава...
11. Смяна масло отново след добавката.

1. Задължително развъртане с манивела, преди всичко останало. Ако буталата са блокирали и не се върти, или има спечени сегменти и поради това няма компресия, тогава се налива с газ. Наливане с масло се прави при консервация, за да не ръждясат цилиндрите. Тоест, това е трябвало да стане преди 13 години. В случая, маслото може да зацапа свещите и да има проблем с паленето.
2. Ако двигателя има нужда от отваряне, наливането на ново масло е излишно.
3. Ако това е причина да не запали, да.
4. Вж. т.2
5. Това може да стане след, като запали.
6. С това се започва.
7. Да.
8. Трябва да се убедиш, че има бензин в карбуратора и ускорителната му помпа впръсква при рязко подаване на газ.
Също, и че стига ток до свещите. Ако тези неща са така и не пали, тогава проверка центровка на запалването и мерене на компресия.
9,10,11. Добре.
Škoda 120L '90г. 
Simson SR2E '60г. Simson KR50 '64г.


Октомври 25, 2023, 14:25:24
Отговор #6

Неактивен Механджията

  • Публикации: 1599
  • P38 Autobiography | X300 Sovereign
 на фона на всякакви ужасии, които са станали коли в този форум и не само, тази кола изглежда ок на състояние

оправи документите преди всичко останало - когато това е оправено, тогава премини към даване на първите левове

ако моторът се върти на ръка, нататък колегите са описали какво-що

напомпи гумите, виж спирачки, съединител, ходова част...


дори нищо от това да не е ок, с някой познат механик и 3-4х лв можеш да я направиш годна за каране - в никакъв случай не говоря за реставрация

аз бих се хванал на хорото - колата е ценна!

Октомври 25, 2023, 14:38:36
Отговор #7

Неактивен NickyV

  • /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 6
@joro-120L, Благодаря много за насоките !

@dido1903, при цялото ми уважение, едно от нещата, които не обичам е да се правят генерални изводи на база спекула. Ще го кажа така. Далеч съм от идеята, че това ще е нещо лесно и бързо. Далеч съм също от идеята, че ще е нещо рентабилно. В допълнение, не мисля да гоня реставрация до последното болтче (или поне на този етап) Също така, не смятам, че 10-15к са голяма сума затова да възродиш един добър спомен от детството си. Идеята не е да карам стара кола, а да се опитам да направя тази конкретна кола. Само живота ще покаже какво и как ще стане. Тук идва и генерализацията, за която говоря - Относно мотора съм почти сигурен, че баща го напълни с масло преди колата да бъде спряна, но предстои да проверя. Колата е на 70к км с абсолютно ясна и проследима история от нова. Колата изглежда така от дясната си страна, защото там се е задържала вода спрямо наклона на който е, но пък за сметка на това от другата и страна е в много по-добро състояние. Бих казал изключително добро като се вземе предвид толкова години изложена на стихиите.
Ако модератора смята, че това е кауза пердута, нека архивира/изтрие темата, аз проблем с това нямам. Позволих си да напиша коментар/тема поради простата причина, че четейки темите във форума видях хора позитивни, и готови да помогнат. Честно казано, ако знаех, че в първите коментари ше чета "не се занимавай, много е скъпо", както и "нищо няма да направиш/стане", нямаше да си правя труда да пиша изобщо.


Октомври 25, 2023, 15:10:44
Отговор #8

Неактивен Механджията

  • Публикации: 1599
  • P38 Autobiography | X300 Sovereign
няма страшно - в рамките на буквално 2-3 месеца можеш да се возиш - примерно до напролет :)   според мен ще стане съвсем прилична с доста по-малко от 10к

Октомври 25, 2023, 15:19:23
Отговор #9

Активен peter67

  • Публикации: 762

Ако модератора смята, че това е кауза пердута, нека архивира/изтрие темата, аз проблем с това нямам. Позволих си да напиша коментар/тема поради простата причина, че четейки темите във форума видях хора позитивни, и готови да помогнат. Честно казано, ако знаех, че в първите коментари ше чета "не се занимавай, много е скъпо", както и "нищо няма да направиш/стане", нямаше да си правя труда да пиша изобщо.

Темата трябва да остане, много се кефя на теми, в които от гробници (не визирам твоята конкретно) накрая стават чудни автомобили. Нормално е първите коментари да са такива, не го приемай лично, защото много голяма част от пускащите теми а и като цяло хора се хващат на хорото, и нищо...вечни проекти, около мен такива хора доста, както с Трабант, така и с Мустанг. От тази гледна точка е по-добре човек да се откаже преди да започне, от колкото да хвърли на вятъра 5000 и после нито ще я завърши, нито ще си върне парите ако я продаде. Така, че това да не те отказва, а да те надъхва, аз пуснах тема в един форум за колата ми през 2013та година, като тогава нямах нито пари, нито колата се движеше, във времето много хора ми казваха, че нищо няма да стане, но почти 10 години по-късно колата е готова. Не знам всъщност на колко години си, дали разполагаш с финансови средства и колко технически грамотен си, но ако ти се занимава се захващай смело, ще стане. Това което съм забелязал аз, че хората които реставрират (или там някоя производна дума) само през уикендите, 10% от тях ще са с готови коли след 5-10 години, другите 90% ще се откажат бързо. Ако питаш мен огледай първо как са нещата с колата (нямах намерение да купувам и да сменям купе, ама ми се наложи) и си направи план за работа, който да следваш. Приятелите които имам които работят по коли всеки уикенд от сорта на: отивам и работя каквото трябва, съм забелязал че не им се получава, от друга страна ако имаш план, който да следиш възможно по-стриктно е по-голяма вероятността да се случат нещата. Аз на твое място бих се напънал (разбира се ако времето ти позволява) и за няколко месеца с работа всеки ден да постигна възможно повече, защото вероятността да ти писне по средата на работата е доста голяма.

Успех ти пожелавам, дори и да не пиша в темата, ще чета развитието. Щом си се надъхал се хващай на хорото, пък то ще си проличи до къде ще стигнат нещата.  ;D