Автор Тема: Бракуване и пускане в движение на автомобили  (Прочетена 379029 пъти)

0 Потребители и 21 Гости преглежда(т) тази тема.

Февруари 12, 2023, 15:51:37
Отговор #590

Неактивен lowrider

  • Публикации: 16
Здравейте, колеги, имам казус сходен с този на колегата Мишо.
Разбрах се да продам МПС, като преди това го бракувам за съхранение в частен имот.
Взех парите, бракувах автомобила за съхранение в имота на купувача, но сега купувачът не иска да го прехвърлям нотариално, а само със собственоръчно написан договор между нас. Ако се съглася, какви биха били последствията за мен като собственик по талон на бракувания автомобил? Как да процедирам?

Февруари 13, 2023, 01:43:36
Отговор #591

Неактивен Bogi

  • Публикации: 743
  • Роден в Дупница, тираджия в Америка понастоящем.
    • Bogi Maramski's garage
Ако не ползвате нотариус, трябва ти лично да отидеш до общината (защото си заинтересован) да покажеш документа за бракуване и и продажба за да си закриеш партидата.
немец мръсен, бандит магистрален ...

Февруари 13, 2023, 06:58:43
Отговор #592

Неактивен dakatta

  • Публикации: 149

След дерегистрацията на мпс.то (бракуване май не е точната дума) за съхранение в частен имот, информацията би трябвало да отиде автоматично до местното данъчно (по адрес местодомуване автомобила) за закриване на партидата като данък.
Но колегата Боги е прав: две-три седмици след дерегистрацияата - можеш да ги провериш.
Договор ПП между продавач-купувач без нотариална заверка за дерегистрирано мпс си беше ОК преди две години, беше зачитан и в КАТ, и в ТД, дали все още е така??
Мога потвърдя следното: на мпс след служебна дерегистрация ( разбирайте номерата свалени от КАТ след ПАМ, за 8-12 месеца), данъка беше спрян от местното данъчно автоматично.

Февруари 13, 2023, 11:37:39
Отговор #593

Неактивен lowrider

  • Публикации: 16
За данъчната партида не се притеснявам, от КАТ ме увериха, че по служебен път се прекратява.
По-скоро, дали не нося някаква отговорност, ако нямам нотариално удстоверение, че МПС вече не е мое и с това МПС се случи нещо в бъдеще, например новият ползвател-"собственик" на своя отговорност го подкара с други номера или въобще без такива и стане птп или друга сходна ситуация?

Февруари 13, 2023, 17:28:37
Отговор #594

Неактивен Bogi

  • Публикации: 743
  • Роден в Дупница, тираджия в Америка понастоящем.
    • Bogi Maramski's garage
Пази си всички документи.

Обръщам внимание на всички които имат смартфони, ползвайте ап CamScan (безплатен е има воден знак който не пречи)
това е скенер за документи
правете си на всеки лист по една снимка
оригиналите вкъщи, а копие по-всяко време имаш в джоба
немец мръсен, бандит магистрален ...

Февруари 15, 2023, 09:40:50
Отговор #595

Неактивен Методи Кръстанов

  • Публикации: 208
Здравейте, колеги, имам казус сходен с този на колегата Мишо.
Разбрах се да продам МПС, като преди това го бракувам за съхранение в частен имот.
Взех парите, бракувах автомобила за съхранение в имота на купувача, но сега купувачът не иска да го прехвърлям нотариално, а само със собственоръчно написан договор между нас. Ако се съглася, какви биха били последствията за мен като собственик по талон на бракувания автомобил? Как да процедирам?

Чл. 144. (1) Собствеността на моторните превозни средства се прехвърля с писмен договор.
(2) (Доп. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г., изм. - ДВ, бр. 54 от 2010 г., доп. - ДВ, бр. 71 от 2020 г., в сила от 12.11.2020 г., изм. - ДВ, бр. 104 от 2020 г., в сила от 01.01.2021 г.) При прехвърляне на собствеността на регистрирани автомобили, на регистрирани ремаркета с товароносимост над 10 тона, на регистрирани колесни трактори и на регистрирани мотоциклети с работен обем на двигателя над 350 cm3, включително когато регистрацията на съответното превозно средство е прекратена, подписите на страните трябва да бъдат нотариално заверени.

      Без нотариална заверка договора ще е недействителен. Преди такива автомобили можеха да се регистрират, вече без заверка няма регистрация.  Последици не би трябвало да има. При някакъв инцидент ще търсят собственика на колата фигуриращ в системата. Без нотариална заверка това сте Вие. С нотариална би трябвало да се отрази новия собственик по служебен път. При всички положения е най добре да направите нотариална заверка

Април 17, 2023, 20:55:01
Отговор #596

Неактивен misho_

  • Публикации: 12
Здравейте!
След нотариалното прехвърляне на автомобил с прекратена регистрация също ли важи срокът от 1 месец да бъде регистрирано?
Могат ли да се вземат транзитни табели за автомобил с прекратена регистрация, с цел да бъде предвижван до технотест и след това до КАТ?
 

Април 17, 2023, 21:52:55
Отговор #597

Активен РумбатаБс

  • Публикации: 3694
Здравейте!
След нотариалното прехвърляне на автомобил с прекратена регистрация също ли важи срокът от 1 месец да бъде регистрирано?
Могат ли да се вземат транзитни табели за автомобил с прекратена регистрация, с цел да бъде предвижван до технотест и след това до КАТ?
Мисля,че не ... ако се обяви,че предстои дългосрочен ремонт или друга причина.
retrobs.com

Април 27, 2023, 20:33:05
Отговор #598

Неактивен Tasmanian_Devil

  • Публикации: 38
Минавах процедурата за пускане в движение на бракуван автомобил, ще я опиша подробно, за да е полезно за някой!
-Нотариален договор(задължително).
В моя случай колата беше препродана 3 пъти след бракуване и аз се явявам 4ти купувач. Трябва да са налични всички нотариални договори от собственика по талон до последния нотариален собственик! Таксата беше около 70лв.
-Техно тест.
Отново всички налични документи и колата трябва да е изрядна технически.
330лв.
-Кат.
Оригинали на всички документи и задължително всички нотариални договори, ако е прехвърляна няколко пъти. Ако колата е бензинова, трябва да изгорелите газове да са в перфектно състояние. Мен ме върнаха първия път!
Трябва да имате валидна полица на гражданска отговорност и платен данък. Това с данъка не ми стана ясно кой и как трябваше да го плати, преди да регистрирам автомобила, но при второто ходене го бях платил, тъй като първия път ми дадоха номера и талон за временно движение до 1 месец.
-Ако колата е с изтекъл ГТП, след каналите на КАТ НЯМАТЕ валиден преглед. Коли с преглед излизат само нови автомобили и нов внос или ако са пререгестрирани без смяна на номер!

П.п. ако има проблем с автомобила и ви дадат номера и талон спрян от движение имате право да се придвижвате до сервиз в рамките на месец. Този срок може да се удължи, но е свързано с ходене до кат. Мисля че има глоба, ако се пропусне, но не съм сигурен.
Дано съм бил полезен.
Fiat 125p 1980г.
Инструктор за обучение на водачи на МПС

Август 29, 2023, 12:09:16
Отговор #599

Неактивен ohrid

  • Публикации: 29
Здравейте,

Първо съжалявам ако темата се повтаря , но не успявам да намеря отговор. Накратко , предлагат ми жигула от първи собственик. Колата е доста добра , с много малко ръжда и не е изгнила. Данъкът на колата е плащан до миналата година , тази година не е плащан.
На снимки са ми пратили само син талон на автомобила. Пише "свидетелство за регистрация на МПС". На него НЕ пише бракувана и не e продупчен.Има само печати от КАТ за технически прегледи. Старите номера не могат да ми обяснят какви са били , не знаели ,но били при стария собственик. Може да се прехвърли при нотариус.

Въпросът ми е ,ако тръгна да я купувам ,мога ли да я регистрирам в КАТ без да минавам технотест? Може и излишно да съм наплашен от него , но ако може да мина без него , предпочитам.
Въпреки че,планирам ако я взема да я закарам за пълна ревизия на спирачки и двигател.

Благодаря за отговорите и съжалявам ако темата се повтаря.