Автор Тема: Стари, черно-бели фотоси на автомобили  (Прочетена 991150 пъти)

Mopar440 и 36 Гости преглежда(т) тази тема.

Април 17, 2016, 14:27:55
Отговор #1290

Неактивен rsk

  • Публикации: 2450


На тази снимка ми се струва, че има някаква американска машина - на редицата от бели коли до градинката - третата след Шкодата и Москвича. Предният й капак е доста дълъг, черният таван пък е много къс...



Донякъде ми напомня за '70-'73 Firebird, но въобще не съм сигурен...

Април 17, 2016, 22:34:42
Отговор #1291

Неактивен Teo

  • Публикации: 226
  • Автомобилен уиабу
На тази снимка ми се струва, че има някаква американска машина - на редицата от бели коли до градинката - третата след Шкодата и Москвича. Предният й капак е доста дълъг, черният таван пък е много къс...

Ех то това пък е доста издължен "капак". По-скоро да е някакъв тип пикап и това да е задницата.

Април 17, 2016, 23:21:49
Отговор #1292

Неактивен bomber

  • Публикации: 4491
  • Vauxhall Chevette Estate 1983; Ford Scorpio Mk 1
Мерцедес Пагода?
Everyone can buy a new car...
Real man keeps old ones running!

Април 17, 2016, 23:46:17
Отговор #1293

Неактивен USfan

  • Публикации: 10850


На тази снимка ми се струва, че има някаква американска машина - на редицата от бели коли до градинката - третата след Шкодата и Москвича. Предният й капак е доста дълъг, черният таван пък е много къс...


Донякъде ми напомня за '70-'73 Firebird, но въобще не съм сигурен...

Браво,много си наблюдателен.
Всъщност, квартала и колата ги познавам добре, та няма да има нужда от повече догадки.
Не, колата не е птица, и със сигурност не е пост 1970 модел птица, понеже 2ра Ген нямат кабрио. Само 1967-69 1ва Ген имат кабрио версии от ранните Ф-бърди.
А и е по-малка е от Ф-бърд. При Първа Ген Ф-бърд, акое кабрио, софт покрива е по-дълъг, защото е 4-местна птицата. Тук покрива е къс, понеже явно е двуместна колата.
А панорамата между другото е София, ЖК Люлин, близо до Кооперативния пазар.
Периода трябва да е 1980-1983 година.
За периода съм сигурен, понеже тогава колата съм я виждал на живо, а след 1983 пък дойде тя в нашия квартал.

Та, каква ли е колата?  ;) Ами, колата е само и единствено 1961-62 Корвет.
Познава се по панорамното предно силно завито надолу с отрицателен наклон на А-колоните стъкло, което е същото и на 1957-1960 Вет моделите де, както и на предшественика Вет от 1953-1956.
Иначе, на Пагодата също е леко панорамно стъклото, но не чак толкова. А и е с лек положителен, а не със силен отрицателен наклон на А-колоните, както тук.

За колата и точно тези и само 2 моделни години като възможен вариант съм категоричен.
Точно по онова врме вече докопвах разни западни автосписания, та успях да я идентифицирам като точен отн. модел.
Тя е последния лифт на С1 от 1961 или 62, а не предишните два мид-лифта лифта на модела Вет С1.
Тази същата съм я разглеждал много пъти на живо, доколкото помня, бе на известен ватерполист, мисля от ЦСКА, тогава в горния период в началото на 80-те.
Ватерполиста я продаваше, и искаше 4000 лева по обяви във вестник Вечерни новини, но беше доста поразпърцана колата, макар и в движение.
Той през 1983 я продаде на известния ни Сашо Истината, дето тогава ми беше съсед, и вече активно изкупуваше такива за тогава боклуци.

А Истината сигурно я е купил и за по-малко.
На Вета гюрука беше скъсан, а напр. целия хром беше минат с бяла боя.
А и 4-те фарове бяха от Шкода 120.
Но пък таблото тип джукбокс беше напълно оригинално, даже малкото вертикално радио седеше още.

След като я взе през 1983, Истината някъде я скри за да я прави, а вероятно след 1989 Истината я изнесе сигурно, ако не я беше препродал май преди това.
Тогава в края на 80-те Вета вече бе пребоядисан и претапициран от бяло с черен винил, в бордо металик с бежав винил салон.
Даже в тоя реставриран уж вид, беше дошъл чак на Варна на ход.

През лятото на 1988 я караше обаче не Истината там, ами някакъв тип чейнчаджия.  :))
Висеше Вета по Златни пясъци курорта, през лятото на онази година, най-вече там пред х-л Интернационал.



« Последна редакция: Април 18, 2016, 00:14:51 от USfan »

Април 18, 2016, 00:54:29
Отговор #1294

Неактивен rsk

  • Публикации: 2450
... Ами, колата е само и единствено 1961-62 Корвет.
Познава се по панорамното предно силно завито надолу с отрицателен наклон на А-колоните стъкло...

Аз обаче не виждам хром броня, дори и боядисана да е била, не виждам и щръкналите фарове на '60 Corvette, с характерния нисък капак между тях... За предното стъкло съм съгласен. Мога да добавя и полегата задница. Гюрукът може би също е доста малък за Firebird-ов.
Но пък ясно виждам и вертикалната "човка" на предната маска, характерна за GTO, Firebird & Co. от края на 60-те и началото на 70-те, виждам и равен преден капак...

Април 18, 2016, 13:00:56
Отговор #1295

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7173
На мен отпред ми прилича на това

Има я дори характерната раздувка пред веждата, а черното изглеждащо като гюрук всъщност може би е тарга... обаче в едно е прав Люси - изглежда малка по размер спрямо съседните соц коли. Който е виждал на живо Файърбърд знае какво имам предвид. Примерно сребристият, който паркираше още по соц време на ул. 6ти септември точно пред входа на баба заемаше дължина колкото Москвич и половина, а на ширина дори повече стърчеше от съседните...
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Април 18, 2016, 13:31:42
Отговор #1296

Неактивен USfan

  • Публикации: 10850
Бил съм само в едно прав.  O:-)
Иначе, да, особено пък на фона на грамаданскатa 2 Ген. птици, както този ТрансАм 1977-78, колата на снимката е направо джуджe.
Но да объркаш видимия и то малък гюрук с шригли, спрямо много по-голям покрив с 2 тарги, си е голям смях.
А и наклона на предния джам при Птици 2 Ген, е много по-силно хоризонтален от почти изправения преден джам, който е характерен точно за коли от 50-те години, както и се вижда ясно на иначе поразмазаната стара снимка.
Та, Митак, според мен, в кръга на шегата, но не чак съвсем, за тия тотално абсурдни предположения за наличие дори и само на тия 2 елемента от Птици/Трансам тук, трябва да те починат модераторите за 1 месец от Форума, да опресниш зрителната култура.  :))

Освен това, доколкото тук въобще се виждат заради мътната снимка, задния ръб на джамчетата на вратите при Корвет С1, следва отрицателния наклон на А-колоната като успоредност. Тоест задния ръб на стъкълцата е наклонен напред.
При ТрансАм 2 Ген. обаче, Б-колоната, както и ръба на стъклата на вратите са наклонени назад, понеже и те следват наклона пак на А-колоната, която си е и силно наклонена назад, както и при повечето модерни коли между впрочем. Така че тотално се различават Птиците 2 Ген на джамове на врати, от виждащия се пример на размътената снимка.
Друго, за капака, както и при ГрандПри/ГТО, то се вижда, че ръба е отгоре на линията, а не разделя линията отдолу, както при старата снимка от Люлин.
Иначе снимката е интересна, струва си да поразсъждаваме по-задълбочено и по-прецизно наблюдателно по нея. Та, гледай детайлно, а и прочети надолу защо, сте доста отдалечени с Росен от нещата.

Аз обаче не виждам хром броня, дори и боядисана да е била, не виждам и щръкналите фарове на '60 Corvette, с характерния нисък капак между тях... За предното стъкло съм съгласен. Мога да добавя и полегата задница. Гюрукът може би също е доста малък за Firebird-ов.
Но пък ясно виждам и вертикалната "човка" на предната маска, характерна за GTO, Firebird & Co. от края на 60-те и началото на 70-те, виждам и равен преден капак...

Всъщност той дълго време седя и в Люлин, където е сниман, а и при Сашо по едно време, без предни брони, освен че и като бяха налични, бяха боядисани в бяло като колата.
По принцип колата повече си седеше, като и на двете места, и в жк. Люлин и после до нас, се повяваха и изчезваха по нея разни части /вкл. по едно време и целия гюрук със шприглите/, а не се караше.

Най-важните неща обаче са пропорциите, както и незаменимата при козметични преработки рамка на стъклото.
Може да са присаждани брони, предна престилка, капак, но рамката на стъклото няма как да се присади, особено в съчетанието с пасващия и тук къс гюрук.
Свлечената и отн. къса задница, която и ти си забелязал, също не може да се присади и моделира дори приблизателно така отъ по обикн. кола.
На Ф-бърд 1 Ген и ГрандПри/ГТО багажниците са по-равни и с по-висока и тотално хоризонтална линия.
А и най-вече, Ф-бърди/Камаро и ГрандПри/ГТО кабриота, категорично не са с такива малки покриви.

Няма и как и да им се сложат, освен с радикална къстъмизация от 4 на 2 местно боди.
Което не мисля че и някой в САЩ е правил, хеле пък тук по соц. време.
Още по-малко пък къстъмизация с такива обратни предни рамки на стъклото, което би изискало полсване и присаждане от Корвет С1 и на съответните врати.
То тая предната рамка на главния белег.
Почти уникална е и само при С1 Вети е слагана, поне в съчетание с малкия гюрук.
Иначе, такава подобна рамка на предно стъкло, освен при Корвет 1 Ген има само при 1 Ген 2-местните Т-бърди.
Така че би могло да се теоретизира, че това би могло да бъде и 1955-57 Т-бърд с гюрук.
Но Т-бърд не е, понеже няма задните перки и големия равен багажник на модела.

Колкото за предната маска и капака, през 80-те в София имаше един майстор, дето беше извадил калъл от предница на 2 Ген 1977-78 ТрансАм, точно с такова предно вертикално ръбче, подобно на късно 60-ско ГТО, и го предлагаше за присаждане на разни собственици на все пак малкото налични бройки за тогава в София, основно ГМ американки.
Моето бивше Камаро 1 Ген, дето сега е във Варна, напр. беше с точно такава присадена маска.
Може И Корвета за кратко да са го пробвали с такава отливка дали ще изглежда добре.

А и друг важен белег при ГрандПри ГТО е, че човката минава отгоре, и леко стърчи над повърхността на предния капак.
А тук видимо се вижда пад надолу между двата калника, а и капака въобще не е отпред, равен ами е видимо вдлъбнат при този пад.
Сега, дали тоя пад е тесен или широк, и дали прилича на човка е друг въпрос.

Но човката/ръба на ГрандПри, както и при ТрансАм, минава отгоре, а не отдолу, спрямо предната напречна линия на капака между двата калника.
Toва, както и тотално различната форма на предното стъкло, и по-големите каросерийни размери, вкл. и тези на кокпита и гюрука, се вижда добре на долните примерни снимки на 1968-69 ГрандПри.

А Вета може и да е седял без фарове и с поставен проформа /да не му тече вода в мотора/ и с друг капак, заради някакъв удар, и чак след време да са му присадили Шкода фаровете, с които го помня, и да са му залепили и  обратно поставили предния капак и евентуално маска.
То и не помня тогава преди да го уж реставрират, дали те въобще бяха с ориг. им Вет гривни, или просто насадени в гнездата.
Много неща може да с били разкачулени и присадени по предницата, но предното стъкло и гюрука не се променят лесно, те са априори нещо при всяка серийна кола.

Другото непроменимо нещо са размерите. Тук се вижда една /с икл. на предния капак/ отн. малка кола на размери, подобна на големина, като фона на соц. колите до нея.
А един Ф-бърд, и особено един ГрандПри, са драстично по-грамадански коли от една Жигула.
Все пак Шкодата и Жигулата са по 4 метра, а Ф-бърда по 4.70-4,80 м.
А ГрандПри-то почти удря и 5-те метра, ако и да а е интермедиейт по УС-класификация.
Ширината им също е по-осезаема от тази на Вет, или особено от спрямо на соц. семейна кола.
Така че тия предполагаеми ГМ модели са много по-огромни, от Вет и от Жигула.

Но дискусията наистина е излишна, колкото и мисля да съм акцентирал на основните белези на 1 Ген Вет, защото просто познавам добре конкретната кола.
Така че все едно какви детайли се предполага, че се виждат, на тази отн. размазана увеличена снимка.







« Последна редакция: Април 18, 2016, 15:03:02 от USfan »

Април 18, 2016, 15:17:47
Отговор #1297

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7173
Ами аз съм дърт вече и виждам що-годе само предницата, а ти 'младежо' щом различаваш такива детайли по-назад като шпригли и къс гюрук вместо тарга на тая размазана снимка и на фона на също бялата кола отзад, евала! :D Според мен ако беше този Корвет 4-очка от твоята снимка, щеше да се вижда иззад Москвича поне част от веждата и дори колелото, защото разстоянието между нея и предната маска е очевАдно много по-късо от това на снимката... и на Файърбърда.

Ех то това пък е доста издължен "капак". По-скоро да е някакъв тип пикап и това да е задницата.
Ето и колегата също може да е прав, чтака че мисли дали не си виждал случайно някое Ел Камино из Люлин в ония години :))

п.с. между другото сега се сещам, че съвсем наскоро видях новия внос Ел Камино пред един сервиз на ул. Св. Наум и на живо наистина е доста впечатляващо.
« Последна редакция: Април 18, 2016, 15:29:21 от krankenstein »
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Април 18, 2016, 15:39:40
Отговор #1298

Неактивен USfan

  • Публикации: 10850
Ах, джантите с гумите па сега що не се виждали, глупости.  :))
Само да вметна, че колата редовно седеше в Люлин с картонени капаци на гумите, да не ги грее слънцето.
Което и си беше редовна мода тогава. Особено при коли с редки размери гуми.
То това закриване и сега е на мода, но при поизоставените коли на село.
Ама ти пак се хващаш с декорации.
Пиши някое възражение за формата на рамката на стъклото, то си се вижда оста добре, без да му пречи фона отзад.
А па и за размерите на покрива да не говорим.
То покрива на 2 Ген. птици, освен че го няма в кабрио версия, е, вкл. на Т-топ версията, много по-голям от това черно петно тук, и много по-дълъг, най-вече.
А и не забравяй, че дори след уж черните тарги, при Ф-бърд има широка бяла дъга, и е с още по-голям панорамен заден джам.

Ако визуално сметнеш дължината на покрива на Ф-бърда, заедно с задната му рамка и задното стъкло /което само то е доста дълго и наклонено/ само дори покрива, ако е колата е Птица, ще трябва да отиде баш до края на иначе виждащия се полегат надолу багажник на колата.
И къде ще бъде тогава липсващия му 1 метър и отгоре от багажника, ще е изрязан с флекс ли?
То се вижда, и че задната част на колата е багажник, леко полегат, както забеляза и Росен.
Няма как направо да свършва колата, на края на видимо само 4-я и и малко метър дължина, само с покрива, нали?
Сега и да не кажеш, и че и багажника след покрива, при ТрансАм той е между 4 и 5 метър дължина, и той се е слял назад с пространството. То на снимката се вижда и да има отзад виждащ се колчета за ограничаване на паркирането, така че няма как по-голяма дължина на колата да се е сляла визуално с пространстовото.

Всъщност, липсата на големи общи размери като на предполагаемите от вас с Росен 4 местни мъсъл, а не 2-местни бодита, както стана въпрос, е ясно, че логично би прекратило всички останали дискусии.
Просто 4 метра не е равно на 5 метра.

Аз предлагам да гласуваме, който мисли, че е Корвет 1 Ген, и кой е за Ф-бърд/ГТО.
То по темата със загадките пишат според мен и други доста визуално информирани и наблюдателни хора.
Да видим те какво ще кажат за изложените аргументи.  :D
« Последна редакция: Април 18, 2016, 16:07:30 от USfan »

Април 18, 2016, 15:50:31
Отговор #1299

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7173
Ох, стига глупости не усещаш ли, че почнах да те бъзикам вече пък ти се върза :)) Я по-добре кажи за тоя Корвет на ватерболиста, дали е същия от снимката дето я пусна колега тук от някакво Бг рали? Сега просто не мога да я открия из разделите, но пак беше бяла 4-очка кабрио.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.