Автор Тема: Renault 14: фатално 14  (Прочетена 7280 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Май 07, 2011, 00:43:22
Прочетена 7280 пъти

Неактивен kiki2003

  • /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 6
Здравейте, от дете харесвам този модел, защото имахме такъв, обаче отиде на вторични. Интересува ме дали в България има поне едно реставрирано Рено 14? До сега всичик хора, собственици на 14-ки, с които се запознах в Интернет имат доста неподдържани автомобили, а аз не разбирам от техническата част и няма да мога да си я реставрирам със собствените ръце.
Сега да ви кажа, защо кръстих темата "фатално 14". Защото този модел на Рено няма радостна съдба още от дебюта си. Технически си е доста добре за времето, обаче го промотират с глупава реклама (поне така е възприета от публиката) -- сравняват колата с круша. Това изиграва лоша шега на автомобила и е спрян през 1983-та след 1 милион произведени бройки. Днес са останали изключително малко, защото нямат добра антикорозионна защита. Въпреки това според някои френски източници, Рено 14 като техника е на по-високо ниво от наследника си - Рено 11. След толкова години този модел е напълно забравен, но аз никога няма да го забравя. Още помня как меко возеше. И на фона на ладите и москвичите беше като глътка свеж въздух!

Май 07, 2011, 00:49:24
Отговор #1

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5104
Добре дошъл колега!

Лично аз виждам Рено 14 за втори път, първият беше тук : http://www.automedia.bg/test-drive/testdrive_744.html
Прочети и най-новият коментар в тази статия.

Някакъв човек дава информация за такова рено под формата на "Тестдрайв".
Може би не си сам почитател на този интересен и изключително рядък в България автомобил.

П.П. Почти сигурен съм, че има повече педесетарски Мерцедеси отколкото Рено 14.
Интересен модел!
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Май 07, 2011, 02:33:40
Отговор #2

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Имах кратък досег с такава кола. Модификация TL или GTL беше, но 1976-та година и двигател Пежо 1200 кубика с горен разпределителен вал. Като автомобил няма да коментирам, защото ще ти разваля темата. Обаче със своите 60 конски сили, нещото вървеше сравнително добре. И да, правилно си споменал думата корозия. Алфа Ромео Алфета от на Мусолини младините е като Ауди 80 в сравнение с Рено 14. Едно от нещата, които французът е целял в тази кола е да бъде практичен малолитражен автомобил, нисък клас. Това веднага трябва да те подсети за друго.  От него, няма как да се очаква висше качество на материали и комфорт. Длъжен е да бъде лесен за обслужване, бърз за производство и сравнително евтин в своя сегмент. Понеже са французи, задължително се прекалява и престарава в изпълнението на изискванията разни там. Влагат се материали, които се напукват, почупват и изгарят от слънцето още на 7-мата година на колата. Така каза собственикът на 14-ката, която гледах, покарах и която е купена чисто нова, внос от Франция. Следващият модел е по-успешен.

В прочем, Рената имат и брилиянтно успешни масови автомобили. 9-ката и 11-ката, най- вече блестят с умопомрачително корави, здрави и икономични двигатели. ( неуморимите 1400 с долния вал) и чудесно подбраните предавателни числа и главни предавания на трансмисиите. Хубаво изчадие е Рено 30. В 5-ти клас имах учител по история, който караше такова Рено 30. Беше с двигател PRV. >:D   V-6, 2700 инжекторен, возил съм се, много грациозно стъпва и доста силно бягат тия Рендета.  Ако толкова си го харесваш, да взема да проверя на едно-две места поне за части. В моята махала имаше 2 такива Рена, когато бях в малките класове. И Рено 20 също, ама дизел, не бегачка.



Май 07, 2011, 18:49:55
Отговор #3

Неактивен MZ ES

  • Публикации: 336
Хубаво е, че ни припомни за този модел на Рено. Бях го забравил ,че съществува. Нямам лични впечатления от него, но на външен вид много ми харесва! ;)


Май 07, 2011, 23:43:51
Отговор #4

Неактивен Smooth_Dog

  • Публикации: 214
  • Делян Петков tlf-0899806094 Варна
Аз имах много запазено Пежо 104, което със същата механика. Купих го  със спукан блок 950 куб.см и в последствие го направих 1400. Преди това и в последствие съм направил много такива мотори и кутии. Ако не държиш точно на Рено много по-лесно се намират запазени и неръждясали 104-ки.
SUZUKI GSX 750 ES'83  ИЖ Планета'70, Jawa 50'65
https://www.facebook.com/M-J-Motors-610910035659939/?ref=hl

Май 09, 2011, 15:59:26
Отговор #5

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7173
http://www.dailymotion.com/video/x5cqo6_publicite-renault-14-la-voiture-poi_auto  - eто я рекламата с крушата, но според мен не е тя причина за провала на този модел, а по-скоро не доброто съотношение цена-качество. На моята улица преди 15-20 г също имаше 2 такива, а по-късно от битпазар си намерих и моделче 1:24 югославско (!) производство. Наистина уникален за времето си дизайн, който в последствие е копиран от много други марки. Ето няколко оферти от mobile.de http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/search.html?scopeId=C&isSearchRequest=true&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&makeModelVariant1.makeId=20700&makeModelVariant1.modelId=21
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Май 13, 2011, 20:56:37
Отговор #6

Неактивен kiki2003

  • /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 6
Ами мисля, че в Пежо 205 и 306 специално се забелязва повлияване от формата на 14-ката. Жалко е, че днес този модел е забравен. Ама какво говоря - дори легендата Рено 5 (първа генерация) не се помни, поне у нас! У нас като говориш за Рено 5 всички си мислят, че говориш за пластмасовата втора генерация, а за мен първата е по-хубава! Щом една легенда като Рено 5 у нас е забравена, какво остава за екзотични модели като Рено 6, 7 (версия седан на 5) и 14?

Май 13, 2011, 22:19:00
Отговор #7

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5104
Затова сме ние, за да напомняме за вече забравени и невиждани автомобили ;)
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Май 15, 2011, 01:53:25
Отговор #8

Неактивен DEYAN IYI

  • Публикации: 617
  • Polski FIAT 126p & MZ ES 150 & ВАЗ 21061
    • Форум на Малките Фиати
Тези коли няма как да са забравени, след като никога не са били известни у нас. Но това означава, че, ако се изкарат на бял свят от плевниците, ще са много интересни :) От тези по-старите е голям късмет, ако се е промъклала някоя с първата вълна автоджамбазлък, а цяло чудо е, ако са се запазили до днес.

Ето една играчка :P








ПП - а рекламата с крушата е много готина и хитра, но вероятно за масовата публика се чувства липсата на чифт цици, за да не изглежда нелепо :-X :-[
Бай Фичо - ега ти пауъра!!!
Форум на Малките FIAT 126&500

Август 03, 2012, 01:46:54
Отговор #9

Неактивен kiki2003

  • /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 6
В прочем, Рената имат и брилиянтно успешни масови автомобили. 9-ката и 11-ката, най- вече блестят с умопомрачително корави, здрави и икономични двигатели. ( неуморимите 1400 с долния вал) и чудесно подбраните предавателни числа и главни предавания на трансмисиите.
И с  външен вид, по-подходящ на дървените немски варели, особено ръбатата 9-ка. Към тях ще добавя и Рено 19 и първото Клио - пълна скука като дизайн. Пред тях старата 14-ка е много по-хубава като дизайн.