Автор Тема: Мнения за Урал М-66  (Прочетена 8086 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Април 14, 2015, 00:08:05
Прочетена 8086 пъти

Неактивен s-clasica

  • Публикации: 36
Пак ме тресна нещо в тиквата и се сдобих с М-66 - не съм сигурен не е ли и М-61 и не знам и разликите ??
Мотора го купих и после го пробвах да запали - е ми и запали и го покарах , но соло , че коша не го бях монтирал още.
Кривките на ауспусите са му очукани и ми се иска да ги сменя - ако някой има , моля за оферта- бирата е ясна.
Седалките за тези старите - кантарите - като му тегла една водуструйка , ще пусна и снимки.
Питам като цяло модела заслужава ли си да се наливат пари , че ще ми легне на 2400-2600лв ,а си е и с регистрация и гледан добре и с купчина резервни части към него.
На какво мнение сте ??? 

Април 14, 2015, 00:35:08
Отговор #1

Неактивен Toni only Benz

  • Наблюдаван
  • *
  • Публикации: 1088
  • *Only legendary Benz*
Ако те кефи кво ти пука цената   ;)

А и щом е запазен а има и коша - супер  8))

Айде успех в реставрацията и да покажеш снимките.

Април 14, 2015, 00:42:01
Отговор #2

Неактивен Toni only Benz

  • Наблюдаван
  • *
  • Публикации: 1088
  • *Only legendary Benz*
Ето М61...




и М66...


Април 14, 2015, 08:04:53
Отговор #3

Неактивен тетевен

  • Публикации: 229
Пак ме тресна нещо в тиквата и се сдобих с М-66 - не съм сигурен не е ли и М-61 и не знам и разликите ??
Мотора го купих и после го пробвах да запали - е ми и запали и го покарах , но соло , че коша не го бях монтирал още.
Кривките на ауспусите са му очукани и ми се иска да ги сменя - ако някой има , моля за оферта- бирата е ясна.
Седалките за тези старите - кантарите - като му тегла една водуструйка , ще пусна и снимки.
Питам като цяло модела заслужава ли си да се наливат пари , че ще ми легне на 2400-2600лв ,а си е и с регистрация и гледан добре и с купчина резервни части към него.
На какво мнение сте ???
        В тези Боксери с кошове  има много чар------АЗ имам М-72 с кош-и не мисля да се разделяме-----АБЕ---Немска му работа отпреди толкова години---нищо че са Руско изпълнение...

Април 14, 2015, 08:08:19
Отговор #4

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3761
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Основната разлика е в ел. инсталацията - при М 61 е с динамо Г414 и е на 6 Волта , при М 66 вече е 12 Волта с алтернатор. :)
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Април 14, 2015, 08:31:05
Отговор #5

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7173
До 2-2,5 бона си заслужава да налееш в него, после винаги ще може да му ги вземеш тия пари на направения вече мотор. Успех!

п.п. За каране не ме кефят много тия Урали - много са тежки и лакоми /харчат колкото Москвич/, да не говорим, ако му закачиш и коша колко трябва да си як, за да държиш дълго правата посока... :))
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Април 14, 2015, 10:00:16
Отговор #6

Неактивен s-clasica

  • Публикации: 36
Излиза че си е М-66 - то си го пишело отпред на рамата , но не го забелязах вчера .
Но за тока си е на 6волта - че като му лепнах един акумулатор от бус и веднага запуши и щях да направя беля - но всичко е ОК и си пали супер .

Април 14, 2015, 23:42:14
Отговор #7

Неактивен vasko4

  • Публикации: 591
  • 0899936995
Поздравления за придобивката, от къде ги намирате... от доста време си търся такъв и все не мога да намеря. Иначе ако на този мотор му се направи една качествена реставрация става много красив.

Април 15, 2015, 01:16:08
Отговор #8

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Хич не е немска работа. Изобщо нищо общо с немския мотоциклет BMW. Повече общо има със Запорожец.  :)Ако искаш да разбереш, що за машина са тези боксери- погледни един ЗАЗ. Същия хал двигател. Сравнение със немската работа, не може да има. Нито по качество на материалите- нито по точност, нито по сглобка. Най-малко по ресурс. Та, тези руските боксери, като нови едва изкарват по 20 000 км. пробег. Хайде, Урал е по-добра машина от Днепр. Всичките са много сходни по конструкция, но и имат конструктивни разлики при различните марки. Дължина на биелите, ход на буталото, диаметри на бутални болтове, повдигателни пръти за клапаните, водачите са различни, привода на газоразпределителния механизъм е различен и прочие разлики. Като най-удачен е ангренажната предавка на BMW-то, с ангренажна верига, ролкова, едноредова.  :))  Съветското двуколесно творение, не подлежи на нищо. Нито на подобрение-нито на ремонт, понякога. При Урал, биелите, лагеруват на търкалящи лагери, коляновия вал- лагерува на търкалящи лагери. Заводски, не винаги са балансирани добре. Маслената помпа му е нещо ужасно и като цяло, самата мазилна система е самовредна за себе си. Като на камион от 50-те години. Съветски, 4-тактов мотоциклет, чийто приоритет е да бъде произвеждан в грандиозен тираж, като последните години, преди рухването на СССР, производството ги произвежда, само заради самото произвеждане. Понеже, Съюза е набълвал стотици хиляди блокове, комплекти цилиндри/бутала/бутални болтове/сегменти, биелни лагери, колянови валове. Дори, в мноооого по-късен етап, 1981-ва година вече, виж кое време е, още произвеждат ,,Днепр". А, двигателя на този мотоциклет е с плъзгащи биелни лагери. Можеш ли да познаеш защо ? Ами, за да могат да реализират продукция със произведените и нереализирани части от Москвич 407. Да, биелните лагери на Днепр са Москвичови от М407. Нищо не е случайно, а е умишлено и нарочно. Само и само да не се изхвърли готовата продукция лагери за претопяване. О, колко номера имат тези хора в тези производства. Това нещо е много тромаво, с висок разход на бензин и масло, съчетано със не голяма надеждност. И скъпи, често изпортени резервни части. Негодни за употреба в много случаи. Като автомобил ,,Москвич" е. Която част в завода е негодна за монтаж в продукцията - пуска се за резервна част. Но не се бракува, за да се претопи и произведе отново нова част. Добре е за теб, като собственик и мотоциклетист да бъдеш наясно с тези реалности. И в случай, че започнеш по-големи ремонти, да ги имаш на предвид. За да ти стане двигателя добре, то, трябва да го смениш целия. Ама, дори да го ремонтираш и целеустремено да спазиш всички допуски, провала идва от ужасните части. И най-вече от некачествения материал, който е използван.

Какво можеш да направиш, въпреки всичко ? Можеш да поддържаш ребрата на цилиндрите чисти.
Така, осигуряваш, оптимален топлообмен между цилиндъра и околната среда. Не използвай излишно скъпи термоустойчиви бои. Които могат да предизвикат големи проблеми при двигател, чийто цилиндри разчитат само на обдухването от насрещната въздушна струя. Е, при 4-тактови, такива двигатели, имаш един помощник, който е много полезно допълнение, спомагащо охлаждането на цилиндрите- моторното масло. Може да използваш масла:

- 5W30, при езда в зимни условия. При пускане с крачна манивела, двигателя се превърта с лекота и се стартира значително лесно. А, когато мотоциклета се движи с ниска скорост, но често във средни и високи об/мин, двигателя има осигурено добро охлаждане и от маслото.
- 15W50, при езда в летни горещини.

Тези масла са стабилни при резки промени в температурния режим и големи натоварвания при продължителна езда с високи об/мин. . Което е много важно за 4-Т боксер с въздушно охлаждане от насрещната въздушна струя. И е особено важно при ниска скорост на движение и ниски/средни об/мин., когато насрещната въздушна струя е недостатъчна за доброто охлаждане на цилиндрите. Тогава, на помощ се оказва двигателното масло. И манометъра за налягане. Единственият индикатор за състоянието на двигателя. Ако гледаш на този мотоциклет, като на Класика, която се възстановява с приоритет ретро мероприятия, да. Струва си да се възстанови и ще бъде чудесно допълнение към авто-мото-ретро парка в България. Съвсем по друг начин стоят нещата, когато приоритета е шофиране в днешно време. За шосеен мотоциклет, става. Ако те устройват 60-70-80 км/ч. и неспособността на двигателя да работи продължително време при ниска скорост на движение, например, градска езда в топло време и задръствания. Понеже с тези стърчащи цилиндри, в наши дни и трудно се минава между автомобилите. Особено, когато има защитни тръби около тях. И когато навлезеш в завой твърде бързо, не можеш да се наклониш достатъчно и с добро равновесие. И не спира добре. Да знаеш. Виж, със чехословашката Jawa 350, оригинална, добра, можеш да се наклониш така, че ауспусите да се тръкнат в асфалта, но седи и не мърда. Буквално. Лека, мощна, бърза и икономична моторетка. На шосе е много по-добре от MZ ETZ 250. С барабанните спирачки на предно и задно колело, тя също не спира добре. Но, на ход, като започнеш да спираш и дори вътре в завоя, седи много добре. Нещо, което не може да се каже за прехваленото ETZ. Особено, когато го засилиш повече. Това са поводи за други теми. Е, Урал има вече тук. Собственика има желание, чудесно. Дано имаш търпението да го завършиш.  :)

Митко, има способ за правата посока. Има геометрия, между мотоциклета и коша. Коша се регулира така, че да се получи сходимост между неговото колето и задното колело на мотоциклета. По този начин се избягва страничното ,,теглене" в посока към страната от която е коша. Избягва е пресилено, защото като го караш, коша винаги се усеща. Важното е да бъде така нагласен, че мотоциклета да не се отклонява самоволно от праволинейно движение. Има и такива с карданна предавка към колелото на коша. Като нагазиш в кал, сняг и като навиеш газта - ,,кучето в коша и то буксува".  :))  И, да. Задната федерация на М66 е по-добра. Тя е с люлеещо се рамо. Което, като конструкция е много по-добре и надеждно. Окачването посреща неравностите на пътя под ъгъл и ги поглъща много по-добре от старият модел с вертикално федериране. При което, неравностите биват посрещани перпендикулярно на пътя и реакцията на окачването, прави хода да мотоциклета груб, твърд, некомфортен и заслужено отхвърлен от тази техника.  За това се сетих, като си спомних ездата на Балкан 250 С1. Той е с такава задна федерация, стария модел. И сравнен с Балкан 250 С2, който е с новият модел задна федерация- с люлеещо се рамо. Много по-добро, по-меко, по-стабилно и много по-надеждно окачване е това.  :)

Април 15, 2015, 22:44:19
Отговор #9

Неактивен s-clasica

  • Публикации: 36
Е това си е обяснение - Евала на Тодор Живков :)
Само да поясня - мотора не смятам да го карам много -имам си 8 супер мотора / Интрудер Булевард 1500сс ; Виктори 1700сс ; Триумф 1200 ...../ Моята страст е да го върна към живота , и след това ще го продам на някой да си го кефи - моето е да го пипна и опозная , стане ли както трябва доскучава ми и го продавам . Имах Днепър 650 - имаше го някъде по темите на 70км- много години беше стоял и много работа се хвърли по него . Стегнах го до състояние за боя , подкарах го в 10 вечерта - направих 2-3 обиколки на улицата и на сутринта го подадох на един приятел мераклия от Самоков - Любо - Поздрави ако чете - дадох му го за толкова колкото ми стуваха ремонтите . Ето това е хоби - поне за мен .