Автор Тема: Стари, черно-бели фотоси на автомобили  (Прочетена 991377 пъти)

0 Потребители и 17 Гости преглежда(т) тази тема.

Ноември 16, 2020, 16:41:40
Отговор #2320

Неактивен USfan

  • Публикации: 10850
Плюс 1 за мнението на колегата Юри. )
Центъра на столицата Вашингтон напр. досущ прилича на нашия триъгълник на властта, както има там и мегаподобни сгради на нашите Министерства на отбраната и финансите, строени точно по Сталинско време.
Спрямо наличните във Вашингтон, Окръг Колумбия строежи, още повече им приличат и сградите именно в дадени части на Москва.

Така че, американците полу-псевдо копират Ампира или Арт-декото, руснаците тях, а ние, руснаците.
Който не вярва, да гугалоса снимки от тези 2 столици, и да ги съпостави с нашата си любима царско-соц-вече демократична :)) столица.

А бялото амер. кабрио, това според мен е Буика Лесейбър, или Спешъл там беше, от 1966-67 моделни години, който бе собственост на един стар мой познат от 80-те и 90-те години, тогава виден автотърговец- Юлиан Брадата от Перник.
Може и друга кола да е, ама неговия интермедиейт сайз бял Буик точно така изглеждаше.

Ноември 16, 2020, 19:54:13
Отговор #2321

Неактивен Херман

  • Публикации: 28



Съгласен с Yuri.  Кошмарът е сега.



Ноември 16, 2020, 20:18:49
Отговор #2322

Неактивен Alex4real

  • Публикации: 101
70-те години имаше такива електрически камиончета, които се ползваха за зареждане на магазини, вътрешно-заводски транспорт и на централна гара за превоз на багаж.

Има едно живо такова. Срещу поликлиниката в Дружба 1 има бариера и зад нея кръвна лаборатория. По-навътре в двора е платкаджийницата на БАН, за която се труди този електрокар.

Ноември 16, 2020, 23:05:06
Отговор #2323

Неактивен bomber

  • Публикации: 4491
  • Vauxhall Chevette Estate 1983; Ford Scorpio Mk 1
Чесно казано не знам ... по-скоро не.


София



Това ми прилича на Западен парк.
Everyone can buy a new car...
Real man keeps old ones running!

Ноември 17, 2020, 00:00:46
Отговор #2324

Неактивен dan4oteto

  • Публикации: 18208
  • Йордан Георгиев
София


Ноември 17, 2020, 21:29:30
Отговор #2325

Неактивен РумбатаБс

  • Публикации: 3693
Архитектурата в големите градове от началото на 20-ти век според мен е най-красива ... доста предприемчиви сънародници са ползвали услугите на австрийски и чешки проектанти и архитекти (дори тухлите и керемидите са тяхно производство) ... как да подминем сгради в Русе,Варна,Пловдив,Бургас,София с прекрасни фасади.Доста от тях са паметници на културата.
retrobs.com

Ноември 17, 2020, 22:04:47
Отговор #2326

Неактивен dan4oteto

  • Публикации: 18208
  • Йордан Георгиев
Архитектурата в големите градове от началото на 20-ти век според мен е най-красива ... доста предприемчиви сънародници са ползвали услугите на австрийски и чешки проектанти и архитекти (дори тухлите и керемидите са тяхно производство) ... как да подминем сгради в Русе,Варна,Пловдив,Бургас,София с прекрасни фасади.Доста от тях са паметници на културата.

Така е!
http://www.papertiger-bg.com/Wien1998_web.pdf

По време на Османската империя, в Северна България административният център е бил Русе (Русчук), който се е управлявал от Мидхат Паша. Самият Мидхат Паша мисля е роден в Русе, бил е много образован интелектуалец, завършил в Сорбоната и е знаел няколко езика. Именно заради това, конкретно Русе е имал и запазил европейският си облик, който го е отличавал от останалите градове в България, а самият Мидхат Паша се е възхищавал на Кольо Фичето и му е възлагал поръчки за строителство ... като мостът на Бяла, който си е бил произведение на изкуството. Сегашният път Русе - Плевен е бил тогавашният път на Мидхат Паша (така го наричат и сега).

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B8%D0%B4%D1%85%D0%B0%D1%82_%D0%BF%D0%B0%D1%88%D0%B0


Завърших Строителният Техникум в Търново и още като ученици ни водиха на екскурзия в Русе, именно за да видим архитектурата на града. Още тогава в 10-и клас (2-ри курс) за първи и единствен път отидох с влак до Русе, когато слязохме на гарата, буквално онемяхме ... няма друга такава гара в България! А и е гара на първата железница в България ... Русе - Варна.



« Последна редакция: Ноември 17, 2020, 22:23:56 от dan4oteto »

Ноември 17, 2020, 22:27:31
Отговор #2327

Неактивен Котков

  • Публикации: 660
София



Люлин II

Това ми прилича на Западен парк.
Това е на бул. Константин Величков и Жданов (сегашният Тодор Александров). Високите блокове до конака.
« Последна редакция: Ноември 17, 2020, 22:31:14 от Котков »
They call me Polski Fiat 125p 1975r

Ноември 17, 2020, 22:30:09
Отговор #2328

Неактивен Котков

  • Публикации: 660
.
They call me Polski Fiat 125p 1975r

Ноември 18, 2020, 01:50:10
Отговор #2329

Неактивен fokke

  • Публикации: 1067
    • fokkerc.com
Понеже бях цитиран ще  отбележа че изказвам лично мнение. Сталинската архитектура може и да е повлияна от американски Ар деко, но е както и при колите им, хем е повлияна хем е по съветски недоповлияна и не осмислена, че и нескопосана.
Не ми се изреждат примери на еврпейски  архитекти и техните сгради в София с цялата си пищност  на които тия мраморни грозилища не биха могли да стъпят
 и са, като от филма Бразилия  висят в центъра ни като някакви посадени  не на мястото си грозни руски  чудовища  казващи на  дошлия българин в столицата си че матушка е най -голяма и да се внимава .......

Уникални сгради в София бяха съсипани след 10ти 89та както след 45та се започва заличаването на концепцията на столицата ни с модерните за тогава разбирания на руските грандомани