Автор Тема: Очакващи смърт или спасение (новини от скрапа)  (Прочетена 2553920 пъти)

0 Потребители и 22 Гости преглежда(т) тази тема.

Ноември 01, 2016, 02:18:04
Отговор #4990

Неактивен Стефан Иванов

  • Публикации: 568
Този Спартак,който е бил за износ за запада щях да го купувам преди години.Впоследствие Цецо (ретро музей Варна) го прибра.Що се отнася за плевнята с колите от другите снимки,собственика е особняк и последно не продаваше нищо.Седят си колите и си гният :(

Ноември 01, 2016, 14:49:55
Отговор #4991

Неактивен Trabi71-90

  • Публикации: 71
  • 21xTrabant 601, Balkan 50, Lada 1200s, Lada 1200
Из Враца.
 

Ноември 01, 2016, 20:18:45
Отговор #4992

Неактивен dan4oteto

  • Публикации: 18207
  • Йордан Георгиев
Този Спартак,който е бил за износ за запада щях да го купувам преди години.Впоследствие Цецо (ретро музей Варна) го прибра.Що се отнася за плевнята с колите от другите снимки,собственика е особняк и последно не продаваше нищо.Седят си колите и си гният :(

Не е чак такъв особняк :) Може би е въпрос на усет и тактика, как да го заинтригуваш ;)
Днес си направих разчета така, че да съчетая едно ходене до Габрово следобяда и тъкмо го хванах почти да си тръгва ... та го върнах. Отначало наистина малко се дръпна и без малко да ми обърне гръб през оградата, но после като взех да го разпитвам за Фиата 600 отзаде (който м/у впрочем се оказа чудесно запазена Мултипла '64-а) се върна, върза кучето и ме покани, разказва ми, че тия дни си дошъл от Германия и довлачил още чаркалаци за колите под навеса и по поръчки.
Вътре е наистина пълен хаос, а за да стигнем до Мултиплата дори самият той ми разчисти малко вехтории за да не се оцапам провирайки се м/у два камиона и вървейки по броните им за да влезеш вътре в халето.
Има почти чудесен Ява Велорекс, но паднала някаква дъска от гредите на мет. конструкция и пробила гюрука ... има 7 броя BMW Isetta!!! и всички части за тях + една камара гуми с джанти пак за тях ... има Рекорд Купе Рали версията, който се отличава от обикновеният Рекорд Купе заради някакво по-различно стъкло и е радък модел (той стои на платформата на Баркаса). Има Баркас 3-оска пътна помощ с леко удължена кабина, като ми каза, че от завода са излезнали точно 40 такива и тоя вече бил откупен за Варна, също така за Варна заминава и един Вартбург 353 на 39 000 км (може би за в Ретро музея) ... има доста соц возила, някои от които заделени и са в завидно състояние, други са почти за скрапа ... Москвичи, ЗАЗ-ки, някоя Волга.

Ето малко снимки от днес:

















« Последна редакция: Ноември 01, 2016, 20:25:21 от dan4oteto »

Ноември 02, 2016, 08:57:18
Отговор #4993

Неактивен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3485
... има Рекорд Купе Рали версията, който се отличава от обикновеният Рекорд Купе заради някакво по-различно стъкло и е радък модел (той стои на платформата на Баркаса).



Ако този Опел на третата снимка се има предвид, можеш да му кажеш на собственика, че няма никакъв рядък модел, нито Рали версия, още по-малко пък "Купе". Това, което има е Opel Rekord P2 2 door sedan, двуврат седан.
Сама по себе си много хубава кола, но нямаща нищо общо с това, което си мисли, че притежава.
Това е често срещана заблуда у нас по отношение на моделите Опел от 60-те и 70-те години.
Характерното за нея е, че (почти) винаги е съпроводена с претенции за уникалност и финансови оценки, вариращи в рамките на десетки хиляди в чужди валути.

Обаче АКО собственикът имаше този, то това е друга бира:




САМО ЧЕ, той има това:



Толкова.
« Последна редакция: Ноември 02, 2016, 08:59:44 от dido1903 »

Ноември 02, 2016, 09:17:32
Отговор #4994

Неактивен koruderliev

  • Публикации: 2476
Този навес не е ли на Кольо Колев?

Ноември 02, 2016, 10:43:31
Отговор #4995

Неактивен m_g

  • Публикации: 1124
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Спартак е името, под което е представена Шкода 440 през 1955г. Тя е с 40к.с. 1089см3 двигател. В последствие пускат 445 с 45к.с. 1221см3 двигател, както и кабриолета 450 с 50к.с. от 1089см3 двигател, който обаче е с два карбуратора. Серията 440-445-450 се произвежда едва 3 години, когато са представени техните наследници - 440 е наследена от Октавия, 445 от Октавия Супер, а 450 - от Фелиция.
Причина за това е изключително неудачната конструкция на предния мост с напречен листов ресор (като на тогавашния Вартбург 311 или Трабант). Та Спартаците редовно са чупили ресор. Приятел на брата на баба ми си купил 440 втора ръка. Сменили 3 пъти ресор, като единия път за малко да стане тежка катастрофа. накрая сложили мост от Октавия с винтови пружини и така Спартакът вървял дълги години.
Та новостите в Октавия са:
- преден мост с винтови пружини
- друга предна маска
- джанти с тесни отворчета
- ново табло с хоризонтално разположение на уредите
- нов волан
Вече по-късните Октавии имат перки на задните калници и скрита под капачка гърловина на резервоара. Също мощността се повишава до 43 и съответно 48к.с. за Октавия супер. Появяват се версии Октавия Туринг Спорт (1221 см3 с 2 карбуратора - 55 к.с.), както и Фелиция Супер.

Нашият колега Росен имаше две 440 и му благодаря за възможността да разгледам на живо този така интересен за мен модел. Октавии даже съм и карал... И до ден днешен много ми харесват с тия перки на задните калници.

Относно Рекорд П2 - моделът се е продавал май и съвсем официално у нас в началото на 60-те, както и предния П1- до 1965г. у нас са се продавали на общо основание и западни коли, не само соц. Ценово е бил по средата между Москвич 407 и Волга - върти ми се цена 28000 лева 1961г (62 има деноминация и махат една нула, както и банкнотата 3 лева, а пускат 2 лева). Волгата е била 35000. В резултат на това, а и на по-късен внос 2-ра ръка, такива Рекорди имаше адски много, особено двуврати седани.
Прз 2008г. бях на път да купя такъв за 1000 лева в що годе прилично състояние - син с бял таван. Има драма с примитивната 6V инсталация и липсата на нови части. Прецених, че няма да мога да го карам активно, и си намерих Варшава. Масово са 1700 с 55 коня и 3 основни лагера. Върви и звучи като Москвич 408, тоест няма особено добра динамика, но звукът е наистина приятен. Иначе като визия е страхотен и с подчертано американски елементи. И до ден днешен ми е сред най-симпатичните Опели.

Ноември 02, 2016, 12:44:28
Отговор #4996

Неактивен Viva_lancia

  • Публикации: 365
От Русе:

Волгата седи така 2 години от комшии на собственика разбрах, че щяла да се прави и да се изнася за Германия:

Около и пред този Кадет има още около 6/7 такива кадети, но не разбрах на кого са:

Ноември 02, 2016, 18:57:05
Отговор #4997

Неактивен dan4oteto

  • Публикации: 18207
  • Йордан Георгиев
Ако този Опел на третата снимка се има предвид, можеш да му кажеш на собственика, че няма никакъв рядък модел, нито Рали версия, още по-малко пък "Купе". Това, което има е Opel Rekord P2 2 door sedan, двуврат седан.
Сама по себе си много хубава кола, но нямаща нищо общо с това, което си мисли, че притежава.
Това е често срещана заблуда у нас по отношение на моделите Опел от 60-те и 70-те години.
Характерното за нея е, че (почти) винаги е съпроводена с претенции за уникалност и финансови оценки, вариращи в рамките на десетки хиляди в чужди валути.

Обаче АКО собственикът имаше този, то това е друга бира:


Да, ясно.
А как се води този от първата снимка?
Сега се сетих, че до като се мъчех да асимилирам, че има почти перфектна 600 Мултипла и 7 Изетти, той ми споменаваше за този Баркас буге, който бил пътна помощ с леко удължена кабина и 3 оси, само 40 такива произведени от завода и говореше за Рекорда, който реално се намира в/у Баркаса, но явно и аз не съм го разбрал добре, защото той ми спомена за рядък купе модел с полегато стъкло ... и аз като гледах тоя, не видях нищо по-различно, но понеже не ги разбирам тея детайли около Опелите ... реших да не задълбавам в излишни въпроси и само ми мина през ушите без да се задълбочавам :)
Определено човечеца както беше дръпнат, така си развърза езика и ми нахвърли много информация за малкото време :)


Ето един Фичо в Дряново ...






Ноември 02, 2016, 22:22:35
Отговор #4998

Неактивен Стефан Иванов

  • Публикации: 568
Това Фиатче беше бонбон......но го изоставиха и край.

Ноември 03, 2016, 08:34:32
Отговор #4999

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7173
Този навес не е ли на Кольо Колев?
Негов трябва да е, отзад се вижда и караваната с която пътува до Германия. Ходили сме при него с Маргарит, но не можах да разгледам подробно, щото достъпът наистина е труден - мнооого боклуци. Изкарахме отвътре един долноклапанен мотоциклетен мотор при което се препъвах няколко пъти и кучето едва не ме сръфа :) Маргарит спомена, че отвъд скрапта имало и закрити помещения пълни с коли и мотори в почти идеално състояние, но дори самият Кольо рядко влизал там по същите причини, поне така каза като проявих желание да ги разгледаме. За мен тоя човек е по-странен дори от Били вехтошара - какъв в смисълът да има толкова коли, като почти никоя не се движи, а доста от тях вероятно дори не ги поглежда с години?

Върви и звучи като Москвич 408, тоест няма особено добра динамика, но звукът е наистина приятен.
По-скоро москвичите вървят и звучат като него, защото моторите им са копие на опеловите без 412, който уж бил по-сроден с БМВ :)
« Последна редакция: Ноември 03, 2016, 08:40:24 от krankenstein »
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.