Автор Тема: Skoda 130 LR - реплика  (Прочетена 214927 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Ноември 11, 2015, 17:41:54
Отговор #470

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7171
За вървежа имам съвсем малко впечатления от няколкостотин метра из кварталните улици, но дърпа осезателно по-добре а и звукът се промени. Ако колата вече нямаше АГУ никога не бих й сложил, но опитът ми с Пежото показва, че за по-спокойно градско и извънградско каране газта е много по-добър вариант не само заради икономиите. На бензин моторът му работи доста по-грубо с вибрации и лагове в ниските обороти и за да поема добре трябва да му се раздава пълна газ още от ниските, демек да се режа по светофарите като някой селски рацер :) Това е основно причината да не я махам, пък и за дълги пътувания примерно до някое варненско ретро рали, разликата в цената на горивото става вече доста осезаема. Знаете, че за хора от средна ръка като нас имащи по няколко коли, от разходите за гаражи, данъци, застраховки и поддръжка накрая почти не остават свободни средства за учасите в меротриятията. Аз лично предпочитам да си карам колите на газ, отколкото само да седят и да трупат прах и паяжини по гаражите...

п.п. още не съм я изпробвал на газ, може би ще трябва да се ограничи достъпа на въздух, за тази цел трябва да поставя поне филтърната куия. Иначе карбовете са разпробити много хитро и имат малки дупчици-разпръсквачи по диаметъра на дифузорите подобно на газовите плочки, но разликата е, че по този начин при работа на бензин нищо не пречи на въздушния поток - няма плочки, тръбички т.н. прегради.
« Последна редакция: Ноември 11, 2015, 17:49:43 от krankenstein »
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Ноември 11, 2015, 19:19:34
Отговор #471

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1175
Митко, двата двойни Делорто са радост за окото! За газта има аргументи разбира се въпреки, че аз съм твърдо против да се решават проблемите с карбове минавайки на газ. Учудват ме факта, че не знаете какъв е размера на дифузьорите!? Него го пише на дифузьорете и щом сте ги чистили би трябвало да се вижда. Няма такова понятие "голям" карбуратор! Двойка 40ки спокойно могат да се сложат и настроят на двигатели с обем от около 1300сс до около 2000сс. Всичко това става освен с правилно подбрани жигльори и с още 2 неща - правилен размер на дифузьорите и емулсионните тръби/разпръсквачите. При малка кубатура нещата са критични защото си на долната граница. Минах по този път и нямах никакви ядове с двойката Вебери, които сложих на въздуха, но инвестирах в жигльори и разпръсквачи. Дифузьорите бяха "правилните". Няма никакви лагове и това се вижда от клиповете, които съм качил в ютюб. А разходът ми спокойно пада на 7/100 с все късата ми 4ри степенна кутия. Ето само 4-5 изречения за ролята на дифузьорите и 2 сайта където нещата са дискутирани доста компетентно и подробно. Вторият сайт е специално за подбор и настройка на твоите карбове. ПС. Накратко за дифузьорите - по-добре малко по-малки дифузьори (при теб - задължително) и от порядъка на 30ки в твоя случай.

For most applications it is better to select a smaller main venturi diameter than what will provide maximum horsepower output.  This is true for road cars as well as for race cars.  It is therefore most important to be realistic with your intended application so an appropriate carburetor setup is achieved.  A large venturi and throttle bore will provide high RPM power (assuming the engine components are up to the task: cams, compression, ignition, exhaust, inlet port diameter, intake valve diameter,  etc.) but will do so at the expense of lower RPM tractability.  Smaller venturis for a given application will shift the peak horsepower so it will be developed at a lower RPM with the benefit of more useable power throughout the RPM band which also says you will have more TOTAL available power than a high RPM engine of similar displacement would produce.
Another benefit from downsizing your venturi/throttle bore size is the smaller venturi (when compared to a larger venturi selection) will generate greater vacuum for a sharper signal to initiate fuel delivery from the main circuit.  A higher vacuum results in sharper transition onto the main circuit and better atomization of the fuel resulting in decreased fuel consumption.

http://www.performanceoriented.com/throttle-body-and-main-venturi-sizing/
http://www.aircoolednut.com/erkson/ttt/engine/carbs/dellorto.html
« Последна редакция: Ноември 11, 2015, 19:45:21 от Nik1600GT »

Ноември 11, 2015, 19:35:58
Отговор #472

Неактивен Skoda 130LR/h

  • Публикации: 119

п.п. още не съм я изпробвал на газ, може би ще трябва да се ограничи достъпа на въздух, за тази цел трябва да поставя поне филтърната куия. Иначе карбовете са разпробити много хитро и имат малки дупчици-разпръсквачи по диаметъра на дифузорите подобно на газовите плочки, но разликата е, че по този начин при работа на бензин нищо не пречи на въздушния поток - няма плочки, тръбички т.н. прегради.

Колегата Nik1600GT много кратко и точно ти е обяснил всичко нужно , за да си спретнеш точната пропорция за гориво въздушна смес спрямо 130 ката

Ами добре ще е наистина да си видиш дифузъорите , защото може да и идват големи . Правилните дифузъори за 781 мотора за 30-32 мм .

П.п. А как разбра , че и идва въздуха а не бензина в повече ?

Ноември 11, 2015, 19:54:31
Отговор #473

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3761
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН


П.п. А как разбра , че и идва въздуха а не бензина в повече ?
Ванко , това е за газ. На  газ се прави стеснителна бленда /преграда за ограничаване на въздуха на газ за забъркване на правилната
горивовъздушна смес . По принцип на доста коли и горивни с- ми , ако не става с други способи по карба , но е най честото срещаното
съгласуване на въздуха на пропан - бутан и метан. :)

За 40 мм дифузьорите - подсказвам , че портнах главата. ;)
« Последна редакция: Ноември 11, 2015, 19:59:11 от fulcrum »
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Ноември 11, 2015, 20:00:46
Отговор #474

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7171
За въздуха имах предвид когато ги подкарам на газ - там задължително трябва да се ограничи, затова на Пежото съм си спретнал импровизирана диафрагма пред филтъра, която свалям като карам на бензин... за Шкодата имам друга идея, понеже филтърът е от различен тип.
Вече споменах, че не съм чистил карбовете, в това състояние ги купих. Все пак дифузорите сме ги гледали при Краси Рангелов, който е спец по тия карбове - каза че са ОК за малък мотор, както и жигльорите... карани са преди това успешно на Москвич 1500.
За 40 мм дифузьорите - подсказвам , че портнах главата. ;)
Със сигурност не са 40 мм, най-много 36 но ще проверя в събота, когато пак ще работим по колата.
Замислянето при потегляне от ниски обороти твърде възможно е да се дължи ина недостиг на гориво в началото, не съм правил проби все още с електрическата помпа или с леко изтъняване на плочката под механичната, което води до по-голям ход на лоста й.
А Пежото ми е с оригинален набор жигльори и всичко останало също си е заводско, правен им е реглаж в "Златен меркурий" и въпреки всичко остана лек лаг малко под 2000 об, но само при плавно ускорение, при "мръсна газ" не се усеща. Не съм спец, но са ми казвали много запознати, че това било нормално и често срещано при при коли с двойни хоризонтални карбове.
« Последна редакция: Ноември 11, 2015, 20:06:59 от krankenstein »
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Ноември 11, 2015, 22:07:44
Отговор #475

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1175
Със сигурност не са 40 мм, най-много 36 ...

E 40мм със сигурност няма как да са! Това е размера/"гърлото" на карба. Ако са 40мм това означава да ...няма дифузьор  ;D. Най-големите дифузьори слагани на тези 40ки са именно 36мм и са прекалено големи за твоя двигател. С такива дифузьори посмъртно няма как си добре в ниските и при преходния режим, а оттам и разхода ще е зле и просто нищо не правиш с карбовете. Като пример и точно от първия сайт - Порше 911S модел 1967 с двулитров двигател ползва 40ки карбове с дифузьори 32мм при смукателни клапани 42мм. И не развърта до 5000 оборота  ;). Вади приличните 160 кончета при 6600 оборота. Така, че 36мм е повече от голям размер на дифузьорите при теб. А за разпръсквачите/емулсионните тръби. И те са важни. Например, класика в жанра е при нашите въздухари да се прави тунинг с вертикални Вебери IDF. Идват най-често от Алфите с разпръквачи F50/F57. Да, ама с тези разпръсквачи при нас има ядове в ниските и при перходния режим (въпреки, че все за боксери иде реч и кубатурата е сходна) и затова се слагат F11 разпръсквачи и проблемите свършват. Ако всичко останало по карбовете е ОК, разбира се.
« Последна редакция: Ноември 11, 2015, 22:32:07 от Nik1600GT »

Ноември 12, 2015, 14:15:20
Отговор #476

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1175

Замислянето при потегляне от ниски обороти твърде възможно е да се дължи ина недостиг на гориво в началото, не съм правил проби все още с електрическата помпа или с леко изтъняване на плочката под механичната, което води до по-голям ход на лоста й.

Сега видях, че си писал и за механичната помпа. И при нас ги има тези митове, че механичната помпа не може да "храни" 2ка двойни Вебери/Делорто. Е "храни" ги. Поне при нас механичната помпа ги "храни" без проблем. Двигатели с кубатура от порядъка на 1.6/1.8 и двойка Вебери/Делорто 36/40ки. По-скоро може да има проблем с налягането на горивото (и тогава хода на лоста може да е необходимо не да се увеличи, а намали), но не и с "храненето". 
« Последна редакция: Ноември 12, 2015, 14:21:22 от Nik1600GT »

Ноември 12, 2015, 14:39:16
Отговор #477

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
С хода можеш да увеличиш дебита, но по никакъв начин налягането. Налягането зависи от мембраната на помпата и нагнетателният клапан. Няма вариант изправна бензинова помпа да не захрани карбураторите, дебита и е много по-голям от това, което му е нужно на мотора. Да не забравяме че говорим за механична помпа, която има на практика линейна характеристика /до един определен момент разбира се/ спрямо оборотите на двигателя, та варианта недостиг на гориво при ИЗПРАВНА помпа просто не съществува.

Ноември 12, 2015, 15:57:38
Отговор #478

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7171
Принципно тия карбове трябва да работят при налягане около половин бар, а за теорията на дебита не съм сигурен, но на практика Гординито-реплика на Христо Бабачев след поставянето на двойните Вебери имаше подобен проблем с недостиг на горивото, който беше решен с леко изтъняване на плочката под помпата.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Ноември 12, 2015, 16:38:18
Отговор #479

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1175
А аз продължавам да твърдя, че подобен проблем би могъл да бъде свъзан (по-скоро) с налягането на горивото! Не робувам на капацитети, но съм попадал на коментари на хора със сериозен опит в областта на въздушните Поршета и Битъли, които споделят, че дебелината на плочката под помпата при един и същ задвижващ лост влияе точно върху налягането! Ето едно такова мнение във връзка с проблем с механична помпа. 
Did you replace the base under the pump? The base should be 12.3mm tall. I've seen aftermarket ones of varying heights, all shorter and one 11.8mm which will raise your fuel pressure. I never measured travel but used a a fuel pressure gauge to see what the pump is putting out. Yes you can and should stack gaskets to adjust the fuel pressure.
Преводът е повече от ясен. Колегата пита дали е сменена основата/плочката под помпата и казва, че следва да бъде 12.3мм и ако е по-малка ще се увеличи налягането, както и че следва да се използва подходяща гарнитура за постигане на необходимото налягане. 
Мнението по-горе е извадено от тема в най-серозния форум за въздухари ето тук ... http://www.thesamba.com/vw/forum/viewtopic.php?t=513544
« Последна редакция: Ноември 12, 2015, 16:52:19 от Nik1600GT »