Автор Тема: Youngtimer-ите в България  (Прочетена 1231536 пъти)

0 Потребители и 39 Гости преглежда(т) тази тема.

Септември 14, 2016, 18:31:28
Отговор #2470

Неактивен 4ws

  • Публикации: 56
А някой замисля ли се ако се повреди тази екстра, у нас колко ще струва да се набавят части и да се намери механик, който да я ремонтира?

Не съм чул никъде никога за счупен механичен 4WS на Прелюд. Системата е изцяло механична, сравнително проста и в това се състои гениалността и. Знам за няколко Прелюда в бг на които допълнително им бе монтирана тая "екстра" от кола донор - работа за около половин ден ако всичко е налично. Следващите версии са електронно командвани и не са особено надеждни, но механичния 4WS си е bulletproof както викат по щатско  8))

Освен че Хонда са първите които вграждат такава система в сериен автомобил, мисля че са и единствените при които тази система позволява много по-големи градуси на завиване на задните колела, вкл. обратен ъгъл (вероятно заради предното предаване). При Нисан, Тойота, Мазда и Мицубиши 4WS системите дават само леко успоредно завиване на задните колела с посоката на завиване на предните и дотам, докато при Прелюда това е само първата степен, при по-нататъшно навиване на волана задните гуми обръщат посоката на завиване. Ето нагледно какво става - https://www.youtube.com/watch?v=O-HZ8_HY3dw
Благодарение на 4WS системата, 150 коня Прелюд бие всички произведени през 1988г. спортни автомобили, вкл. суперколи като Ферари и Порше на специално организирано състезание по слалом, като така взема приза за best-handling car в света и показва че не всичко е конове под капака :)
А ето и историята на 4WS намираща се в архива на официалния сайт на Хонда. http://world.honda.com/history/challenge/19874ws/page05.html На предните страници от статията се разказва подробно за подготовката и създаването на тази система, както и за инженерния ентусиазъм от това да чувстваш че си измислил нещо гениално. А след това се стига до горчивата равносметка че през 1988г човечеството очевидно не е било достигнало до нужното ниво и капацитет да оцени подобна иновация, защото 4WS Прелюдите не се продават - идеята да ти завиват и задните колела е притеснявала хората, вместо да ги радва и постепенно Хонда се отказва от нея и продължава да произвежда конвенционално завиващи коли.

Септември 14, 2016, 21:06:41
Отговор #2471

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
в Търговище





Колата е на съсед, нелошо като състояние дизелче.

Септември 14, 2016, 21:45:59
Отговор #2472

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7173
Много интересно инфо, благодаря! Определено обогати общата ми култура, а тези Прелюди наистина явно са били много добри и изпреварили времето си спортни коли, остава само да бяха и красиви като Поршетата и Фераритата, които са изпреварили в слалома :) Само едно не разбрах, тази екстра само при висока скорост ли е сработвала? Защото ми се струва, че би била доста полезна и при паркиране в градски условия.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Септември 14, 2016, 22:29:54
Отговор #2473

Неактивен USfan

  • Публикации: 10850
Много интересно инфо, благодаря! Определено обогати общата ми култура, а тези Прелюди наистина явно са били много добри и изпреварили времето си спортни коли, остава само да бяха и красиви като Поршетата и Фераритата, които са изпреварили в слалома :) Само едно не разбрах, тази екстра само при висока скорост ли е сработвала? Защото ми се струва, че би била доста полезна и при паркиране в градски условия.

Ох бе душа, таман щях да ти се скарам, че си личи че ти липсва не само висше инженерно, ами дори даже средно техническо образование.  :))
После се сетих, по-лошо, че вероятно имаш професионална деформация от годините в Автокласиката, или някои други медии. Тоест, типично за журналист, дори и за авто-такъв, не се вдълбочаваш в четенето на неща, писани не от теб. ;D

Аз акцентирах специално за Порше, а колегата пространно обясни за другите японски фирми конкуренти на Хонда, че при тяхните версии задните колела завиват /при Порше през 70-те мисля само на гумена база, при японците през 80-те нали на електро или механична/ само в посоката на завиване на предните колела. Което всъщност улеснява не маневреността, а високоскоростната стабилност.

Докато при Хонда, както и чак сега при някои водещи производители като Мерцедес ако не греша, е правена двустранна системата. Тоест само при Хонда тогава, при ниски скорости завиват задните с доста голям градус обратно на предните колела, за да намалят диаметъра на завиване. А при по-големи скорости, по подобие на конкурентните фирми, завиват задните /макар и разбираемо вече с по малко отклонение в градуси/ вече успоредно на предните, за да се подобри споменатата стабилност при високи скорости на движение.

А за красотата, тя е субективно понятие, но аз мисля, че точно 2 Ген. Прелюд /който и в двете му версии-лифтове е с вдигащи се фарове/, е от най стройните и красиви на форма купета от 80-те.
Лично на мен на форма ми харесва много повече от моето Порше 924 еС да речем.
А пък още по ми харесва от спрямо някое Сапоро или 80-ска Целика.
« Последна редакция: Септември 14, 2016, 22:36:46 от USfan »

Септември 14, 2016, 23:33:55
Отговор #2474

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7173
Ехее, колко можеш да научиш поркрай една нищо и никаква снимка... току-виж някой ден може да взема авто-инженерна диплома четейки форума ;D
А за дизайна на тая Хонда имах предвид, че трудно възприемам клиновидната предница със скрити фарове в комбинация с триобемния седански профил, иначе наистина линията е добра и изчистена... но това си е мое виждане.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Септември 15, 2016, 12:51:40
Отговор #2475

Неактивен 4ws

  • Публикации: 56
Системата е "зацепена" т.е. работи постоянно, дори на място да въртиш волана - виж клипчето :) Пък за външния вид е субективно наистина, на мен лично много ми харесва дизайна на тоя Прелюд. Иначе в интернет се носи една история (влизаме малко в сферата на легендите), че хората създали този Прелюд са били част от екипа, разработили прототипа на Honda NSX (в процеса са участвали също и самите Айртон Сена и Соичиро Хонда - това поне е вярно наистина), затова, независимо че разликата в класовете на двете коли е от земята до небето, много хора виждат общи черти и препратки, като дори наричат шеговито тоя Прелюд "Baby NSX". Ако оставим настрана тия истории, лично мен много ме радва цялостната линия в дизайна на Хонда от тия години - муцуни без предна решетка и изчистени прави линии (цялата моделна гама е подчинена на това - от Сивик и CRX до Акорд и луксозния Ледженд) + сравнително екзотични решения като отварящи се фарове например в клас "семеен седан", какъвто е Акорда  O0

Септември 17, 2016, 13:51:13
Отговор #2476

Неактивен nakatasan

  • Публикации: 10
Здравейте, не бих желал да попитам автомобил, който е произведен 1996 г, а първата регистрация е на 31.01.1997 г. попада ли в графата „Youngtimer“?
Благодаря за разясненията и се извинявам предварително за невежеството си.

Септември 17, 2016, 14:26:06
Отговор #2477

Неактивен ilian

  • Публикации: 195
 :D

Септември 17, 2016, 14:36:45
Отговор #2478

Неактивен Ikonomov

  • Публикации: 166
Здравейте, не бих желал да попитам автомобил, който е произведен 1996 г, а първата регистрация е на 31.01.1997 г. попада ли в графата „Youngtimer“?

Само ако е Лада класика...  :D

Септември 17, 2016, 21:34:30
Отговор #2479

Неактивен dan4oteto

  • Публикации: 18208
  • Йордан Георгиев
в Русе