Автор Тема: Ретро рали шампионат  (Прочетена 53890 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Юли 01, 2016, 13:43:55
Отговор #110

Неактивен rsk

  • Публикации: 2450
... ралито с най висок коефициент, в случая Златни, да бъде изместено по към края на сезона, за да могат не само съзтезателите, които до момента са напред в калсирането, но и други с амбиции  да си подобрят резултата. А сега какво се получи - първо ранно рали в шампионата, много колеги все още не са готови напълно с колите си, в резултат малко стартирали екипажи предимно от варненския регион и още по-малко завършили /под 10/. По този начин призьорите от Златни вече трудно могат да бъдат застигнати от останалите, освен ако не пропускат някои от следващите ралита или остават извън зоната на точките... т.е. шансовете за челно класиране на пропусналите това рали са по-скоро теоретични.

В това няма почти никаква логика. "Златни пясъци" е през месец май и ако една кола не е готова да бъде покарана след цяла една зимна пауза, тествана през март и април, за какви амбиции за титла говорим... Не може някой да е спал цяла зима и после да каже, че колата му ще е готова за края на сезона, ама въпреки това има амбиции... Който иска да печели нещо, каквото и да е то, трябва да е готов по всяко време, останалото са оправдания.
Ако въпросът стои до това дали може да се спестят разходи от участия, ранната дата на "Златни пясъци" дори е в предимство, защото ако се участва на там, после лесно може да се следи развитието на шампионата и да се пропуснат някои от ралитата с коефициент III.
Ако се търси шоу елемент и спортна интрига, за финал може би наистина трябва да има рали с голям коефициент, но това трябва да е друго рали, например "Родопи"...

Юли 01, 2016, 14:07:16
Отговор #111

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7173
Всичко това са само идеи, а тази специално дори не е моя, както споменах. Колкото до амбициите и подготовката - твърдо не съм съгласен! Аз не съм пенсионер като Ники Ковачев примерно или пък човек с неограничени финансови възможност като някои други, за да мога да се занимавам преди сезона само с подготовката на колата. Все пак тя претърпя сериозни изменения след края на миналия сезон, а в студените и снежни месеци тук не е като във Варна, а условията за работа и тестове са наистина много ограничени. Затова и колата ми въпреки, че уж беше готова и по времето на Златни взе участие в ретро рали България, но нещата в случая са несъизмерими. Карайки на софийското рали все още изчиствах бъгове в сетъпа на карбовете, пък и други проблеми се появиха, които при едно значително по-дълго пътуване до Варна можеха да доведат и до закъсване и отпадане. Така, че не е редно да гледаш нещата само от твоята камбанария, а пък конкретно моят случай го раказах главно като пример за един средно статистически участник, който при сегашните условия дори няма особени амбиции и шансове за класиране. Но нали идеята на шампионата е да се привлекат повече хора и да се мотивират да се борят за класиране, не само да запълват бройката статисти? Иначе ще си остане само една затворена малка групичка ентусиасти, които да циркулират и се борят по ралитата. Ако разбирам правилно твоите разсъждения нещата явно трябва да си останат по старому, както са ви най-удобни и тогава не виждам къде е смисълът в целия тоя напън за създаване на общ шампионат.

п.с. продължавам с разсъжденията, защото рядко се случва да седнем всички на една маса да ги бистрим, а тук четат много хора, включително организатори или техни представители.
Доколкото разбирам Борислав не иска да повишава сложността, оттам и коефициента на ралитата си, за да не отблъсне една голяма част от участниците, които аз по-горе нарекох статисти /без пренебрежително отношение/. Значи пак излиза на преден план идеята участниците да се разделят на 2 групи - едните, които искат да участват във всички изпитания в едно рали и другите, които са тръгнали повече за разходка и отдих, да карат състезателно само част от етапите - по-лесните и кратки. Идеята ми дойде от варненския шампионат, където майсторското управление е отделено от точната езда и е само по желание. Остава само организаторите да помислят дали е практически осъществимо, или ще доведе до по-голямо объркване.
« Последна редакция: Юли 01, 2016, 14:33:32 от krankenstein »
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Юли 01, 2016, 14:42:15
Отговор #112

Неактивен rsk

  • Публикации: 2450
Митак, давайки си мнението, не съм визирал нито теб, нито Ковачев, пишех си за нещата по принцип. Ако обаче казваш, че един пенсионер се е подготвил по-добре от един активен мъж, то това... айде да речем, че е голям комплимент за пенсионера. За нещата аз пиша по принцип. И гледната ми точка е на достатъчно запознат човек, който най-вероятно няма да е част от шоуто догодина, така че успокой се, не дърпам в ничия посока. А това, че ти не си бил готов да си караш колата след зимата, си е твой проблем. Не го приемай лично - казвам същото и за себе си. Аз дори съм и по-зле - даже не съм и започнал проекта си и това си е мой проблем, заради който няма да искам промяна в календара... Има хора, които са по-организирани от мен и теб, и освен пенсионери, има и работещи такива - сливанлии със синьото Жигули, Детелин от Каварна, Ради с Триумфа, Мартин, Иван и Ники с Датсъните, Бабачеви... Абе смешно е да пишеш, че в средата на годината не си готов, защото не си пенсионер, баси...
А каквито и челни стойки да се правят, колкото и да се подобрят нещата и  популярността, ретро ралитата ще си останат приоритет за малка група ентусиасти, защото притежанието и поддържането на стара кола, която се кара редовно, не е лесно постижима задачка, най-общо казано. Отделно от това пък ралитата са прояви с регламент и някаква специфика, овладяването на които изисква допълнително усилия. Ако сравним всичко това с многобройните паради, пак бих предположил, че ралитата никога няма да имат голяма популярност, но това всъщност какво значение има...

Юли 01, 2016, 15:07:33
Отговор #113

Неактивен galaxie

  • Публикации: 1798
... Ако сравним всичко това с многобройните паради, пак бих предположил, че ралитата никога няма да имат голяма популярност, но това всъщност какво значение има...

Росене, за това си много прав, за съжаление.

П.С. Благодаря за подкрепата!

Юли 01, 2016, 15:36:38
Отговор #114

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7173
Хмм, то и аз говорех по принцип, а мен и Ковачев дадох само като примери, макар че нещата между нас са много различни не само като работен статус, но и като умения /аз не мога да си правя сам колата и завися силно от хората, които ми помагат/, а повечето от останалите, които споменаваш работят в този бранш, имат си на розположение сервизи и условия. Пък и не на последно място броя на колите - като нищо можех пак да си дойда с Пежото, което искаше само смяна на масло и филтри, ама нали Орлин и ти искате да видите и да се кефите на наточена Шкода... пък и на мен, по дяволите, вече ми е омръзнало с пежото и ми се кара тая пуста Шкода, въпреки, че все още не толкова добре подготвена >:D Така, че това бяха само примери още повече, че не съм имал илюзиите да се боря за някаква челни позиции в сегашния вид на шампионата. Всичко са само идеи и пожелания за бъдещето и за да не излезе, че само намирам кусури - от участията си в двете ралита досега видях у организаторите желание за разчупване на стереотипите и положителни промени в организациата, дай Боже да се реализират успешно в следващите години.
А това за парадите сме го бистрили и е напълно разбираемо, особено за хората вложили много средства за отличния външен вид и състояние на колите си - те са повече за показване, отколкото за таралянкане по на места доста лошите пътни настилки на ралитата. Е, има и изключения, за които вложените пари са като ухапване от бълха и за добро или лошо някои от тях също се пускат в ралитата.
Иначе също като теб имам намерение да направя пауза в участията през следващите години, за да ми останат повече време и средства за придвижване на проектите. Даже идеята бе това да започне още от сега, но заради подкрепата за шампионата и сърбежа за разтриване на новата Шкода го поотложих :)
« Последна редакция: Юли 01, 2016, 15:43:46 от krankenstein »
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Юли 04, 2016, 11:42:18
Отговор #115

Неактивен FIVA

  • /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 3
Много точно казано!

Цитат на: rsk в Юли 01, 2016, 14:42:15
... Ако сравним всичко това с многобройните паради, пак бих предположил, че ралитата никога няма да имат голяма популярност, но това всъщност какво значение има...

Росене, за това си много прав, за съжаление.

П.С. Благодаря за подкрепата!

Юли 05, 2016, 18:06:31
Отговор #116

Неактивен Martillius

  • Публикации: 686
    • JDM Classics Bulgaria
За рали Златни знам от Орлин, че 70-80-те години винаги е било организирано в първата седмица на май месец и той иска да запази тази традиция. Това че е с най-висок коефициент и е първо рали в шампионата не мисля че е пречка за всеки желаещ да участва е него, то да намери достатъчно време през зимата и пролетта и да подготви автомобила си.
За мен голямо удоволствие би било:
1. Да се създаде единен национален клуб на класическите автомобили и мотоциклети.
2. Този клуб да бъде организатор на националния шампионат.
3. В този шампионат правилата и условията да бъдат уеднаквени. Класовете също (ако е необходимо за различните класове, различни условия, в зависимост техническите данни и възможности на автомобилите). Измервателната техника да е една и съща в целия шампионат за всички ралита.
4. В шампионата да бъдат включени ралита със зимни, а така също и по-дълги нощни етапи.


Ралитата са ралита, а не разходки, всеки който не смята че е подготвен да участва или не иска да участва а просто да покара, във формулярите които се попълват, може да бъде допълнително упоменато с цел да няма сърдити.


Време е да седнат организаторите и да се разберат, а ние ентусиастите да помагаме с каквото можем O0

Юли 05, 2016, 18:11:41
Отговор #117

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
С нощните етапи добре, напълно съм съгласен, ама зимно рали едва ли ще се направи. Не виждам кой ще си вкара колата в лугата, а и вероятността да и смениш дизайна е в пъти по голяма :D Говоря за себе си разбира се - няма такава сила, която да ме накара да си изкарам колата на сняг, не че я зазимявам, винаги съм навън, но само когато е сухо.

Юли 05, 2016, 18:14:19
Отговор #118

Неактивен Martillius

  • Публикации: 686
    • JDM Classics Bulgaria
Аз също не харесвам голяма част от пътищата в етапите въпреки че са през лятото - дупки(цели ями понякога), кал, локви, високи бордюри, но това е част от играта нали :) нямам против снега или студа. Предизвикателството за мен е движещата сила.

Юли 05, 2016, 18:26:39
Отговор #119

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3761
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
+1 , напълно съгласен с Марти , но с коментар за зимата. O0
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987